Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 25 august 2011 
1423.Comentariu/Intrebare:  entorsa

astazi (25-08-2011) la antrenament saream bancute si am calcat stramb cu glezna dreapta. imediat am simtit o senzatie de racorire si o intindere. Apoi a inceput sa se umfle deasupra mecului.am plecat pe jos acasa. Acum s-a umflat si ma doare foarte rau cand il tin pe podea sau il misc in orice fel. maine merg la medic......ce ziceti o sa mai pot practica sport???
Data: 27 august 2011

Buna ziua,
Sansele ca o entorsa de glezna sa intrerupa o cariera sportiva sunt mai mici de 1/1000 mai ales daca ati putut merge spre casa!
Sanatate,

Data: 25 august 2011 
1424.Comentariu/Intrebare:  operatie tija - fractura diafiza metetarsian V ?

Buna seara,
cu 14 zile in urma, am sarit. si am calcat stramb.
Am facut ieri o radiografie la talpa piciorului stang si diagnosticul a fost :
"traiect de fractura cominutiva la nivelul diafizei metetarsianului V, cu usoara deplasare ".
Mi-au pus gips (recomandat  pt 5 saptamani) .
Intrebarea mea este :  pentru o MAI BUNA si mai rapida sudare a osului si pentru a nu avea probleme IN TIMP cu piciorul,
imi recomandati sa fac operatie pentru a-mi monta tija (+gips).?
Sunt foarte activ,  fac dirtbiking si parkour si de aceea va intreb.  
Am diabet si fac insulina de 2 ani.  Stiu ca se recomanda evitarea operatiilor pe cat este posibil.
Va trimit atasat si  radiografia, ca sa vedeti concret situatia.
traiect de fractura cominutiva la nivelul diafizei metetarsianului V, cu usoara deplasare
Cu stima,
C.C.

Buna ziua,
Cred vi s-a aplicat cel mai bun tratament!
Sanatate,

Data: 26 august 2011 
1425.Comentariu/Intrebare:  

Doresc sa imi sugerati o orteza pentru glezna, dar nu din plastic. eu am hemiplegie stanga, acum folosesc o orteza de plastic dar ma deranjeaza f mult. as dori sa o schimb cu una din material mai usor.as vrea sa imi suferati una la fel de eficienta ca si cea din plastic multumesc

Buna ziua,
Informatiile furnizate de Dvs. sunt insuficiente pentru a va putea ajuta.
Solicitarea Dvs. este aproape imposibil de solutionat prin internet!
Sanatate,

Data: 29 august 2011
1426.Comentariu/Intrebare:  Ligamentoplastie

Buna ziua domnule doctor,

Ma numesc R..., am 25 de ani si in urma cu cateva saptamani am fost diagnosticat cu ruptura de LIA si leziuni minore la menisc.
Accidentul care a cauzat aceasta afectiune a fost la un fotbal.
Am fost programat deja pentru operatie in luna septembrie.
Problema mea sta in felul urmator, doresc sa stiu daca mai pot juca fotbal. Nu mai joc la nivel profesionist ci doar la nivel semi-profesionist (minifotbal).
Am cerut parerea unui doctor din ... si mi s-a spus ca fotbalul s-a terminat pentru mine. Alt doctor din ... a zis ca dupa operatie daca fac recuperarea dupa cum mi se spune voi putea juca din nou fotbal.
Sunt putin confuz pentru ca vad atatia fotbalisti care se opereaza si pot juca dupa aceea, e vreo diferenta intre operatiile care li se fac lor si cele care se fac "publicului larg"?
Eu m-am hotarat sa fac operatia la ... pentru ca ei opereaza sportivi. E mai costisitoare dar sper sa pot juca din nou. Dumneavoastra ce parere aveti?  Chiar trebuie renuntat la sport?
Cu respect,
R
Data: 30 august 2011

Buna ziua,
Nu exista nici o diferenta, in ceea ce priveste tehnica chirurgicala, intre operatiile efectuate sportivilor de performanta si celor amatori.
Nu cunosc exact starea genunchiului Dvs. dar procentul celor care renunta la sport dupa o ligamentoplastie este extrem de mic.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1427.Comentariu/Intrebare: 

Am fost lovit de un adversar sub glezna (mai exact in intre glezna si degete), mi sa umflat am facut radiografie si mi sa spus ca nu am oase rupte doar un hematom, de atunci piciorul meu continua sa mi se umfle si io nu am ca tratament decat calmante gen, ,ketonal, midocal si niste injecti pentru imbunatatire circulatiei sangelui,,.Cum am spus mi se umfla mai rau pe zi ce trece si durerile sunt tot mai mari...
Ce am de facut?

Buna ziua,
Limitati / evitati mersul, tineti piciorul ridicat, aplicati comprese reci pe antepicior si programati (cat mai curand) un recontrol la medicul care va trateaza!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 31 august 2011
1428.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua,
  Va trimit acest email in speranta ca ma veti putea lamuri intr-o problema. De trei luni am dureri de spate, am facut fizioterapie 10 zile, dar nu am observat nici un rezultat, nu pot sa merg prea mult pe jos si in picioare. Rezultatul radiografiei este: "Modificari de spondiloartroza lombara cu sacralizare de vertebra L5, scolioza lombara dextroconcava minima si pensarea spatiului intervertebral T12-L1".
 Va multumesc!
Data: 1 septembrie 2011

Buna ziua,
Diagnosticul radiologic trebuie completat cu un diagnostic clinic (examinare).
Doar cele 10 sedinte de fizioterapie sunt insuficiente pentru o ameliorare semnificativa!
Aveti nevoie de un program de recuperare!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1429.Comentariu/Intrebare:  Dureri de genunchi

Buna ziua, pe 1 decembrie 2010 am avut un accident. Am cazut de la 4 metrii si mi-am fracturat verdebrele T8, T9 si fisurat verdebrele T10, T11, T12. Am stat imobilizata 59 de zile si am purtat 2 luni un corset rigid Boston. Am inceput sa merg insa am in continuare dureri, ceea ce ma surpinde este faptul ca am dureri de genunchi si nu doar cand urc scari si cateodata si cand stau pe scaun, de asemenea simt dureri si in coate. Puteti sa imi spuneti ce am de facut? Am facut injectii subcutanate cu calciu (F...)~ 2 luni si am luat si medicamentele recomandate am incercat sa nu mai iau in schimb pastilutele ce imi calmau durerea ( Ketorol - supozitoare). Pana in prezent nu am facut nici o sedinta de recuperare pentru ca am fost in martie sa imi fac un RMN si mai aveam 2 fisuri care se vedeau cu usurinta asa ca mi-a fost recomandat sa nu fac recuperare pana nu dispar acele fisuri. Acum in septembrie m-am decis sa merg la Baile Felix sa fac acolo cateva proceduri poate imi mai melioreaza din durere. Precizez ca m-am ingrasat 15 kilograme de la lipsa de activitate si pe sistem nervos cred, depresie. Se poate ca aceste kilograme sa imi afecteze asa genunchii sau e pur si simplu de la coloana? Rog un sfat.

Buna ziua,
Incepeti tratamentul de recuperare la Baile Felix si continuati cand reveniti!
Un regim alimentar este recomandat!
Situatia este mult prea complexa pentru a aprecia prin internet cauza durerilor de genunchi.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1430.Comentariu/Intrebare: 

Va felicit de felul cum este organizat si functioneaza acest forum si sa ma scuzati ca va solicit o consultanta fara a fi un sportiv.In data de 25 iulie 2011 am alunecat pe o scara afectand piciorul drept cu o fisura la metatarsienele 2-3, mi sa pus un semighips, deoarece laba piciorului era umflata, dupa o saptamana s-a pus ghips total de la genunchi in jos. Dupa 28 de zile (22 aug) s-a scos ghipsul, laba piciorului era putin umflata si de culoare inchis (vanata).Medicul ortoped a zis sa merg f.putin si sa masez cu v...,diclofenat
In perioada de 28 de zile am facut zilnic cate o injectie subcutanta: clexane 4000 u.i (25 buc) si
arixtra 2,5 mg/0,5ml (3 buc). Medicul meau a plecat in concediu si revine dupa 15 sept. Dupa 3 zile de la taierea ghipsului, fara a ma lasa prea tare pe el, miscandu-ma numai in casa, laba piciorului se unfla si se invineteste pana la glezna inclusiv. Dimineata laba piciorului dr.arata normal apropape ca arata ca si stangul, dupa ce las piciorul jos in mai putin de un minut se unfla, se roseste la inceput si dupa cam 30-40 de minute se invinateste.In timpul zilei majoritatea timpului il petrec cu piciorul suspendat, el revine la normal cam dupa 2 ore de suspendare deasupra nivelului inimii. Daca il tin ridicat numai la orizontal nu se desufla. De 2 zile ma si doare in zona ne afectata de la degetul mic pana deasupra de glezna, zona care ramane de culoare inchisa (vanata) si dupa ce se desunfla. Ma gandesc ca poate s-au pus chiaguri de sange si intrebarea ar fi daca sa mai fac injectii de subtiere a sangelui, cu toate ca am citit pe internet ca este periculos daca fac prea multe asemenea injectii??. Deoarece sunt f.ingrijorat ne mai avand asemenea situatie nici in perioada activa va rog sa apreciati din datele descrise si tinand seama de varsta daca acesta situatie este normala,cum vedeti dv. recuperarea piciorului si in cam ce perioada?? Daca este nevoie pot sa scanez radiografia si eventual o poza a piciorului. Va multumesc mult pentru intelegere.
m

Buna ziua,

Va multumesc pentru aprecieri!

Descrierea Dvs. sugereaza tulburari circulatorii locale dupa fractura imobilizata.
Trebuie evaluata atat starea fracturii (stadiul vindecarii - recontrol clinic si radiologic) cat si circulatia locala si daca este necesar va trebui sa continuati tratamentul anticoagulant.
Solicitati ajutorul unui alt medic ortoped din orasul Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.