Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 19 iulie 2011 
1391.Comentariu/Intrebare:  interpretare a RMN

Buna ziua!
As dori o lamurire asupra rezultatului Rmn.
-menisc intern corn posterior cu fisura grad II/III
-menisc extern cu degenerare mucopolizaharidica grad I
-intreruperea corticalei si discreta prabusire a platoului tibial (status post fractura)
-minima acumulare lichidiana intraarticulara
Cat este de grav si ce trebuie sa fac, deoarece medicul la care am fost mi-a spus ca nu are ce face deocamdata pana nu se rupe meniscul?
Aceasta problema a aparut in urma unui accident, medicul de la urgenta -ortoped a spus ca am doar o contuzie in urma radiografiei, desi dupa RMN se pare ca as fi avut si fractura?
As dori sa stiu si parerea dvs.
Multumesc!
Data: 22 iulie 2011

Buna ziua,
Fractura care a fost identificata pe RMN este de fapt o fisura invizibila pe radiografia initiala. Exista si aceasta posibilitate! Cu un tratament adecvat (nechirurgical) se vindeca, de obicei fara probleme, in 2 luni.
In aceasta perioada se va stabili si daca este cazul unei artroscopii pentru leziunea meniscului intern (in functie de persistenta sau nu a acuzelor).
Un tratament de fizio si kinetoterapie va poate ajuta!
Sanatate,

Data: 20 iulie 2011 
1392.Comentariu/Intrebare:  am o problema dureroasa rau

am facut operatie de lia acum o saptamana si de 2-3 zile nu poti dormi noapte am o durere de tendonul exterior al piciorului stanga (cel operat) si am dureri de gamba sus in spatele genuchiului, va rog sa imi raspundeti k numai pot de durere si doresc enorm sa adorm noaptea.operatia a fost facuta la ... nu am avut drena si am facut punctie intre rotula si omoplat..
va multumesc
Data: 20 iulie 2011

Buna ziua,
Este indicat un recontrol (cat mai curand) la medicul care a efectuat interventia sau la alt medic ortoped din regiunea Dvs.
Sanatate,

Data: 24 iulie 2011 
1393.Comentariu/Intrebare:  genunchi blocat

Buna seara...sunt sportiva am 15 ani si fac atletism..am o problema.... genunchiul stang se blocheaza atunci cand incerc sa il indoi...il pot tine intins fara proble dar atunci knd incerc sa il indoi mi se pune ca un carcel in partea dreapta sus a genunchiului...daca il intind bine pot indoi picioru ca si cum nimic nu sa intamplat. nu mam lovit nu am calcat stramb nu am avut nici o problema... daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscatoare...inca ceva pot merge sau sa alerg...insa cand stau intinsa si incerc sa indoi genunchiu se blocheaza...Va multumesc !
Data: 26 iulie 2011

Buna ziua,
Descrierea Dvs. este intr-adevar sugestiva pentru un blocaj articular intermitent.
Cauzele si tratamentul se pot stabili doar in cursul unei consultatii (trebuie sa mergeti insotita de parinti sau reprezentanti majori); pot fi necesare si alte investigatii suplimentare - la indicatia medicului examinator - radiologie sau rezonanta magnetica.
Sanatate,

Data: 25 iulie 2011
1394.Comentariu/Intrebare:

am fost operat in ... cu diagnosticul leziune de menisc extern de gradul doi, si erodare de cartilaj.medicii mi au facut artroscopie si mi au facut si niste forari...condroliza condil femural.acum nu mai am probleme cu meniscul dar, la efort imi trosneste o data si ma doare putin nu stiu care e problema...medicul mi a spus sa ma fac eventual cu antiinflamatoare...va rog un sfat daca aveti ar fi de folos.multumesc

Buna ziua,
Cu un grad de probabilitate, problemele Dvs. sunt consecinta  condrolizei de condil femural.
Discutati cu medicul care va trataza daca o infiltratie intraarticulara cu substante vascoelastice va poate ajuta.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 26 iulie  2011
1395.Comentariu/Intrebare:  

pentru dureri la noada datorita statului pe scaun din ce cauza apar?si la ce domeniu al medicinei pot apela pentru o cunsultatie? va multumesc!

Bună seara,
La prima întrebare răspunsul l-aţi dat singur.
Medic de familie, Ortopedie, Reumatologie, Medicină Sportivă.
În general, atât domnul doctor Gabriel Panait cât şi eu răspundem cu mult mai multe detalii când datele de contact sunt corecte şi complete.

... sau cel putin nu au caracter sau aluzii ofensatoare - 29 iulie 2011.

Nota webmaster

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Data: 1 august 2011
1396.Comentariu/Intrebare:  imposibilitatea flexiei gambei

Bun gasit!
Am rugamintea sa-mi precizati daca in cazul situatiei mele as opta pentru o consultatie la Cabinetul Dvs. ulterior, daca problema este legata de patologia inflamatorie, infectioasa a articulatiei genunchiului, imi veti recomanda in continuare medici sau cabinete potrivite rezolvarii complete a problemei articulare ?
Precizez ca de aprox. doua saptamini mi-a aparut dintr-odata o durere puternica la genunchiul sting in momentul flexiei fara sa fi efectuat vreun exercitiu brusc sau pedalari intense la bicicleta eliptica . In luna iunie am consumat o cantitate mai mare de concentrate proteice de zer si soia, am ajuns chiar pentru citeva zile la 500 - 600 g proteina/zi ( adica 8 - 9g proteina/Kgcorp !!) . Si nu sunt sanse ca durerea sa dispara!
Probabil ca imi pierd articulatiile !!!!
Exista si o usoara tumefiere sub rotula si au aparut pe zonele laterale ale genunchiului mici "bubite" , nu sunt vezicule, ci "ridicaturi" mici din piele de culoare roz. Zona nu este calda.
Ar fi recomandata efectuarea RMN-ului pt ambii genunchi, cu substanta de contrast, inainte de a ma programa la Cabinetul Dvs. ?
Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!
Data: 3 august 2011

Buna ziua,
 In urma consultatiei este posibil sa recomand investigatii si /sau tratamente in alte clinici/unitati medicale - pentru ca:
- intotdeauna incerc sa gasesc cea mai buna optiune de diagnostic si terapeutica pentru pacient!
- exista si cazuri care nu tin de traumatologia sportiva / medicina sportiva.
  Dar in final pacientul are dreptul de a-si alege medicul (medicii).
  In acest moment, chiar nu pot aprecia natura problemei Dvs. si a face speculatii privind modul in care voi actiona, nu este deontologic si nu va pot oferi garantii.
 Datorita pretului semnificativ al unui examen RMN genunchi bilateral cu substanta de contrast si a diagnosticului incert,  poate pentru inceput sa fie mai convenabila o radiografie de genunchi bilateral, fata si profil.
Sanatate,
PS - exagerat aportul proteic!
initiat si realizat de:

Data: 2 august 2011
1397.Comentariu/Intrebare: Osteocondrita

Buna ziua , am avut osteocondrita la picorul drept , am stat 2 ani si 8 luni in repaus in ghips am o operatie de alungire de femur si o diferenta intre picioare de 6cm.Vreau doar sa stiu daca pot sa alerg si sa ma expun unui efort mai mare fara sa am probleme. Multumesc.
Data: 3 august 2011

Buna ziua,
Informatiile furnizate de Dvs. sunt insuficiente pentru un raspuns exact!
Discutati cu medicul / medicii care v-au tratat in acest timp; in mod cert vor putea aprecia situatia mult mai bine ca subsemnatul.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 3 august 2011
1398.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua!
Sunt sportiv de performanta (fotbal) si miercurea trecuta am facut o entorsa la genunchi, am fost la urgenta si mi-au pus piciorul in atela gipsata, mi-au zis sa nu calc deloc pe el si sa stau cu atela 3 saptamani! ii normal sa stau asa mult cu el? mentionez ca doctorul care m-a vazut este medic rezident si a luat hotararea dupa o simpla radiografie...Multumesc!
Data: 4 august 2011

Buna ziua,
Da este normal!
Nu are nici o importanta ca medicul care v-a tratat este rezident! Daca este lasat sa faca consultatii inseamna ca este rezident in an terminal, deci putem presupune ca stie ce face.
In plus, cand mergeti la recontrol, tratamentul si durata imobilizarii se va adapta la evolutia locala, (se poate inlocui aparatul gipsat cu o orteza etc.).
Rabdare si Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.