Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 19 decembrie 2010 
1191.Comentariu/Intrebare:  Spondilita Anchilozanta

Acum 3 ani de zile am fost diagnosticata cu discopatie lombara in urma unui RMN. Anul trecut am avut din nou dureri intense, care coborau pe piciorul stang facand lichid la genunchiul stang, in urma unor analize mai amanuntite am fost diagnosticata iar cu spondilita anchilozanta. Mi s-a dat tratament cu celebrex la inceput m-am simtit bine dar acum de vreo 7 luni am dureri zilnice pe toata coloana inclusiv cu burta si coaste... mai ales noaptea! Tin sa mentionez ca sunt plecata din tara si nu am posibilitate deocamdata sa ajung la medic! Ce pot face sa inceteze durerile? De ce am dureri in fiecare noapte desi iau tratamentul prescris?
Dati-mi va rog un sfat ce as putea sa fac pe viitor...Va multumesc
Data: 20 decembrie 2010

Bună seara stimată doamnă,
Îmi pare rău pentru suferinţa dumneavoastră. Ceea ce scrieţi dumneavoastră este despre dureri pe care nu trebuie neapărat să le asociem - este vorba de afecţiuni diferite: discopatie lombară - spondilota anchilozantă - hidrartroză .
Chiar şi în aceste condiţii este bine să continuaţi tratamentul.
Ar mai fi necesar:
- dacă este cazul, să încercaţi să ajungeţi la o greutate apropiată de cea normală pentru vârsta dumneavoastră
- să dormiţi cu o pernă mică sub cap, pe un pat mai tare, pe o parte, de preferat
- să evitaţi să ridicaţi şi să duceţi greutăţi
- să evitaţi tocurile înalte
- să învăţaţi să vă corectaţi singură poziţia în timpul mersului, la lucru
- să faceţi exerciţii de mobilizare a coloanei vertebrale
- SĂ MERGEŢI LA O CONSULTAŢIE MEDICALĂ pentru nu a nu se agrava o eventuală hernie de disc!
Nu pot să pun un diagnostic de certitudine prin internet şi cu atât de multe informaţii în contradictoriu.
Multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 20 decembrie 2010 
1192.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua si va multumesc pentru amabilitate. osteocondensarea patologica inteleg ca este un efect, dar ca si cauze la ce ne-am putea gandi? si la tumori sau metastaze osoase? va rog mult sa-mi raspundeti!
Data: 22 decembrie 2010

Buna ziua,
Osteocondensarea este un termen ce defineste cresterea (localizata) a densitatii osoase ca urmare a unei suferinte locale sau generale.
Pe scurt:
- afectiunile locale care pot determina osteocondensare sunt artroza, tumorile benigne sau maligne, infectii osoase, fracturi neconsolidate (pseudartroza) etc.
- afectiunile generale: reumatismale (exemplu: poliartrita reumatoida), rahitism, tulburari ale metabolismului calciului, osteoporoza, infectii (tuberculoza), metastaze etc.
Am scris "etc" deoarece nu am pretentia de a fi enumerat toate cauzele.
Prin urmare este obligatoriu un consult ortopedic inainte de a va gandi la toate afectiunile enumerate!
Sanatate,

Data: 21 decembrie 2010 
1193.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua ,
din toamna acesta am simtit ceva dureri in zona soldurilor , care apar si dispar .Am consultat un doctor ortoped , am facut o radiografie la care nu s-a observat nimic in articulatii , insa in fesa dreapta , departe de articulatie apare ceva in poza , de forma unui cui cu o lungime de 4 cm si o grosime de 3 mmm . Dl doctor mi-a spus ca ar fi o calcifiere in muschi . Din ce am mai citit pe aici , asta se poate datora unei rupturi netratate sau unei lovituri. Problema este ca nu imi amintesc de asa ceva si am o durere siciitore nu insuportabila in fesa dreapta .
Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.
Deasemenea de la ce provin durerile in solduri , m-am gindit ca de la o sciatica , ptr ca am unele pozitii in care simt cum ma strafulgera o durere in partea inferioara a spatelui sau in articulatii ca si cind mi-ar fi afectati nervii .
Va multumesc 
Data: 22 decembrie 2010

Bună dimineaţa stimate domn,
Sunt unele rupturi musculare care se produc în copilăriae sau treptat, pe parcursul vieţii, nu dintr-o dată. Poate fi una din cele două variate sau amândouă şi în cazul dumneavoastră.
Dacă diagnosticul este corect atunci tot medicul ortoped ar trebui să se decidă dacă o intervenţie chirurgicală ar fi utilă sau dacă nu cumva ar fi necesar un program de recuperare kinetoterapeutic - depinde şi de disponibilitatea dumneavoastră de a face un efort cu durere pentru a flexibiliza masa musculară.
Singurul care vă poate sfătui sunteţi dumneavoastră ţinând cont de timp, bani, implicaţiile chirurgicale.
Articulaţiile, în general, şi în mod special cele ale coloanei vertebrale şi coxofemurale sunt cele mai afectate în cazurile în care poziţiile în care stăm sau mergem sunt incorecte. Cu cât înaintăm în vârstă ar trebui să înţelegem că un program de streching de 30 minute zilnic ar putea să prevină multe din dureri şi asta chiar dacă faceţi sport sistematic - este alt tip de mişcare care ajută la păstrarea anatomiei articulare şi la poziţia corectă din articulaţie.

Vă doresc multă sănătate! top

Dr Paula Drosescu

Data: 24 decembrie 2010
1194.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
Am o fetita de 8 ani care face patinaj artistic. Vreau sa va intreb daca este indicat sa poarte greutati de 1 Kg la fiecare picior si de 500 g la maini, in coditiile in care ea are 25 Kg.
Nu-i va afecta acest lucru cresterea si coloana?
Va multumesc,
A.P.
Data: 27 decembrie 2010

Buna ziua,
Nu pot spune cu certitudine ca utilizarea greutatilor va afecta sanatatea copilului dar din punctul meu de vedere masura mi se pare exagerata si fara absolut nici un rost!
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 26 decembrie 2010
1195.Comentariu/Intrebare:  

am fost operat de doua sapt de menisc intern genunchi drept,si as dori sa incep la sfarsitul lunii ianuarie din nou activitatile sportive anteriore operatiei:ski si fotbal. Tendonul incrucisat anterior a avut intindere de grad II.
Din ianuarie incep si recuperarea la spitalul judetean.
Doresc sa va intreb daca este necesara o orteza de protectie si daca da de care tip imi recomandati.
Multumesc.
Data: 27 decembrie 2010

Buna ziua,
Utilizarea unei orteze va poate ajuta!
Deoarece eu nu cunosc exact situatia genunchiului Dvs. este mai bine sa solicitati medicului operator sau medicului de recuperare sa va recomande modelul ortezei:
http://www.orteze.ro/orteze-genunchi.html
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 28 decembrie 2010 
1196.Comentariu/Intrebare:  

buna, am si eu o problme de mai multi ani...am un spate foarte urat am 22 de ani si deja am cocoasa... ce pot face pentru a remedia aceasta problema
Data: 29 decembrie 2010

Bună A,
"Problema" de care spui tu se poate schimba numai prim multă, multă voinţă şi perseverenţă. Asta înseamnă să mergi la o sală de Kinetoterapie, să înveţi un program de exerciţii pe care să-l faci în fiecare zi, conştiincios. După minim 6-8 luni de zile de exerciţii te poţi aştepta şi la rezultate. După ce vei obţine un spate mai drept va trebui să-l menţii - de fapt aceasta este partea cea mai grea, menţinere - toată viaţa.
Mai sunt şi regulile generale care ar trebui de urmat (de dormit pe pat mai tare, cu pernă mică, atenţie la poziţia din timpul zilei, modul în care se poarte greutăţile).
Dacă eşti din Iaşi ai putea veni la cabinet pentru exerciţii de vizualizare - mentalizare a poziţiei corecte şi pentru câteva exerciţii de reposturare.
Multă sănătate şi perseverenţă! top

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

Data: 29 decembrie 2010 
1197.Comentariu/Intrebare:  

buna seara, am 20 de ani si de 2 luni am observat o umflatura la genunchiul stg.am fost la un dr ortoped care mi-a recomandat operatie dar nu inainte de a face un rmn.mi-a spus k este un chist.as dori sa stiu dak exista si o alta cale in afara de aceea de a ma opera.va multumesc
Data: 31 decembrie 2010

Bună ziua stimată domnişoară,
Dacă este vorba de un chist altă soluţie în afara operaţiei eu nu cunosc.
RMN este important în aceste condiţii pentru a evalua cumva starea locală şi de a se asigura că nu există şi alte complicaţii locale.
Multă sănătate şi numai bine! top

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

Data: 30 decembrie 2010 
1198.Comentariu/Intrebare:  

Buna Ziua  
Ma numesc A.D. profesor de ed.fizica din ...., as avea o intrebare daca ma puteti ajuta ma-s bucura foarte mult,am terminat facultatea de ed.fizica si as dori sa mai urmez un curs de tehnician maseor daca obtin certificatul de tehnician maseor acest certificat este recunoscut de ministerul sanatati in urma absolviri acestui curs as putea sa ma angajez in clinici sau spitale din romania va multumesc anticipat
Data: 31 decembrie 2010

Bună ziua stimate domn,
Pentru ca diplomele fie recunoscute în spitale ca să vă puteţi angaja trebuie să fie făcut cursurile cu durată lungă de 6 luni şi nu cele de 3 luni.
Întrebaţi ce fel de diplomă vă va fi eliberată la finalul cursurului şi dacă cei care au organizat cursurile eliberează diplome recunoscute de Ministerul Muncii - sunt firme care fac cursuri de masaj pur şi simplu, eliberează apoi, o diplomă că aţi făcut un astfel de curs, dar diploma nu poate fi utilizată la angajare pentru că nu este prin Ministerul Muncii.
Diplomele prin Ministerul Muncii sunt recunoscute şi în afara ţării.
Poate ar fi bine să întrebaţi şi la Ministerul Sănătăţii.
Multă sănătate şi un an 2011 cu împliniri!top

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.