Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 21 mai 2011 
1351.Comentariu/Intrebare:  durere ligament sternoclavicular

In primul rand inca nu am ajuns la o consultatie medicala, deci simt o oarecare durere in regiunea scapulara si undeva la articulatia sternoclaviculara, durerea este destul de suportabila ,tot ce ma gandesc este cum as putea sa imi dau seama de gravitatea leziuni. Din cate am inteles sunt 3 tipuri de accidentari la nivelul sternului:
1 - leziune ligamentara
2 - ruptura fibroasa
3 - dislocare sau fracturare
astept un raspuns sunt macinat grav abia luni am programare.. va multumesc din suflet pentru timpul acordat
Data: 22 mai 2011

Buna ziua,
In principiu ati "atins" toate consecintele posttraumatice ale patologiei articulatiei sternoclaviculare iar rezultatul este laxitatea articulara dureroasa (articulatia are o mobilitate mai mare).
Fara o consultatie medicala mai greu sa va dati seama singur pentru ca nu este exclusa o cauza ... la distanta (de exemplu disjunctie acromioclaviculara).
In principiu se evalueaza clinic si daca este cazul si radiologic.
Tratamentul este medical sau chirurgical (stabilizare chirurgicala).
Sanatate,

Data: 22 mai 2011 
1352.Comentariu/Intrebare:  ruptura partiale fibre tendon aductori

Buna ziua,doresc sa adresez si eu o intrebare.
Am 23 de ani,sex masculin, de profesie sportiv (fotbal) si as dori sa stiu daca se poate interveni chirurgical, am ruptura partiala fibre tendon (am 2 cicatrice una de 49mm, una de 45mm). Daca nu se poate opera, cam cat timp trebuie repaus si ce tratament mi se cuvine. Cu tot respectul...Toate cele bune!
Data: 23 mai 2011

Buna ziua,
Daca au fost epuizate toate metodele de tratament conservator (repaus sportiv specific, kinetoterapie, fizioterapie, tratament medicamentos si eventual infiltratii) se poate lua in discutie si posibilitatea tratamentului chirurgical.
Pentru tratamentul chirurgical trebuie sa discutati cu un medic chirurg ortoped.
Sanatate,

Data: 27 mai 2011 
1353.Comentariu/Intrebare:  contuzie sold

In urma cu doua saptemani am cazut pe scari, am fost la urgenta unde sa costatat ca nu am fractura doar o contuzie la sold , tratament am primit calmante si antiinflamator. E normal sa persiste durerea de atata timp sa nu ma pot spijini deloc pe picior ?
Data: 28 mai 2011

Buna ziua,
Durerea poate persista pana la 30 zile (si peste daca se asociaza unei artroze) dar aceasta trebuie sa permita cel putin sprijinul partial.
Daca nu a fost efectuata o radiografie este indicat sa o faceti in cadrul unui recontrol.
Fizioterapia va poate ajuta - daca se mentine diagnosticul.
Sanatate,

Data: 30 mai 2011
1354.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua, acum o luna am fost operata la genunchiul stang de prelungire ligament rotulian, ruptura de menisc si mi-a gasit o punga de grasime in spatele rotulei. unde as putea sa fac recuperare? Am fost operata la spitalul ... in bucuresti. As vrea sa-mi recuperez mobilitatea piciorului sa nu raman cu sechele.
Data: 31 mai 2011

Buna ziua,
Puteti face recuperarea fie in orasul Dvs. fie in Bucuresti! Sunteti libera sa alegeti!
Daca doriti in Bucuresti, sunteti libera sa alegeti intre cele cateva (probabil) zeci de clinici, cabinete sau servicii, intre care exista si cel unde activez eu.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 30 mai 2011
1355.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
Am 14 ani sex masc am o inaltime de aproximativ 1, 70 m si 64 de kg. Imi trosneste genunchele stang, si ma doare din cand in cand. Acum o luna m-am lovit la genunche intr-un leagan in parc. Eu practic fotbal de performanta si am 2 curiozitati.
1 este ceva grav?
2 mai pot sa practic fotbal de performanta??
Data: 31 mai 2011

Buna ziua,
Imi pare rau, dar prin internet am prea putine informatii pentru a va satisface curiozitatea.
Dar, impreuna cu un parinte, puteti solicita ajutorul unui medic (adica o consultatie) ... chiar al subsemnatului.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 30 mai  2011
1356.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
Sunt sportiv de performanta, mai exact handbalist. Am suferit doua entorse la glezna. Pe prima nu am tratat-o cum trebuie iar cand s-a intamplat a doua oara, in urma unei radiografii medicul mi-a zis ca sufar de artroza. Ceea ce m-a nelinistit a fost faptul ca mi-a recomandat sa renunt la sport. Eu tot sper ca exista alta solutie. Chiar este necesar sa renunt la sport din cauza unei artroze? Nu poate fi tratata altcumva incat sa nu renunt la sport?
Data: 1 iunie 2011

Bună seara,
ceea ce îmi cereţi dumneavoastră este să vă dau soluţii la un diagnostic pus de un coleg.
Nu consider deontologic să fac aşa ceva.
Dacă îmi spuneaţi care sunt suferinţele atunci primeaţi un răspuns punctual.
Puteţi să mai cereţi şi o altă opinie. Bineînţeles că există şi alte soluţii numai că le pot recomanda numai după ce văd cazul.
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Data: 1 iunie 2011
1357.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua. Practic judo de multi ani si m-am accidentat cu doua saptamani in urma. La RMN a iesit disjunctie la lig inferior, o veche ruptura la superior, reparata dar rarefiata si ceva lichid in laterala meniscului si infalmatie. Cum pot trata aceasta problema incat sa pot practica sport in continuare?
Multumesc
Data: 1 iunie 2011

Buna ziua,
Imi pare rau dar nu imi este foarte clar diagnosticul Dvs.
Puteti reveni cu un mesaj in care sa copiati cele cateva randuri ale rezultatului RMN?
Rog mentionati in mesaj si numarul intrebarii - 1357!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 2 iunie 2011
1358.Comentariu/Intrebare:  

domnule doctor Panait am nevoie de niste sfaturi pentru niste suplimente nutritive, mentionez faptul ca am 21 ani 1,80 m 72 kg si practic judo, am observat sportivi care iau cate 4 -5 pastile dupa antrenamente si intr-un an nici nu ii mai recunosteam,se dezvoltau extraordinar din toate punctele de vedere nu in genu celor care practica culturism si isi cumpara proteine si pun muschi pe un schelet subtire. Acum rugamintea mea este daca puteti sa imi oferiti ceva sfaturi cu niste suplimente cum iau sportivi care i-am precizat sau la cine sa apelez pentru sfaturi
va multumesc anticipat
Data: 6 iunie 2011

Buna ziua,
Dezvoltarea "extraordinara" pe care o mentionati este in majoritatea cazurilor putin fiziologica (pe inteles ... "putin naturala").
Aceasta dezvoltare spectaculoasa se realizeaza cu o larga varietate de suplimente, mai mult sau mai putin testate, uneori la limita dopingului (sau chiar continand "urme" de substante dopante) si evident cu riscuri variabile (pentru sanatate).
Personal recomand intai optimizarea regimului alimentar, de viata si de antrenament si apoi utilizarea suplimentelor, pentru ca asa este mai corect din punct de vedere medical.
Contactati un nutritionist sportiv (medic de medicina sportiva) din regiunea Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.