Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 29 noiembrie 2010 
1175.Comentariu/Intrebare:  intindere ligamente glezna

buna ziua, am 8 ani de cand joc baschet, am ajuns in lotul national la U20, doar ca acum am o mare problema: pe 13 sep 2010 am facut o entorsa (dupa spusele unui medic, fractura astragalus dupa un alt medic) cert e ca la o luna mi s-a pus piciorul in ghips pt 10 zile, intre timp purtand fase elastice, facand fizioterapie
in urma ex RMN de acum 3 zile concluzia este : ,,intindere ligament talofibular posterior stang"
reamintesc: dupa o luna si jumatate
parerea dv are o mare importanta pt mine, pt ca nu stiu ce pasi sa urmez in continuare pt recuperare, deoarece doresc sa intru din nou pe teren cat mai repede
multumesc
Data: 1 decembrie 2010

Buna ziua,
Daca evolutia este buna, musculatura nu este atrofiata si nu va mai supara nimic, puteti testa reintrarea in activitatea sportiva.
Daca musculatura este atrofiata sau mai exista un disconfort local, cateva sedinte de kinetoterapie sunt indicate inainte de a testa reintrarea in activitatea sportiva.
Daca exista si alte probleme ... cereti sfatul unui medic din orasul Dvs.
O orteza de glezna va poate ajuta in toate situatiile.
Sanatate,

1176.Comentariu/Intrebare:  entorsa/fractura glezna

La data de 22.10.2010 am calcat "stramb", laba piciorului drept rasucindu-se spre interior (practic, am aterizat astfel dupa o saritura de la inaltimea a 3-4 trepte, in timp ce le coboram alergand).
Am auzit/simtit o trosnitura, acompaniata de dureri atroce, iar glezna mi s-a umflat instantaneu - hematomul, pozitionat usor spre anterior fata de maleola externa, avea dimensiunea unei mingi de tenis de camp; mi-am revenit si am continuat cu greu sa merg, dar dupa ce am ajuns la serviciu si am fact repaos vreo jumatate de ora, mi-a fost imposibil sa-mi mai folosesc articulatia.
La spital am facut o radiografie, in urma careia ortopedul nu s-a edificat daca e vb doar de o entorsa sau si de o fractura, recomadandu-mi antiinflamatoare, gheata local, pozitie procliva, sa nu ma sprijin in picior, precum si sa revin la control si sa repet radiografia peste 7 zile (mi s-a explicat ca astfel de fracturi pot fi dificil de observat imediat, dar devin mai vizibile dupa ce incepe procesul de vindecare).
In urmatoarele 7 zile, desi am respectat recomandarile,  ameliorarea, cel putin dpv al aspectului, a fost aproape inexistenta, hematomul ramanand de dimensiuni apreciabile; in plus, la cativa cm deasupra maleolei peroniere mi-a aparut o "banda" rosiatica (eritem), tegumentul de-a lungul respectivei benzi devenind fierbinte si dureros la simpla atingere.
Am revenit la control pe 28.10.2010, am facut o noua radiografie si mi sa-a spus ca pot incepe sa merg, intrucat nu este vorba de fractura, iar roseata nu are nici o relevanta.
Am procedat intocmai, iar in seara aceleiasi zile am ajuns in serviciul de urgenta al unui alt spital, avand dureri puternice de gamba, localizate pe fata exterioara a acesteia (in pozitie verticala, senzatia era ca mi se smulge muschiul gambei); totodata, eritemul despre care v-am spus mai sus se extinsese f mult, coborand dinspre glezna si cuprinzand piciorul pana la degete. Noul medic, in baza acelorasi 2 radiografii facute la 22, respectiv la 28 oct, mi-a pus diagnosticul de fractura de meleola peroniera.
Au urmat 3 zile de atela gipsata (28 oct-1 nov) si inca 21 zile de ghips circular (1-21 nov), timp in care am facut tratament cu anticoagulante (2 zile de clexane si 16 zile de fraxiparina de 3800 unitati); precizez ca am renuntat la medicatia anticoagulanta cu aprox o saptamana inainte de scoaterea ghipsului intrucat am apreciat ca starea mea nu poate fi descrisa totusi ca fiind una de imobilizare (am depus mult efort sarind in piciorul sanatos si deplasandu-ma cu carjele si am facut exercitii pt membrele inf stand intinsa in pat).
Pe 21 nov, dupa taierea ghipsului, glezna era inca destul de umflata si erau vizibile numeroase zone cu hematoame, inclusiv pe exteriorul gambei, cam pe jumatate din inaltimea acesteia, dar ma puteam sprijini in picior si puteam merge cu dureri moderate.
In perioada de dupa ghips am continuat sa merg zilnic, sa fac exercitii usoare cu glezna si am inceput fizioterapia, constatand un pogres modest, dar constant dpv al mobilitatii si al diminuarii durerii, dar nu si din perspectiva aspectului; in prezent reminiscentele de hematom s-au mai redus, dar articulatia este in continuare destul de rau umflata iar pielea are tenta rosiatica si pare congestionata pe o zona ce se incepe la aprox 10 cm sub glezna si se termina la 10 cm deasupra gleznei; in plus, gamba ma supara usor la simplul tapotament cu degetele al muschilor din prima ei jumatate.
INTREBARE: In cazul fericit in care ati avut rabdare sa cititi nebunia asta de mail &#61514;, as vrea sa va intreb daca aspectul actual al piciorului poate fi considerat normal, avand in vedere tratamentul aplicat entorso-fracturii (nici nu stiu ce naiba a fost pt ca medicul la care am fost initial si la care, din pacate, a trebuit sa revin pt prelungirea CM continua sa sustina, in baza unei noi radiografii, facute pe 24 nov, ca nu a fost fractura) si, mai ales, vechimea acesteia (au trecut 5 saptamani, ceea ce mi se pare enorm pt ca edemul sa nu cedeze).
 Este posibila o tromboza venoasa in conditiile in care gamba, in ansamblu (exceptand, dupa cum v-am spus, portiunea de sub si de deasupra gleznei), nu este umflata sau colorata nefiresc. Credeti ca este necesar sa fac investigatii suplimentare?
P.S. Mentionez ca am 32 ani si sunt sportiva de performanta.
Multumesc, scuze pentru dimensiunea mesajului si astept cu nerabdare un raspuns
Data: 3 decembrie 2010

Buna ziua,

Am avut rabdare si am citit! (smile!)
Situatia actuala (la 5 saptamani) pare sa se incadreze in evolutia normala dupa o entorsa grava de glezna, deoarece doi medici au infirmat (la recontrol) existenta unei fracturi. Tulburarile circulatorii se vor remite progresiv ajutate de fizioterapie si de aplicatii locale cu substante din clasa anticoagulantelor.
O orteza / glezniera va poate ajuta.
Probabilitatea unei tromboze venoase este destul de redusa.
Alte investigatii vor fi facute doar la recomandarea medicului care va supravegheaza.
Sanatate,

1177.Comentariu/Intrebare:  

Buna seara !
As dori sa stiu parerea d-voastra in legatura cu rezultatul unui IRM: LIA cu aspect de ruptura completa. LIP usor incurbat. LR, LCE, LCI, ME normal. Menisc intern corn posterior cu aspect de ruptura. Arie de edem osos localizata la nivelul condilului femural intern. Imagine rotunda, bine delimitata de aproximativ 1 cm diametrul, localizata la nivelul metafizei femurale, cu aspect de chist. Mica acumulare fluida in foseta anterior LIA si retropatelar.
Va multumesc !
Data: 3 decembrie 2010

Buna ziua,
Rezultatul IRM precizeaza existenta a doua probleme principale:
- o leziune completa a LIA;
- un chist osos (metafizar).
 Medicul care a recomandat examenul RM va decide impreuna cu Dvs. necesitatea ligamentoplastiei (tinand cont de simptome, starea genunchiului, activitate fizica & sportiva, varsta, starea de sanatate etc) sau tratamentul conservator si evaluarea sau tinerea in observatie a chistului osos.
Sanatate,

Data: 5 decembrie 2010
1178.Comentariu/Intrebare:  rezultatele arderii depozitelor de grasimi

Domnului Mihai Ursta,
Institutul de fiziologia exercitiului fizic, Copenhaga
Domnului Gabriel Panait,
(mi se returneaza e-mailul de la adresa dlui Ursta mentionata pe saitul dvs)

Va rog sa-mi permiteti o intrebare privind produsii de ardere ai depozitelor de grasimi .
Am citit articolul dvs. "Ce este fitnessul ?" de pe saitul medicina sportiva.ro si nu considerati a fi riscant in nici un fel eliberarea de acizi grasi in singe si folosirea lor drept energie in metabolism. Deci prin efort fizic de intensitate redus-moderata grasimea din stratul de tesut adipos trece in singe sub forma de acizi grasi liberi care ulterior sunt folositi in metabolismul energetic.
Dar aici dvs nu mai spuneti ce produsi rezulta in urma acestor arderi !!
De aceea va intreb cit de riscant este deoarece iata ce am gasit pe urmatorul sait: http://www.glicemie.ro/Site/Hiperglicemia-continuare1.htm
" Folosind grasimile drept sursa de energie organismul produce niste deseuri foarte toxice numite cetone, care vor fi eliminate partial prin urina. Din nefericire ritmul de formare depaseste cu mult ritmul de eliminare, astfel incat cetonele se vor acumula in sange si vor duce la un fel de intoxicatie, in care sangele este acid ("acru") prin prezenta cetonelor => ceto+acid = CETOACIDOZA. "

Va multumesc anticipat,
Cu respect, D
Data: 8 decembrie 2010

Buna ziua,

Nici eu nu am reusit sa-l contactez pe D. Ursta asa ca va raspund eu (sper pe inteles).

In articolul
"Ce este fitnessul ?" mentionat, este descris extrem de succint metabolismul energetic al unui om sanatos la care substratul energetic principal este glucoza in timp ce metabolismul lipidic este "secundar" sau "auxiliar" (termenii sunt putin "fortati"). "Arderea" acizilor grasi se produce doar pentru a suplimenta productia de glucoza endogena (interna).
  Acestea sunt caile metabolice normale!
 In articolul referitor la consecintele diabetului, sunt prezentate efectele tulburarii metabolice corespunzatoare hiperglicemiei (cresterea concentratiei glucozei in sange) si lipsei glucozei intracelular (substratul energetic principal), fapt ce conduce la tulburarea intregului metabolism energetic celular si cetoacidoza. In lipsa glucozei, celula este "fortata" sa produca energie cu orice pret ... prin "arderea" intensa a acizilor grasi si a proteinelor.
  Deci Dvs. comparati doua stari complet diferite: cea de sanatate si cea de boala.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 6 decembrie 2010
1179.Comentariu/Intrebare:  ruptura de ligamente??

Buna ziua
acum 5 ani am suferit o entosa sau o ruptura de ligamente la piciorul stang , am stat cu piciorul in ghips cam 2 saptamani . De atunci am mereu probleme este foarte instabil imi sare din genunchi , acum 2 luni sa intamplat din nou , nu stiu cum sa procedez , am fost la medic dar mare lucru nu mi-a spus , acum el a revenit la loc dar  , calc pe el pot merge dar nu am baza pe el . imi puteti da un sfat
va mutumesc !

Buna ziua,
In afara de a va recomanda un consult ortopedic ...
nu pot face alte precizari, deoarece intai scrieti despre leziunea ligamentelor de la picior (piciorul este portiunea de la glezna pana la degete) iar apoi mentionati instabilitatea genunchiului.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 7 decembrie 2010
1180.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua .
Am dureri de spate  lombar in partea dreapta, fesa dreapta, picior partea posterioara si coccis la ridicarea de pe scaun . Am facut RMN, diagnostic minima scolioza lombara, tratament cu antiinflamatoare, masaj cu tinctura de ardei iute, durerile de picior s-au ameliorat dar durerea de coccis nu mi-a trecut , care poate fi cauza. Mentionez ca am si o spondiloza cervicala cu dureri groaznice de cap (asa au inceput tote problemele de coloana din luna mai 2010). Coccisul ma doare de aproximativ 5 luni.
Va multumesc

Buna ziua,
De ardei iute inca nu auzisem! (smile!)
Nu stiu daca examenul RM a "prins" si imagini si de la nivelul coccisului (foarte probabil ... nu, pentru ca este cu totul alta regiune); in aceasta situatie un control ortopedic clinic si radiologic simplu este destul de edificator.
Daca si radiologia nu justifica durerile locale, pasul urmator este un consult reumatologic.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 10 decembrie 2010
1181.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua, acum o saptamana la un meci de fotbal, am simtit ca mi-a fugit genunchiul. Am fost la urgenta, m-a trimis sa fac RMN, iar rezultatul este ruptura completa LIA, ruptura oblica corn posterior menisc intern, usoara edematiere ligament colateral intern, contuzie osoasa platou tibial.
Medicul cu care am vorbit este plecat din localitate inca o saptamana, vreau sa stiu daca e ceva grav, trebuie operatie sau nu.
Mentionez ca pot calca linistit, simt o durere doar daca merg foarte mult pe jos sau stau intr-o pozitie incomoda cu piciorul pentru o perioada mai lunga.
Va multumesc pentru raspuns.
Data: 11 decembrie 2010

Buna ziua,
Imi pare rau ca trebuie sa va dau vesti proaste ...
Nu ati mentionat varsta ... dar si leziunea de menisc si ruptura completa LIAE, au de principiu  indicatie operatorie.
Sanatate,
PS - am primit si al doilea mesaj (cu varsta). Exista indicatie operatorie!
initiat si realizat de:

Data: 10 decembrie 2010 
1182.Comentariu/Intrebare:  

va salut.In urma unui traumatism ( aterizare pe un picior de la o inaltime de 2-3 m) am fost diagnosticat -condrita genunchi drept-tratamentul cu antiinflamatori (aulin) si unguente ketospray, diclofenac 05, nu a dat rezultat, manifestindu-se prin durere persistenta ligament lateral in partea dreapta, imobilitate articulara, durere la extensie, si inflamare.
Inteleg ca in unele cazuri numai interventia chirurgicala poate rezolva situatia. Intrebare, pina la momentul chirurgical exista si alte alternative, fizioterapie, acupunctura etc?
Orteza de genunchi ajuta in acest caz la mers?
multumesc!
Data: 11 decembrie 2010

Vă salut, şi eu,
evident că sunteţi dator faţă dumneavoastră să încercaţi tot ceea ce credeţi că vă va face bine.
Dacă aveţi norocul să fie numai o întindere de ligament atunci, sigur, că ceva va face bine.
Dacă este o ruptură ligamentară, chiar redusă, se va cicatriza cumva, cândva.......ceea ce ar fi important ar fi totuşi, repausul.
Multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.