Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 4 iunie 2011 
1359.Comentariu/Intrebare:  Asimetrie

Inca de cand eram mic am observat o asimetrie in ceea ce priveste picioarele mele, mai exact laba picioarelor. Stangul era mai mic decat dreptul.
Atunci nu am dat foarte mare atentie pana in liceu cand diferenta s-a accentuat. Problema este ca si gambele difera (dreapta este mult mai dezvoltata) - uitandu-ma pe poza de aici - http://www......htm - pot spune ca la stangul gastrocnemian cap medial este subdezvoltat (aproape deloc dezvoltat).
La fel, si la fesieri e o diferenta mare.
Am fost acum cativa ani la un medic ortoped la F..., dar am fost tratat cam cu indiferenta. M-a intrebat daca am dureri si mi-a recomandat sa fac sport.
Ma puteti ajuta cu niste recomandari?
Sfaturi medicale, medici la care as putea sa ma duc, spitale, clinici?
Multumesc
Data: 6 iunie 2011

Buna ziua,
Desi corpul unan este simetric (teoretic), in cursul dezvoltarii pot aparea mici asimetrii, mai mult sau mai putin vizibile cu sau fara rasunet functional.
In situatia in care aceste asimetrii nu produc tulburari functionale sau durere si implica doar probleme de estetica, mai greu sa gasiti ajutor in spitale.
De astfel de probleme se ocupa medicina sportiva sau, daca este cazul chirurgia plastica.
Pentru mai multe detalii este necesara o consultatie.
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,

Data: 5 iunie 2011 
1360.Comentariu/Intrebare:  fractura maleolara peroneana

Am cazut pe scari si am fost diagnosticata cu fractura maleolara peroneana la piciorul drept.

fractura peroneu

Am o atela ghipsata.
Cam cat dureaza mentinerea atelei?
Va trebui pus ghips complet , pana la genunchi in perioada urmatoare?
In cat timp se osifica fractura?
Care este perioada de recuperare?
Va trimit si radiografia in attach-ament.
 Va multumesc anticipat

Buna ziua,
Pentru fracturile de peroneu cu mica deplasare, imobilizarea gipsata se poate mentine pana la 30 zile.
In functie de evolutie, de greutatea Dvs. medicul care va trateaza poate decide inlocuirea atelei cu un aparat gipsat pentru mers sau poate inlocui aparatul gipsat cu o orteza.
Osificarea se va produce in aproximativ 45 - 60 zile.
Perioada de recuperare, dupa sfarsitul tratamentului ortopedic este de inca 30-60 zile.
Fizioterapia in cursul perioadei de imobilizare poate scurta perioada de vindecare.
Durata totala a tratamentului este de cca. 4-6 luni.
Sanatate,

1361.Comentariu/Intrebare:  fractura bimaleolara cu echivalenta- artroza

Stimate domnule doctor,
Am suferit o fractura bimaleolara cu echivalenta. Medicul mi-a spus ca in astfel de cazuri este foarte probabil sa apara artroza datorita ruperii unui cartilaj care nu se mai reface niciodata. Sunt foarte speriat... voi mai putea merge normal vreodata, fara dureri? aceasta artroza poate apare oricand sau daca scap imediat dupa operatie si nu mai apare, sansele de aparitie sunt mai mici pe urma?
Va  multumesc anticipat
Data: 7 iunie 2011

Buna ziua,
Nu cunosc exact starea Dvs. dar doresc sa subliniez cateva aspecte:
- medicul Dvs. a folosit cuvantul "probabil" deci este doar o posibilitate, nu o certitudine si de aceea trebuie sa fiti optimist;
- varsta Dvs. face foarte probabila o recuperare buna sau foarte buna astfel incat sa puteti merge normal, fara dureri;
- artroza este un fenomen consecutiv traumatismului dar la distanta in timp (trebuie sa o vedeti ca pe o uzura accentuata a articulatiei determinata de traumatismul initial) - adica primele manifestari de artroza pot aparea dupa 10, 15 sau 20 ani. Pana atunci este de presupus ca stiinta medicala va avansa semnificativ astfel incat sa va puteti continua viata fara neplacerile artrozei.
Deci este bine sa ganditi pozitiv!
Sanatate,

Data: 11 iunie 2011
1362.Comentariu/Intrebare:  

am suferit o entorsa rezultatul RMN este LIA cu aspect fibriliar elonbgativ, hipersemnal orizontal corn posterior menisc intern fara atingerea suprafetelor articulare leziune gra2, hipersenal corn posterior menisc extern fara atingerea suprafetelor articulare leziune grad 2, ligamente colaterale patelar cvadriceps LIP de aspect normal IRM plaja edematoasa la nivelul condilului femural intern si platou tibial intern cartilaj articular cu semnal si cu grosime nromale  si imi pocneste genunchiul astept raspuns
VA MULTUMESC MULT
Data: 14 iunie 2011

Buna ziua,
Zgomotele articuare au semnificatie numai in prezenta altor simptome, de exemplu: durere, blocaj articular, marirea de volum a articulatiei etc.
Examenul RMN arata leziuni ale ligamentului incrucisat si a meniscurilor care (aparent) nu impun interventia chirurgicala (artroscopia) imediata ci doar in situatia in care vindecarea intarzie.
De aceea, in astfel de situatii, in functie de examenul clinic, se poate incepe cu tratament de recuperare - fizioterapie, kinetoterapie, eventual ortezare, urmand o reevaluare peste 30-60 zile.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 11 iunie 2011
1363.Comentariu/Intrebare:  fractura cu tasare peroneu

buna ziua,
in urma cu o saptamana am suferit un traumatism la piciorul drept in partea de jos, in urma unei sarituri. la aterizare am simtit durere si nu am mai putut calca pe el.
antrenament efectuat pe ciment.
la spital mi s-a pus diagnosticul de ''fractura tasare peroneu dreapta'', recomandari: atela gipsata peste genunchi 3 saptamani.
as dori cateva comentarii pentru cazul meu, recomandari.vreau sa reancep cat mai repede posibil antrenamentul.

fractura tasare peroneu

Buna ziua,
Am primit ambele mesaje.
Daca respectati indicatiile medicului Dvs. si perioada de imobilizare, exista toate sansele sa reluati activitatea sportiva in urmatoarele luni.
Sfatul meu este sa aveti rabdare si sa nu va grabiti!
Sanatate,
Data: 27 iunie 2011
1363.Comentariu/Intrebare:  pentru Forum

buna seara,
va multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea postata pe forum la nr. 1363.
dapa consultarea medicului ortoped sa efectuat o radiografie la ambele picioare, subiectul: calcaneu.
va rog daca se poate parerea dumneavoastra.
m-a cam speriat perioada de timp pentru vindecare.
am atasat si radiografia.
multumesc.
Data: 28 iunie 2011

Buna ziua,
Radiografia are o rezolutie prea mica pentru a putea face alte aprecieri.
Si de altfel trebuie sa aveti incredere in medicul Dvs. chiar daca nu va place ce v-a spus in privinta perioadei de vindecare.
Are dreptate!  Perioada de vindecare si recuperare pentru o fractura-tasare este de pana la 3 luni.
Si daca ma gandesc la varsta Dvs. ... chiar nu sunt motive sa va grabiti!
Vara asta inotati!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 12 iunie 2011
1364.Comentariu/Intrebare:  durere groaznica la umarul drept

Buna ziua, imi cer scuze ca va deranjez cu aceasta problema. Acum cateva zile am jucat fotbal cu niste prieteni (eu sunt portar) si plonjand sa resping o minge, un adversar mi-a pus o contra pe minge in momentul in care am respins-o cu bratul drept. In acel  moment,am simtit ca mi-a bagat cineva un cutit in umar. Imi puteti spune cam ce-ar putea fi ?  Simt durere cand ridic bratul sau cand ridic greutati. Ar putea fi o intindere fibrilara sau ... ? Va multumesc

Buna ziua,
In cadrul unui traumatism de umar poate fi orice:  intindere sau leziune musculara sau ... altceva!
Pentru mai multe detalii este necesara o consultatie si poate o radiografie (ecografie).
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 18 iunie 2011
1365.Comentariu/Intrebare:  durere supraspinos post operatorie

am suferit o interventie bankart la umarul stang.. dupa 5 luni de la operatie am dureri in spate deasupra omoplatului, m-am documentat si cred ca este muschiul supraspinos..va rog sa-mi spuneti ce sa fac? am facut recuperarea corect, forta musculara si masa sunt foarte bune, insa din cauza durerilor imi este afectata mobilitatea.
Data: 20 iunie 2011

Buna ziua,
Este indicat un recontrol la medicul care a facut interventia sau la alt medic ortoped din regiunea Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 18 iunie 2011
1366.Comentariu/Intrebare:  

am 17 ani, am avut o artroscopie in care s-a luat 2/3 din meniscul intern.imi puteti recomanda o orteza? si in plus, medicul mi-a recomandat ca in urmatorii 2 -3 ani sa fac un transplant cu o alogrefa..aveti anumite informatii in aceasta directie?
Data: 20 iunie 2011

Buna ziua,
Binenteles! Dar pentru recomandarea unei orteze este nevoie de o consultatie.
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact (trebuie sa veniti insotita de un reprezentant major).
Nu stiu ce informatii doriti despre alogrefa (alogrefa implica un transplant de la alta persoana); poate este mai bine sa discutati direct cu medicul care a facut recomandarea.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.