Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <  <<  <<< 151 - 160 ]; [ 161 - 170 ]; [ 171 - 180 ];
 pagina:  151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 18 ianuarie 2011 
1223.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua
am 44 de ani si va rog sa ma consiliati in urmatoarea problema de ani de zile imi apare periodic o data sau maxim de 2 ori pe an o durere cumplita sub omoplatul drept sau stang care trece cu tratament sau fara in 3-4 zile acu insa de doua luni de zile ma tine cate 2 saptamani (durerea) ma lasa 3-4 zile si ma ia din nou lucrez intr-o vopsitorie industriala unde este curent puternic si sport nu fac in afara orelor de program .Ce pot face pentru ameliorarea acestei situatii de preferat fara medicamente iritante pentru stomac
Data: 20 ianuarie 2011

Buna ziua,
Pentru inceput este nevoie de un diagnostic exact deoarece durerea descrisa (junghi toracic) poate fi cauzata de probleme pulmonare, cardiace, ale coloanei vertebrale dorsale sau musculare.
O vizita le medicul de familie este indicata pentru o consultatie.
Acesta va va indruma spre specialitatea medicala corespunzatoare.
Sanatate,

1224.Comentariu/Intrebare:  

La inceputul lunii noiembrie am fost diagnosticata -hernie de disc cervicala C6/C7 dr (pe baza simptomelor) si am urmat tratament cu Celebrex, Midocalm, vitamine (B-uri) Ginko Biloba, gel reumatic si am facut fizioterapie(10 zile). Dupa tratament m-am simtit bine, pana la jumatatea lunii decembrie cand am inceput pregatirile pentru sarbatorile de iarna; au inceput amortelile mainii dr.dimineata imediat ce ma ridicam din pat ,iar in jurul orei 10 nu mai puteam butona deloc la tastatura calcatorului decat dupa o de 15-20 min. Care sunt recomandarile dvs.?
Data: 20 ianuarie 2011

Buna ziua,
Dupa o noua consultatie, la recomandarea medicului care va trateaza, se poate face inca o serie de fizioterapie continuata de gimnastica medicala.
Numai bine,

1225.Comentariu/Intrebare:  Doresc detalii

Buna ziua,
Accident ski,... camera garda Bucuresti,... diagnostic entorsa genunchi dr...., ghips 2 sapt. Ieri mi-au scos ghipsul si la o reevaluare...suspecta ruptura menisc intern. Maine fac un RMN, si dupa diagnosticul medicului, as dori sa vin la acest Centru Sportiv pentru o eventual artroscopie. Am mai multa incredere in medicii de aici, care consider ca numai cu astfel de probleme se confrunta. Doresc un nr. de contact.
Multumesc.
Data: 20  ianuarie 2011

Buna ziua,

Medicina sportiva este o specialitate nechirurgicala iar in clinicile unde lucrez eu nu se fac astfel de interventii.
Dar cred ca pot ajuta cu mai multe detalii in cursul unei consultante/consultatii - urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical modalitatile de programare si de contact.

Numai bine,

1226.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema mai rar intalnita la un sportiv si mai ales pe acest forum! Am mai apelat la acest tip de consultanta si de fiecare data am primit un raspuns la subiect si bun!
In data de 12 Decembrie 2010 in urma unui accident auto am suferit niste leziuni la ochi. Citez din biletul de iesire din spital: "plaga corneeana perforanta cu herniere de membrane si anume plaga corneeana paracentral-temporal, aprox verticala, oblic taiata, cu irisul herniat in buzele sale. Multiple plagi palpebrale suturate.
Mi s-au scos firele din ochi acum 7 zile, cand s-a facut o luna. Il deschid ochiul aproape normal, dar vad slabut, neclar,in ceata. Mi s-a spus ca voi avea o deficienta de vedere dar nu se stie inca gravitatea ei. Peste 3 saptamani trebuie sa revin la control. De ieri am inceput la sala de forta, usor, cu greutati mici, sa-mi refac incet tonusul. Aici intervine problema si intrebarea mea catre dumneavoastra. Pot face? Exista un risc sa-mi agraveze si mai mult vederea? Multa lume imi spune ca facand forta (chiar si usor),ochiul e supus unei tensiuni care poate fi negativa. Nu stiu la cine sa apelez, orasul meu nu dispune de un medic sa ma poata sfatui. Va rog din suflet sa va dati cu parerea, daca pot face sala de forta ,iar daca pot,in ce masura si la ce riscuri ma supun. Mentionez ca fotbalist de performanta fiind, cariera mea se poate sfarsi.
Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!

Buna ziua,
Eu consider ca este cel mai bine sa nu faceti exercitii de forta cel putin in urmatoarele 3 saptamani, pana la controlul oftalmologic!
Atunci discutati cu medicul oftalmolog si despre acest aspect.
Va fac aceasta recomandare deoarece (eventuala) pierderea de masa musculara este nesemnificativa in comparatie cu problemele existente si de altfel se poate "recupera" mult mai usor!
Iar daca va temeti de posibilitatea de a intrerupe cariera sportiva si daca soarta va decide asa, va asigur ca nu va fi din cauza deficitului de masa musculara.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 19 ianuarie 2011
1227.Comentariu/Intrebare:  probleme de deplasare

stimate domnule doctor,sunt o mamica cu o fetita de 12 ani. cand era mica am observat un usor platfus la ambele picioare care s.a reparat partial cu ajutorul talonetelor pt 2-3 ani si la recomandarea ortopedului mersul pe varfuri cu picioarele goale etc.in jurul varstei de 7 ani am mers din nou la un medic ortoped fiind nemultumita si neputandu-mi explica mersul ei cu talpile orientate catre interior si cu o asa zisa "paranteza a genunchilor.medicul a gasit normal linistindu-ma prin simplu fapt ca odata cu varsta va constientiza si va adopta pozitia corecta. marturisesc ca acum la 12 ani mersul nu este imbunatatit ba dimpotriva odata cu cresterea in inaltime [1,58si 45kg] mersul pare greoi, 'ingenunchiat'... si oboseste relativ usor la orele de sport.ce am putea face?

Buna ziua,
Incercati sa gasiti un medic de medicina sportiva sau recuperare medicala intr-un oras apropiat de localitatea Dvs.
Prin internet (fara examinarea copilului) nici un medic nu va poate sfatui ce este de facut.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 19 ianuarie 2011
1228.Comentariu/Intrebare:  Doresc sa cumpar

Am gonartroza si coxartroxa, fac recuperari cu diadinamice si sunt desul de multumit - se vad ceva ameliorari.
Ma intereseaza daca pot sa cumpar un astfel de aparat pentru a ma putea trata singur acasa, de unde si la ce pret.
Va multumesc

Buna ziua,
Puteti sa cumparati un astfel de aparat, adica nu este interzisa detinerea!
Trebuie sa gasiti (si pe internet) o firma care comercializeaza astfel de aparate.
Din punct de vedere al pretului ... cred ca este mult, mult mai convenabil sa faceti terapia intr-o clinica de specialitate. (pret aparat cel putin echivalent cu 40 serii de 10 sedinte)
Pe langa faptul ca trebuie sa stiti si ce sa faceti cu aparatul.
Fara sa zic ca este imposibil de invatat, fizioterapie este totusi o procedura medicala iar utilizarea curentilor diadinamici nu este similara cu T.E.N.S. (pentru care exista/existau aparate pentru uz la domiciliu)
Sanatate,
initiat si realizat de:

1229.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
Problema mea este legata de o durere in zona inghinala. Initial acesta durere a aparut in urma unui meci sub forma aceste dureri undeva sub burta in partea dreapta spre articulatia piciorului insotita de o durere puternica a articulatiei (incheieturii) piciorului drept. La cateva zile dupa acest incident din greseala am alunecat pe scari, m-am intins spre spate si am simtit o durere puternica in aceeasi zona. Pentru ca nu stiam exact care este problema am fost la un scurt control (fooooarte sumar) unde am inteles ca ar fi vorba de un fel de intindere sau - cred ca a numit-o "elongatie".
Sper ca ati inteles ce am vrut eu sa prezint si poate aveti o idee despre ce e vorba si un eventual tratament.
Multumesc,
B
Data: 22 ianuarie 2011

Buna ziua,
Am idee prin ce treceti dar prin internet nu se poate face diferenta intre o intindere (elongatie) a partilor moi (muschi etc.) sau (eventual) o problema a articulatiei.
Trebuie sa mergeti la o noua consultatie (eventual la alt medic) care sa lamureasca diagnosticul si tratamentul.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 22 ianuarie 2011
1230.Comentariu/Intrebare:   durere muschiul fesier

Buna ziua,
Am vizitat acum o saptamana si ceva o partie de saniute,am urcat de cateva ori, fara a face incalzire in prealabil, si chiar m-am dat cu sania. Am facut febra musculara care mi-a trecut...am ramas in schimb cu dureri la muschiul fesier stang.
Am mari dificultati in a merge, a ma apleca sau in a sta mult timp in picioare.Imi pot controla piciorul, dar ma doare destul de tare.Ma simt confortabil doar stand pe burta.
Mentionez ca mi s-a umflat partea dinspre spate a fesei si durerea coboara in tot piciorul.
Programarea la medic o am abia miercuri,a s aprecia daca m-ati ajuta cu o parere.
Este recomandat repausul sau pot face ceva exercitii?
Multumesc anticipat!!!
Data: 25 ianuarie 2011

Bună ziua stimată doamnă,

Simptomatologia pe care dumneavoastră o descrieţi este confuză, poate conduce cu gândul la mai multe situaţii.
Aş vrea să nu interpretaţi că este grav ci pur şi simplu nu am toate datele care să mă ducă spre un diagnostic.
Ştiu cu siguranţă că până la clarificarea situaţiei ar fi bine să nu faceţi exerciţii.
Indiferent de diagnosticul pe care îl va pune medicul aş vrea să vă faceţi un tratament cu calciu şi magneziu, tratament care este recomandat de OMS în perioada de iarnă, la femei: 10 zile un preparat de calciu, pe stomacul gol în asociere cu vitamina D, apoi alte 10 zile de magneziu.
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.