Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<<151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 26 martie 2011 
1303.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
Ma numesc P.. Mama mea are varsta de 85 ani si simte uneori ca picioarele ii iau foc atat de fierbinti le simte. Dar este doar senzatia pentru ca de fapt sunt foarte reci. Ce sfat ii dati avand in vedere ca nu mai doreste sa mai umble prin spitale (mai sufera si de alte boli: inima, stomac, dureri ale oaselor pentru care ia niste medicamente). Multumesc!
Data: 29 martie 2011

Buna ziua,
Avand in vedere varsta mentionata si descrierea simptomatologiei poate fi vorba de o tulburare a circulatiei sangvine la membrele inferioare.
Imi pare rau dar solicitarea Dvs. este in afara Forumului si a competentelor subsemnatului.
Puteti incerca sa aduceti un medic acasa (medicina de familie sau medicina interna).
Sanatate,

Data: 27 martie 2011 
1304.Comentariu/Intrebare:  Leziune muschi anterior tibie?

Buna ziua,
Ma numec C.N., am 42 ani, 1.82 m inaltime, 89Kg.
Prin amabilitatea dumneavoastra, as dori cateva informatii privind o problema mai veche: Dupa o perioada lunga de inactivitate, am inceput sa ies ocazional la partide de fotbal cu colegii. Intr-una din zile, dupa o incalzire de jumatate de ora (alergari usoare, sprinturi pe distante scurte), stateam in poarta, practic privind jocul. La un moment dat, stand in picioare, relaxat, fara sa fac absolut nimic, am simtit o durere insuportabila la piciorul drept, in spate, sub incheietura, ca si cum as fi fost taiat de sus in jos cu un cutit, pe o portiune de 6,7 cm (in timp ce eram in repaus total, fara a depune nici un efort). Am cazut din picioare. Am fost la urgenta, am tinut un tratament cu ceva unguente - nu am inteles exact ce am avut. Dupa 2 ani, in timpul unui antrenament de alergare, in urma unui efort mai sustinut (cam 20 ture teren de fotbal) - am patit din nou acelasi lucru - durere ucigasa in aceeasi zona. Am purtat o banda elastica peste zona lezata, durerea a disparut complet in 2 luni, dar mi-a frica sa ma reapuc. Imi puteti explica va rog ce s-a intamplat, ce se intampla ? Ce trebuie sa fac ?

Buna ziua,
Desi exista o neconcordanta intre titlu ( "leziune muschi anterior tibie") si descriere ("o durere insuportabila la piciorul drept, in spate, sub incheietura ... ") este posibil sa fie fie vorba de o leziune musculara recidivata a tricepsului sural.
Aveti nevoie de o consultatie de traumatologie sportiva care sa va evalueze si coloana vertebrala lombara, apoi sa stabileasca un diagnostic si ce se poate face.
Din pacate sunt prea multi de "poate" pentru a face speculatii.
Sanatate,

Data: 28 martie 2011 
1305.Comentariu/Intrebare:  

copilul meu in varsta de 8ani, are un picior mai scurt cu 1cm fata de celalalt.acum a observat un medic mersul putin saltat si mi a recomandat un consult de specialitate.am fost cu el la chirurgie ortopedica, l a masurat,a facut radiografie, la bazin nu a iesit nimic in neregula si ne a recomandat niste inaltatoare in incaltaminte.intrebarea mea este; nu se poate face nimic pt ca piciorul sa creasca, sau de unde stim daca nu stagneaza cresterea....mentionez ca nu a avut piciorul rupt sau alta problema    ...va multumesc

Bună dimineaţa stimate domn,
Nu prea aveţi ce face dumneavoastră....cel mult copilul ar fi util să fie învăţat să meargă corect, să stea pe amândouă picioarele, nu în poziţie şoldie - aprijit pe un picior cu şoldul într-o parte. Există şi cazuri în care astfel de situaţii sunt numai temporare şi în timp şi cu ajutorul practicării sporturilor simetrice (înot, de ex.) situaţia să revină la normal.
1 cm poate fi compensat foarte bine prin înălţătoare, talonetă.
Puteţi şti dacă nu "stagnează creşterea" prin controale periodice la ACELAŞI medic care a pus primul diagnostic.
Vă doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

1306.Comentariu/Intrebare:  EXERCITII DE RECUPERARE DUPA LIA

BUNA ZIUA AS DORI SI EU CATEVA INFORMATII...
AM FOST OPERATA DE LIA ACUM 3 ANI AM 6 OPERATII LA GENINCHI .LIA, MENISCECTOMIE, CONDOPATIE, CONDROMALACIE, DEVIATIE DE ROTULA, CHISTURI, CARTILAJELE MANCATE GRADUL 3-4... FAC INOT ACUM NU DE PERFORMANTA DAR PENTRU RECUPERAREA MUSCULATURII...AJUTATI MA CU NISTE EXERCITII... FAC PICIOARE CRAUL FOARTE MULT SI PICIOARE SPATE ALTCEVA CE M AR MAI PUTEA AJUTA ... MULTUMESC
Data: 31 martie 2011

Buna ziua,
Este perfect ceea ce faceti!
Se poate asocia si izometrie (contractii izometrice si exercitii pentru intretinerea mobilitatii), cu acordul medicului Dvs., in zilele in care nu mergeti la bazin. Pentru exercitii - va indruma un kinetoterapeut.
Sanatate,
PS - extrem de multe interventii chirurgicale pentru varsta si sportul mentionate in mesaj!
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 30 martie 2011
1307.Comentariu/Intrebare:  orteza separator degete

Va rog frumos daca se poate sa-mi precizati parerea dvs. in legatura cu aceste produse "orteze " pentru degete de la picioare. La ambele picioare am monturi la degetul mare lateral si datorita acestui fapt degetele mari de la picioare sau inclinat spre stinga respectiv dreapta motiv pentru care au tentinta  de a presa degetul urmator chiar de suprapunere (cer scuze pentru exprimare).
Sunt bune astfel de separatoare ?
deasemeni degetul urmator degetului mare se ridica in sus la un picior.
Data: 31 martie 2011

Buna ziua,
Ortezele, dispozitivele mentionate ... pelotele, ajuta in masura in care "le suportati" si deci le utilizati.
Pelotele sunt indicate si dupa interventia de corectie!
Deoarece sunteti tanara si deformarea este (din ce inteleg eu) accentuata, este bine sa consultati un chirurg ortoped in vederea interventiei.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1308.Comentariu/Intrebare:  

De curand am fost diagnosticat de 2 medici ortopezi diferiti cu necroza aseptica cap femural (stang stadiu I, drept stadiu II spre III). Primul mi-a recomandat analgezice si cand nu mai suport durerea sa ma prezint pentru protezare (drept), cel de-al doilea mi-a recomandat intai un foraj la stangul si dupa vindecare (aprox. 4 luni) tot pentru protezare la dreptul. Medicul de familie m-a indrumat catre ozonoterapie, incercand astfel sa aman pe cat posibil aceasta protezare. Ce efecte ar putea avea in cazul meu acest tratament (cumulat cu full motion - ajuta la refacerea cartilajului, precum si omega 3).
Data: 1 aprilie 2011

Buna ziua,
In cazul necrozei aspetice de cap femural gradul II-III, este greu de crezut ca tratamentul conservator ar putea face altceva decat temporizarea interventiei de protezare, pe o perioada imposibil de precizat.
In cazul necrozei aspetice de cap femural gradul I, sansele de incetini evolutia osteonecrozei prin diverse asocieri terapeutice (chirurgicale - foraj si conservatoare) sunt substantial mai mari.

Osteonecroza de cap femural - este consecinta unei tulburari a metabolismului osos la acest nivel, legata de tulburari circulatorii locale, care conduc la necroza celulelor cu demineralizare, alterarea structurii matricei osoase urmate de microfracturi, tasari si schimbarea "geometriei" articulare.
Bineinteles ca si cartilajul articular este influentat (negativ) de acest proces, dar secundar (ca efect); deci toate masurile terapeutice care se adreseaza cartilajului articular vor avea un efect mai redus.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1309.Comentariu/Intrebare:  Dureri ale membrelor inferioare

Buna ziua.
De ceva timp intampin o problema la ambele picioare. Din cate am citit eu, durerea este la muschiul solear. Anul trecut am primit o trimitere de la doctorul de familie si am consultat un ortoped care m-a diagnosticat cu tendinita achiliana.am facut pauza 1 saptamana si tratament cu F... gel, dupa care durerea a incetat. Problema este ca pe tot parcursul iernii am jucat fotbal si totul a fost ok, acum insa durerea a reaparut si nu inteleg de ce (chiar daca folosesc F... gel de cand a reaparut durerea). Joc la fel de mult ca si in timpul iernii, ma incalzesc, fac tot ce trebuie. Din cate am citit eu nu am nici un simptom din cele descrise pentru tendinita achiliana. Ma puteti ajuta?
Data: 1 apilie 2011

Buna ziua,
Deoarece spuneti ca acuzati dureri la "
ambele picioare" si ca "nu am nici un simptom din cele descrise pentru tendinita achiliana" ma gandesc ca poate fi vorba despre un sindrom de suprasolicitare musculara locala, deoarece ati jucat toata iarna, cu o pauza doar de o saptamana ...
Interesant ar fi de evaluat tonusul muscular local (muschi triceps sural bilateral) si comparat cu grupe musculare mai putin solicitate.
Este doar o idee care trebuie confirmata in cursul unei consultatii, intr-un cabinet medical din regiunea Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 1 aprilie 2011
1310.Comentariu/Intrebare:  fisura grad  2 mana stanga, incheietura

Buna ziua am si eu o intrebare...acum 3 ani am cazut in mana stanga si mi-a fost pus diagnosticul de fisura de grad 2 si a avut-o in ghips 1 luna jumate, dar dupa un an m-am mai accidentat si n-am mai fost la medic si de 1 an d a inceput sa trosneasca cam de 3-ori pe zi in locul avariat ..iar acum 2 zile am fost la ortopedie si mi-au fost facute radiografii iar solutia a fost injectia cu cortizon si xilina (cu alt consult peste 1 saptaman) si ma doare mai rau si nu pot sa o misc prea mult ..ce ma intereseaza daca aveti cum sa-mi spuneti daca voi avea nevoie sa o mai rupa inca odata ?!?!
Multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra
Data: 3 apilie 2011

Buna ziua,
Cu regret, dar informatiile furnizate de Dvs. sunt insuficiente (iar diagnosticul este incert) pentru un raspuns cat de cat la obiect.
Solicitati toate aceste raspunsuri medicului care va trateaza.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.