Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 2006
14 decembrie 2017
topic: discopatie lombara
sport recomandat

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 2018
15 noiembrie 2018
topic: fisura menisc
tratament
anterior Forum 2019
15 noiembrie 2018
topic: lombosciatia L5-S1
tratament personalizat
urmator Forum 2020
8 ianuarie 2019
topic: greutatea optima
fotbal

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 2019:

Lombosciatia L5-S1

Data: 3 decembrie 2018

Intrebare:

Buna ziua,
Va contactez in legatura cu o recomandare privind situatia mea medicala. Pe scurt, in urma cu un an am fost diagnosticat cu lombosciatica L5 S1, declansata in timpul unui ramat cu haltera. Am stopat exercitiile timp de 3 luni de zile si am reluat gradual, practicand totodata si protocolul Mckenzie, in prezent execut la aproximativ 40% dn capacitate si inca mai resimt tensiune in zona lombara, fara a avea propagare pe picior.
Prespun ca una dintre cauze este diferenta dintre segmentele femurului intrucat la 5 ani am avut o fractura iar calusul a alungit osul cu 2 cm (diferenta masurata la o clinica de specialitate). Distributia maselor fiind deficitara, in timp am dezvoltat si scolioza. Voi realiza si un RMN,
iar ceea ce ma intereseaza este daca la clinica dumneavoastra pot primi recomandari personalizate in vederea continuarii activitatii sportive, evident in limita constatarilor.
In principiu, nu as vrea sa mi se comunice, "ai hernie, implicit nu mai faci nici un tip de efort".

Caut un medic dispus sa ma asculte si sa inteleaga trecutul meu medical in vederea oferirii celei mai bune solutii.
In acest sens, astept un raspuns astfel incat dupa RMN sa ma pot programa la clinica dumneavoastra.
Cu respect,

Data: 3 decembrie 2018

Raspuns:

Buna ziua,

Toate recomandarile mele sunt personalizate si incerc sa gasesc cea mai buna solutie pentru fiecare sportiv!

Cu toate acestea, nu pot sa va promit ca ceeace va voi spune va fi si pe placul Dvs... (smile!). Si serios, experienta m-a invatat ca sunt si persoane pe care nu le pot ajuta ...

Cel mai bine este sa discutam cu examenul RMN in fata.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top