Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 17 noiembrie 2010 
1159.Comentariu/Intrebare:  spina bifida

Am fost diagnosticat cu spina bifida L5. fiind elev la un liceu sportiv, doresc sa stiu daca mai pot continua antrenamentele de judo.
Data: 18 noiembrie 2010

Buna ziua,
Spina bifida nu este mentionata (ca atare) in lista cu contraindicatiile medico-sportive absolute, de aceea, fiecare caz va fi evaluat (clinic si radiologic) individual.
Solicitati informatii suplimentare medicului care a pus diagnosticul sau unui medic de medicina sportiva din orasul Dvs.
Sanatate,

1160.Comentariu/Intrebare:  LEZIUNE HILL-SACHS

buna ziua am vb cu dv la tel in data de 17 11 2010, a ramas sa va las aici mesaj cu diagnosticul si problema mea.    IATA DIAGNOSTICUL DE LA RMN: LA EXAMINAREA IRM NATIVA SI POSTCONTRAST A UMARULUI DREPT SE EVIDENTIAZA: HIPERSEMNAL T2 SI STIR LA NIVELUL FOSEI GLENOIDE, ASOCIAT CU NEREGULARITATEA CONTURULUI POSTERO-LATERAL AL CAPULUI HUMERAL SI PREZENTA LA ACEST NIVEL A UNOR ARII IN HIPERSEMNAL PD/T2 SI STIR, HIPOSEMNAL T1, CU ASPECT SUGESTIV DE LEZIUNE HILL-SACHS.
de 3 ani am o problema la umarul drept,in 2007 m am accidentat la umarul drept cand faceam extensii din culcat pt piept, am simtit o durere mica dar care s a accentuat dupa antrenament. a 2 a zi am mers la urgenta si am facut radiografie. nu era nimic rupt doar ca medicul de acolo a zis ca o sa ma doara cel putin 4 5 luni. am luat antiinflamatoare si dupa 2 sapt am reinceput antrenamentul. timp de 2 ani durerea a mai revenit dar am luat pastile si imi trecea. cand faceam umeri ma jena f tare dar puteam face antrenament. acum un an in 2009 a inceput sa ma doara f tare si nu am mai mers la sala. am facut pauza pana in primavara dar nu s a schimbat nimic. am facut fizioterapie cu laser am luat antiinflamatoare, gimnastica de recuparare dar ramanea aceeasi durere. am mers la alt medic am facut radiografie din nou si mia facut 2 infiltratii cu diprohos, dar nimic, am mers si la acupuntura am facut kinetoterapie si nimic iarasi infiltratii cu diprohos si niste fiole din italia si germania, nu s a scimbat nimic. am facut si rmn si ultimul medic mi a recomandat sa fac gimnastica de recuperare, dar imi este frica pt ca doare si nu stiu daca asta trebuie facut.
ASTEPT RASPUNSUL DV
MULTUMESC MULT
Data: 19 noiembrie 2010

Buna ziua,

Leziunea Hill - Sachs este un "defect" al capului humeral (de obicei) in regiunea posteroinferioara, reprezentat de o fractura osteocondrala (fractura-tasare).
Gradul leziunii se stabileste in functie de intinderea leziunii in functie de suprafata capului humeral:
- sub 20% - defect minor;
- 20-45% din suprafata capului humeral - afectare medie
- peste 45% - afectare severa.
sau pe "grade" in functie de afectarea osului subcondral (RM).
Producerea acestui tip de leziune este strans legata de "instabilitatea" articulatiei scapulo-humerale, care poate fi:
 - laxitate;
 - subluxatie;
 - luxatie (inclusiv recidivata);
Leziunea este asociata in special cu luxatia articulatiei, care determina si alte tipuri de leziuni (leziunea Bankart = leziunea cartilajului glenoidei). Asocierea leziunii Hill - Sachs cu Leziunea Bankart se intalneste in peste 70% din cazuri.
Diagnosticul acestei afectiuni se suspicioneaza clinic si se confirma radiologic si mai exact prin IRM (posibil si cu substanta de contrast intraarticulara).

Deoarece Dvs. nu descrieti nici un episod de luxatie propriu-zisa, este posibil sa ne aflam in fata unei laxitati articulare care pe fondul unor exercitii intense (efectuate fara progresivitate) sa fi determinat leziunea initiala, care s-a agravat, din 2007 si pana in prezent, in lipsa repausului sportiv si a unui tratament de kinetoteraie adecvat.

Metode de tratament:
- toate leziunile Hill Sachs asociate cu leziune Bankart beneficiaza de tratament artroscopic - pentru rezolvarea leziunii Bankart si eventual stabilizarea articulatiei prin alte metode chirurgicale.
- leziunile Hill Sachs izolate - daca sunt de grad mic, beneficiaza de tratament de recuperara (kinetoterapie si fizioterapie) care urmareste stabilizarea capului humeral; daca leziunea este de grad mare - se poate lua in discutie tratamentul chirurgical (refacerea capului humeral cu grefe osoase sau cu proteze plus stabilizarea articulatiei prin diverse procedee chirurgicale)
- In toate situatiile, repausul sportiv (culturism) de 6-12 luni este obligatoriu (sau cel putin eliminate anumite exercitii), pentru ca altfel instabilitatea articulara determina progresivitatea/agravarea leziunii.

Referinte online:
http://www.aafp.org/afp/990515ap/2773.html
http://www.aafp.org/afp/20000601/3291.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2689737/
http://www.cjmed.net/html/2010555_509.html?PHPSESSID=2d8ab7c11b61bae001f63dbd8871b941
http://www.aocortho.com/documents/TSESDec07PDF.pdf
http://www.doctorre.com/recentpublications/humerhead.pdf
http://www.springerlink.com/content/p5484mtu7l911872/fulltext.pdf

Sanatate,

1161.Comentariu/Intrebare:  

Joc fotbal de 12-13 ani. Acum o sapt mi s-a facut o artroscopie, mi  s-a spus ca am avut ruptura de menisc intern, cartilajul l-am mai avut rupt si 70% ligamentele incrucisate .La ligamente nu mi s-a facut interventie.
De ce exercitii de recuperare sau ce program de recuperare as avea nevoie?
ar trebui sa port o genuchera de cand incep antrenamentele?
Data: 18 noiembrie 2010

Buna ziua tinere coleg,
1. La prima intrebare va invit sa raspundeti singur, pe FORUM in continuare!!! (smile!)
Este vorba de un mic joc, in care Dvs., (cu ajutorul colegilor de an mai mare ... daca este cazul) scrieti pe 1/2 pagina, principiile de recuperare care credeti ca se potrivesc cazului Dvs. ("ceva" bibliografie este binevenita!).
2. Daca recuperarea este completa, genunchiera (in opinia mea) nu are rost.
Numai bine,
PS - daca reveniti, rog mentionati in mesaj Forum 1161
Data: 24 noiembrie 2010 
1161.Comentariu:  

In primul rand- laxitatea ligamentara se trateaza functional cu exercitii care cresc stabilitatea articulara!
Apoi- exercitiile cu incarcare tip genuflexiuni squat sunt interzise-cresc instabilitatea genunchiului!
   In al doilea rand - pe membrul operat se incarca doar o mica parte din greutatea corpului ptr propriceptie!!
   Si cum pot sa dea indicatii cei de la sport daca nu au facut ortopedie, chirurgie si asa mai departe?
Data: 26 noiembrie 2010

Mesajul de mai sus este primit fara mentiuni / fara date de identificare ... dar cred ca este in continuarea discutiei de mai sus.

Foarte corect ceea ce ati scris!

Numai ca nu era vorba de indicatii medicale ci de principiile minime pe care trebuie sa le urmareasca kinetoterapeutul:
- favorizarea vindecarii (excluderea exercitiiolor cu risc, posturare-ortezare, progresivitate)
- mentinerea mobilitatii articulatiei sau refacerea mobilitatii;
- stabilizarea articulatiei;
- imbunatatirea functiei (mers).

Numai bine,
PS - daca comentati, rog mentionati in mesaj Forum 1161

Data: 19 noiembrie 2010
1162.Comentariu/Intrebare:  muschi umflat

Buna ziua,
Am suportat acum 2 saptamani o interventie chirurgicala pentru refacerea ligamentului incrucisat anterior si dupa 4-5 zile de la operatie am dureri in gamba si femur.
Atat gamba si femurul sunt umflate si incordate.
Vreau sa mentionez ca la 3 zile dupa operatie am avut un hematom care ulterior a disparut.
Folosesc in continuare lioton gel , clexane <anticoagulant> , dimineta pun fasa elastica dar nu observ nici o evolutie.
In continuare am gamba foarte tare si piciorul e mereu fierbinte.
Imi puteti spune ce poate fi?
Data: 20 noiembrie 2010

Buna ziua,
Este recomandat un recontrol la medicul care v-a operat.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1163.Comentariu/Intrebare:  rupturi musculare

cu o luna in urma, la un antrenament am facut o ruptura musculare, de cvadricepsi, la ambele picioare; in urma vizitei la spital am urmat tratament cu CELEBREX, MIDOCALM, unguent L.. GEL, CUBURI DE GHEATA. Dupa o luna durerea persista, activitatea imi este restrictionata, seara adorm doar cu analgezice. Spuneti-mi va rog in cat timp se face recuperarea totala; daca ar trebui sa mai consult un medic sau daca ar trebui sa mai urmez alt tratament. Va multumesc

Buna ziua,
Durata de recuperare nu se poate preciza in situatia Dvs. deoarece informatia este insuficienta.
Consultati si un medic de medicina sportiva.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1164.Comentariu/Intrebare:  Post operatie ruptura de menisc intern

Buna ziua

Am 29 ani, practic fotbal de placere pe teren artificial, efectuez in prealabil incalzire inainte de meci. In urma cu 10 zile am suferit o entorsa la genunchiul stang. Am consultat un medic ortoped in acea zi la Serviciul Urgente, am efectuat o radiografie care nu a evidentiat fracturi, fisuri sau eventuale deplasari de os. Mi-a fost recomandata efectuarea unui RMN pe care l-am efectuat la 6 zile de la accident. Mentionez faptul ca acum ma simt bine, pot sa merg normal singurul inconvenient este faptul ca nu pot indoi genunchiul maxim astfel incat calcaiul sa atinga sezutul. Am rezultatul de la RMN este urmatorul:
- Ligament colateral intern de aspect normal
- Ligament colateral extern dicret tumefiat si edematiat
- Ligament incrucisat posterior usor tumefiat si edematiat in 1/2 sa craniala
- Ligament incrucisat anterior tumefiat, edematiat, neomogen, cu rupturi fibrilare si traiect sinuos
- Meniscul extern de aspect normal
- Meniscul intern prezinta la nivelul cornului posterior o leziune liniara, orizontala, neregulata, in hipersemnal PD, ce atinge marginea meniscului
- Edem osos intens, imprecis conturat la nivelul condililor femurali, platoului tibial si epifizei proximale a peroneului
- Epansament lichidian in cantitate medie retro-suprarotulian, in recesurile colaterale si in articulatia tibiofemurala.

Concluziile RMN-ului
- Tumefiere si edem a ligamentelor colateral extern si incrucisat posterior
- Rupturi fibrilare la nivelul ligamentului incrucisat anterior
- Leziune a cornului posterior a meniscului intern
- Hidartroza

Avand in vedere faptul ca nu sunt familiarizat cu termenii medicali va solicit parerea dvs avizata. Pentru a ma recupera corect in timp este nevoie de interventie chirurgicala sau exista posibilitatea unui tratament care nu implica o interventie chirurgicala?
Mentionez ca din momentul accidentului port o genunchiera elastica, am luat concediu de odihna pentru a menaja genunchiul, evit deplasarile lungi si miscarile bruste. Pot apela la suplimentele alimentare gen Artostop Rapid sau alte asemenea produse?

Va multumesc anticipat.

Buna ziua,

Am postat numai al doilea mesaj!

Din mesaj, situatia Dvs. este la limita intre artroscopie si tratament conservator; leziunea de menisc si deficitul de flexie "inclina" spre artroscopie in timp ce evolutia rapid favorabila "inclina" spre tratament de recuperare. Optiunea cea mai buna se va decide intr-un cabinet medical, dupa consultatie si evaluarea examenului RM.
 O varianta de "mijloc" este sa faceti un tratament de recuperare corect (fizioterapie & kinetoterapie si ortezare) urmatoarele 30 zile, urmand ca in ianuarie, la un recontrol, sa se decida.
 In cazul entorselor de genunchi se pot folosi suplimente alimentare, la indicatia medicului curant dar tratamentul este doar adjuvant (ajutator).
Sanatate,
initiat si realizat de:

1165.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM - PSH

As dori sa stiu daca ma puteti trata de periartrita scapulo humerala cu calcifieri,am incercat aproape toate tratamentele de la fizioterapie, acupunctura, chiropractica, masaje....mai putin infiltratii. Am 40 de ani si durerea a debutat brusc in urma cu 2 ani,de atunci am dus-o binisor, am facut gimnastica in apa dar de aprox o sapt am o criza cumplita si abia misc bratul. Aveti solutii?
Data: 21 noiembrie 2010

Buna ziua,
Va pot trata!
Dar sa stiti ca nimeni nu dispune de solutii miraculoase! Nici eu!
De aceea nu cred ca va poate oferi cineva garantii, daca asta cautati.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1166.Comentariu/Intrebare:  voi mai putea face sport ?

Buna!
Am facut o entorsa cand coboram scarile. Am calcat pe varf. Imediat am mers la spital si mi-a pus piciorul in ghips. La radiografie a spus ca a vazut ca am mai facut entorse, si adevarat am facut multe. Eu fac handbal. Doctorul de la spital a spus ca nu pot sa fac sport cal 4-5 saptamani, iar medicul de familie i-a spus mamei ca ar trebuii sa nu mai fac sporturi in sala sau macar sa fac repaus 1 an. Pot sa fac sport peste 4-5 saptamani sau va trebuii sa fac o pauza mai mare? Va fi vreo problema?
Data: 21 noiembrie 2010

Buna seara Domnisoara,

Tot ce va pot spune este ca:
- pentru inceput trebuie sa respectati indicatiile (si tratamentul) medicului de la spital, adica repausul sportiv de 4-5 saptamani este necesar; apoi se va decide ce trebuie sa faceti in continuare.
- sunt exceptionale situatiile in care o entorsa (de glezna presupun) determina renuntarea la sport.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.