Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<< 151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 1 februarie 2011 
1239.Comentariu/Intrebare:  

am o fractura de metatarsian 5 cu deplasare , mi s-a spus ca trebuie operat pentru a se pune placuta, recuperarea dureaza mult?  Chiar este necesara operatia, fara nu s-ar putea? nu stiu ce este mai bine pentru mine. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.
Va multumesc

Buna ziua,
Daca aveti indoieli in ceea ce priveste cea mai buna optiune de tratament, puteti cere (impreuna cu un parinte) inca o opinie medicala dar nu pe internet ci la o consultatie.
Sanatate,

1240.Comentariu/Intrebare:  ciupitura de menisc

Domnule dr. in urma cu 1 an si jumatate am avut un accident la genunchi (la fotbal) dupa care am fost la doctor diagnosticandu-ma cu entorsa. Mi-a imobilizat piciorul in gips timp de 10 zile si cu injectii atin inflamatorii. A urmat o perioada de repaus de 4 luni
dupa care am inceput sa alerg,sa joc din nou fotbal dar la turatie mai redusa. In momentul de fata alerg si joc fotbal dar din cand in cand alergand mai in viteza mi se deplaseaza foarte putin genuchiul. Am consultat alt doctor acesta spunandu-mi ca am ciupitura de menisc. Dvs ce parere aveti??? se poate trata cu unguente sau cu altfel de tratamente nechirurgicale. Mai pot folosi genuchiul la capacitate maxima?? Va multumesc pt sfat sh timpul acordat.
Data: 2 februarie 2011

Buna ziua,
Nu doresc sa contrazic medicul Dvs. dar leziunile de menisc nu prea se manifesta cu instabilitate articulara, pentru ca asta inteleg eu din "
se deplaseaza foarte putin genuchiul".
In astfel de situatii in care exista un grad de incertitudine se poate recomanda un examen RMN.
Actual exista si posibilitatea unor examene RM "locale" sau "dedicate" cu un cost/investigatie extrem de rezonabil.
Sanatate,

1241.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua, nu stiu daca scriu in locul potrivit dar am vazut ca va pricepeti foarte bine in ceea ce faceti si vreau sa ma lamuriti putin daca se poate. Sunt handbalist de performanta. Merg la sala de forta si as vrea sa stiu cum sa fac fac antrenamentul in asa fel incat sa nu mai cresc in masa musculrara, ci numai in forta. Motivul este ca am deja 92 kg 1,88 cm si sunt foarte bine proportionat. M-am interesat de pe net si ca sa cresti numai in foarta trebuie sa faci exercitiile la sala cu greutate maximala dau 90% din ea, 3 serii si maxim 6 repateri. Lucrand astfel eu imi antrenez creierul si fibra foarte rapida a muschiului (adica fibra alba). As dori sa-mi spuneti mai multe detalii cu privire la muschi. Si daca am dreptate in parerea mea si bineinteles cum sa sa-mi fac antrenamentele.
Va multumesc mult.

Bună seara A...,
Nu prea am înţeles din cele ce ai scris care este părerea ta. Cu atât mai puţin pot să te susţin.
Nu sunt profesor de sport şi deci, mă abţin în a face recomandări în ceea ce priveşte dozarea efortului zific, tipuri de exerciţii, programe.
Mulţumesc pentru încrederea pe care ai acordat-o secţiunii mele de pe site.
Pentru că mi te-ai adresat şi pentru că în afara medicinii sportive ştiu şi despre particularităţile biomecanice ale jocului de hanbal ţi-aş sugera următoarele:
- dacă ai 92 kg este cert că nu îţi mai trebuie kilograme în plus - ceea ce îţi trebuie este masa musculară - cum stai cu compoziţia corporală care se face cu ocazia vizetelor medicale? Dacă masa ta musculară este conformă cu ceea ce îţi trebuie în acest moment atunci cred că este important să menţii masa musculară obţinută, adică să mergi o singură dată pe săptămână la sală. În rest, eu ţi-aş recomanda să-ţi dezvolţi NU FORŢA ci FORŢA EXPLOZIVĂ care este cu totul altceva - adică, să faci antrenamente de pregătire fizică - atenţie, pot fi antrenamente specifice, antrenamente de pregătire fizică şi antrenamente mentale. Din păcate mulţi dintre antrenori, chiar de loturi naţionale fac numai antrenemente specifice. Dacă doreşti îmi scrii pe e-mail şi îţi recomand oamenii potriviţi, dacă eşti din Iaşi sau Bucureşti. Forţa explozivă şi forţa în regim de viteză, ceea ce ai de fapt nevoie în handbal, se antrenează prin exerciţii preluate din atletism şi în nici un caz la sala de forţă!
- partea cu "imi antrenez creierul" cu nu ştiu ce serii de repetări - nu am prea înţeles-o: ar avea logică dacă ai vrea să formezi un stereotip de mişcare, numai că tu vrei să dezvolţi forţa.....de unde ai preluat-o nu este pe deplin înţeleasă sau explicată
- cam despre ce fel de detalii legate de muşchi vrei să vorbim: descriere anatomică, fiziologie, biochimie, patologie ..... ?!
1241.Comentariu:  

Am fost la vizita medicala, am 92 de kg dar nu am surplus de grasime, deci mi s-a spuns ca sunt foarte bine.
Cand am spus de creier... vroiam sa spun ca te antrenezi la sistemul nervos.
Adica genul de antrenamet (powerlifting). Daca tu ai deja masa musculara,  te antrenezi la sismemul nervos ca tu sa-ti poti folosi toti muschii pe care  ii ai (adica creierul sa te lase sa faci asta). Toate astea le-am citit dintr-un documentar pe nume "Detenta de cangur" care defapt te invata cum sa ai detenta mai mare.
 Eu nu am deloc problema cu detenta, vroiam doar sa vad care sunt muschii care te ajuta in asta si cum sa tragi la sala de forta. Pentru ca acolo iti detaliaza totul.
Stiu ce inseamna forta in regim de vitexa (explozie), se poate antrena prin plyometrie.
Data: 4 februarie 2011

Bună ziua din nou!
Nimic nu mă poate bucura mai mult de cât un sportiv care îşi face conştincios vizita medicală şi în acelaşi timp este preocupat să citească despre ceea ce face! Excelent!
Până la dumneavoastră nu am ştiut că te poţi antrena numai la muşchi sau numai la creier, eu aş adăuga numai la inimă, numai la plămânul drept sau lobul stâng superior! Dacă cineva doreşte să facă performnaţă (fizică sau intelectuală) îşi foloseşte organismul în ansamblu, altfel, mai devreme sau mai târziu apar diverse afecţiuni.
"Daca tu ai deja masa musculara, te antrenezi la sismemul nervos ca tu sa-ti poti folosi toti muschii pe care ii ai (adica creierul sa te lase sa faci asta)" - nu mă voi lega de exprimare, ceea ce doresc să spun, se pare că NU ai înţeles este că dacă îţi foloseşti creierul poţi să faci ceea ce doreşti. Şi mai clar de atât: muşchii striaţi fie generează reflexele fie fac ceea ce comandă sistemul nervos central (adică, creierul, cum spui tu)
Dacă în documentarul de care aminteaţi "acolo iti detaliaza totul" de ce mai este nevoie de clarificări din partea mea?

Acum, dupa o documentare online, doriti numai sa cresteti forta, nu prin cresterea masei musculare ci prin cresterea recrutarii de fibre musculare.
In opinia noastra sunteti intr-un punct (etapa) in care nu puteti fi ajutat prin internet ... este imposibil sa scriem un tratat -dedicat- in cateva randuri pe Forum.
Doar o echipa antrenor-medic-psiholog lucrand cu si pentru Dvs. va poate ajuta!

1242.Comentariu/Intrebare:   

Mi-am facut RMN si am fost diagnosticat cu MODIFICARI DEGENERATIVE MENISCALE GRAD II/III,spre III mai mult asa mi sa spus,menisc extern,corn posterior. 
   As vrea sa imi spuneti daca este grav,adica de operat? Daca nu mi s-a propus de un doctor niste infiltratii cu solutie sterila vascoasa, daca este bine? Si inca ceva daca nu este de operat imi este de ajutor recuperarea cu raze laser si fizioterapie?
  Va multumesc

Bună dimineaţa,
ar fi bine ca cel care v-a consultat şi v-a făcut recomandarea de RMN să vă şi interpreteze rezultatul....aşa, ceea ce spun eu este scos din contextul clinic şi se poate să nu fie tocmai corect!
În principiu, dacă sunt numai modificări degenerative în această fază nu este indicată intervenţia chirurgicală, numai că depinde dacă faceţi sport, ce sport, câte kilograme aveţi. Ceea ce aş face eu în cazul dumneavoastră ar fi să analizez foarte atentă mersul persoanei - se prea poate să călcaţi mai mult pe partea lateral externă a piciorului sau să aveţi obiceiul să staţi cu genunchii în hiperextensie ceea ce în timp poate conduce la modificările menţionate de RMN. Dacă vă încadraţi în una din cele două situaţii sau sunt amândouă atunci se impune reeducarea mersului şi a poziţiei ortostatice.
Dacă practicaţi un sport care solită articulaţiile genunchiului (de ex. săriturile) aş recomanda o perioadă de repaus şi infiltraţiile de care vorbeaţi.
Da, puteţi face oricum infiltraţii. Personal nu agreez fizioterapia ci mai degrabă laserterapia, dar nu şi în acest caz.
Cabinet Alternative Iasi

Data: 3 februarie 2011
1243.Comentariu/Intrebare:  Osteocondrita gr III- IV

Buna ziua,
Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi. In urma unor dureri persistente la genunchiul drept, am mers la un doctor ortoped care mi-a recomandat un RMN. zis si facut....
RMN a scos la iveala urmatoarele:
- ruptura ligament incrucisat anterior
- lipsa unei portiuni de menisc
- osteocondrita gr III - IV
Mai nou ma doare si genunchiul stang. Urmeaza sa fac o ligamentoplastie pentru genunchiul drept. Dar mai departe nu stiu.
Am inceput deja artroza? Am doar 27 de ani...
Ma tem ca voi face un RMN si la stangul si voi primi alte vesti neplacute.
Ce sanse am sa ma intorc la o viata normala cu acest diagnostic? Nu vreau sa mai pot practica sporturi solicitante, dar macar sa fiu functional. Sa pot merge, sa pot urca scari, sa am o viata de familie normala. Ma tem sa nu raman incapacitat.
Data: 6 februarie 2011

Buna ziua,
Mai departe ... inca nu stie nimeni!
Uzura articulatiilor este un fenomen natural, care incepe la nastere iar artroza este forma avansanta a acestei uzuri articulare. Avand in vedere varsta Dvs., fenomenele artrozice, daca exista, sunt incipiente si nu cred ca trebuie sa va ingrijorati.
Mai multe informatii veti avea dupa interventie.
Cu o buna probabilitate (peste 90%) rezultatul functional va fi bun si veti putea continua viata normal, chiar cu o activitate sportiva de placere!
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 3 februarie 2011
1244.Comentariu/Intrebare:   

buna ziua as dori si eu un sprijin acum vreo 6 luni la un meci de fotbal am facut intindere am fortat si am facut ruptura la muschi de la inghinali am stat pe tusa vreo 6 luni si tot nu miai trecut am pus gheata m-am dat q creme dar degeaba spunetimi ce trebuie sa fac va multumesc

Bună ziua,
Daca dupa 6 luni de tratament -cu gheata si creme - situatia Dvs. nu s-a ameliorat cred ca este momentul sa mergeti la o consultatie medicala, nu credeţi?
Multă sănătate !

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Data: 7 februarie 2011
1245.Comentariu/Intrebare:  

am practicat handbal timp de 3ani.iar acum cand merg ma doare foarte mult genunchiul stang.am niste dureri ingrozitoare in interiorul genunchiului.mai imi trosneste din cand in cand genunchiul.la genunchiul drept nu prea am dureri.dar can merg ma simt greoaie.as putea sa ma operez?
Data: 9 februarie 2011

Buna ziua,
Cred ca pana la o eventuala interventie chirurgicala aveti nevoie de un diagnostic!
Apoi se pot discuta variantele de tratament.
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 8 februarie 2011
1246.Comentariu/Intrebare:  Ruptura fibrilara/musculara

Buna seara,

Intampin ceva probleme de mai multe luni cu un junghi in/la coapsa piciorului stang.

In octombrie 2009 am a avut o ruptura fibrilara (presupun). Eram la un spectacol in aer liber si se facea ca tocmai incepuse sa ploua. Am intrat intr-un spagat si nu am mai putut controla miscarea. Am simtit cum mi se rupe coapsa din doua parti. Am reusit sa merg la spital insa doctorul mi-a zis ca nu am nimic si mi-a prescris o reteta. Coapsa mi s-a inegrit aproape toata pe partea interioara si am stat aproape 6 luni pana sa-mi revin (cu medicamente si fara sport).Nu mi s-a format nici o galma nici pe moment nici in perioada urmatoare.

Dupa aceasta perioada am inceput sa ma antrenez din nou insa nu am urmat un program de dezvoltare si am reusit printr-un exercitiu de explozie sa imi provoc o durere cam la jumatatea intensitatii primeia. Coapsa nu mi s-a mai inegrit insa durerea persista de multe luni chiar si cu pauza toata pe care am urmat-o.

V-as fi recunoscator daca mi-ati putea spune ce trebuie sa urmez, cum sa fac sa ma recuperez cum trebuie.
Durerea o resimt si cand merg incordat sa nu cad din cauza ghetii de afara.

Multumesc frumos.
Data: 10 februarie 2011

Buna ziua,
Descrierea Dvs. sugereaza o ruptura musculara recidivata.
Este nevoie de o evaluare medicala (eventual o ecografie musculara) care sa stabileasca muschiul lezat, gradul leziunii si starea actuala.
Apoi se va decide ce se (mai) poate face din punct de vedere terapeutic.
In orice caz, este posibil ca reaccidentarea sa fie cauzata de lipsa unui program adecvat de stretching si incalzire.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.