Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 2002
12 octombrie 2017
topic: entorsa
traumatism glezna

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 2009
9 mai 2018
topic: fractura
fractura calcaneu
anterior Forum 2010
31 mai 2018
topic: entorsa
entorsa glezna
urmator Forum 2011
7 iunie 2018
topic: dureri plantare
fizio si kinetoterapie

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 2010:

Problema glezna durere

Data: 31 mai 2018

Intrebare:

Maleola leterala glezna

Am fost la tenis in noiembrie 2017 si spre sfarsitul antrenamentului a inceput sa ma doara sub si pe maleola laterala a gleznei piciorului stang. Am continuat sa joc pana la sfarsitul antrenamentului si dupa, am constatat ca piciorul pe o portiune destul de mare era mov. A doua zi se umflase foarte tare si durerile erau si mai mari (nu puteam nici sa calc pe el, calcam doar pe calcai cu varful ridicat). Am fost la un medic in Bucuresti, mi-a sugerat sa fac un RMN si pe baza RMN-ului m-a diagnosticat cu "Entorsa glezna stanga cu acumulare lichidiana pe tendoanele muschilor peronieri si la nivelul tendonului lung al muschiului flexor al haluceului". Mi s-a recomandat sa fac fizioterapie si sa aplic gheata, iar dupa ce dispare edemul si putin din durere sa incep si kinetoterapia. Zis si facut. Am aplicat gheata oride cate ori timpul mi-a permis, am inceput fizioterapia (curenti, laser, tecar), perioada in care edemul a disparut si o mare parte din pata mov. Am inceput si kinetoterapia insa durerile au continuat (ma mai lasase putin).
Acum de curand am reinceput fizioterapia, la vreo 5 luni de la prima sesiune, insa durerile tot le am. Am facut de curand un alt RMN, insa doctorii la care am fost in consultatie recent nu stiu ce as putea avea.
Simptomel mele in prezent sunt: dureri sub maleola si pe maleola cand calc zdravan pe toata talpa, dar mai ales cand ma ridic pe varfuri (mici dificultati si la ridicarea pe varfuri). Cand ma ridic pe varful acelui picior, durerea urca putin mai sus, pe osul maleolei.

Nu stiu ce sa fac, au trecut 6 luni si niciun medic ortoped nu imi poate da un diagnostic clar. Unul spune ca ar putea fi un ligament rupt, altul ca ar putea fi tendoanele peroniere rupte, altii ca am o instabilitate in glezna, probabil datorata unui ligament rupt, altii ca nu am o instabilitate in glezna. Sunt destul de panicat. Ma ingrozeste faptul ca nu am un diagnostic, dupa 6 luni de la "traumatism" si ca de atunci nu am mai jucat tenis. Ador acest sport si nu vreau sa cred ca o durere aparuta la tenis din senin, fara sa calc stramb in acea zi, ma va tine departe de ce imi place, toata viata.

Am uplodd pe adresa dumneavoastra de email, pozele cu cele 2 interpretari ale RMN-urilor.

Dvs. ce imi recomandati? Ce credeti ca as putea avea? Stiu ca nu se face medicina pe internet, dar merita sa incerc orice varianta, mai ales atunci cand sunt in pana de variante..

Data: 3 iunie 2018

Raspuns:

Buna ziua,

Nici eu nu pot fi sigur de cauza neplacerilor Dvs. ...

Dar va transmit cateva idei:
1. Poate fi o entorsa (leziune ligamentara) care "merge" (adica se vindeca) greu.
2. Poate fi o instabilitate de glezna ...
3. Deoarece nu am vazut RMN-ul iar descrierea (care nu a fost postata pentru a va pastra anonimatul) spune doar "piese scheletice din campul de examinare fara modificari de configuratie", va intreb daca osul peroneu (fibula) a fost vazut in intregime pe RMN sau pe un examen radiologic. Daca raspunsul este negativ o radiografie de gamba, fata si profil poate sa aduca informatii suplimentare.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top