Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 3 august 2011 
1399.Comentariu/Intrebare:  Aconcagua

Buna ziua,

Am vazut pe siteul dvs cateva informatii legate de "Aconcagua 2011 [expeditie medicala romaneasca]"
Sunt A... din  R... si anul viitor intentionez sa urc pe Aconcagua.
Pe data de  7 septembrie 2011 o sa merg pe Kilimanjaro si urmeaza sa-mi cumpar echipamentul pt Kilimanjaro (un munte mai usor) si vreau ca acest echipament sa-mi fie suficient si pt Aconcagua.

Spuneti-mi va rog, ce parere aveti despre echipamentul de mai jos, va fi ok pt Aconcagua (astea sunt preturile la care le-am gasit, in lei :)  ):
1. Bocanci Mont Blanc        --1250
2. Coltari petzl irvis              -- 424
3. Pantalon corp Zajo Alpine  --180
4. Suprapantalon Gravity Goretex 28000    --410
5. Pantalon polar cu intaritura alpin --99
6. Bluza corp microchill zipte OM 3180      --110
7. Polar Zajo Tornado    --249
8. Geaca Mountain Hardweare Cramer 28000 Goretex    --575
9. Sac de dormit Anapurna (-28 -19 -12)  --349
10. Pantalon puf  nu avem pe stoc
11. Geaca puf om 3181 MH Phantom jkt  --535
12. Parazapezi Zajo Cordura  --75
13. Husa impermeabila Rucsac mammut    --34
14. Manusi mountain hardweare jalapeno    --189
15. Caciula mammut drift  --99
16. Ciorapi nordhorn NH1  --44

Mai spuneti-mi va rog cat de tehnic este traseul pana pe varf in Aconcagua.
Eu as merge pe varianta clasica/ cea mai usoara!
Nu am facut alpinism niciodata, am facut trasee printr-o serie de munti de la noi, detalii regasiti pe blogul meu. ....
In ce perioada a anului imi recomandati sa merg?
Orice informatie/ sfaturi supliementara/e e aur!
Multumesc,
Data: 4 august 2011

Buna ziua,

Foarte multe intrebari tehnice pentru un consultant medical (big smile!).
Daca cititi cu atentie, veti constata ca eu am (sa zicem) coordonat (de acasa) partea medicala a expeditiei - deci nu am ajuns acolo ( ... din pacate)!
De aceea, pentru aceste detalii tehnice, va invit sa-l contactati pe Dl. Iulian Sirbu (conducatorul expeditiei Aconcagua 2011) - pe blogul personal:

Din informatiile pe care le detin, ascensiunea pe partea clasica (usoara) a varfului Aconcagua este accesibila (cu riscuri mai mici) tuturor persoanelor sanatoase, stabile psihic, antrenate si bine echipate si care inteleg sa respecte etapele de aclimatizare.

Despre perioada in care puteti face ascensiunea - cred ca este limitata de argentinieni la vara australa, deci in sezonul nostru de iarna (decembrie-februarie).

Aveti 6 luni la dispozitie pentru organizare - cred ca este suficient pentru Aconcagua (pentru Kilimanjaro nu pot aprecia!)

Incepeti prin a va verifica starea de sanatate -cititi: Investigatii medicale in alpinism - pentru ca probleme de aclimatizare se pun si pe Kilimanjaro iar timpul "zboara"!
Un om cu stare de sanatate buna poate depasi multe obstacole!
Succes,
PS - va raman la dispozitie cu informatii medicale!

Data: 4 august 2011 
1400.Comentariu/Intrebare:  hernia de disc

buna seara! revin la dumneavoastra dupa mult timp, aveam dureri de mijloc ce radiau pe picior calcai si degetul mare.intrun final am ajuns la spital la un domn dr.neurochirurg.din consultatia dansului mi sa spus ca am hernie de disc posibil operabila. am fc si rmn.ul si spre surpriza mea a iesit ca este normal.la vazut dr neurochirurg iar dansul a spus ca nu este grav si sa urmez cu un tratament 10 zile cu repaus la pat,am fc ijectii dexometazona si alte pastile antiinflamatoare.dupa tratament mia fost bine cateva zile dupa care au reaparut durerile.si nu stiu ce sa fac.va spun ca nu este chiar atat de grav incat sa nu ma pot da jos din pat dar sunt foarte sacaitoare precizez ca nu mai fac nici efort asa mare, va rog din suflet sa imi dat un sfat ce sa fac si incotro sa merg sa ma intorc inapoi la dr neurochirug? sau ce imi recomandati dumneavoastra.va multumesc foarte mult.
Data: 5 august 2011

Buna ziua,
Daca examenul RMN a infirmat hernia de disc, atunci este necesara o consultatie la reumatologie si apoi tratament de recuperare.
Poate trebuie sa ve reevaluati activitatile si stilul de viata!
Sanatate,

Data: 5 august 2011 
1401.Comentariu/Intrebare:

Buna ziua am si eu o intrebare .Am un baietel in varsta de 9 ani care face fotbal la un club sportiv as dori sa stiu daca la institut se pot face analize complecte de dezvoltare si de crestere, este un pic micut de statura pentru varsta lui si sunt un pic ingrijorata .Am inteles ca exista un set de analize si costa in jur de 150 ron dar nu stiu exact de la ce varsta se fac .
Va multumesc
Data: 6 august 2011

Buna ziua,
Pentru toate intrebarile despre Institutul National de Medicina Sportiva va invit sa va adresati direct acolo adica in Bucuresti, Bd Basarabia, 37-39, pentru ca nu cunosc toate analizele care se fac acolo si nici preturile (eu nu lucrez acolo!)
Examenul de dezvoltare fizica, si daca este cazul, o radiografie de pumn si un profil hormonal se pot face la varsta mentionata.
Sanatate,

Data: 9 august 2011
1402.Comentariu/Intrebare:  Contractura musculara

Am o fetita de 10 ani care pracica tenisul de camp. Trebuie sa mentionez ca are un antrenament zilnic si cate o  ora de pragatire fizica de 3 ori pe saptamana. Ieri, in timpul pregatirii fizice, a acuzat brusc dureri in zona inghinala. Profesorul cu care face pragatire fizica a evaluat situatia si a concluzionat ca e o contractura musculara, dar era nedumerit, fiindca fetita nu facuse alergari decat spre inainte. A recomandat sa-i punem comprese cu gheata la intervale de cate 30 de minute. Astazi de dimineata inca o mai durea zona respectiva, asa incat am decis sa aiba o zi libera. Intrebarea este daca e cu adevarat doar o contractura si in cat timp va trece.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Data: 10 august 2011

Buna ziua,
Imi pare rau dar nu am sa va raspund la intrebare!
Din 2 motive:
1. Pentru ca daca o fac, pe baza "diagnosticului" pus de preparatorul fizic (care a "evaluat situatia" desi era "nedumerit") si a raspunsului meu veti intarzia vizita la medic ca sa vedeti evolutia.
2. Pentru ca, chiar nu inteleg ... din mesajul Dvs. se vede ca investiti foarte serios in pregatirea sportiva a copilului si nu investiti in sanatatea lui?!  Oare cat poate costa o consultatie medicala in orasul Dvs.?
Eu zic ca merita sa cheltuiti putin si pentru siguranta copilului in loc sa va multumiti cu "evaluari" sau cu consultanta prin internet, chiar si pentru o banala contractura.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1403.Comentariu/Intrebare:  Ruptura LIA

Buna ziua,
Am efectuat acum 2 saptamani o artroscopie si mi s-a spus ca pot pasi in picior chiar dupa operatie, deasupra de genunchi este umflat si ma doare la apasare, nu pot sa indoi genunchiul decat foarte putin si merg cu dificultate, as dori sa stiu daca este normal.
Urmeaza sa efectuez ligamentoplastie saptamana viitoare (diagnosticul dupa artroscopie a fost LIA rupt).
Va multumesc, o zi placuta in continuare.

Buna ziua,
Am intalnit si astfel de situatii.
Pentru mai multe detalii trebuie sa consultati medicul curant cu atat mai mult cu cat urmeaza sa va efectueze ligamentoplastia LIA  saptamana viitoare!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1404.Comentariu/Intrebare:  Muschi pectoral deplasat

Buna ziua,
As vrea daca se poate sa ma ajutati cu in sfat in legatura cu problema care o am. Pana acum nu am fost la nici un doctor sau sa fac vreo consultatie. Am muschiul pectoral din partea dreapta deplasat. S-a deplasat cand eram foarte mic. Am cazut de pe pat si m-am lovit la piept si s-a deplasat muschiul. Acest muschi mai exista doar putin in partea de sus iar in partea de jos este doar piele si os. Astept un raspuns de la dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!

Buna ziua,
Situatia Dvs. este (foarte) rara si desi suspectez o atrofie partiala a muschiului pectoral, nu pot fi sigur (de aceea am pus si semnul de intrebare) mai ales ca Dvs. o percepeti ca o "deplasare".
Se subintelege si faptul ca nu resimtiti o scadere a functionalitatii (pentru ca altfel ati fi ajuns demult la medic) ci va deranjeaza doar din punct de vedere estetic.
O consultatie este necesara!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1405.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziuna am si o intrebare am fost joi la un fotbal si am simtit o durere in picior cred ca este o intindere inghinala a-si dori sa stiu cam cat tine aceasta intindere si sa vad care este diferenta intre o intindere inginala si o hernie inghinala? la mine se manifesta ma doare foarte tare piciorul cand il fortez cand il pun in pamant ma doare si cand ma ridic din pat sau depun cel mai mic efort. Sunt curios care e diferenta dintre cele doua deoarece am inceput de o sapt. si sala de forta si ma tem sa nu fie o hernie.
Multumesc foarte mult o zi buna !

Buna ziua,
"Intinderea inghinalilor" este o leziune fibrilara (se rup cateva fibre) ale muschilor care se insera in regiunea inghinala (frecvent muschii adductori), in timp ce hernia este o leziune a muschilor si structurilor abdominale (tot) din regiunea inghinala, care permite continutului abdominal (intestine) sa hernieze (sa iasa) din cavitatea abdominala.
Diagnosticul diferential (alegerea diagnosticului exact) nu se poate face prin internet, ci doar intr-un cabinet medical, uneori fiind necesara si o ecografie.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1406.Comentariu/Intrebare:  intindere ligamente genunchi drept

va salut! am 26 ani, si in urma cu 1 an am suferit o accidentare la genunchiul drept, initial am crezut ca e meniscul  dar ortopedul mi-a zis ca e o intindere de ligamente. Nu am facut rmn doar consult la spitalul ... din Bucuresti la Dr C.... Nu puteam sa flexez pana la maxim piciorul, in pozitia ghemuit ma durea in spatele genunchiului si pe laterale. Am urmat un tratament cu ... , cu fasa elastica pe genunchi. Am putut sa merg normal dupa 3 saptamani, dar durerea la indoire si in pozitia ghemuit a ramas pana acum cateva luni. Precizez ca nici dupa 12 luni de zile nu mi s-a refacut complet, simt genunchiul sensibil, nu ma pot baza prea mult pe el la efort. daca ma sprijin brusc pe el la o pirueta sau o intoarcere rapida simt ca cedeaza, e ca si cum au ramas ligamentele intinse si nu au mai revenit la normal. chiar daca am facut sport cu fasa elastica, sensibilitatea tot e prezenta. Ce tratament pot urma sau ce pot face pt a putea face sport in continuare, deorece am dus o viata sportiva pana la accidentare si doresc si in continuare acest lucru.

Buna ziua,
Daca in 12 luni genunchiul nu s-a recuperat complet (mesajul Dvs. sugereaza un grad de instabilitate = nesiguranta) este nevoie de o reevaluare a diagnosticului, poate si de un examen RMN.
In functie de acestea se va stabili si tratamentul.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.