Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate
Data: 26 octombrie 2010 
1135.Comentariu/Intrebare:  

Sunt mama unui baiat de aproape 14 ani (13.6)care joaca baschet de 2 ani.La inceput avea dureri de genunchi,am mers la ortoped si totul e bine.E un mit faptul ca sunt dureri de crestere (intr-un an a crescut 15 cm)?.
Momentan ii "trosnesc" genunchii (nu-l mai dor) dar au aparut dureri de calcaie.
Ar trebui sa poarte ceva in incaltaminte pt a amortiza saritura?
Multumesc pentru raspuns. Numai bine!
Data: 27 octombrie  2010

Buna ziua,
Mitul "durerilor de crestere" este reprezentat de atribuirea durerilor ... procesului de crestere.
In opinia mea, durerea este determinata de o solicitare excesiva (suprasolicitare) a unor zone aflate in plin proces de remaniere (cartilajul de crestere).
Prin urmare, astfel de dureri pot aparea in toate zonele in care exista cartilaj de crestere si mai ales la genunchi, glezne si ... calcaneu.
Talonetele calcaneene sunt utile numai impreuna cu o reevaluare a programului de antrenament.
O consultatie medicala este de asemenea obligatorie, pentru ca la acest nivel pot aparea si fracturi ale nucleului de crestere.
Sanatate,

1136.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM

buna ziua-de cca un an de zile am o problema la tendonul piciorului drept..am o inflamatie destul de urata, e ca un os iesit vreo 2 cm in afara....problema e ca ma doare foarte tare cand calc, am fost si la acupunctura dar nu s-a rezolvat...am facut si pauze repetate de 3 sapt/1 luna...as putea spune ca e din cauza terenurilor sintetice unde tot joc, dar la piciorul stang nu am absolut nimic....va rog sa ma ajutati-am incercat si cu diclofenac dar nimic....multumesc-stima!

Buna ziua,
Localizarea problemei Dvs. este incerta.
Totusi, daca este vorba de regiunea in care tendonul Achilean se insera (ataseaza) pe calcaneu, patologia probabila poate fi:
- o bursita achileana (pre sau retroachileana)
- o tendinita achileana (inflamatie) sau mai curand o tendinoza (inflamatie cronica cu alterarea structurii)
- o microsmulgere a tendonului insusuficient vindecata (pauza sportiva de 30 zile este total insuficienta)
- fractura de stress care a condus la demineralizare osoasa si la un sindrom cronic dureros.
In concluzie este nevoie de un diagnostic exact si de un program terapeutic adecvat (doar aplicatiile locale si acupunctura sunt si s-au dovedit, insuficiente!).
Sanatate,

1137.Comentariu/Intrebare:  

in urma cu 5 saptamani am suferit la fotbal un accident stupid  am lovit mingea cu piciorul stang iar cand am pus piciorul drept in pamant am simtit o durere mare la genunchiul drept  am stat 3 saptamani cu aparat ghipsat iar diagnosticul a fost entorsa genunchi drept intern cred sa nu gresesc am scos ghipsul si nu pot indoi piciorul la un unghi mai mare de 90 de grade si daca il fortez simnt o durere in partea interna a genunchiul am inceput sa fac recuperare mia dat un chinetoterapeut niste exercitii as vrea sa vaa rog daca imi puteti spune cat de lunga poate fii aceasta recuperare  si daca voi mai putea juca fotbal mentionez ca acum port si o orteza la mers
pentru forum

Buna ziua,
Imi pare rau de situatia Dvs.
Nu pot aprecia exact durata perioadei de recuperare dar poate fi cuprinsa intre 2 - 6 luni.
Daca unghiul de flexie nu se imbunatateste substantial in 3 saptamani de gimnastica, o reevaluare ortopedica si eventual un examen RMN sunt indicate.
Sanatate,

Data: 27 octombrie 2010
1138.Comentariu/Intrebare:  alimentatia (copiilor) inotatori

Buna ziua.
Am o fetita de 10 ani si practica inotul de performanta. As dori sa ma informati in legatura cu alimentatia, adica ce as putea sa-i dau de mancare inainte de un antrenament de 2 ore si ce sa-i dau dupa antrenament, adica ce  grupe de alimente ar fii benefice pt.ea tinand cont ca are doar 10 ani si daca pot sa-i dau vitamine sau ce fel de vitamine se pot administra copiilor inotatori, va rog sa ma ajutati.
Va multumesc
Data: 28 octombrie 2010

Buna ziua,
Un program nutritional exact si recomandari de suplimete alimentare nu puteti obtine prin internet, deoarece este necesara o evaluare mai complexa a copilului (sportivului):anamneza (istoric medical si sportiv), inaltime, greutate, dezvoltare fizica etc.
Totusi, cateva sfaturi simple: inainte cu 2 ore de antrenament nu se consuma alimente, alimentatia fiind recomandata la 1& 1/2 ore dupa antrenament. In acest interval se pot bea sucuri de fructe naturale (cu sau fara adaus de miere) sau solutii de rehidratare.
In rest, o salata de cruditati si o salata de fructe zilnic, integrate in meniu.
Mai multe detalii/explicatii doar in cursul unei consultatii: medicina sportiva sau nutritie.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1139.Comentariu/Intrebare:  menisc medial si rotula asimetrica

Buna ziua! Acum aproximativ 3 luni de zile am cazut pe genunchiul drept, pe rotula. Genunchiul s-a umflat putin si durea (durere suportabila). Am fost la spital unde mi s-au facut radiografii, spunandu-mi ca totul e ok, ca am doar o contuzie. Mi s-a recomandat unguent antiinflamator si gheata local. Dupa o saptamana genunchiul s-a umflat si mai tare si durerea s-a accentuat, durea chiar si cand stateam intinsa, nesolicitand genunchiul. Am mers la un alt ortoped care mi-a recomandat o sa fac o ecografie. Rezultatul eco genunchi : cantitate mica de lichid intraarticular in bursa suprapatelara si in recesul extern; menisc medial cu aspect neomogen cu disparitia formei triunghiulare normale foarte posibil fisurat la nivelul portiunii intermediare; cornul posterior al meniscului medial fara fisuri. Concluzii : hidartroza posttraumatica, posibila fisura menisc medial portiune intermediara. Am revenit la ortoped cu rezultatul ecografiei, acesta spunand ca e nevoie de un examen IRM. Datorita faptului ca in scurt timp trebuia sa plec din tara (in Italia) pe durata verii, am ales sa fac acolo acest examen IRM. Concluziile examenului si explicatiile ortopedului de acolo suna cam asa: meniscul medial prezinta o banda subtire de hiperintensitate transversala a cornului posterior ce rezulta usor subtiat; rotula usor asimetrica din nastere (are tendinta de a se deplasa spre interior). Mi-a recomandat sa operez meniscul (artroscopie). Imi puteti expune, va rog, opinia dumneavoastra?
Multumesc!

Buna ziua,
Desi nu ati precizat starea actuala a genunchiului, am sa sublinez doar cateva aspecte din mesajul Dvs.
Sunteti tanara, aveti doua indicatii medicale (ortopedice) de artroscopie si practicati un sport solicitant pentru genunchi.
Concluzia este simpla: daca la 3 luni de la traumatism genunchiul nu a revenit la normal, indicatia de artroscopie nu mai poate fi contestata!
Sanatate,
Data: 1 noiembrie 2010
1139.Comentariu:  menisc medial si rotula asimetrica

Tin sa completez mesajul precedent. Durerea a persistat in primele doua luni, tot in acest timp genunchiul era si umflat. Am facut repaos, solicitam genunchiul doar la mers. Dupa 2 luni s-a dezumflat, durerea a incetat. La o luna (dupa trecea durerii si dezumflare) am facut fizio si kinetoterapie pentru a-mi intari musculatura care sustine rotula. Dupa primele doua sedinte se umflase putin genunchiul insa apoi si-a revenit, in cateva zile, insa nu durea. Am observat ca doare putin atunci cand se schimba vremea (cand ploua).
As putea sa ma reapuc de sport?
Ce masuri de precautie ar trebui sa iau (e necesara o orteza pt a-mi fixa rotula?)?
Multumesc!
Data: 3 noiembrie 2010

Buna ziua,
In situatia in care starea genunchiului s-a normalizat, artroscopia se poate temporiza inca o perioada (durata nu poate fi precizata).
Se poate incerca reluarea progresiva a activitatii sportive; am scris "se poate" deoarece este un risc pe care trebuie sa vi-l asumati (nimeni nu va poate garanta ca nu vor reapare problemele).
Ca masuri de precautie, in afara de cele privind stabilizarea patelei (ortezare si kinetoterapie), este importanta utilizarea unei genunchiere care sa va protejeze in cazul unui traumatism si progresivitatea.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1140.Comentariu/Intrebare:  stagnare

Buna.
Ma numesc E, am 16 ani, 1,84 inaltime, 70 kg si practic inot de performanta de 8 ani. Am ajuns intr-o faza foarte dificila, de un an numai scad, stagnez, adica nu mai merg sub timpii mei, si este foarte important sa scad pt ca sunt aproape de baremul de europene, si nu stiu ce sa fac. As vrea sa ma ajutati in aceasta situatie. ce ar trebui sa fac? ce vitamine sa ai? sau orice ar putea ajuta. Va rog foarte frumos sa ma ajutati.
Va multumesc enorm.

Buna ziua,
In sportul de performanta exista, in afara de "crestere" si perioade de stagnare si nu rareori perioade chiar mai neplacute, de regres!
Aceste perioade nu pot fi depasite doar cu vitamine sau alte pastile!!!
Este necesar un efort conjugat al intregii echipe: sportiv, antrenor (evaluarea programului de antrenament), medic sportiv (evaluare stare de sanatate, farmacologie sportiva), nutritionist sportiv (program de alimentatie optimizat), psiholog sportiv si nu in ultimul rand familia sportivului si anturajul.
Coaching-ului si gandirea performanta va pot ajuta!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1141.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
Sufar de niste dureri abdominale (deasupra vezicii urinare, doar in momentul in care intind piciorul sau fac o miscare mai brusca. Am facut o ecografie si nu mi-a gasit nimic. Mi s-a spus ca s-ar putea sa am ibalgie sau pubalgie. Am facut fizioterapie, am stat si nu am mai facut nici un efort timp de 3 luni si la prima miscare mai brusca tot ma doare. Nu stiu ce sa mai fac... Va rog frumos sa-mi spuneti daca este pubalgie si daca este, ce exercitii fizice de intarirea abdomenului pot face sau cum se poate trata.
Va multumesc

Buna ziua,
Prin internet este mai greu de pus diagnostic exact de aceea voi discuta teoretic.
Pubalgia se poate diagnostica printr-un examen RM.
Alta patologie probabila de exemplu o entezita a dreptilor abdominali trebuie luata in consideratie.
Daca in intervalul de repaus sportiv (3 luni) nu ati facut "
nici un efort" este absolut normal sa reapara durerea la prima solicitare.
Traramentul de baza in astfel de afectiuni: miozite, entezite, leziuni ale muschilor drepti abdominali, este reprezentat de kinetoterapie (stretching si tonifiere) mai putin de fizioterapie.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1142.Comentariu/Intrebare:  pubalgia

am o problema de cateva luni in zona pubisului si zona inghinala, durerile sant din ce in ce mai mari. trebuie sa intrerup total miscarea sau efortul fizic? ce tratamen ar trebui sa urmez, am inceput sa am dureri si la coloana cateodata coboara durerea pe sold.multumesc mentionez ca durerea o am de 3, 4 luni dupa refacere mai pot face efort?
am fost operat la genunchiul drept fractura de rotula si ligament incrucisat rupt,mi sa pus un ligament din plastic cu suruburi de titan, menisc curatat, operatia am facuto in ungaria in 2001,am inceput de vreo 2 ani sa fac lichid,si nu dispare tin gheata unguente,si tot nimic,ce as putea sa fac in acest sens am facut rmn, e totul ok in afara de lichid si cartilagiile cred ca nu sunt in regula.
multumesc anticipat.

Buna ziua,
In ordinea problemelor:
- pubalgia se trateaza cu repaus sportiv specific (total sau partial), o activitate sportiva alternativa si kinetoterapie, pe langa medicatie,  fizioterapie si alte metode de tratament;
- este necesara o evaluare a coloanei lombare;
- pentru genunchi puteti incerca (cu recomandare medicala) un tratament intraarticular cu substante vascoelastice sau eventual o artroscopie exploratorie.
Mesajul Dvs. ma duce cu gandul (suspiciune) la un sindrom de suprasolicitare fizica.
Toate problemele mentionate sunt tratabile si se vor ameliora cu tratament adecvat, astfel incat este posibil sa puteti continua.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.