Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 10 decembrie 2010 
1183.Comentariu/Intrebare:  PSH

as dori sa stiu daca se poate trata la dvs periartita scapulo-humerala?
Data: 11 decembrie 2010

Bună seara stimată doamnă.
Înţeleg că aţi fost la un medic care v-a pus acest diagnostic şi probabil nu sunteţi mulţumită de rezultate.
Ceea ce pot să fac cu siguranţă pentru dumneavoastră este să vă indic ceea ce ar trebui să faceţi.
În cât timp se vindecă şi dacă se vindecă depinde numai de pacient.
Puteţi lua legătura cu mine şi să vedem despre ce este vorba. 
Vă doresc sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 11 decembrie 2010 
1184.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM - interpretare irm

operata de 3 ori de hernie de disc, dar avand dureri si amorteli pe piciorul drept am facut un nou irm -prima operatie 99 l4-l5, 2005 l5-s1, 2010 l5-s1 recidiva -iata care sunt concluziile irm -hemilaminectomie l5-s1, modificari de semnal difuz neomogen -hipersemnal t1,t2 -la nivelul platourilor adiacente l4-l5, cu reducerea inaltimii intradiscale la acest nivel, protuzie discala l5-s1 circumferentiala, compresiva pe sacul tecal, minime protuzii discale l2-l3, l3-l4, cu aspect circumferential, retrolistezis l5.as vrea sa stiu ce inseamna toate acestea si gravitatea lor.
va multumesc si astept raspuns.
Data: 12 decembrie 2010

Buna ziua,
Imi pare rau de situatia Dvs.
Evident este vorba de o discopatie (suferinta discala) lombara cronica, la mai multe niveluri, asociata unui listezis (deplasarea vertebrei L5) al carui grad nu este mentionat.
Situatia Dvs. este imposibil de apreciat exact si corect prin internet si de aceea nu este etic sa fac precizari asupra gravitatii.
Discopatia este o suferinta cronica cu ameliorari si agravari periodice care afecteaza semnificativ calitatea vietii dar care nu pune in pericol viata!
Sanatate,

Data: 13 decembrie 2010 
1185.Comentariu/Intrebare:  rugaminte

buna ziua
va rog, cum pot lua legatura cu dv pt o consultatie?
cu respect, d
Data: 14 decembrie 2010

Buna ziua,
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact
sau
ma sunati - telefonul meu de serviciu este 0745 027 456 (Luni-Vineri in intervalul 10-18).
Sanatate,

1186.Comentariu/Intrebare:  

Am fost diagnosticata cu Neurom Morton .Mi-au fost recomandate infiltratii cu diprophos o fiola pe sapt milgamma. Durerile nu au cedat ce sfat imi dati ? este necesar sa fac si un rmn? In copilarie am practicat paninajul artistic
Data: 18 decembrie 2010

Buna ziua,
Am intarziat putin raspunsul pentru Dvs. deoarece am scris un articol despre neuromul Morton.
Nu stiu ce alt tratament ati urmat in afara infiltratiilor ... (gasiti detalii privind tratamentul in articol) si de aceea nu am recomandari suplimentare.
Examenul RM poate fi util
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1187.Comentariu/Intrebare:  Ruptura totala cvadriceps neoperata

Am o ruptura totala cvadriceps femural - muschi anterior drept la nivelul jonctiunii musculo-tendinoase inferioare veche de 18 luni neoperata la timp (investigatie puerila). Nu fac performanta ci doar sport pentru mentinere /distractie/ indatoriri de serviciu si incerc sa evit operatia. Imi doresc sa ma puteti incuraja in abordarea unei tehnici de recuperare in scopul dezvoltarii muschilor adiacenti pentru a transfera din fuctiile celui afectat dar orice sugestie va fii foarte apreciata. Momentan am fost refuzat la BFT datorita diagnosticului pus in urma ecografiei. Daca este necesar va trimit si poza ecografiei.
Multumesc frumos.

Buna ziua,
Fara o evaluare (examen clinic local) nu va pot incuraja nici sa optati pentru tratamentul conservator, nici pentru cel chirurgical deoarece, doar pe baza unei ecografii, nu se poate aprecia functia restanta.
Functia cvadricepsului femural este destul de greu de suplinit!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 16 decembrie 2010
1188.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
Acum vreo 2 luni si jumatate am avut un incident la fotbal. Am tras in minge intinzand foarte mult piciorul si am simtit o durere neobisnuita in partea laterala a genunchiului drept. Dupa contact nu am mai simtit acea durere (asta se intampla seara) dar a doua zi aveam dificultati in a flexa genunchiul. Am aplicat crema anti-inflamare si am fost la doctor ortoped care mi-a spus ca am intindere de ligamente si mi-a recomandat sa stau cu o fasa elastica cca 6 saptamani si fara efort mare. Recunosc ca nu am putut sta imobilizat la pat  ci am mai iesit la baschet insa cu fasa elastica si fara sa fac eforturi mari pe genunchiul drept. Toate bune si frumoase dupa 8 saptamani genunchiul parea stabil si am zis   hai la fotbal. La prima interactiune cu mingea am simtit din nou acea durere in partea laterala si m-am potolit. Imi puteti da o opinie va rog despre ce ar putea fii si un sfat in a ma vindeca?
Multumesc anticipat

Buna ziua,
Pot incerca sa ghicesc ce ar putea fi ... dar nu cred ca este bine, pentru ca, daca gresesc va speriati degeaba.
Cel mai bine este sa faceti o noua consultatie ... deoarece diagnosticul initial (cel de intindere ligamentara) trebuie reevaluat!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 17 decembrie 2010
1189.Comentariu/Intrebare:  problema ligament umar

Buna ziua,
 In urma unei ecografii a partilor moi la umarul drept s-a constatat o calcificare de 4,8/1,8 mm pe ligamentul din santul bicipital. Mi s-a spus ca  aceasta calcificare a aparut in urma unei rupturi partiale de ligament care s-a produs mai demult. Intr-adevar de vreo 5 ani am o problema, o laxitate ligamentara la ambii umeri dar am simtit totdeauna ca umarul drept mai este afectat de ceva. Am facut un RMN acum un an jumatate la umarul drept la care nu a iesit nimic deosebit, iar acum doua luni am facut ecografia cu rezultatul mentionat. De ce nu aparut nimic la RMN?  Ce asi putea face pentru a rezolva aceasta problema la umar, pentru ai reda forta si mobilitatea de dinainte?
Multumesc,
Data: 19 decembrie 2010

Buna ziua,
Calcificarea pe care o mentionati este posibil sa fi aparut dupa efectuarea examenului RM.
Un nou examen RM comparat cu primul poate aduce precizari mai exacte.
Situatia Dvs. locala imi este complet necunoscuta (la umar, in santul bicipital este tendonul capului lung al bicepsului) si de aceea la intrebarea "ce se poate face" nu va pot raspunde decat ca, in principiu, daca nu exista o afectiune asociata cu indicatie ferma de tratament chirurgical, tratamentul de fizio si kinetoterapie (urmat consecvent) va poate ajuta substantial dar fara promisiunea unui miracol!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1190.Comentariu/Intrebare:  Forum: 950

Buna ziua !
Am avut o ruptura de scafoid si nu s-a vindecat complet, osul este sectionat si necrozat, am dureri cand incerc sa folosesc podul palmei. Puteti sa imi spuneti va rog frumos ce orteza este potrivita pentru mine, interesul meu este sa imi protejez mana, dar in acelasi timp sa practic si fotbalul. Urmeaza sa fac sedinte de fizioterapie. Dumneavoastra ce ma sfatuiti ?  va multumesc.
Data: 20 decembrie 2010

Buna ziua,
Pentru diagnosticul osteonecroza post fractura scafoid, 
in cazul practicarii fotbalului nici o orteza nu va poate proteja decat in proportie de 20-40%; procentul (in ceea ce priveste protectia) creste in cazul activitatilor obisnuite.
Deci sfatul meu este sa renuntati (o perioada) la fotbal, pana se rezolva necroza ( cu tratament medical sau chirurgical)!
Orteza, in principiu, trebuie recomandata de medicul care va trateaza;
pentru o astfel de situatie eu m-as gandi la o orteza de la baza degetelor pana la maxim 1/2 antebratului cu una sau chiar cu doua atele (dorsal si palmar), policele (in principiu) fiind "liber".
Sanatate,
initiat si realizat de:

Publicitate

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.