Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate
Data: 22 noiembrie 2010 
1167.Comentariu/Intrebare:  Durere genunchi lateral - doar la coborari

Buna ziua,

Am 26 ani, iar in timpul liceului am facut handbal timp de 4 ani. Au urmat cativa ani de pauza, in care jucam doar fotbal, iar anul acesta m-am apucat de alergat. Am inceput cu 2 km in februarie si am ajuns la 45 in noiembrie. In tot acest timp, am participat la diferite concursuri de alergare, in special de alergare montana. Atat in timpul cat si dupa fiecare proba, fie ea cros, semimaraton sau maraton nu am avut deloc pb cu genunchii, nici pe urcari, nici pe coborari.

Insa, la o saptamana dupa ultimul maraton, in octombrie, am observat in timpul unei coborari lejere de la munte, ca ma tine ceva in zona genunchiul drept, lateral, spre exterior. De atunci si pana acum asa patesc de fiecare data, dupa fiecare coborare, si doar la coborare. Mentionez ca nu fac coborarea in alergare, ci usor, la pas. Am evitat sa mai alerg la munte de cand am observat ca e ceva ce ma tine. Nu-mi aduc aminte sa ma fi accidentat anterior.

Durerea trece imediat a 2-a zi si nu am probleme la mersul normal sau cand alerg pe plat.

In urma radiologiei facute la genunchi, un doctor mi-a spus ca nu am nimic si sa continui cu miscarea fara probleme. Din pacate, doar atat mi-a spus ...si nu m-a ajutat deloc in privinta durerii.

Multumesc anticipat pentru raspuns si eventualele sfaturi cu privire la ce ar trebui sa fac.
Data: 23 noiembrie 2010

Buna ziua,
Aveti nevoie de un diagnostic care pe Forum este aproape imposibil de stabilit.
In lipsa unui traumatism evident, cu examen radiologic normal, ne putem gandi in primul rand la o suprasolicitare ... dar fara consultatie este doar o idee!
Sanatate,

Data: 23 noiembrie 2010 
1168.Comentariu/Intrebare:  ruptura de menisc

buna ziua domn doctor! as vrea sa va adresez si eu o intrebare dak se poate? eu joc fotbal la nivel de judet (amator) si la un meci acum aprox. 2 luni am simtit cum genunchiul meu stang mi a troznit si mi a ramas blocat in semiflexie.Timp de 2 saptamani nu l am putut indrepta si simteam o durere intepatoare. Dupa aprox 3 saptamani am putut merge normal, puteam efectua alergare usoara chiar si sa joc numai k la diferita miscari acesta imi troznea iarasi si iarasi simteam aceeasi durere in interiorul piciorului stang.
Eu presupun k este o leziune la nivelul meniscului intern al piciorului stang. Va multumesc!
Data: 23 noiembrie 2010

Buna ziua,
Descrierea problemei Dvs. (blocaj articular) si evolutia ulterioara pot fi atribuite si unei leziuni de menisc.
Dar, fiind o persoana avizata, va dati seama ca un diagnostic este mai bun decat o presupunere.
Sanatate,

Data: 24 noiembrie 2010 
1169.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua, acum o saptamana am calcat intr-o groapa cu piciorul stang si am auzit o trosnitura la nivelul genunchiului dupa care nu am mai putut sa il indoi.am fost la medic si am fost diagnosticat cu rupturi fibrilare LIA.
intrebarea mea este daca trebuie sa ma operez sau se poate trata si altfel?
Data: 26 noiembrie 2010

Buna ziua,
Decizia privind necesitatea/oportunitatea unei interventii chirurgicale se ia intr-un cabinet medical, in urma examenului clinic si a investigatiilor - de obicei pentru aceasta problema este necesar un RMN.
Termenul "
rupturi fibrilare LIA" este destul de vag pentru o decizie prin internet.
Daca interventia chirurgicala nu este necesara, tratamentul indicat va fi unul conservator, de recuperare.
Sanatate,

Data: 24 noiembrie 2010
1170.Comentariu/Intrebare:  

Am o rugaminte! Va rog frumos sa-mi spuneti la diagnosticul de ruptura mansetei rotatorilor umar drept, ruptura tendon bicipital drept la o persoana de 70 de ani ce se mai poate face? Se mai poate interveni chirurgical? In ce consta operatia dar recuperarea? Multumesc frumos!
Data: 26 noiembrie 2010

Buna ziua,
Se poate interveni chirurgical, poate chiar artroscopic (decizia este a medicului operator), daca leziunile sunt complete (ruptura totala), persoana (pacienta) este activa si are o stare buna de sanatate.
In situatia in care pacienta nu doreste, leziunile sunt partiale sau starea de sanatate nu permite, se va recurge doar la tratament de recuperare (fizioterapie si gimnastica & ortezare), vindecarea fiind de obicei satisfacatoare (pot ramane mici limitari ale functiei care nu interfera cu activitatea curenta).
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 26 noiembrie 2010
1171.Comentariu/Intrebare:  

in primul rand salut tuturor celor care viziteaza acest forum interesant si sper eu si de ajutor, deoarece eu acum l-am descoperit......in urma cu 3 luni am fost operat de ruptura de menisc la spitalul ... din bucuresti...menisc intern genunchi drept...initial problema mea a inceput in timpul unui meci de fotbal in care, am intrat neincalzit pe teren..si dintr - o neatentie am facut o miscare gresita si am ramas cu gheata infipta in gazon , iar partea superioara a piciorului(gamba) s-a miscat intr o alta directie,moment in care am simtit o durere ingrozitoare la genunchi..dupa circa o luna....durerea m-a lasat si am inceput din nou sa joc fotbal...am mai patit inca o data acest lucru dar dupa cateva zile am putut alerga si face alte activitati sportive....in urma cu aproximativ 4 luni...in timpul unui concurs sportiv cred k a cedat de tot genunchiul deoarece nu mai puteam indoi si nici indrepta piciorul...in acest moment m-am hotarat sa merg pt  a mi face un RMN ...fapt care a condus la diagnosticul prezentat mai sus...mi s-a spus k am probleme si cu ligamentele incrucisate ...dar nu m-am operat si de ligamente...cu 3 luni in urma am suferit interventia chirurgicala, am facut recuperare medicala si la bazin si la spital (intra adevar nu chiar cum ar fi trebuit, dar am facut cca 20 de sedinte de 1 ora - 1 ora jumatate ).dupa 3 luni de la operatie inca ma deranjeaza foarte tare...mai simt putin durere in locul de unde mi-a fost extrasa bucata de menisc dar mai rau ma supara in partea dreapta a rotulei, partea in care se face legatura intre femur si rotula, zona in care nu s-a intervenit medical, dar care ma supara ingrozitor...o alta problema ar fi aceea ca genunchiul imi trosneste foarte rau cand il flexez (indoi)..de asemenea ma deranjeaza si la mers de cele mai multe ori....si muschiul este inca atrofiat..adik piciorul nu a ajuns la masa musculara a celui stang....doctorul mi-a spus ca poate fi din cauza faptului ca nu am facut intocmai recuperarea medicala..dar eu cred ca recuperea ma ajuta la tonifierea musculaturii, dar genunchiul nu trebuia sa ma deranjeze asa de rau....va rog sa ma sfatuiti si sa ma indrumati pt ca sunt foarte ingrijorat pt sanatatea mea...multumesc anticipat
Data: 28 noiembrie 2010

Buna ziua,
Problema Dvs. nu se poate rezolva prin internet!
Evident exista o problema ... recuperare insuficienta, intarziata, o patologie asociata sau consecutiva, dar pentru diagnostic si tratament este nevoie de o evaluare intr-un cabinet medical.

Daca doriti va pot ajuta cu o astfel de evaluare!

Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.

Trebuie sa veniti cu:
- documentele medicale pe care le aveti in posesie
(bilete de iesire spital, radiografii, RMN/CT -inclusiv CD-, ecografii, analize etc)

Sanatate,
PS - ne bucuram ca va place Forumul si ca eforturile noastre sunt apreciate!
initiat si realizat de:

Data: 27 noiembrie 2010
1172.Comentariu/Intrebare:  intindere ligamente glezna

buna seara
in urma ex RMN concluzia : intindere ligamente glezna stanga posterior
Va rog cum pot face recuperarea? multumesc

Buna ziua,
Trebuie sa cereti ajutorul unei clinici / medic de specialitate: medicina sportiva sau recuperare medicala.
Recuperarea in cazul entorselor de glezna implica:
- repaus sportiv si menajare locala;
- tratament medicamentos (local si general);
- ortezare;
- fizioterapie;
- si nu in ultimul rand - gimnastca medicala.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1173.Comentariu/Intrebare:  Perioada de repaus fizic dupa operatie de apendicita

Buna ziua ,
fiica mea ,in varsta de 9 ani a fost operata de apendicita,operatie clasica.
Cat este indicat sa faca repaus fizic dupa aceasta interventie?Doreste sa se intorca la dans(face performanta) cat mai repede posibil dar mie imi este teama sa nu fortam prea repede organismul.
Multumesc
Data: 2 decembrie 2010

Bună dimineaţa stimată doamnă,
Dacă fiica dumneavoastră doreşte să se întoarcă la antrenamente o poate face după 30 de zile de la operaţie - aţi spus că a fost o intervenţie clasică - eu am înţeles că fără complicaţii (în caz de complicaţii tip peritonită se recomandă repaus de 45-60 zile).
Sigur că în cazul reluării antrenamentelor trebuie puţină prudenţă.
Multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

1174.Comentariu/Intrebare:  Sporturi - Probleme coloana

Buna seara!

Am decis sa va scriu deoarece o problema ma roade. Nu stiu ce sport pot face daca am cifoscolioza, un doctor care a vazut radiografiile a spus ca ar fi bine sa fac inot. Nu prea ma incumet sa fac pe vremea asta inot (chiar la un bazin inchis) deoarece sunt destul de sensibil la raceli :)) si imi este frica sa nu ma trezesc cu vreo pneumonie chiar de Craciun. Am 16 ani. M-am gandit la baschet sau handbal, dar nu prea mai gasesc echipe care sa ma primeasca acum Sporturile  care imi plac sunt fotbalul american si rugby-ul si dat fiind ca la echipe inca mai primesc si oameni de varsta mea m-ar tenta fotbalul american (echipa nou infiintata in Bucuresti). Credeti ca ma va afecta intr-un fel sau altul acest sport datorita problemei cu coloana?
Va multumesc pentru atentia acordata!
O seara buna!
Data: 1 decembrie 2010

Buna ziua,
In cazul cifoscoliozelor decizia privind sportul indicat se va lua dupa o consultatie de medicina sportiva; decizia tine de optiunile Dvs. si de recomandarea medicului ... care depinde de gradul curburilor vertebrale (normale si patologice), de starea musculaturii etc.
Practic aveti nevoie de o evaluare a dezvoltarii fizice in vederea selectiei sportive.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.