Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate
Data: 10 iulie 2011 
1383.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua o rugaminte la dumneavoastra am dureri medii la coapsa dreapta care se duc in fata piciorului in jos spre genunchi,doctorii in urma radiografiilor  de coloana si de sold au spus ca am tasare de vertebre iar despre sold ca am o insuficienta acetabulara, dar nu mi au dat nici un tratament concret ci doar recomandarea sa slabesc .va rog daca aveti alta parere sau un tratament sa  ma ajutati cu un sfat.
VA MULTUMESC.
Data: 11 iulie 2011

Bună dimineaţa,
În astfel de situaţii recomand o consultaţie medicală - în funcţie de aspectul coloanei vertebrale şi a alinimentului membrelor, precum şi în funcţie celelalte probleme asociate pot indica un program de kinetoterapie asociat cu dietă, dacă este cazul. Nu pot avea altă părere până nu văd cazul respectiv.
Vă doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

1384.Comentariu/Intrebare:  fractura de metatarsiene

Va rog sa-mi precizati care este perioada si modalitatea de tratament si recuperare necesare in urma producerii unei fracturi metatarsiene II, III, IV?

Bună seara stimată doamnă,
pentru a vă oferi răspunsul pe care îl aşteptaţi ar fi fost necesare mai multe detalii: tipul de fractură, de cât tip este instalată, ce aţi făcut până acum, dacă sunt complicaţii legate de fractură, dacă aţi făcut sport, ce fel de viaţă aveţi (mă refer la obişnuiţa de a practica un sport).
Diagnosticul pe care îl prezentaţi mă face să am o reţinere în a mă lansa în explicaţii şi sfaturi pentru că o astfel de fractură este mai rar întâlnită, cu excepţia unor situaţii speciale pe care nu le-aţi menţionat.
Pe de altă parte, nu pot să cred că că medicul care v-a indicat radiografia nu v-a făcut indicaţiile ortopedice complete.
În principiu, dacă este o formă de fractură simplă sunt necesare 3-4 săptămăni de refacere cu gheata gipsată de mers.

Data: 14 iulie 2011 
1385.Comentariu/Intrebare:  Intrebari Aconcagua 2011

BUNA ZIUA, AS DORI DC PUTETI SA IMI SPUNETI MAI MULTE DESPRE COSTURILE SI NU NUMAI ALE UNEI ASTFEL DE EXPEDITII.... SUNTEM UN GRUP DE AMATORI DEOCAMDATA CARE ASPIRAM SA AJUNGEM SI NOI ACOLO SUS....IN AFARA DE VARFURILE DIN ROMANIA AM FOST IN AFRICA (KILIMANJARO), MONT BLANC SI ELBRUS..
VA MULTUMESC ANTICIPA , MULTA SANATATE SI DRUMETII ADEVARATE
CU STIMA
Data: 15 iulie 2011

Buna ziua,
Pentru partea economica (adica costuri) si organizare, este bine sa va adresati D-lui Iulian Sirbu:
Iar pe www.pansportmedical.ro gasiti toate informatiile medicale.
Succes,

Data: 18 iulie 2011
1386.Comentariu/Intrebare:  leziune de tip interstitial tendon muschi supraspinos

Am fost diagnosticata cu leziune de tip interstitial tendon muschi supraspinos prin impingement subacromial si tenosinovita bicipitala.
Va rog sa-mi comunicati daca mai exista o solutie de recuperare in afara de operatie?
Va multumesc

Buna ziua,
Teoretic exista si solutia de recuperare, pentru leziunile mici-medii.
Practic trebuie sa discutati cu medicul care va trateaza daca considera oportuna o amanare de 3-4 saptamani in care se poate incerca tratamentul de recuperare.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1387.Comentariu/Intrebare:  indreptare cifoza

Buna ziua,
Am 30 de ani si v-as ruga sa imi spuneti daca as putea sa mai fac ceva in legatura cu o cifoza cu care am probleme de ft. multi ani?
Credeti ca se mai poate indrepta?

Buna ziua,
Corectia hipercifozei prin metode conservatoare (gimnastica) la varste peste 30 ani are sanse apropiate de zero (redresarea este de cateva grade) - presupun ca este vorba despre accentuarea cifozei dorsale.
Dar absolut sigur se poate incetini (chiar stopa) evolutia (daca cifoza este evolutiva).
Pentru cifozele cu grad mare de curbura, deformante, solutia este chirurgicala.

Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie si cu o consultatie; urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1388.Comentariu/Intrebare:  bursita gastrocnemiana

Buna ziua,
Sunt o alrgatoare amatoare - de anul trecut am participat si la cateva concursuri - semimaratoane si de o luna si ceva ma doare cand alerg, in zona genunchiului drept - iar azi dupa o ecografie am fost diagnosticata cu bursita gastrocnemiana.
Cum as putea sa ma recuperez cat mai repede?
Va multumesc
Data: 20 iulie 2011

Buna ziua,
Un tratament de fizioterapie adecvat va poate ajuta!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1389.Comentariu/Intrebare:  ruptura LIA

Buna ziua.
Pe data de 01.05.2011 am suferit un accident la genunchi. In urma examenului RMN, concluziile au fost urmatoarele:
- ruptura cu dezinsertie totala femurala a LIA;
- contuzie osoasa la nivelul condilului femural intern si mai putin in extremitatea inferioara a celui extern si in extremitatea posterioara a platoului tibial, posibila fractura a varfului spinei tibiale;
-aspect de leziune (leziuni) grad 3 de tip radiar corn posterior-corn MI, cu extremitatea mediala rupta si migrata

As dori sa va intreb care este tratamentul corect in cazul acestui diagnostic?
Mentionez ca sunt o persoana de 34 ani care practica fotbal si ski , dorinta mea mea ar fi ca si dupa o eventuala interventie chirurgicala (daca este posibil) sa pot practica in continuare  aceste sporturi.
Se pot face programari la dumneavoastra, in ce perioada, care este metoda chirurgicala recomandata, care sunt costurile aproximative?
Va multumesc anticipat
Data: 22 iulie 2011

Buna ziua,
Tratamentul corect este cel chirurgical (cura chirurgicala a leziunii de menisc si ligamentoplastia LIA) urmat de tratament de recuperare.
In peste 80% din cazuri, la un an dupa interventia chirugicala si dupa recuperare, este posibila reluarea activitatii sportive pentru sporturile mentionate.
In clinicile unde activez nu se fac astfel de interventii ci doar partea de recuperare - fizioterapia si kinetoterapia (medicina sportiva nu este disciplina chirurgicala).
Costurile tratamentului chirurgical sunt legate in special de pretul suruburilor utilizate in cursul ligamentoplastiei - aceasta discutie trebuie sa o purtati in clinica si cu medicul care va efectua interventia.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 19 iulie 2011
1390.Comentariu/Intrebare:  Posibil periostita?

Buna ziua!
De aproximativ o luna de zile alerg pentru a slabi, dar la o saptamana dupa ce am inceput aceasta miscare am inceput sa am dureri la piciorul stang (mai exact partea interioara a piciorului, langa tibie, aproximativ 10cm de glezna) si la muschiul piciorului drept. In timp, dupa ce am luat ketonal durerea de picior a ramas, doar durere in muschi nu se mai simte in dreptul, ci in cel stang. Am facut radiografie si nu mi-a gasit nimic, am cerut trimitere pentru reumatologie si a zis medicul de familie ca nu tine de ei si mi-a prescris in continuare ketonal.
Am 145kg si 1.75.
Multumesc!
Data: 20 iulie 2011

Buna ziua,
Este posibil sa fie si periostita sau alta leziune de suprasolicitare (leziune musculara, fractura de stress etc.).
Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie si cu o consultatie; urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.

Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.