Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate

Data: 2 noiembrie 2010 
1143.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM - Intindere in zona inghinala

Va salut.
De cca 1 an am dureri in zona inghinala accentuate dimineata si in timpul efortului fizic (mai precis dupa terminarea lui).Fac foarte mult sport, basket si tenis, aproape zilnic. Simt durerea pe ambele parti inghinale,la starturile de pe loc cel mai frecvent sau dimineata intins pe spate incercand sa ridic ambele picioare in sus. Durerile sunt medii spre mari, dar dateaza de cca 12 luni. Au aparut la primul antrenament de basket anul trecut in octombrie, dar fara sa fi fortat ceva atunci. Am fost acum 6 luni la medic la recuperare, iar azi am fost sa-mi fac o ecografie la inghinali. In ambele cazuri s-a constatat ca nu e nimic patologic, nu am hernie inghinala, toate arata ok. Mi s-a spus ca datorita suprasolicitarii masa musculara are tendinta sa creasca, la fel si tendoanele, iar aceasta modificare (transformare) a musculaturii (am 31 de ani) necesita timp si e insotita adesea si de inflamatii ale tendoanelor suprasolicitate care sunt dureroase.Mi s-a spus azi chiar ca e recomandat sa continui sportul, citez "nu are ce sa se rupa acolo" si chiar daca ma doare sa continui pentru a nu intrerupe acest proces de transformare/acomodare a musculaturii si tendoanelor la volumul de efort crescut din ultimul timp.Mentionez ca am avut si epicondilita laterala la cot de la tenis si s-a vindecat intr-o perioada asemanatoare, cca 1 an.Daca iau Voltaren, trece imediat. La o zi insa dupa ce intrerup durerea revine
.Intrebare : "Credeti ca poate fi valabila aceasta teorie si pot continua sportul fara nici o problema chiar daca resimt dureri in continuare si ca pana la urma va trece de la sine?" Eu as fi foarte incantat sa fie asa, sunt dependent de sport, deseara am meci in judetene. "Sau credeti ca e necesar un RMN, sau repaos durerea persistand de atat timp?
Multumesc frumos
Data: 3 noiembrie  2010

Buna ziua,

Dificil de spus (si de scris)! (Smile!) Si da si nu!
Durerea este un semnal (al organismului) care ne transmite ca ceva ... nu merge bine!
Si este bine sa tinem seama de aceste mesaje, mai ales cand ele dureaza de 12 luni.
Pe de alta parte, nici sa ne "oprim" pentru orice neplacere iar nu este o atitudine tocmai buna.
(Este problema Dvs. doar o neplacere? Sau deja devine o problema?)

In general varianta de mijloc cred ca este cea mai buna (si mai greu de atins), ... alegerea sporturilor si nivelului de activitate astfel incat sa favorizam vindecarea.
Reevaluarea activitatii fizice (sport, intensitate, durata) alaturi de o buna incalzire fizica si stretching trebuie (teoretic) sa duca la vindecare in 3-6 luni.
Daca nu s-a intamplat asta ...inseamna ca este recomandat cel putin un recontrol!
Sanatate,

Data: 2 noiembrie 2010 
1144.Comentariu/Intrebare:  Dureri genunchi

Buna ziua,

In urma activitatilor sportive desfasurate in ultimii 2 ani, respectiv parkour (un sport care solicita genunchii foarte mult) si alergari montane (concursuri pe distante cuprinse intre 7 si 42 km - maraton), am ajuns sa am dureri la ambii genunchi. Astfel, am mers la o consultatie la un medic ortoped, care mi-a recomandat un examen RMN.

Examinarea IRM nativa a genunchiului stang (cor PD, cor STIR, sag PD FS, sag T 2*, ax T 2*) evidentiaza:
  - piese scheletice cu raporturi normale;
  - cartilajul de acoperire al condililor femurali si tibiali cu aspect normal;
  - cartilajul de acoperire patelar cu semnal discret neomogen, grosime normala, contur regulat;
  - tasari trabeculare subcondrale condil tibial intern;
  - ambele meniscuri prezinta discret hipersemnal liniar transversal ce nu intercepteaza suprafetele articulare;
  - LIA discret edematiat, continuu;
  - LIP, ligamente colaterale cu aspect normal.

Interpretarea medicului care m-a trimis la examinarea RMN a fost ca prezint leziuni la ambele meniscuri, iar ligamentele incrucisate sunt in regula. Astfel, mi-a recomandat niste sedinte de recuperare medicala (fizioterapie, urmata de gimnastica medicala, care va fi continuata si acasa), iar daca la o luna dupa incheierea gimnasticii medicale inca mai am dureri, sa revin la dumnealui.

Acum, intrebarile mele:
 1. Din informatiile furnizate mai sus, parerea dumneavoastra coincide cu cea a medicului care m-a consultat, asta insemnand ca momentan nu este nevoie de interventie chirurgicala, ci doar sa urmez aceste sedinte de recuperare medicala?
 2. Am fost programat la sedintele de recuperare medicala abia peste 5 saptamani. Pot sa mai fac efort fizic (alergari in parc, drumetii montane, poate ski/snowboard daca ninge) pana atunci sau este indicat sa iau repaus total?
 3. Stiu ca foarte multi sportivi sau persoane care practica un sport solicitant pentru genunchi sau articulatii in general iau diverse medicamente/suplimente pentru intarirea articulatiilor. Mentionez ca dupa un efort sustinut am avut dureri si la nivelul coatelor sau incheieturi mainilor. Asta, plus faptul ca uneori am avut dureri musculare si dupa o saptamana de repaus de la antrenamentul propriu-zis, ma fac sa ma gandesc la ceva deficiente de calciu si magneziu.
Ce imi puteti spune despre asemenea suplimente sau despre medicamentele pentru intarirea articulatiilor?

Va multumesc si va doresc multa sanatate!
Data: 3 noiembrie  2010

Buna ziua,

1. Da.
2. Asta nu inteleg!!!  Programare peste 5 saptamani???
Tratamentul trebuie inceput cat mai curand ... ca peste 5 saptamani incepe perioada Sarbatorilor de iarna si iar nu se lucreaza 3 saptamani ... si daca "pierdeti" doua luni doar asteptand, nu stiu cum faceti fata la schi/snowboard in acest sezon.
Sau poate ca este vorba de tratament decontat de casa de sanatate ... 
3. Astfel de suplimente pot ajuta mai ales daca sunt asociate altor masuri terapeutice.
Sanatate,

Data: 3 noiembrie 2010 
1145.Comentariu/Intrebare:  intindere, leziune muschi

Buna seara !
Ma numesc g, am 28 ani, 1.85 m si 80 kg, fac sport de cel putin 2 ori pe saptamana (joc fotbal 1h 30min si in campionatul judetean). Am fost in seara asta la fotbal, m-am incalzit ( adica am intins muschii cat am putut de bine , in jur de 10 min) si dupa o jumatate de ora de alergat am simti o durere ascutita pe muschiul din spatele piciorului drept, pe femur. Dupa un minut si dupa un sprint n-am mai putut alerga si m-am oprit.
Intrebarea mea este daca am facut o intindere sau e doar o suprasolicitare? (inainte de a ma duce la sala am jucat un meci de fotbal in 11, 15 minute + incalzirea de 20 de minute pe o temperatura de 6 grade C)
Mentionez ca locul nu mi s-a umflat, simt o durere usoara mai pronuntata cand apas pe calcai.
In afara de repaos ( ? perioada) ce ar fi mai indicat sa fac ?? Multumesc !!!
Data: 5 noiembrie  2010

Buna ziua,
Vo recomand sa mergeti la o consultatie!
Localizarea problemei Dvs. este incerta pentru mine: intai mentionati durere pe piciorul drept, apoi femurul, apoi durere pe calcai.
Femurul este osul coapsei iar cand vorbim de picior ne referim la segmentul de la glezna in jos.
Sanatate,

Data: 4 noiembrie 2010
1146.Comentariu/Intrebare:  durere la noada

Buna seara
 am si eu o scurta intrebare de cateva luni am o durere la noada, problema e ca a aparut si o umflatura care apasata sau presata (de greutatea corpului sezut) este destul de dureroasa.aceasta durere si umflatura apare cam 1 data la 7-8 luni.puteti sa imi spuneti ce poate fi?
multumesc anticipat
Data: 5 noiembrie 2010

Buna ziua,
Nu am cum sa ghicesc natura problemei Dvs!
Poate fi vorba de o luxatie a ultimei vertebre cocigiene un chist pilonidal ... sau altceva.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 7 noiembrie 2010
1147.Comentariu/Intrebare:  

Buna seara.
Am si eu o problema.
Simt o durere la genunchiul stang.Iar in anumite pozitii,durerea se resimte si pe partea stanga  , de-a lungul tibiei. Mentionez ca practic un sport de contact.iar aceasca durere o resimt dupa o lovitura joasa de picior in timpul antrenamentelor.ce ar trebui sa fac? sa ma prezint la un medic specializat in medicina sportiva ori sa fac o radiografie? sau sa ma prezint la un medic de specialitate?( nu stiu care este denumirea acesteia).Daca imi puteti,va rog,indicati-mi un cabinet sau un medic.
Va multumesc anticipat
Data: 9 noiembrie 2010

Bună dimineaţa,
ceea ce spuneţi dumneavoastră nu are sens pentru mine: o durere la genunchiul stâng care se resimte şi pe partea stângă, de-a lungul tibiei.....descrierea nu este clară.
Sigur că cel mai bine ar fi să mergeţi la o consultaţie la un medic de medicină sportivă sau de ortopedie.
Nu aş fi de acord să faceţi radiografie, mai bine iniţial consultaţie.

Multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

1148.Comentariu/Intrebare:  

sotul meu are 33 de ani a fost sa scoata via si la un moment dat sa fortat mai tare sa scoata o teava din pamant a simtit ca ii plesneste ceva in stanga il doare numai in anumite pozitii, cate zile incet incet a cedat nitel apoi la servici a trebuit sa ridice ceva si iar s-a fortat si il doare in continuare astea s-au intamplat in decurs de o saptamana.pina ajunge sa faca o radiografie ce parere aveti sa fie coasta rupta sau intindere?
Eu i-am dat profenid sa-l calmeze si gel local.

Buna ziua,
Localizarea durerii/problemei este incerta ... "
in stanga" ... este insuficient!
Este nevoie de o consultatie medicala!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1149.Comentariu/Intrebare:  

Buna Ziua!
As vrea sa stiu daca dupa operatia de hernie de disc as putea sa  ma antrenez pentru semi maraton (antrenamentul consta in alergari de o ora - doua pe zi , 3-4 zile pe saptamana )
Nu vreau sa obtin cine stie ce record la alergare ci numai sa termin cursa onorabil
(adica nu alerg foarte repede, alerg circa 20 km in 2 ore)
Multumesc!

Buna ziua,
Teoretic este posibil (daca nu este vorba de performanta) dar implica un grad de risc - pe care trebuie sa vi-l asumati!
Stabilirea gradului de risc (individual), nu se poate face prin internet deoarece sunt necesare mult mai multe informatii:
- localizarea herniei/interventiei, tipul interventiei;
- durata de la interventie;
- evolutie, starea actuala, varsta etc.
- starea segmentelor vertebrale invecinate;
- patologie asociata etc.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 8 noiembrie 2010 
1150.Comentariu/Intrebare:  BRD minor

Ma numesc C. T. si am un baiat de 11 ani care practica inotul de la varsta de 5 ani. Anul trecut, cand i-am facut primul examen medical, i s-a descoperit un bloc de ramura dreapta minor. I s-a acordat viza medicala spunandu-ni-se ca nu este o mare problema si ca multi copii au asa ceva. Toleranta lui la efort pare foarte buna, iar rezultatele pe plan sportiv sunt si ele foarte bune. Ce as dori sa va intreb este daca cunoasteti cazuri de sportivi seniori de mare performanta care sa fi avut acest diagnostic, respectiv ma intereseaza in ce fel afecteaza aceasta dereglare performanta sportiva. Va multumesc.

Bună dimineaţa stimate domn,
Sunt destul de mulţi seniori, cum spuneţi dumneavoastră, care practică sportul de perfromanţă şi au acest diagnostic numai că vă daţi seama că din motive de confidenţialitate nu pot să le spun numele.
Ceea ce ar fi util să faceţi dumneavoastră ar fi pe de o parte să urmăriţi, din umbră, băiatul, fără să-l întrebaţi mereu cum se simte. Faceţi o convenţie clară cu băiatul şi să vă spună el când nu se simte bine, când nu poate, când se simte obosit, când simte că nu poate face antrenament, când se simte răcit. În rest învăţaţi-vă să vă monitorizaţi copilul de la distanţă, fără să îi amintiţi mereu că i s-a găsit ceva la inimă.
Pe de altă parte, aveţi grijă să faceţi vizitele medicale periodice: dacă va fi ceva care nu este în regulă atunci se vor face analize mai amănunţite şi vom discutat la momentul respectiv ce facem.

Îi doresc puştiului multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.