Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180 - 1447 pe Forum 2.0
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 15 septembrie 2011 
1439.Comentariu/Intrebare:  Durere genunchi

Am facut baschet de performanta 5 ani. in vacanta intersemestriala din ianuarie 2011 am avut picorul in ghips 10 zile pentru o lovitura la un ligament lateral la genunchiul drept. M-am recuperat pefect am mai prins si o tura doua de schi am mai cazut pe genunchi. Nu a fost nici o problema. Am reinceput sa fac miscare (merg pe munte). In vacanta de pasti am fost intr-o pestera si am cazut. Atunci cand am cazut m-am izbit cu genunchii de un perete al pesterii. Rotula de la genunchiul drept am simtit cum mi s-a dus in sus si am simtit o lovitura puternica sub rotula...ca si cum s-ar fi agatat genunchiul intr-un ciot de piatra. Am ajuns acasa am stat asa si mi-am dat cu crema antiinflamatoare si am stat cu gheata si varza pe genunchi acesta dezumflandu-se. simteam o durere sub rotula cand stateam in pozitia in care stai si cand cobori la schi ca si cum ai sta pe scaun doar ca putin mai ridicat. am fost dupa o luna la ortoped si mi-a dat tratament si antiinflamator. mi-am refacut genunchiul bine dar simt o sensibilitate si uneori ma doare cand stau in aceeasi pozitie (de schi) sau simt ca mi se duce rotula de la locul ei. Poate fi ceva grav? daca voi merge la schi la iarna voi risca mult?
Data: 16 septembrie 2011

Buna ziua,
Fara o consultatie medicala (si daca va fi cazul, un examen RMN) nu va poate spune nimeni daca este grav sau care sunt riscurile. Am intalnit un caz in care durerea de genunchi in pozitia "de schi" a fost asociata cu leziune de menisc ... dar nu se poate ghici!
Sanatate,

Data: 1b septembrie 2011 
1440.Comentariu/Intrebare:  Problema coloana vertebrala

Buna ziua stimata doamna doctor Drosescu.
Timp de 2 ani am facut culturism si m-am accidentat la coloana in cele din urma, din cauza greutatilor prea mari folosite. Ma confrunt cu dureri in zona lombo-sacrata si toracala. Durerea nu se lasa pe picior si nu-mi amortesc degetele. Degetele mari mi-au amortit insa o perioada imediat dupa ce m-am accidentat, dar senzatia a trecut cam dupa 1 luna de repaos total.
Am facut recent un RMN la coloana si mi s-au descoperit urmatoarele probleme:
- rectitudinea coloanei lombare in plan sagital fara modificari de ax vertebral lombo-sacrat;
- amprente discale in platourile vertebrale lombare;
- discuri lombare cu grad corespunzator de hidratar; disc L5 pensat;
- discuri toracale-partial deshidratate, in grade variate (reducerea semnalului discului in ponderatie T2); in segmentele toracale mijlociu si inferior - pensari discale + mici hernii intraspongioase in platourile vertebrale adiacente;
- la T2-T3 - protuzie discala posterioara paramediana stanga de 3mm in ax AP, extinsa inferior pe 5mm, ce exercita compresie pe segmentul preforaminal radicular T3 stang;
- la T5-T6 - mica protuzie discala posterioara mediana-paramediana stanga T5 de 2mm in ax AP, ce exercita compresie pe segmentul intracanalar radicular T6 stang;
- la L3-L4 - minim debord discal L3, cu discret contact radicular L3 stang intraforaminal;
- la L4-L5 - minim debord discal L4, cu discrete contacte radiculare L5 bilaterale intracanalare;
- la L5-S1 - minim debord discal posterior L5, fara contacte/compresii radiculare.
  Cordon medular toracal, con medular, radacinile caudei equina - cu morfologie si semnal normale; con medular proiectat la nivel L1.
  Mic hemangiom corporeal vertebral T7, de aporx 10mm - imagine in hipersemnal T2 si T1 omogen.
  Mentionez faptul ca am si o hernie hiatala (medicul gastro-enterolog mi-a spus ca de vina ar fi tot greutatile)  
  Va rog enorm sa-mi spuneti ce anume este de facut, sa ma sfatuiti unde sa merg sa incep un program serios de recuperare.
  Va multumesc din suflet anticipat!
Data: 19 septembrie 2011

Bună dimineaţa,
Este impresionantă răbdarea cu care aţi copiat rezultul de la RMN.
Aş dori să vă sugerez să nu vă lăsaţi impresionat de multitudinea de elemente prezentat în diagnostic. Dacă ar fi să sumarizez, ar fi vorba de o coloană vertebrală care a fost solicitată şi forţată. Este importat că aţi înţeles acest lucru şi că v-aţi hotărât să faceţi ceva pentru dumneavoastră.
Ceea ce ar mai fi util de reţinut ar fi să aveţi în vedre că de acum în colo, toată viaţa va trebui să faceţi exerciţii pentru coloană pentru a o menţine în starea în care este şi a nu se agrava structural.
Site-ul nostru nu poate face reclamă unui cabinet sau altuia de kinetoterapie, sau unei persoane anume - şi aceasta din motive lesne de înţeles.
Alegerea cabinetului şi a persoanei cu care să lucraţi este o opţiune personală.
Ceea ce doresc să subliniez, este faptul că vă merge la o sală de kinetoterapie veţi învăţa un program şi apoi, îl veţi aplica acasă şi la câteva luni veţi merge din nou la cabinet pentru a vedea dacă ceea ce lucraţi este corect sau nu.

Vă doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 18 septembrie 2011 
1441.Comentariu/Intrebare:  Bursita genunchi stang

Buna ziua!
Am ceea ce presupun ca ar fi o bursita veche de 8 ani. Mi s a deplasat rotula in sus cand m am ridicat de jos ptr ca am apasat o de podea am pus o la loc si nu am facut nimic, adica odihna vreo 3 zile si gata. la ~ o luna dupa aceea a inceput sa mi se umfle genunchiul deasupra rotulei si in stanga acesteia... destul de mult lichid. dupa niste ani am facut un rmn - in 2010 rezultatul fiind: * - raporturi normale piese osoase ce alcatuiesc articulatia femurului stang.
-mica exstoza regiune anterioara metafiza distala femur stang
-Ambele menisncuri cu morfologie si semnal normal.
-ligament incrucisat posterior si colaterale integre, semnal omogen T1 T2
-ligament incrucisat anterior edemadiat tumefiat si cu hipersemnal t2/hiposemnal t1 la nivelul jumatatii anterioare de insertie tibiala
Acumulare fluid lichidian impir...la suprapo.... si minima prebilial (?) si intraarticular si in tesuturile moi pero.... extern ( am pus puncte unde nu inteleg)
Am facut o punctie de lichid au iesit vreo 35- 40 de ml de lichid galben dar nu opac nu parea sa aiba sange si am facut un examen microscopic care a relevat 850 leucocite/mmc 53% polimorfonucleare si 47 % mononucleate, prezente hematii, nu se evidentiaza flora bacteriana, si un examen biochimic unde proteinele erau 3.7 iar restul valori normale. Genunchiul in sine nu prea ma doare, ma jeneaza si doare uneori daca il tin prea mult timp indoit.
As dori sa stiu daca dupa parerea dumneavoastra faptul ca problemele au aparut dupa deplasarea de rotula e doar o simpla coincidenta si de fapt problema e acea exostoza, tin sa precizez ca aveam in jur de 17 ani can mi s a umflat genunchiul (de atunci nu s a mai dezumflat de tot niciodata, doar partial, se umfla mai mult cand merg, cand merg pe bicicleta nu se unfla nici cand urc scari, doar la mers )
Va muiltumesc pentru timpul acordat!
Data: 21 septembrie 2011

Buna ziua,
Din descrierea Dvs. si investigatiile efectuate se poate suspiciona o instabilitate patelara (rotuliana) cronica / poate posttraumatic (episodul mentionat) / poate datorata unui dismorfism local (o conformatie particulara - patella alta - patela cu pozitie inalta) care a determinat bursita / sinovita cronica (lichidul de punctie articulara are caracter inflamator cronic).
In timpul unei consultatii este necesar a se evalua si stabilitatea genunchiului, in ceea ce priveste ligamentul incrucisat anterior.
Sanatate,

Data: 21 septembrie 2011
1442.Comentariu/Intrebare:  

Mesaj 1
Buna ziua.
recent in somn mi-a sarit genunchiul stang de la loc  si de atunci a ramas blocat, (nu mai puteam sa il indrept piciorul complect), mi s-a recomandat de catre medicul ortoped sa fac un examen RMN (am cerut sa mi se faca la ambi genunchi) si in urma acestuia mi-a dat urmatorul raspuns:
   Examen IRM genunchi drept nativ
- examenul efectuat evidentiaza un menisc extern cu aspect de menisc discoid fara intreruperi de contur.
- fara modificari de semnal la nivelul meniscului intern.
- moderata plaja de edem osos la nivel de condil femural intern.
- minima reactie fluida la nivelul bursei retropatelare.
- ligamente colaterale fara modificari de traiect si semnal normal.
- ligament incrucisat anteriorcu un traiect vertical fara intrerupere.

Concluzie:
-menisc lateral discoid. plaja de edem moderat la nivel de condil femural intern.
-ligament incrucisat anterior cu traiect vertical.
-minima reactie fluida la nivelul bursei retropatelare.

EXAMEN IRM GENUNCHI STANG:
-si la acest nivel se evidentiaza meniscul extern cu aspect de menisc discoid fara intreruperi de contur sau modiricari de semnal la acest nivel.
- fara modificari de semnal semnificative la nivelul structurilor osoase.
-acumulare lichidiana in cantitate medie la nivel de bursa retro si suprapatelara si pericondilian precum si intra-articular.
- ligamente colaterale si ligamente incrucisate cu traiect si semnal normal

CONCLUZIE:
-aspect de menisc lateral discoid.
-acumulare lichidiana in cantitate medie la nivel de burse retro si suprapatelare,pericondilian si intraarticular.

In momentul de fata fac tratament cu fizioterapie, si ma simpt putin mai bine, dar mi s-a recomandat de catre medici sa nu fac nici un sport nici macar box. va rog sa imi sugerati dumneavoastra ce alte tratamente as putea face in afara de artroscopie, pentru a remedia boala, in cazul in care nu da randament fizioterapia, si daca as putea continua boxul in continuare.
Va multumesc.

Mesaj 2 - 24 septembrie 2011
 va rog sa reformulati, nu am inteles la ce v-ati referit cand ati zis in raspuns "la lucru...", si ce alte tratamente as mai putea face.
multumesc!
Data: 24 septembrie 2011

Buna ziua,

In lucru ... inseamna ca am postat intrebarea Dvs. dar ca inca nu am avut timp sa va raspund.
Si asta pentru ca nu ma ocup doar de acest Forum!

Fizioterapia se utilizeaza doar pentru ameliorarea simptomatologiei (durerii). Daca aceasta tentativa terapeutica esueaza, singura optiune de tratament ramane artroscopia!
Artroscopia este indicata in toate cazurile de menisc discoid simptomatic.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 23 septembrie 2011
1443.Comentariu/Intrebare:  Artroscopie genunchi

Buna ziua!
Am 27 ani si de cativa ani ma doare genunchiul drept.In urma cu 2 luni mi-am luat inima in dinti si am mers la ortoped. Acesta m-a trimis sa fac un RMN, iar concluziile acestuia sunt:
- Leziune menisc grad III corn posterior menisc intern.
- Elongare de LIA
- Microcalcificari la nivelul condilului femural extern si la nivelul epifizei proximale a tibiei.
La recomandarea medicului ortoped m-am internat in spital pentru a face o artroscopie.In urma consultatiei si conform imaginilor RMN, medicul ce urma sa ma opereze mi-a spus ca e ruptura de menisc, iar mai multe va vedea la artroscopie.
In timpul artroscopiei (de acum 2 saptamani) am fost diagnosticat cu:
- Condromalacie grad IV patela genunchi drept-operata (stabilizare leziuni condrale si microfracturi)
- Leziune partiala fascicol artero-medial LIA
- Hipertrofie sinoviala-operata (sinevectomie partiala)
Mai multe explicatii nu mi s-au dat de catre medicul curant, mi-a spus doar ca meniscul e bine, mi-a facut 3 foraje in rotula, sa nu calc 3 saptamani pe picior si ca dupa o luna imi va face o singura injectie cu un gel care ajuta la refacerea cartilajelor si costa in jur de 300 euro.
Rumanintile mele sunt:
1. Va rog sa imi traduceti in termeni mai accesibili ce inseamna acest diagnostic.
2. Marea mea nedumerire este legata de menisc. Fusesem diagnosticat la RMN cu ruptura de menisc iar acum mi-a spus ca acesta e bine. Oare asa sa fie? E posibil sa nu fi observat medicul bine la artroscopie care este starea acestuia?
3. In ce consta recuperarea nu mi s-a spus, mi s-a zis doar ca pot sa indoi genunchiul si sa fac exercitii. Recuperarea o fac acasa, 30 min dimineata si 30 min seara. Desi ma doare, uneori mai fortez ca sa il pot flexa mai mult. De cateva zile ma doare genunchiul f tare, ceea ce ma ingrijoreaza. Mi se pare ca scartaie si pocneste la fel ca inainte de operatie. Si iar imi pun un semn de intrebare daca a reusit operatia.
4. Legat de acel gel care urmeaza sa mi se injecteze stiti cumva cat de benefic este? Nu mi s-a spus cum se numeste ca sa ma pot documenta.
5.Care sunt problemele care mai pot aparea la genunchi in timp? Se poate ajunge la proteza de genunchi sau pot aparea alte complicatii?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Bună dimineaţa,
Condromalacia patelara sau rotuliana este o deteriorare a cartilajului şi capsulei articulare de la nivelul genunchiului. Afectiunea apare de obicei la tineri si poate fi determinata de traumatism la nivelul genunchiului, uzura excesiva sau tonus muscular scăzut. In loc sa alunece usor pe langa extremitatea inferioara a femurului, capsula articulara freaca aceasta suprafata, erodand in timp cartilajul. Deteriorarea poate sa fie de la o mica anomalie a suprafetei cartilajului pana la disparitia completa a cartilajului, cu expunerea suprafetei osoase la nivel articular. Condromalacia traumatica apare dupa o lovitura la nivelul genunchiului, care rupe o portiune mica de cartilaj articular sau un fragment mai mare, care contine o portiune de os (fractura osteocondrala).
Deci, este vorba de o intervenţie chirurgicală în care s-a refăcut structura capsulei articulare şi a cartilajelor din articulaţia genunchiului.
Înclin să am mai mare încredere în artroscopie decât în RMN pentru că nu se poate să nu fie văzute leziunile de menisc în timpul intervenţiei. La RMN se poate să fie semnale suprapuse şi diagnosticul să nu fie 100% corect.
În mod normal, ar fi să mergeţi la un cabinet de kinetoterapie şi să învăţaţi un program de recuperare fără a forţa mişcările.
Injectarea de gel intrarticular are rolul de a creea un strat de substanţă care să amortizeze şocurile şi mişcările de frecare articulară.
Ceea ce este importat de reţinut este faptul că va trebui să faceţi multe exerciţii de întărire a tonusului musculaturii din zonă şi a capsulei articulare.
De asemenea, ar fi important controlul greutăţii corporale - să aveţi grijă să vă menţinezi în limite normale. La 27 de ani nu mă gândesc la proteză de genunchi în această situaţie.
Cabinet Alternative Iasi

1444.Comentariu/Intrebare:  

am avut fractura de tibie si am stat 2 luni cu picioru in gips si am deja 2 sapt de cand lam scos si nu pot indoi genunchiu decat un pic  ce trebe sa fac ce exerciti pt asi da drumu?
Data: 26 septembrie 2011

Buna ziua,
Scaderea amplitudinii de miscare intr-o articulatie dupa o perioada de imobilizare se numeste redoare articulara post imobilizare si de obicei "cedeaza" in cateva saptamani.
Tratamentul principal este kinetoterapia (gimnastica medicala) eventual hidrokinetoterapia, ajutata de fizioterapie, iar exercitiile principale, pentru genunchi, sunt cele de flexie-extensie dar este necesar un program de kinetoterapie care sa vizeze si refacerea masei musculare, exercitiii de mers etc.
Cel mai bine este sa apelati la un kinetoterapeut din regiunea Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 26 septembrie 2011
1445.Comentariu/Intrebare:  

Stimate domnule doctor, fiul meu in varsta de 7 ani sufera de 2 ani de cistita cronica interstitiala ce este o inflamatie consecinta unei infectii acute tratate tardiv si se manifesta prin ingrosarea usoara  a peretelui vezical al si printer-o usoara hematurie microscopica.
Considerati ca tratamentul in camera hiperbarica poate fii eficient in cazul lui?
Va multumesc
Data: 27 septembrie 2011

Buna ziua,
Regret ca nu va pot ajuta dar nu am experienta nici in tratamentul cistitei si nici in terapia hiperbara.
Va recomand sa contactati personalul medical de la clinica.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 3 octombrie 2011
1446.Comentariu/Intrebare:  

am si eu o pl la un meci de fotbal la o degajare din 6 metri am simtit o durere la inghinali si nu am mai putut merge .Am fost la doctor si ma tratat cu laser dar tot ma mai doare cei de facut
Data: 4 octombrie 2011

Buna ziua,
Problemele de traumatologie sportiva din regiunea inghinala: intinderi, microsmulgeri, leziuni ale tendoanelor si cele musculare etc. au, de obicei. o perioada mai mare de vindecare!
Aceasta, posibil si datorita repausului sportiv insuficient, reluarii intempestive a activitatii sportive ...
Informatiile furnizate de Dvs. sunt insuficiente pentru a va consilia!
Daca doriti, puteti sa reveniti cu detalii despre: timpul scurs de la accidentare, perioada de repaus sportiv, tratamente asociate laserterapiei etc. mentionand in formular FORUM 1446.
Daca nu, un recontrol la medicul care va recomandat laserterapia va poate ajuta; la fel, daca este posibil, inca o serie de laserterapie.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.