Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate
Data: 17 august 2011 
1415.Comentariu/Intrebare:  IRM genunchi nativ

Buna ziua,
In luna februarie a acestui an am suferit o cazatura la schi in urma careia m-am ales cu o durere la genunchi si o jena la mers mai ales dupa perioadele lungi de stat pe scaun. Pentru a fi sigur ca nu m-am ales cu nimic grav in luna aprilie am mers la o consultatie la un doctor ortoped. Acesta mi-a recomandat un RMN si din care au rezultat urmatoarele:
- piesele scheletice din campul de examinare cu raporturi normale;
- semnal normal la nivelul maduvei osoase, cu linii epifizare normale;
- corticala osoasa cu contur regulat, grosime normala, cu tasari trabeculare subcorticale la nivelul 1/2 mediale a platoului tibial;
- cartilagiul care acopera patela, condilii femurali si platoul tibial cu grosime normala, suprafata regulata si caracteristici normale ale semnalului;
- meniscurile medial si lateral cu configuratie normala, cu semnal hipointens omogen;
- ligamentele incrucisate anterior si posterior continue, cel anterior infiltrat edematos in 2/3 inferioare;
- ligamentele colaterale continue, cu grosime normala;
- revarsat lichidian articular in cantitate minima;
- tesuturi moi periarticulare din campul de examinare fara anomalii decelabile.

Am mers cu rezultatul la doctorul care mi-a recomandat investigatia RMN si am inteles ca am un ligament care a "parait" putin dar nu este rupt. De asemenea mi s-a spus ca nu necesit operatie sau alt tratament si ca trebuie sa intaresc muschii genunchiului pentru a sustine mai bine zona respectiva. De asemenea, daca voi vrea sa practic schiul in continuare, va trebui sa-mi procur o orteza pentru genunchi. Acum, dupa 6 luni, inca mai simt o jena in genunchiul stang atunci cand indoi piciorul foarte mult (stand pe vine) dar jena la mers a disparut. As dori sa-mi spuneti pe baza celor prezentate de mai sus daca ar trebui sa urmez vreun tratament medicamentos sau de fizioterapie pentru a disparea aceasta jena din genunchi si daca imi puteti recomanda o orteza care sa-mi protejeze genunchiul atunci cand voi merge la schi.
Multumesc.
Data: 20 august 2011

Buna ziua,
Este posibil ca urmand un tratament adecvat de fizioterapie si kinetoterapie toate neplacerile sa dispara, mai ales ca, din mesajul Dvs. se intelege ca evolutia este favorabila.
Bineinteles ca pot recomanda o astfel de orteza, numai ca este necesara o examinare a genunchiului si o discutie mai lunga ... care este dificil de purtat prin internet; in plus costul unei consultatii (cel putin la mine) este intre 1/6 si 1/30 din pretul unei astfel de orteze ...
Sanatate,

Data: 17 august 2011 
1416.Comentariu/Intrebare: 

ce tratamet sa urmez?
daca am picioarele amortite in permanenta, iar cand am contact cu frigul, nu mai pot sta in picioare sau sa merg din cauza dureri. am facut diferite analize unde mi-a iesit ca sunt reumatic.
Data: 18 august 2011

Buna ziua,
In functie de diagnosticul reumatologic rezultat din investigatii este indicat tratamentul de specialitate - reumatologie sau tratament de recuperare medicala (balneofizioterapie).
Uneori mai putem ajuta si noi ... medicina sportiva!
Sanatate,

Data: 19 august 2011 
1417.Comentariu/Intrebare:  Ligamentoplastie LIA - tendon rotulian sau "laba gastei"

Buna ziua,

Am 26 de ani si am facut ski de performanta pana la 16 ani, dupa care a ramas o pasiune si il practic des. Vara practic ciclismul. Am musculatura picioarelor bine dezvolatata. In iulie 2011, mi-am rupt ligamentul incrucisat anterior.

Urmeaza sa am o operatie de reconstructie LIA si as dori mai multe informatii despre avantajele si dezavantajale celor 2 metode de prelevare a "noului ligament": din tendonul rotulian sau din laba gastei. Doctorul mi-a recomandat "laba gastei" pentru perioada de recuperare posibil mai scurta si lipsa durerilor, care ar aparea in zona tendonului rotulian. Pentru metoda "tendonului rotulian" s-ar folosi suruburi rebsorbabile iar pentru "laba gastei", suruburi de titan permanente. As dori sa stiu care dintre cele 2 variante e mai eficenta pe termen lung in conditiile in care doresc sa mai practic ski si ciclism la nivel de amator. Am urmatoarele intrebari:
1. Care dintre cele 2 metode de prindere a "noului tendon" e mai solida. In cazul tendonului rotulian daca se preleveaza cu tot cu os, asigura o sudura mai buna (fiind vorba de o sudura mai naturala "os pe os"), decat suruburile de titan in cazul celalalt?
2. Durerile in zona tendonului rotulian, dupa operatie, raman pentru totdeauna sau cedeaza dupa cativa ani?
3. Functionalitatea ulterioara a genunchiului, care varianta o afecteaza mai putin?
Va multumesc!
Data: 21 august 2011

Buna ziua,
Foarte interesante intrebarile Dvs.!
1. Consider ca ambele metode de reconstructie LIA sunt similare in ceea ce priveste soliditatea. Personal nu am gasit studii comparative (nu inseamna ca nu exista) dar am mai intalnit ideea (un sportiv operat in Franta) conform careia metoda chirurgicala propusa Dvs. este mai rezistenta; cred ca pana la urma totul se rezuma la modul in care reactioneaza pacientul (in gluma spus ...soliditatea "depinde de materialul clientului").
2. Personal nu am mai intalnit persistenta durerilor la tendonul rotulian dupa 5-6 luni de la interventie.
3. Functionalitatea ulterioara a genunchiului este relativ similara si depinde esential (50%) de programul de recuperare.
Note:
a. In Romania se practica mult mai frecvent ligamentoplastia LIA cu grefa din tendonul rotulian, as aprecia un raport de peste 50:1 si de aceea, absolut normal, rata esecurilor este mai mare in cazul acestei metode.
b. Indiferent de metoda pe care o veti alege, exista sanse foarte bune sa continuati activitatea sportiva!
Sanatate,

Data: 19 august 2011
1418.Comentariu/Intrebare:  crestere inaltime 18 ani

Sunt mama unui baiat de 18 ani si 6 luni, care de la varsta de 7 ani face fotbal de performanta pe postul de portar. Pe la varsta de 15 ani a crescut pana la 1.74 iar de atunci nu a mai crescut deloc. Pentru portari in fotbal se cere cel putin 1.80. Specific ca a obtinut rezultate foarte bune pana acum cand se pune problema inaltimii. Vreau un raspuns, daca se poate sa mai creasca la varsta asta? Precizez eu am 1.60, iar tata 1.83 ???

Buna ziua,
Prin metode naturale si nechirurgicale, sansele de crestere in inaltime la varsta mentionata, sunt destul de reduse. Un raspuns mai exact se poate obtine dupa un examen de dezvoltare fizica si evaluarea starii cartilajelor de crestere (radiologie) la un medic de medicina sportiva din orasul Dvs.
Numai bine,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1419.Comentariu/Intrebare: 

Mesaj 1:
am 16 ani fac parte din lotul ... am fost diagnotigat ci osteocondroza. As mai vrea si sfatul altor medici. Daca totusi este adevarat ce este de facut? Am luat pauza dupa ce am venit de la ... cam de o luna si fac fizio.
Ce imi recomandati astept un raspuns.
Va multumesc anticipat.a

Mesaj 2:
In urma efectuari RMN am primit urmatorul rezultat Minime prolapsuri L4 L5cu atingeri radiculare  L5,S1 bilateral. Modificari degenerative vertebrale toraco/lombare.Asta ca concluzie.In rest Mici noduli Schmorl in platourile vertrebrale toraco lombare. Mici osteofite vertrebrale toraco lombare. Minima spondilatroza lombara.
Data: 22 august 2011

Buna ziua,
Va recomand moderatie in tot ceea ce faceti:
- moderatie in ceea ce priveste activitatea sportiva de performanta;
- moderatie in ceea ce priveste repausul sportiv; adica trebuie urmata o cale de mijloc, destul de greu pentru sportul Dvs. ... rabdare si urmati indicatiile medicilor care va trateaza!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1420.Comentariu/Intrebare:  durere glezna

Buna ziua

La mijlocul lunii iunie am fost operat la genunchiul drept de gonartroza la o policlinica privata din Bucuresti. Am urmat indicatiile dl.dr.,3 saptamini repaus total,am facut gimnastica de recuperare indicata de acesta. Recuperarea mergea bine, am facut si trei injectii cu acid hialuronic la aceeasi policlinica. Cam la 6 saptamini de la operatie, cind am inceput sa fac exercitiile de recuperare pt. genunchi cu greutate de 1 kg.am inceput sa simt durere la glezna,o durere la inceput confuza care crestea progresiv. Glezna incepuse sa se umfle. Am facut un RMN cu urmatoarele rezultate:
"- minim grad de condromalacie la nivelul cartilajului plafonului tibial din articulatia tibio-talara dreapta
- arie de edem intraspongios compatibila posttraumatic la nivelul epifizei distale tibiale, subcondral
- tendinopatie peronier scurt, cu modificari inflamatorii in partile moi adiacente
- os navicular accesor, fara semne de inflamatie acuta la acest nivel."
Am facut si analizele la singe,respectiv
- acidul uric: 3.9 mg/dl
- proteina C reactiva cantitativa: 7 mg/L
- fibrinogenemie: 392 mg/dl
Deoarece dl.dr.care m-a operat este in concediu momentan, am consultat in oras la mine doi dr.un ortoped si un reumatolog care mi-au recomandat sa port o orteza la nivelul gleznei si fizioterapie. Am facut un tratament cu a... 120 timp de 8 zile, perioada in care ma simteam mai bine.
Sunt la a sasea sedinta de fizioterapie (fac trei proceuri:curenti slabi, laser si unde mecanice), fara nici un rezultat, a inceput sa ma doara iarasi si genunchiul (locul unde a fost facuta artroscopia). Glezna nu mai este umflata-unsa de 3-4 ori pe zi cu un unguent antiinflamator, dar in continuare ma doare la mers, impreuna cu genunchiul. Mai sunt doua saptamini pina cind dl.dr.care m-a operat vine din concediu.
Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? Cam cit ar mai putea dura recuperarea?
Cu multumiri deosebite
M.G.

Buna ziua,
Puteti incerca sa urmati sfatul medicilor Dvs, adica sa utilizati o orteza de glezna si poate una de genunchi.
Trebuie evaluat mersul si eventual corectat prin exercitii de mers (kinetoterapie) - poate fi o suprasolicitare datorata unei tulburari de mers (dupa interventia chirurgicala).
In cazul Dvs. prin internet nu se poate aprecia durata perioadei de recuperare.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1421.Comentariu/Intrebare: 

Am 17 ani, practic volei de performanta de 6 ani (anul trecut am facut parte chiar din lotul national) si de un an ma doare genunchiul. Am fost la medici ortopezi in oras ...unul a spus ca sunt dureri de crestere altul ca art trebui sa nu mai fac volei. Imi puteti spune va rog unde as putea merge (clinica, medic de specialitate) pentru o consultatie serioasa pentru ca nu vreau sa renunt la volei dar nici sa ma trezesc ca nu mai pot merge. Multumesc anticipat!!!

Buna ziua,
In orasul Dvs. nu stiu unde sa va recomand ... nu cunosc chiar toata tara!
Dar daca doriti in Bucuresti, va stau la dispozitie cu o consultatie (trebuie sa veniti insotita de un reprezentant major).
Urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 23 august 2011
1422.Comentariu/Intrebare:   entorsa

Buna ziua, am suferit o accidentare in timpul unei partide de fortbal, pe data de 08-07-2011 ,mi-a fost pus diagnosticul de entorsa glezna dreapta si imobilizat piciorul timp de 10 zile intr-o atela gipsata, astazi dupa dupa 45 de zile tot mai am glezna umflata in partea exterioara a piciorului drept, nu ma doare, as vrea sa stiu ce trebuie sa fac sa se dezumfle?
multumesc si scuze de deranj.
Data: 24 august 2011

Bună dimineaţa,
În cazul traumatismelor de acest gen primele manevre sunt foarte importante: faşă elastică, gheaţă şi oprirea efortului - sunt manevrele prin care se obţine recuperarea mai rapidă.
Dacă vi s-a aplicat o atelă ghipsătă după perioada de imobilizare ar fi trebuit să vi să spună că trebuie să faceţi masaj local şi kinetoterapie pentru reluarea mobilităţii articulare mai ales că sunteţi o persoană tânără şi profesia vă solicită o flexibilitate articulară.
În situaţia de faţă aţi putea să mergeţi la un nou control medical în urma căruia să vi se facă indicaţia de fizioterapie sau puteţi încerca ca pe timp de 6-7 zile să vă aplicaţi dimineaţa o faşă elastică pe care să o menţineţi peste zi - ar fi indicat să aveţi grijă la cantitatea de lichide pe care o consumaţi zilnic, minim 2 litri dacă nu faceţi efort şi mai mult de 2 litri dacă faceţi şi eforturi fizice. Poate ar fi bine să vă gândiţi să mergeţi la o sală de kinetoterapie unde vă faceţi un program de întărire a ligamentelor.
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.