Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1870
17 noiembrie 2014
topic: apofizita
apofizita tibiala anterioara

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1971
12 septembrie 2016
topic: necroza osoasa
sport si orteza
anterior Forum 1972
23 septembrie 2016
topic: apofizita
apofizita tibiala anterioara
urmator Forum 1973
2 octombrie 2016
topic: leziune menisc
degenerare mixoida

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1972:

Apofizita tibiala anterioara

Data: 23 septembrie 2016

Intrebare:

Buna ziua,

fiul meu de 13 ani practica de 5 ani hochei. De o luna a inceput sa acuze dureri la ambii genunchi, la palpare am constatat ca osul de sub rotula este mult mai proeminent (crescut) decat la copii de aceesi varsta. Am consultat un medic de specialitate care ne-a recomandat repaos de la orice activitate sportiva, inclusiv orele de sport pe o perioada de minim 5 luni dupa care sa revenim la consult. In legatura cu hocheiul ne-a sfatuit sa renuntam pana nu se opreste procesul de crestere. Ce ne sfatuiti?

Multumim

Durere genunchi

Data: 26 septembrie 2016

Postare:

Buna ziua,

fiul meu practica hochei pe gheata de 5 ani, cu foarte multa patima. El are picior plat intr-o stare destul de avansata, dar poarta orteza tot de 5 ani fara a se sesiza vre-o inbunatatire. Am consultat un medic de specialitate care ne-a spus ca mare lucru nu este de facut, si sa lasam copilul sa-si traiasca viata, pentru ca, operatia nu-si are rostul si nici rezultatele nu ar fi spectaculoasase. De aproximativ o luna copilul acuza dureri de genunchi dupa fiecare efort fie el fotbal cu baietii sau antrenament de hochei. Sub rotula, partea superioaraa tibiei s-a marit ca un nod mare. Am fost din nou la medic iar acesta ne-a recomandat repaos total. Pentru inceput a fost scutit de la orele de educatie fizica pe o perioada de o jumatate de an dar in legatura cu hocheiul i s-a recomandat sa renunte cat timp dureaza procesul de crestere adica pana la 20 ani?????
Copilul este distrus este ca si cum ar fi infirm.

Intrebarea ar fi: ar putea continua sportul la nivel de agrement dupa 1 an de repaos?

Multumim

Data: 29 septembrie 2016

Raspuns:

Buna ziua,

Diagnosticul prezumtiv este: apofizita tibila anterioara.

Tratamentul este conform cu recomandarile primite din partea medicului ortoped, la care se poate adauga utilizarea unor orteze si fizioterapia.

Recomandarea de repaus sportiv (in teorie) este pana la incetarea cresterii, adica pana al 17 ani pentru baieti.
In practica insa ameliorarea simptomelor si riscul de agravare se reduc substantial dupa 6 - 12 - maxim 18 luni (in conditiile respectarii stricte a indicatiei de repaus sportiv).

Foarte important este sa explicati copilului ca este doar o afectiune pasagera, nici vorba de handicap, care va disparea fara urmari iar in ce priveste durata repausului sportiv, aceasta se va decide la reevaluarea clinica si radiologica (in 5-6 luni).

Daca doreste sa reia rapid hocheiul este bine sa respecte perioada de repaus.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top