Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 8 aprilie 2011 
1319.Comentariu/Intrebare:  ruptura musculara sau hernie

in urma unei sedinte la sala dupa o zi extenuanta de efort fizic intens am inceput sa simt o durere in zona abdominala ba pe partea stanga ba pe dreapta..mai cu insistenta pe stanga, am mers la chirurg sa vad ce este cu durerea respectiva si mi-a spus ca nu am hernie..eu mai fusesem operat o data, el a spus ca din cauza efortului..acum eu nu stiu ce sa zic ca nu-mi mai trece ma tot deranjeaza si sunt f balonat. sunt student la efs si vreua s ama pun pe picioare cat mai repepede.ce crede-ti ca ar fi, mentionez ca durerea vine de prin zona centurii pelviene in margine
Data: 10 aprilie 2011

Buna ziua,
As aprecia ca nu este vorba nici de hernie (exclusa de medicul chirurg) si nici de ruptura musculara (simptomatologia in cazul rupturilor musculare nu este migratorie ... "
ba pe partea stanga ba pe dreapta"
Asa ca o consultatie de medicina interna / medicina de familie este mai indicata.
Sanatate,

Data: 9 aprilie 2011 
1320.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical.Ro - Consultanta pe FORUM

Buna ziua Domnule Doctor Gabriel Panait, in urma unui antrenament inainte de un meci (fotbal) am simtit o durere la muschiul croitor al piciorului drept este umflat tot timpul ...sa fie o lovitura? sau sa fie ceva mai grav? mentionez ca pot merge si nu ma doare rau daca fac o geno-fexiune, durerea persista de 2 zile dar sa ameliorat astept un raspuns va multumesc
Data: 10 aprilie 2011

Buna ziua,
Imi pare rau, dar daca nici Dvs. nu stiti daca a fost lovitura .. nici eu nu am cum sa stiu!
Daca nu va aminiti atunci, mai probabil, este o leziune musculara a carei gravitate (intindere - leziune fibrilara - ruptura fasciculara ... si tratament) trebuie stabilita intr-o consultatie.
Sanatate,

Data: 11 aprilie 2011
1321.Comentariu/Intrebare:  Ruptura musculara?

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire. Practic sport si de 2 zile simt o durere în zona muschiului trapez, de la baza gâtului pâna la omoplat, de la mâna dreapta. Joc pe postul de portar si sunt dreptace. Prima oara am crezut ca este o gâlma; si mi s-a facut masaj. Nu am simtit nici o durere pâna la vreo 2-3 ore dupa antrenament. A doua zi m-am dus la antrenament desi inca ma mai durea putin muschiul.
Acum simt acolo o umflatura mare care ma doare de fiecare data când o ating. Cert este ca voi sta 3 zile fara antrenament.
Astept un raspuns din partea dumneavoastra!
Data: 14 aprilie 2011

Buna ziua,
Este posibil!
O consultatie medicala (traumatologie sportiva) si eventual o ecografie pot preciza diagnosticul si tratamentul.
Sanatate,
PS - trei zile de repaus sportiv sunt insuficiente (sau asa mi se pare...)

Data: 11 aprilie 2011
1322.Comentariu/Intrebare:  

buna seara! m-ati putea ajuta si pe mine in ceea ce priveste genunchiul meu...la un meci de o schimbare de directie am simtit ca mi-a fugit genunchiul dar tin sa mentionez ca nu s-a unflat deloc: asta se intampla pe 13 februarie.am facut imediat RMN-ul si a rezultat ca am intindere de LIA, putina apa la genunchi  si mi s-a transmis ca genunchiul era afectat mai demult.......am facut fizioterapie 2 saptamani, am luat antiinflamatoare. ce parere aveti ce fel de exercitii mi-ati recomanda pentru recuperare? cand crede-ti ca as putea sa revin pe teren? credeti ca ar putea sa mai cedeze? Va multumesc foarte mult!
Data: 14 apilie 2011

Buna ziua,
Imi pare rau dar fara o consultatie nu va pot ajuta! Sunt prea multe elemente necunoscute pentru a putea raspunde la intrebarile Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 13 aprilie 2011
1323.Comentariu/Intrebare:  dureri musculare spate

buna ziua, domnule doctor am 19 si practic baschet de performanta de 7 ani.acum cateva zile am cazut cu scaunu in bucatarie, nu a fost cine stie ce dar a 2a zi cand m-am trezit eram intepenit la spate.am zis ca nu e nimic m-am dat cu diclofenac am pus fasa am plecat la facultate.cand am ajuns acasa durerea sa accentuat si cand m-am aplecat a devenit asa de tare incat mi s-a taiat rasuflarea. mentionez ca am facut fizioterapie, laser, ultrasunete tratament 2 sap (cervical si lombar) .problema cu dureri de spate a aparut si dupa prima saptamana da a fost insesizabila, adica m-am trezit ma durut am facut niste streching si ma lasat. nu ma doare dupa antrenament nimic doar dupa ce ma trezesc.i-am zis medicului de la echipa si a zis ca e de la fizioterapie da durerea e prea acuta nici nu pot sa ma ridic din pat.imi puteti spune ce e sau ce sa fac? va multumesc
A.C.
Data: 14 apilie 2011

Buna ziua,
Dupa un traumatism vertebral (nu ati precizat localizarea) - cadere in sezut(?) ... daca am subinteles eu bine - mai ales in cazul in care apar (persista) acuze locale este recomandat sa se efectueze cel putin un control radiologic daca nu un examen RMN.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1324.Comentariu/Intrebare:  Pentru forum

Buna seara !
Intrebarea mea este ca nu stiu ce sa fac cu mana mea stanga la incheietura, ca de 1 luna ma doare destul de rau chiar daca o misc, iar cand spal vasele pana si o furculita o simt ca este grea. Am fost la un doctor si mi.a recomandat sa.mi pun o fasa elastica si sa.mi dau cu F... gel si sa i.au pastile M.... Dar dupa parerea mea si dupa cum simt chiar nu isi fac efectul, iar dupa o saptamana ce fusesem la doctor mai revenisem inca o data si era un alt doctor si mi.a spus ca trebuia sa mi.o pun in gips. Nu stiu ce sa ma fac pt ca asta e a 4 a oara cand m.am lovit. Va rog ajutati.ma ! Multumesc !
Data: 16 apilie 2011

Buna ziua,
In situatia Dvs. este absolut necesar un diagnostic!
Inteleg si regret faptul faptul ca va doare dar fara a cunoaste cauza ... si fara (macar) o radiografie mai greu sa va ajut!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1325.Comentariu/Intrebare:  

Ca sa deschid sala de kinetoterapie pot sa o deschid sub forma unei sali de fitness? am nevoie sa angajez un medic? cum este recomandat?
Data: 16 apilie 2011

Buna ziua,
Indiferent de activitate, kinetoterapie sau fitness cred ca va fi necesar sa va infiintati o societate cu raspundere limitata.
Activitatile mentionate au coduri CAEN diferite si de aceea intr-o sala de fitness nu puteti desfasura activitati de kinetoterapie.
Pentru kinetoterapie este necesar sa detineti o licenta (facultate de fiziokinetoterapie sau kinetoterapie) care sa va dea dreptul sa practicati aceasta activitate ... sau sa angajati personal.
Pentru nici una din activitati nu este obligatorie prezenta unui medic ... dar va poate ajuta! (smile!)
Cum este recomandat ... este o discutie mai lunga ...  (smile!) depinde de multi factori!

Daca doriti va pot ajuta cu consultanta individualizata - urmand link-ul Servicii PanSportMedical veti gasi seviciile de consultanta pe care le ofer si telefonul de contact al subsemantului.
Succes,
initiat si realizat de:

Data: 15 aprilie 2011
1326.Comentariu/Intrebare:  

Mesaj 1 si 2
Am facut un RMN si rezultatele acestuia este urmatorul;
   - protuzie discala postero-laterala la nivel T11-T12 cu ungustarea spatiuluiu perimedular paramedian drept, fara anomalii ale cordonului medular.
  - protuzie discala circumferentiala la nivel L4-L5 cu amprentarea sacului dural ,fara conflucte radiculare; fin semnal T2 in portiunea posterioara a discului-fisura;
   - modificari artrozice interarticulare si hipertrofia ligamentului galben la acelasi nivel ce amprenteaza sacul dural postero-lateral si radacinaL4 stg.intraforaminal
  - protuzie discala la nivel L5-S1 si modificari artrozice la nivelul articulatiilor intervertebrale ce determina ingustarea moderata a foramenului drept, cu contact radicular L5 drept intraforaminal si S1 drept la origine
   - disc intervertebral L4-L5 cu aspect hiposemnal T2.

Eu de 2 ani ma simt destul de rau, am dureri, care se lasa pe picioare, alternativ pe dreptul si pe stangul, durerea se accentueaza in pozitia sezand. Am multe intepaturi, furnicaturi, curent electric pe coloana lombara si picioare, pot merge destul de putin pe jos. Simt atingeri pe picioare la simpla apasare cu degetul (exemplu tasta de la comanda TV), si chiar intepaturi. Flexia coloanei este foarte limitata, rotatia o fac din mai multi pasi.
       De 2 ani iau antiinflamatorii zilnic, infiltratii la 6 luni, tratament balnear de 2 ori pe an. Si cu toate astea sunt tot rau.
       Anul trecut am facut electromiograma, care a iesit normala. Am fost la cativa neurochirurgi, care au spus ca nu sunt de operat. Ce sa fac?  Multumesc mult.

Mesaj 3
rezultat in urma unui RMN:
 - protuzie discala postero-laterala la nivel T11-T12 cu ungustarea spatiuluiu perimedular paramedian drept, fara anomalii ale cordonului medular
 - complex disc/osteofite posterioare la nivel L4-L5 cu amprentarea sacului dural, fara conflicte radiculare; fin hipersemnal T2 in portiunea posteriopara a discului-fisura;
modificare artrozice interarticulare si hipertrofia ligamentului galben
Data: 15 apilie 2011

Buna ziua,

Opiniile colegilor neurochirurgi sunt in concordanta cu rezultatul examenului RM si cu siptomele Dvs. - deci cu foarte mare probabilitate nu este indicata interventia chirurgicala.
  Din cele 3 mesaje am inteles ca luati antiinflamatorii, faceti infiltratii si mergeti la cura balneara de 2 ori pe an (?!) cand Dvs. locuiti practic intr-un oras balnear (!!) ... si nu ati mentionat nimic despre hidrokinetoterapie (gimnastica in apa) sau macar de kinetoterapie.
  Nu va pot formula o recomandare clara dar cred ca problemele Dvs. au o legatura cu profesia si modul/stilul de viata.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.