Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1963
25 iulie 2016
topic: durere genunchi
la flexia-extensia genunchiului

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1977
2 decembrie 2016
topic: ruptura musculara
depresiune regionala
anterior Forum 1978
3 decembrie 2016
topic: leziune LIA
IRM genunchi
urmator Forum 1979
5 decembrie 2016
topic: osteocondrita calcaneu
inot

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 2015
30 septembrie 2018
topic: RMN genunchi
displazie trohleara

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1978:

Interpretare RMN

Data: 3 decembrie 2016

Postare:

Am suferit o accidentare la fotbal, fara insa sa ma lovesc/ciocnesc cu cineva, pur si simplu cand am pus piciorul jos am simtit o durere in interiorul genunchiului. Genunchiul a ramas un pic flexat, apoi cand l-am intins la loc, am simtit in interiorul genunchiului ca "s-au asezat" toate la loc. Am facut un RMN dupa doua zile care spune ca:
"Fara nomaliii de semnal la nivelul segmentelor osoase scanate.
Ambele meniscurri nedeviate, fara modificari difuze de semnal sau discontinuitati.
Importante modificari edematoase pe intreg traiectul ligamentului incrucisat anterior, fara intreruperi fibrilare. ambele ligamente colaterale, ligament incrucisat posterior, tendonul cvadricepsului si cel patelar fara modificari de semnal sau discontinuitati.
Fuzee fluide la nivelul muschiului popliteu si adiacent acestuia, fara intreruperi fibrilare.
artilaje articulare cu grosime, semnal si contur in limite normale.
Hidrartroza(8mm).
Bursita suprapatelara (14mm).

Concluzi:
Leziune de tip interstitial LIA.
Intindere usoara muschi popliteu.
Hidrartroza. Bursita suprapatelara."

Imi poate spune cineva daca din interpretarea RMN-ului rezulta ca am ligamentul incrucisat anterior rupt?

Multumesc..

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top