Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 27 iunie 2011 
1375.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
Ma numesc M. V. am 17 ani si sunt handbalista, am fost operata in urma cu un an si jumatate la genuchiul stang de ligamente incrucisate atunci mi s.a spus ca meniscul meu nu are nimic ca e ok, am facut recuperarea la inceput mai lenta iar apoi am facut.o intr.o clinica particulara in (confidential)
Asa....de aproximativ 9 luni joc la (confidential) si au inceput niste dureri in jurul rotulei si sub rotula...si in interiorul genunchiului: Nu stiu ce sa fac sa merg sa imi fac un Rmn ...E durerea prea mare si mereu cand ma doare genunchiul mi se invinetzeste pe rotula... sa fie meniscul s.au cartilajul? va rog ajutati.ma!
Data: 28 iunie 2011

Bună ziua M...,
îmi pare rău că treci prin astfel de încercare.
Situaţia pe care tu o expui este una complexă (sportivă de performanţă, operaţia anterioară, regimul de antrenamente solicitant) şi din faţa unui calculator nu pot să te ajut. Îmi lipsesc foarte multe date:
- ce fel de intervenţie ai făcut (artroscopie sau operaţie clasică cu deschiderea capsulei articulare)
- când s-a început programul de recuperare, de cine a fost recomandat şi supraveghiat, cât a durat şi ce a cuprins, cum te-ai simţit pe parcursul refacerii, cum ai tolerat reluarea antrenamentelor, regimul de antrenamente la care ai fost supusă
- pe tine te sperie mai mult durerea sau mai mult faptul că se învineţeşte?
- după ce vei şti dacă este cartilajul sau meniscul ce vei face TU? Probabil că vei merge la o consultaţie...., nu?
- după ce vei face un RMN va trebui interpretat, nu? deci, tot la medic vei ajunge şi atunci de ce eviţi un lucru pe care ar fi trebuit să-l faci de mult?
Pe de altă parte, în mod normal, ar fi trebui să aveţi un medic la lot cu care ar trebui să discuţi lucrurile acestea. Dacă nu vrei să colaborez cu el atunci există cabinete unde se pot acorda consultaţii de traumatologie - poate ar fi bine să nu te joci cu sănătatea ta dacă doreşti să faci sport de performanţă.
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 1 iulie 2011 
1376.Comentariu/Intrebare:  

Fiul meu in virsta de 11ani si 6 luni, este la mare in cantonament. La fotbal,a cazut peste el un coleg mai mare si am inteles ca i-a iesit rotula. Antrenorul i-a pus-o la loc si spune ca acum nu-l doare foarte tare si e destul de stabil. Va rog sa-mi da-ti un sfat;ce conduita sa abordeze, deoarece pina vine acasa mai sunt citeva zile iar eu sunt ingrijorata.
Data: 3 iulie 2011

Buna ziua,
Toate traumatismele de genunchi cu luxatia rotulei trebuie sa fie examinate de un medic deoarece exista riscul unei fracturi (fisuri) de patela (risc destul de mic la varsta mentionata dar ...)
Pana cand consultatia medicala este posibila, urmatoarele masuri sunt obligatorii:
- evitarea sprijinului pe membrul accidentat (ideal imobilizare intr-o orteza), mers cu carje/baston;
- fasa elastica (ziua) si crioterapie (aplicatii reci);
- mentinerea pozitiei elevate (ridicate) a membrului respectiv;
- optional, numai daca copilul nu este alergic la antiinflamatoare nesteroidiene, ibuprofen local (gel) si / sau oral.
Sanatate,

Data: 4 iulie 2011 
1377.Comentariu/Intrebare:  entezita rotuliana

Urmare a cca. 3 luni de urcat scari zilnic (inlocuit lift servici si acasa, scari rulante metrou), fara efort suplimentar, am simtit la genunchiul drept lateral stanga, o durere si o senzatie de umflatura.
Diagnosticul:
- entezita rotuliana, cu suspiciune de brida intraarticulara mediorotuliana cu sindrom de impingement
recomandari;
- tratament fizioterapic, evita efortul intens, evita pozitiile vicioase, se contraindica masajul local, c... la nevoie, control la nevoie

Am efectuat tratamentul fizioterapic ( 6 sedinte curenti), a disparut senzatia de umflatura dar din cand in cand simt o jena lateral la genunchi, unde era umflatura,; la palpare, in momentul indoirii genunchiului simt ceva care se misca gen click - clack.

Credeti ca e cazul de opertie sau alt gen de tratament? As vrea totusi sa fac un efort fizic mai nmare (fotbal, bcicleta, alergari) dar imi e frica.

Multumesc
Cu stima
Data: 5 iulie 2011

Buna ziua,
Fara o consultatie nu va pot spune daca este necesara interventia chirurgicala sau (eventual) un examen RMN.
Tratamentul efectuat pare sa fi fost suficient iar zgomotul ("click-clack") resimtit la flexia genunchiului, cu destula probabilitate este dat de catre menisc (fara a semnifica obligatoriu leziunea acestuia).
Progresiv, cu curaj, puteti incerca sa faceti efort mai mare, pentru ca nimeni nu poate prevedea ce se va intampla si nu exista garantii ... (smile!).
Daca va decideti pentru o consultatie, urmand link-ul, gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
Data: 6 iulie 2011 
1377.Comentariu/Intrebare:  entezita rotuliana

Revin cu completare la raspunsul din 05.07.2011, nr.1377, subiect "enetzita rotuliana", precizand ca inainte de fizioterapie am facut si o ecografie cu urmatorul rezultat:
menisc intern- leziune oblica de corn anterior cu lungimea de cca.3,5 mm;
ligament colateral medial fara leziuni;
menisc extern - leziune orizontala de corp meniscal de 4,4 mm;
ligament colateral fara leziuni;
tendon cvadricipital si tendon patelar de aspect normal. lama de lichid cu grosimea max. 4mm, la nivelul bursei suprapatelare si retropatelar;
 fara imagini chistice la nivelul fosei piplitee

Credeti ca acest rezultat schimba cu ceva recomandarile dvs.?

Multumesc
Cu stima

Buna ziua,
Da, schimba!
Inlocuieste recomandarea de cresterea a efortului cu recomandarea unui examen RM sau direct cu artroscopie exploratorie (decizia medicului care va trateaza).
Sanatate,

Data: 5 iulie 2011
1378.Comentariu/Intrebare:  pocnituri la glezne fara durere

Dupa cum scrie si la subiect cand merg se aud pocnituri de la glezne, am observat ca apar de obicei cand merg pe ceva rece sau atmosfera este rece, am vazut un post anterior de prin 2008 cu aceeasi problema ca si mine dar la mine nu se aplica fiindca am incetat sa mai cresc de pe la 17/18 ani.
Data: 6 iulie 2011

Buna ziua,
Zgomotele articulare neinsotite de alte simptome (durere, marire de volum, inrosire etc.) nu au semnificatie patologica!
Dar daca totusi sunteti ingrijorat, puteti merge la o consultatie pentru o evaluare clinica (consultatie).
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1379.Comentariu/Intrebare: 

buna ziua , as avea si eu o intrebare pentru imbunatatirea capacitatii de efort se recomanda vreun tratament ?
o zi placuta.
Data: 6 iulie 2011

Buna ziua,
Tratamentul este pentru ... pacienti (persoane cu probleme medicale)!
Pentru cresterea capacitatii de efort se recomanda ... antrenamentul si asociat anumite masuri medico-sportive de refacere si sustinere a efortului.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1380.Comentariu/Intrebare: 

Fiul meu are 14 ani si in februarie a suferit  un traumtism la un meci de baschet. Ni s-a spus ca are o luxatie de rotula dar la RMN a reiesit altceva. Intrebarea mea este daca si impune o operatie acum sau dupa 18 ani cand se termina perioada de restere. Doi medici pana acum au dat solutii contrare. Precizez ca nu are dureri dar nici nu mai face sport Diagnostic :Ruptura LIA, RUPTURA MENISC EXTERN. OSTEOCONDRITA DISECANTA CONDRIL FEMURAL DREPT. 
am trimis pe mail rezultataul scanat. Multumesc!
Data: 7 iulie 2011

Buna ziua,
Din pacate situatia copilului Dvs. se suprapune unei controverse ortopedico-chirurgicale: Se poate face ligamentoplastia LIA la adolescenti inainte de terminarea perioadei de crestere?
Raspunsul este inca controversat si deoarece eu nu operez ... nici nu pot "intra" in aceasta disputa!
Totusi am vazut rezultatele unor ligamentoplastii efectuate cu succes, dar adevarat, la varste ceva mai mari (16-17 ani).
Lasand la o parte discutia (si controversa) privind ligamentoplastia, din pacate diagnosticul precizeaza suplimentar o leziune de menisc si o osteocondrita disecanta.
Pentru aceste doua diagnostice se poate lua in consideratie o artroscopie exploratorie si terapeutica: sutura / repararea / excizia meniscului si evaluarea / tratamentul chirurgical al osteocondritei, care sa permita (pe fondul utilizarii unei orteze si a kinetoterapiei) o viata normala si amanarea ligamentoplastiei, fara agravarea starii genunchiului, inca 1-3 ani (pana cand exista consens medical).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 7 iulie 2011
1381.Comentariu/Intrebare: 

Buna seara,
      Am un baiat de 14 ani si 9 luni, are 37 de kg si 141 cm. Este recomandat la varsta lui sa mearga la sala sa traga de fiare?
Data: 9 iulie 2011

Buna ziua,
Nu sala de forta este contraindicata ci excesele si suprasolicitarea - cum ar fi "incarcarea" excesiva a aparatelor, lipsa progresivitatii etc. pentru ca la varsta respectiva copii nu isi cunosc limitele fizice iar deseori nu (prea) au "masura"; aici intervine si factorul de grup sau competitia ("ia uite cat pot ridica eu"). La aceasta varsta consilierea de specialitate si supravegherea unui adult este necesara.
Numai bine,
initiat si realizat de:

Data: 8 iulie 2011
1382.Comentariu/Intrebare:  fisura glenoid labrum

buna ziua, eu fac handbal de performanta si acuma vreo 7 luni am suferit un traumatism intr-un meci si sa mai repetat de vreo 3-4 ori aceasi chestie. De fiecare data s-a manifestat cu durere foarte mare si ramaneam fara forta in mana dar dupa cateva zile imi reveneam. Am facut un rmn care a aratat ca am fisura glenoid labrum.
Intrebarea mea este cat dureaza recuperarea si ce include si dupa cat timp propriu zis pot incepe antrenamentele. Operatia o sa fie clasica nu artroscopie. Va multumesc
Data: 11 iulie 2011

Buna ziua,
Perioada de recuperare este aproximativ 3 luni, dar depinde mai ales de tipul si rezultatul interventiei (discutati cu medicul ortoped) si va fi axata pe kinetoterapie (gimnastica).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.