Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 1 septembrie 2011 
1431.Comentariu/Intrebare:  fisura de menisc

Buna ziua,
am facut un RMN la genunchi si rezultatul este "fisura de menisc grad 2 si chist meniscal". Va rog sa imi spuneti daca e ceva grav, daca se poate trata sau trebuie neaparat operatie. Genunchiul ma doare cand fac mai multa miscare si mai alesc cand cobor scarile. Simt o intepatura in mijlocul genunchiului si ca s-ar misca ceva acolo care ma deranjeaza. Daca stau linistita si nu fac miscare nu am probleme. Am luat 7 zile a... la recomnadarea dr. si m-a lasat durerea, dar cand ma misc ma doare.
Va multumesc.
O zi placuta.
Data: 1 septembrie 2011

Buna ziua,
Nu este ceva grav pentru ca nu pune in pericol viata! (eu asta consider grav).
Diagnosticul este "la limita" intre tratamentul conservator (fizioterapie si gimnastica) si cel chirurgical (artroscopie).
Decizia privind tratamentul optim trebuie luata intr-un cabinet medical si nu prin internet!
Sanatate,

Data: 2 septembrie 2011 
1432.Comentariu/Intrebare:  gonartroza

Buna ziua!
As dori sa va rog , sa-mi spuneti unde pot face investigatii legate de gonartroza genunchi stang, (operat in 1989 ruptura de menisc), fara sa ajung la ortezarea (?! protezarea) acestuia. Mai precis unde se afla cabinetul d-stra. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
 P.s.anul trecut am facut o serie de infiltratii cu acid hialuronic si am reusit sa trec peste sezonul rece.
Data: 3 septembrie 2011

Buna ziua,
Urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,

Data: 5 septembrie 2011 
1433.Comentariu/Intrebare: 

Ce facultate ati urmat? sunt in cautarea unei facultati si m ar interesa medicina doar ceea ce este legat de sportivi (preparator fizici fizioterapeut)...este ceva de acest gen in cadrul medicinei ... sau ce specializare ar fi necesara dorintelor mele? ce imi recomnadati?
Va multumesc!
P.S. Credeti ca varianta de a studia in afara este mult mai avantajoasa ca cea din Romania (in ideea ca s ar invata mai mult)
Data: 6 septembrie 2011

Buna ziua,
Dati un click pe numele meu, cititi cu atentie si veti gasi raspunsul la prima intrebare!
Pentru medicina sportiva este necesar sa urmati o facultate de medicina (6 ani) si apoi sa va specializati (rezidentiat - 4 ani).
Daca doriti doar ce este legat "de sportivi" atunci cautati specializarile de la facultatile de sport - profesor de sport, kinetoterapeut ...
Alegerea este a Dvs. ... eu nu va pot recomanda nimic!
Daca aveti posibilitati ... studiul in afara Romaniei este varianta optima (si sa nu va mai intoarceti!).
Succes,

Data: 5 septembrie 2011
1434.Comentariu/Intrebare:  operatie menisc

Buna ziua,
Numele meu este V..., am 34 ani si am deja o operatie de menisc, dar in curand urmeaza sa mai fac una. Ma intereseaza daca operatia de menisc cu laser poate fi considerata incizie la nivel cutanat?
Din cate am citit in dex se considera incizie, citez "taietura, sectionare facuta cu ajutorul unui bisturiu sau alt instrument chirurugical".
 Am o asigurare la .... , doar pentru interventie chirurgicala. Multumesc!
Data: 6 septembrie 2011

Buna ziua,
Interventia artroscopica ... pentru ca la acest tip de interventie cred ca va referiti cand utilizati cuvantul "laser" implica minim doua incizii la nivel cutanat.
Cititi cu atentie contractul, discutati cu medicul Dvs. sau (eventual) cu cei de la asigurari daca artroscopia se "incadreaza" in prevederile contractului de asigurare.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 12 septembrie 2011
1435.Comentariu/Intrebare:  Intindere musculara?

Buna ziua!
Problema mea este mai veche, aproximativ 5 ani. In momentul in care lovesc mingea deasupra genunchiului la muschiul coapsei simt un junghi puternic ca si cum ceva s-ar rupe, m-am lasat de fotbal pt ca zona se umfla si nu mai puteam folosi piciorul din cauza durerii, in prezent durearea exista doar in momentul solicitarii ex: genoflexiuni, urcatul scarilor etc
Va rog sa-mi recomandati ce pot face pe viitor, precizez ca nu am consultat nici un medic!
Data: 14 septembrie 2011

Buna ziua,
Exista o probabilitate foarte mica ca problema Dvs. sa fie o intindere musculara, deoarece aceasta se manifesta acut (zile-saptamani) si are sanse mari de a se rezolva spontan (doar cu repaus) in 6 luni.
Prin urmare, este nevoie (totusi) de o consultatie si posibil investigatii ... radiografii, ecografie sau RMN (in functie de decizia medicului examinator).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 13 septembrie 2011
1436.Comentariu/Intrebare:  grefa de piele

Buna seara!
In urma cu 2 luni am suferit un accident cu benzina.am avut arsuri de gradul 2,3. La bratul drept a fost nevoie de grefare.grefa este facuta pe interiorul mainii inclusiv cotul. Problema este ca nu imi pot indoii mana si nici nu o pot intinde la maxim. Credeti ca o orteza ma poate ajuta? Daca da care mi-o recomandati? Multumesc.
O seara placuta

Buna ziua,
Ortezarea are rolul de a stabiliza (prin suport extern) o articulatie dar nu poate reda mobilitatea unei articulatii!.
Prin urmare nu cred ca o orteza va poate ajuta!
Este necesar un recontrol medical pentru a se stabili daca deficitul de mobilitate descris (al articulatiei cotului) este cauzat de articulatia in sine (redoare post imobilizare) sau de cicatricile postcombustionale / grefa de piele in tensiune.
In functie de cauza ... se va actiona in consecinta:
- tratament ortopedic (mobilizare fortata / chirurgicala) sau kinetoterapie - daca cauza este articulara;
- tratament de chirurgie plastica - daca cauza este legata de tesuturile moi.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1437.Comentariu/Intrebare:  

eu fac volei de performanta si in urma fortarii bratului drept la atac am facut intindere la triceps, azi se face o saptamana de cand am facut intinderea....repaos nu am avut cum sa fac pt ca am avut probe de dat , vineri merg la un turneu amical pregatitor pt campionat....mi-a pus un kinetoterapeut banda kineseologica la brat...am tinut-o 5  zile, am luat si ketoprofen sau flamexin pt a putea participa la probe...durerea m-a lasat acu 2 zile si de ieri seara m-a luat iar...ce as putea sa fac?

Bună ziua,
Dacă faceţi sport de performanţă înseamnă că aveţi medic la echipă, de ce nu luaţi legătura cu acesta?
Medicul poate să facă diagnosticul diferenţial între întindere/ruptură musculară şi suprasolicitare articulară/subluxaţie de umăr.
Datele pe care le prezentaţi sunt neclare, descrierea durerii nu dă posibilitatea stabilirii unui diagnostic.
Vă doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

1438.Comentariu/Intrebare:  problema genunchi

Buna ziua.  Am facut un RMN la genunchi, pe care l-am accidentat printr-o aterizare gresita pe piciorul respectiv si in raportul medical se face referire la o singura problema, toate celelate fiind descrise ca normale:

"fragment de cartilaj desprins de pe fata mediala a rotulei din portiunea inferioara, de 12mm diametru maxim, deplasat parameridian dreapta, imediat caudal de rotula"

Va rog sa ma ajutati cu ceva lamuriri, in sensul daca e o problema care trebuie rezolvata chirurgical, ca sa stiu ce am de facut in continuare.

Va multumesc
Data: 15 septembrie 2011

Buna ziua,
Aparent problema Dvs. are rezolvare chirurgicala!
Pentru certitudine si mai multe detalii va stau la dispozitie cu o consultatie (trebuie sa veniti cu examenul RMN si toate documentele medicale pe care le aveti in posesie); urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.