Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <  <<  <<< 151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 8 martie 2011 
1279.Comentariu/Intrebare:  artrosinovita bilaterala genunchi

Am fost diagnosticata cu  minima artrosinovita bilaterala genunchi aparuta pe seama suprasolicitarii fizice, singura modificare relevata de ecografie fiind revarsatul minim articular, celelalte elemente (tendoane, mi, me, fosa poplitee) fiind normale. Mentionez ca nu am facut alte investigatii. La ce interval de timp se resoarbe revarsatul articular, mai ales daca este minim? Este recomandat repausul pana atunci? Daca da as putea sa imi reiau activitatea fizica imediat dupa resorbtie? Ce tratament se recomanda?
Data: 11 martie 2011

Buna ziua,
Raspuns in ordinea intrebarilor:
1. Revarsatul articular minim se resoarbe in maxim 2 saptamani.
2. Da - repausul articular este recomandat mai ales daca discutam despre suprasolicitare.
3. Nu este bine sa reluati activitatea sportiva imediat! Este mai bine sa prelungiti perioada de repaus sportiv specific - pana la 30 - 45 zile si sa o inlocuiti cu o activitate fizica complementara sau cu gimnastica.
4. Tratamentul in cazul suprasolicitarilor articulare implica (in general):
- repausul sportiv specific (se poate prelungi pana la 3 luni si peste);
- intretinerea masei musculare si a capacitatii de efort prin gimnastica adaptata sau o activitate fizica / sportiva complementara;
- fizioterapie (in functie de experienta medicului), masaj si alte masuri de refacere-recuperare.
 De la caz la caz investigatiile (ecografia) se poate completa cu investigatii de laborator (analize) si eventual un examen radiologic.
Sanatate,

Data: 9 martie 2011 
1280.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM

Buna ziua,
acum o luna un sportiv a cazut de pe bara de tractiuni pe spate. Imediat dupa cazatura a stat intins 20 de minute apoi a plecat acasa; a lipsit de la antrenament cateva zile si cand a revenit nu era complet refacut, la palpare nu acuza nici o durere de coloana in sensul ca durerea nu este in zona osoasa ci pe muschii paravertebrali. Problema este ca a trecut o luna si inca nu poate lucra la capacitate 100% si se vede din felul in care se misca ca ceva nu e in regula.
Aici aveti link-ul la un clip youtube cu sportivul respectiv la echere, incepand de la 0:25. Urmariti felul in care se aseaza pe saltea ...
Iar aici alt clip incepand cu 0:35 in care lucreaza fara sa il incurce spatele.
Va multumesc mult,
Multa sanatate

Buna ziua,

Este adevarat si ati sesizat bine - se pare ca exista o problema - in momentul asezarii sportivul are "o ezitare", iar la bara daca urmariti cu atentie, prin comparatie, veti vedea ca sportivul mentine coloana dorso-lombara nemiscata, iar torsiunile le executa din trenul superior (si nu din jonctiunea dorso-lombara).
Diagnostic nu se poate pune doar pe baza celor doua filmulete dar (ipotetic) poate fi vorba de:
- un status posttraumatic (o stare post contuzie) sau
- de agravarea unei probleme preexistente, latente.
Este recomandat (minim) un examen clinic loco-regional si un examen radiologic.
Apoi, daca nu apar informatii noi, o perioada de menajare locala cu tratament de fizioterapie si masaj poate ajuta!
Numai bine,
PS - Cu parere de rau, nu am putut introduce link-urile, pentru ca sunt obligat sa respect confidentialitatea persoanei - in ceea ce priveste sportivul in cauza, chiar daca Dvs. mi-ati dat acordul.
PPS - Va raman la dispozitie si cu consultatia, asa cum am discutat la telefon.

Data: 9 martie 2011 
1281.Comentariu/Intrebare:  

Mesaj 1:
intrebarea mea este daca  baiatul meu in varsta de 9 ani mai poate practica fotbal fara riscuri dupa ce a fost diagnosticat cu maladia sever pinten calcanean picior stang .a facut sedinte cu laser si durerea din calcai a disparut, deasemeni i s-a mai recomandat sa poarte in timpul antrenamentelor talonete din silicon.face antrenamente zi de zi de 2 ani si isi doreste f oarte mult sa continue
Mesaj 2:
baietelul meu practica fotbal de 2 ani zi de zi iar in urma cu o luna de zile a fost diagnosticat cu maladia sever pinten calcanean picior stang .i s-a recomandat sedinte cu laser si talonete din silicon sa le poarte la antrenamente.credeti ca ii sunt de folos? durerea din calcai a disparut dupa sedintele cu laser. mai poate practica sport fara riscuri?

Buna ziua,
In functie de starea locala, examenul radioogic si evolutie, medicul care va trateaza va decide riscul privind practicarea fotbalului.
In principiu, copilul Dvs. va putea continua activitatea sportiva dupa o perioada de repaus sportiv specific.
Tratamentul indicat, laserterapia si talonetele din silicon ajuta (dupa cum ati constatat si Dvs.), dar vindecarea presupune o perioada de repaus sportiv si apoi reducerea numarului de antrenamente la 2/saptamana - cel putin in urmatoarele 3-6 luni.
Sanatate,

Publicitate

1282.Comentariu/Intrebare:  

Buna, am suferit o fractura de maleola fara deplasare pe 16 ianuarie, am stat 30 de zile in gips si incet imi recapat flexibilitatea.
Intrebarea ar fi: este normal ca de la o luna de cand a fost scoasa cizma ghipsata glezna sa fie inca umflata? de specificat ca am fortat nota cu efortul fizic (deplasarea la munca ) multumesc,

Buna ziua,
Da, in principiu, este posibil!
Marirea de volum a regiunii, post fractura, poate persista si pana la 2-3 luni.
Foarte bine ca nu ati fortat articulatia! Nici nu este indicat asa ceva dupa o fractura.
O orteza de glezna va poate ajuta (pentru deplasarea la munca) ca si un tratament de fizioterapie si kinetoterapie adaptat.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 12 martie 2011
1283.Comentariu/Intrebare:  

va salut. am avut o luxatie de cot, si desi am facut kinetoterapie nu mi-am recapatat mobilitatea. mentionez ca am scos atela ghipsata in 10 februarie. mai pot face ceva sau deja s-a instalat anchiloza?
Data: 14 martie 2011

Buna ziua,
In acest moment discutam doar despre redoare articulara post luxatie de cot. Anchiloza se instaleaza dupa cca. 6 luni iar tratamentul este chirurgical.
Se continua cu kinetoterapie, se asociaza fizioterapie dupa reevaluarea tratamentului efectuat pana in prezent.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 12 martie 2011
1284.Comentariu/Intrebare:  fractura peroneu

Buna ziua! In data de 20 februarie 2011 am suferit un accident la un meci de fotbal. La urgenta mi s-a dat diagnostic de entorsa gradul 2 si mi s-a pus o atela gipsata. La o saptamana dupa, avand dureri la gamba, la o noua radiografie mi s-a pus un nou diagnostic: fractura cu deplasare 1/3 superiora peroneu stang si mi s-a pus ghips pana la nivelul pulpei. La 10 zile dupa am cerut opinia unui nou medic, iar respectivul doctor mi-a scos ghips-ul si mi-a pus atela.
Intrebarea mea este in cazul fracturii de peroneu ce este mai recomandat atela sau ghipsul si cat timp trebuie mobilizat piciorul in cauza?

Buna ziua,
Nu exista o regula generalizata; de obicei, in cazul fracturilor se prefera aparatul gipsat, dar fiecare medic decide (de la caz la caz) ce este mai bine pentru pacientul sau.
In principiu, pentru fracturile de peroneu stabile se poate utiliza fara problema si atela gipsata, in conditiile in care mergeti fara sprijin pe membrul respectiv.
Durata imobilizarii depinde de stadiul vindecarii fracturii si se poate prelungi si peste 45 zile. Disuptati despre aceasta cu medicul care va trateaza.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 13 martie 2011
1285.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua !
ma inpinge nevoia de a lua legatura cu dvs.
pe 27-12-2010 in timpul unei partide de volei adversarul a facut o saritura in ''lungime ''la fileu si a aterizat pe glezna mea dr. scotindu-mi laba piciorului din capsula articulara si provocind o entorsa f. urita cu ruptura de ligamente (diacnosticul medicului, fara fractura) in radiografie nu a iesit nimic osos. Am fost la medic mi-a imobilizat piciorul cu o orteza ,am folosit cirje vreo 2 saptamini,am facut fizioterapiie :galvanice, parafina, curenti masaj tot ce inseamna recuperare din ce mi sa spus.
itrebarea mea este :NU mi sa desumflat ariculatia de tot mi-a ramas putin umflata si am niste dureri in momentul in care stau pe ciuci ma tine in dreptul oului piciorilui atit pe interior cit si e exterior , acest lucru se intimpla si cind vreau sa alerg sau indoi picorul si fortez articulatia se  aud si  pocituri de tendoane sau ligamante ele nu sunt duteroase dar provoaca un discomfort.deci au trecut  2 luni si jumatate de la accident, ce as putea sa mai fac ?
va multumesc !

Buna ziua,
Dupa entorsele de glezna grave, regiunea poate ramane marita de volum o perioada de pana la 6 luni; concomitent poate exista si un mic disconfort de tipul celui mentionat in mesaj.
O orteza de glezna va poate ajuta si eventual inca o serie de fizioterapie.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 15 martie 2011
1286.Comentariu/Intrebare:  ma doare aductoru drept

am facut antrenament si am dat un sut in minge si dintro data  am simtit o durere mica si am continoat antrenamentu si a2 zi  simteam o durere la aductoru drept in timp ce ma plimbam si peste 2 zile am revenit la antrenament si am incpeut incalzirea bine ..... in timpul antrenamentului mam intins dupa o minge si am simtit  aceas durere dar un pic mai mare ? ce trebuie sa fac acum ?
Data: 16 martie 2011

Buna ziua,
Cea mai buna idee este sa mergeti la o consultatie!
Consultanta nu va poate ajuta fara un diagnostic.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.