www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1846
26 aprilie 2014
topic: fractura de platou tibial
arbitraj & fotbal
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1859
10 august 2014
topic: suprasolicitare
accidentare tibie-glezna
anteriorForum 1860
18 august 2014
topic: fractura
RMN - fractura astragal
urmatorForum 1861
19 august 2014
topic: genunchi
orteza genuflexiuni
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1897
3 februarie 2015
topic: fractura glezna
fractura bimaleolara operata
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1860 -  RMN - fractura astragal
Data: 18 august 2014

Intrebare:

buna ziua  ma numesc d... am 38 de ani sant din h.... si am probleme cu glezna in urma unui control  ortopedic mi s-a recomandat rmn glezna deoarece aveam suspiciune de formatiune tumorala 1/3 tibie dr. concluziile au fost urmatoarele:formatiune inlocuitoare de spatiu 1/3 inferioara diafiza tibiala cu caractere imagistice native de benignitate -calcificare? sau infarct osos asa mi-a spus doamna doctor a zis sa stau linistit ca nu e grav eu mai am o singura nelamurire ce inseamana  .Fractura veche de tuberozitate posterioara a astragalului  care nu este trecuta la concluzii  ci  doar la examrnul irm al gleznei 
va multumesc

Data: 23 august 2014

Raspuns:

Buna ziua,

Fractura de tuberozitate posterioara a astragalului (talusului) sau fractura de coada de astragal (talus) este o afectiune absolut banala care se descopera intamplator pe radiografie sau RMN si care in majoritatea cazurilor nu pune probleme (de aceea nici nu a fost mentionata la concluzii).
Practic se desprinde (fractura) o mica portilune posterioara (fragment) din osul talus (astragal - acelasi os are  2 denumiri) in general fara a implica functia normala / stabilitatea / biomecanica.
Afectiunea - daca ii putem spune asa - este frecvent intalnita la fotbalisti spre sfarsitul de cariera.

Problema Dvs. principala este formatiunea tumorala - care trebuie dublu confirmata etiologia (cauza) infarct - calcificare - formatiune benigna.

Sanatate,

FORUM 1860 -  RMN - fractura astragal
Data: 25 august 2014

Intrebare:

Domnule doctor va multumesc ptr. raspuns am uitat sa va intreb daca fractura de tuberozitate a astragalului  da dureri mari  eu am avut dureri 2 ani aproape zilnic  unele crancene mai ales dimineata uni doctori de la noi au zis ca e guta  alti nu eguta am facut teste de reumatism inclusiv poliartita si de capuse etc. toate bune in timpul unui repaos de 2;3 zile durerea dispare , cand incep lucrul apare lucrez ca sudor stau jos, in picioare cum vreau . Acum 2 ani am fost operat la genunchi in timpul acela ma durea glezna cealalta groaznic dupa operatie datorita repaosului durerea a disparut timp de 2 an . Operatia la genunchi a fost pe piciorul stg  iar fractura de tuberozitate este pe glezna dr.am fost operat artoscopic de sinovita cronica viloasa contuzi pe ligamentul colateral si menisc   nu stiu ce m-iau facut dr. de la mures ca 2 ani am avut pace cu o glezna  stg am ramas si cu o atrofiere pe muschiul cvadriceps datorita durerilor mari de la glezna dr. nu am putut sa ma recuperez  la 38 de ani sant praf  va intreb daca este guta se poate trata si altfel decat cu milurit sau colchicina?
ca astea na-u efect la mine valorile de acid uric le am  8-9 am avut si 10.
Va multumesc ptr amabilitate.

Data: 31 august 2014

Raspuns:

Buna ziua,

Fractura de coada de tatus da dureri doar la mobilizare (cand va miscati sau cand stati mult in picioare si se amelioreaza cu repausul), dar infarctul osos si formatiunile inlocuitoare de spatiu pot da dureri semnificative - permanente.
Guta se trateaza in primul rand cu regim alimentar.

Revin - cred problema Dvs. principala este formatiunea tumorala - care trebuie dublu confirmata etiologia (cauza) infarct - calcificare - formatiune benigna.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.

Back ↑ top