Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 30 decembrie 2010 
1199.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua
In timpul verii jucam fotbal si m-am intins lateral cu piciorul stang pana am simit o intepatura puternica in zona inghinala. Parea ca-mi trece dupa care au inceput dureri si in zona inghinala dreapta.
Am fost la un control dar nu am hernie inghinala, mi s-a zis ca am entorsa dar am asteptat cat mi-a zis medicul fara rezultat. Acum simt o mica ameliorare, dar as vrea o sugestie ce as putea face.
Data: 1 ianuarie 2011

Buna ziua,
Faptul ca fost exclusa hernia inghinala este un lucru bun!
In aceasta situatie, cu probabilitate, poate fi vorba de pubalgia sportivului si deoarece acuzele apar cand pe o parte, cand pe cealalta, ma gandesc ca poate fi vorba de o eroare in procesul de pregatire (incalzire fizica sau stretching absent/insuficient/defectuos).
Sugestie - o consultatie de medicina sportiva este indicata, pentru precizarea diagnosticului (poate fi necesara o ecografie locala) si pentru tratament, care va include kinetoterapie si indicatii privind antrenamentul.
Sanatate,

Data: 31 decembrie 2010 
1200.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua.am facut un rmn:diagnostic leziune de gradul II la menisc si condroliza condil femural. ingrujorarea mea este ca nu stiu ce este condroliza, medicul mi a spus ca mi a forat in cartilaj si nu am voie sa calc 4 sapt.vreau sa stiu mai multe despre condroliza, daca e ceva grav, daca se regenereaza cartilajul in acest stadiu.va rog orice inf e bn venita
Data: 1 ianuarie 2011

Buna ziua,
Termenul medical "condroliza" inseamna distrugerea (cel frecvent pe o zona limitata) a cartilajului articular. (http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/chondrolysis)
Avand in vedere varsta Dvs. si diagnosticul postoperator, foarte posibil (si va doresc!) ca leziunea sa fie totusi pe o zona mica (limitata) iar regenerarea cartilajului (favorizata de microforaj si de varsta tanara) sa conduca la un rezultat foarte bun.
Va recomand sa urmati cu strictete si multa rabdare etapele tratamentului si incepeti cu respectarea perioadei de mers fara sprijin; va urma si o perioada de tratament de recuperare sportiva de cateva luni.
Sanatate,

Data: 3 ianuarie 2011
1201.Comentariu/Intrebare:  glezna politraumatica

Buna ziua,
Scriu aici pentru ca am avut doua experiente dezamagitoare cu medicii din ....
Anul acesta ,  am inceput sa fac miscare , dupa 10 ani de pauza. Am 32 de ani  ,1,75m si 81 Kg. Pana la 22 de ani am jucat intens fotbal, inclusiv la profesionisti. Am avut , in timp , mai multe "scrantituri " la glezna stanga. Glezna buclucasa este acum dureroasa si am tendinta sa calc gresit , mai ales cand sunt obosit. Uneori ma doare, cand calc, fara sa fac ceva special.
 Am facut radiografie, dupa ultima "scrantitura" , care a fost si cea mai dureroasa. Am fost cu radiografia la 2 medici, care mi-au spus ca nu am nimic si sa stau linistit. Durerea  revine uneori , mai ales cand  joc fotbal.
Intrebarea mea este : ce trebuie sa fac mai departe ?
Pot sa ma tratez acasa?
As vrea sa cumpar o glezniera ortopedica , pentru fotbal. Aceasta este buna? .... 
Data: 5 ianuarie 2011

Buna ziua,
Articulatia gleznei poate prezenta durere cronica in urma traumatismelor repetate tratate insuficient sau a unei instabilitati (laxitati) cronice - mai ales ca precizati: "
am tendinta sa calc gresit"
Inteleg ca nu ati fost multumit de indicatiile primite dar incercati sa mergeti si la un medic de medicina sportiva sau de recuperare medicala, pentru ca in aceasta situatie "ortopedia" va poate ajuta mai putin.
Fizioterapia poate ameliora sindromul dureros iar kinetoterapia poate ajuta la stabilizarea gleznei.
Tratamentul este ambulator (fara internare), si daca doriti rezultate ... este bine de facut intr-o clinica specializata.
Glezniera indicata de Dvs. in mesaj este doar o fasa elastica ... circulara care nu va poate sustine glezna in timpul fotbalului. Este nevoie de o orteza care sa confere stabilitate articulatiei.
Sanatate,

Data: 3 ianuarie 2011
1202.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM - leziune de menisc

buna ziua as dori sa va intreb daca necesita operatia daca am leziune de menisc de gradul IVsi 3 formatiuni chistice la nivelul fosei poplitee
Data: 5 ianuarie 2011

Buna ziua,
Situatia Dvs. nu imi este foarte clara si de aceea trebuie sa solicitati un raspuns medicului care a pus diagnosticul.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 6 ianuarie 2011
1203.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua,am si eu o mare intrebare pt,ceva care ma nelinisteste inca de la operatie. am fost operat de hernie inghinala dreapta de exact 4 luni, ma simt bn nu am deloc dureri, inainte de operatie faceam culrurism ,si as vre sa stiu dak pot sa fac din nou, cum si de cand? de 4 luni am fost doar in repaus complet, problema este k am incepu sa fac 'burta" dupa operatie, k doar stateam si mancam, si faceam pilmbare, atat timp de 4 luni.doctorul mia recomandat o luna de repaus complet.operatia arata bn.as dori daca se poate sa stiu dak pot sa ma apuc din nou, k exerciti mai usoare si treptat sa revin la ceea ce ridicam inainte la sala, AST UN RAspuns va multumesc anticipat
Data: 7 ianuarie 2011

Buna ziua,
Daca va simtiti bine si cu acordul medicului operator nu este nici o problema in a relua activitatea sportiva (dar fara a putea exclude absolut riscul unei recidive).
Pentru riscuri cat mai mici puteti incepe cu 10-20 sedinte de kinetoterapie (sub supraveghere medicala), urmand ca exercitiile sa creasca in intensitate pe parcursul a 6 luni. Un suspensor va poate ajuta.
Nu stiu cat ridicati inainte ... cunosc insuficient starea Dvs. pentru a aprecia daca veti putea ajunge la nivelul anterior dar daca consider doar varsta ... este posibil!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1204.Comentariu/Intrebare:  

Buna Ziua si La mult ani cu sanatate
De un ani de zile am o durere in partea dreapta.Am facut numeroase analize,respectiv ecografi. Dar ficatul, colecistul splina sint in regula. Cum cu 3 ani am dobindit un ulcer duodenal,urmare a Helio bacter pilori,am primit tratament crezind ca de la ulcer vine dureria. Dupa tratament insa dureria a persistat. La rinchiul dr.am avut nisip, s-a crezut de la el  vine dureia .L-am tratat si nu mai am nisip. Avind in vedere ca dureria nu a trecut am cerut un nou ecograf,facut de d-na Conferentiar ... din Cluj si a constat ca am o coasta rupta si cu depuneri de calciu. Cu 10ani am avut un acident de masina, dar nu stiam de costa rupta si s-a vindecat ,dar la ceva efort am deranjat-o si imi produce dureri. Recomandarea a fost sa dau cu unguiente pe zona respectiva Din pacate dureria s-a acentuat si chiar cu Diclofenac, nu se linisteste,mai mult ma doare si nopatea si parca se transmite si spre coapsa dr.
Ce imi recomandati sa fac.
Multumesc anticipat

Bună seara stimate domn,
Pentru a face recomandări ar fi util să am un diagnostic. Numai că din ceea ce spuneţi dumnevoastră este cam dificil să poată pune cineva un diagnostic mai ales prin intermediul internetului.
Faptul că spuneţi că aveţi dureri şi noaptea şi că se transmit spre coapsa dreaptă mă fac să mă gândesc la osteofite în zona toracală inferioară-lombară superioară şi sau la o rotaţie a coloanei vertebrale din zona respectivă. La Cluj există colegi de Medicină Sportivă care ar putea să vă facă un examen somatoscopic şi ulterior să solicite o radiografie de coloană vertebrală. În funcţie de diagnosticul care va fi stabilit veţi primi şi indicaţiile de recuperare şi tratament.
Dacă se poate ţinem legătura.
O seară bună!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

1205.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
In urma cu o luna am fost depistat cu pubalgie cronica, am fost la ... la ortopedie si de acolo m-a trimis la o clinica de recuperare in ... ( cred ca se numeste ...) unde este foarte scumpa recuperarea....imi pute-ti spune o alta clinica unde pretul este mai mic sau un alt tratament pentru aceasta "problema"?.
Multumesc,

Buna ziua,
Daca doriti, va stau la dispozitie cu o consultatie pentru a incerca sa gasim cea mai convenabila solutie.
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1206.Comentariu/Intrebare:  Meniscopatie interna grad I/II.

Am facut un RMN, si astazi am primit rezultatul. A fost fratele meu dupa el si nu a intrebat cum se interpreteaza rezultatul.
Ce inseamna de fapt aceasta meniscopatie interna grad I/II sau fragmentare grad II corn posterior menisc intern si corn anterior menisc extern, intrucat am fost la spital si nu am mai gasit nici un doctor ortoped. Va multumesc!
Data: 9 ianuarie 2011

Buna ziua,
Rezultatul RM primit semnifica ca au aparut degenerari (modificari ale structurii normale) si microfisuri in structura meniscurilor Dvs.
In functie de acuzele Dvs,. de imaginea exacta pe investigatie si de optiune, se va decide tratamentul conservator sau necesitatea interventiei artroscopice.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.