Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140
Cum functioneaza Forumul:
ARHIVA - FORUM 1.0 - Subiecte pe aceasta pagina (140):

1119.  entorsa severa genunchi
1120.  platfus
1121.  leziune partiala tendon cvadricipital
1122.  traumatism genunchi
1123.  mica umflatura la spate sub omoplat

1124.  problema genunchi
1125.  culturism ... hipertensiune
1126.  RMN genunchi

ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 20 octombrie 2010 
1119.Comentariu/Intrebare:  entorsa severa genunchi drept

Numele meu este C... si am 30 de ani.In urma unui meci de fotbal m-am accidentat la genunchiul drept,si am fost la un cabinet de ortopedie si traumatologie, dupa o saptamana de la accidentare unde am facut o consultatie unde mi s-a spus ca piciorul prezinta o laxitate marita. In urma consultatiei doctorul mi-a recomandat sa fac un RMN, ceea ce am si facut.
Rezultatul a fost:
- edem la nivelul maduvei osoase tibio-femurala si la insertiile LIA - contuzie
- ligament incrucisat posterior fara semne de ruptura.
- LIA cu modificari de semnal in structura sa.
- Modificare de grad II la nivelul cornului posterior al meniscului intern, de 10 mm A-P.
Degenerare grad II la nivelul CPME, cu extindere in jonctiunea posterioara, al nivelului corpului meniscal, pana la nivel CAME..
- marcat edem adiacent ligamentului colateral medial care are traiectul usor ondulat.
- ruptura retinacul medial.
- LCL, retinacul lateral de aspect.
- fara hidrartorza
- intindere muschi vast medial
- colectie lichidiana inomogena profund de muschiul semimembranos in regiunea posterioara distala a coapsei, de cca 30/13 mm.
- fara osteofite tibio-femurale.
- fara formatiuni tumorale.
- mic chist Baker in formare (18/10)
Dupa 3 saptamani de imobilizare am inceput recuperarea.
Inrebarea mea :
Care tratament este mai eficient: cel nechirurgical sau cel chirurgical?
Va multumesc
Data: 21 octombrie  2010

Buna ziua,
La aceasta intrebare nu va poate raspunde nimeni!
Ambele metode de tratament au plusuri si minusuri si nimeni nu poate prezice viitorul (sau ... nu poate prezice exact); ideea este ca intr-o anumita situatie, medicul impreuna cu pacientul sa aleaga ce este cel mai bine tinand cont de elementele existente.
In situatia in care nu exista indicatie chirurgicala absoluta (cum este cazul Dvs.) se incepe tratamentul de recuperare, urmand ca dupa un anumit interval de timp (2 luni) sa se faca o reevaluare.
Sanatate,

Data: 20 octombrie 2010 
1120.Comentariu/Intrebare:  Baiat 10 ani, platfus

Unde se poate face o evaluare/diagnosticare corecta a problemei unui copil de 10 ani ce practica inotul?
Data: 21 octombrie 2010

Bună ziua,
Întrebarea dumneavoastră nu-mi este clară: aveţi un băiat de 10 ani care face înot şi dumneavoastră credeţi că are platfus ?
Pentru ori ce fel de situaţie care priveşte pe cei care fac sport este indicat să mergeţi la un medic de medicină sportivă.
Dacă din motive care vă privesc - nu doriţi/nu aveţi încredere într-un astfel de medic atunci puteţi merge la un medic ortoped - pediatru din cadrul spitalului din localitatea dumneavoastră.

Data: 21 octombrie 2010 
1121.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua,
  Fetita mea este gimnasta si la un concurs, la finalul exercitiului a simtit o durere puternica la genunchi. Doctorul prezent a spus ca i s-a deplasat rotula.
  In urma analizelor,ni s-a spus ca are  leziune partiala tendon cvadricipital stang, ni s-a dat orteza de genunchi pentru 2 saptamani si alte doua saptamani recuperare.
  Intrebarea noastra este in cat timp se va putea intoarece la performanta, antrenamentele fiind de 4-5 ore /zi.
  Multumesc
Data: 21 octombrie  2010

Buna ziua,
Cel mai bine va poate spune medicul care a recomandat tratamentul.
O idee, tinand cont ca nu stiu nici macar varsta fetitei: as aprecia ca in 30 zile durerea se va ameliora (dupa imobilizare si tratamentul de recuperare), la 45 zile va putea relua activitatea sportiva cu un program individualizat (& orteza) si la 60 zile va putea relua programul normal de antrenament.
Sanatate,

1122.Comentariu/Intrebare:  traumatism genunchi

La un meci de fotbal am suferit o accidentare la genunchiul stâng, (diagnostic entorsa) am stat cu atela ghipsata 10 zile, dupa; care am început recuperarea cu masaj, acupunctura, fizioterapie, regim si antiinflamatoare injectabil. Dupa alte 7 zile de tratament am simtit o ameliorare, dar tot am o zona acuta la nivelul zonei interioare a genunchiului. Am facut un rmn si rezultatul a fost: traumatism genunchi stâng cu contuzie LIA epansament lichidian peri-articular si edem osos condil femural extern si platou tibial.
V-as ruga mult de tot, daca puteti sa-mi spuneti mai exact ce am din descrierea care v-am facut-o si ce ar trebui sa fac. va multumesc mult..
Data: 23 octombrie 2010

Buna ziua,
Descrierea facuta, diagnosticul si examenul RM conduc spre concluzia:
aveti o entorsa de genunchi de gravitate medie.
Tratamentul, de asemenea, este in concordanta diagnosticul iar evolutia este aparent buna ... daca ati resimtit o ameliorare.
In concluzie se poate aprecia ca echipa care va trateaza face tot posibilul, Dvs. trebuie sa respectati indicatiile si sa aveti rabdare pentru ca timpul de vindecare este de 45-60 zile.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

1123.Comentariu/Intrebare:  Mica umflatura la spate sub omoplat!

Buna ziua! in urma cu cateva luni, in timp ce ma schimbam, sotia mea a observat undeva pe la mijloc spre coloana o mica umflatura. Vreau sa mentionez ca nu simt dureri si nici nu ma jeneaza, iar cand pun mana pea pare a fi mai repede o leziunea a muschiului. Sincer nu imi pot da seama de unde, totusi ma gandesc ca mai este posibil sa fie de la fotbal, aveam saptamani cand ma duceam la fotbal si de doua ori pe saptamana si jucam neincalzit. Vreau sa stiu daca e posibil sa fie o leziune musculara (gen ruptura) si sa tina destul de mult. Sincer chiar nu imi pot da seama de la ce e, sau cand s-a produs.

Bună ziua,
Cred că cel mai bine ar fi să mergeţi la o consultaţie medicală - informaţiile pe care le oferiţi sunt foarte vagi, nespecifice. Dacă ar fi fost leziune musculară - gen ruptură, cum spuneţi dumneavoasstră, cu siguranţă că aţi fi avut dureri suficient de intense.
Vă doresc multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

1124.Comentariu/Intrebare:  problema genunchi

buna ziua
am observat ca foarte multi medici recomanda bicicleta in problemele genunchiului.
asa mi-a fost recomandat si mie insa de fiecare data cand incerc sa merg pe bicicleta simt ca ceva in genunchi nu functioneaza cum trebuie mai precis am senzatia ca rotula iese din santul ei si preseaza pe altceva o senzatie foarte ciudata. problemele pe care le am la genunchi au inceput in urma cu aprox 2 ani de la o durere la tuberculul tibial. conultand mai multi medici am avut cam tot atate pareri. acum durerile sunt continue inca ma mai doare si tuberculul tibial la atingere. o parte din medici au spus ca ar fi vorba de maladia Osgood. interesandu-ma despre aceasta maladie am inteles ca este o maladie care atine tinerii cam pana la varsta de 19 ani, punandu-ma pe ganduri ca eu la 26 de ani sa sufar de asa ceva. alt medic in urma radiografiilor si rmn-ului a zis ca observa si ceva cartilaj de crestere. in momentul de fata cand conduc si apas pedala de acceleratie sint cum rotula ar "cobori niste scari" plus de asta exista si senzatia de scartait. dupa cum am precizat am facut si un rmn acum 10 luni singura anomalie constatata fiind revarsat lichidian in cantitate moderata. tin sa precizez ca ma confrunt si cu niste fasciculatii in muschi, in special in picioare ca niste viermisori ca merg pe acolo, iar uneori in timpul somnului am contractii involuntare puternice ale muschilor care ma trezesc din somn, iar daca stau pe scaun cu piciorele stranse sub scaun apar si dureri musculare. Va multumesc si astept cu mare interes o parere despre ce ar fi vorba si sfaturi pe care ar trebui sa le urmez

Buna ziua,
Ati scris un mesaj foarte "condensat" cu multe intrebari ... la care am sa incerc sa raspund sistematizat:
- bicicleta, ca factor terapeutic,  este intr-adevar recomandata in multe din problemele genunchiului deoarece are niste avantaje esentiale: mentine (imbunatateste) mobilitatea articulara, 
mentine (imbunatateste) masa musculara, totul fara a solicita articulatia (adica fara greutatea corporala); in plus este simplu de utilizat, pacientii inteleg rapid si cu un minim de atentie nu sunt posibile greseli.
- dificil de afirmat si sustinut (prin internet) cauza problemelor Dvs. de la nivelul genunchiului; totusi maladia Osgood mi se pare putin probabila la 26 ani (m-as gandi mai curand o fisura-fractura de apofiza tibiala care s-a vindecat defectuos).
- senzatia de la nivelul rotulei ("
parca ar cobori niste scari") poate fi consecinta unei condropatii sau mai curand a unei displazii trohleare (confirmarea in cursul unei consultatii).
- despre problemele musculare ... contractii, furnicaturi nu ma pot pronunta deoarece cauzele pot fi locate, la distanta sau generale iar datele de care dispun sunt insuficiente.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1125.Comentariu/Intrebare:  Culturism la 43 ani

Va salut,
De la inceputul anului 2010 m-am apucat de sala la recomandarea doctorului..hipertensiune si frumoasa greutate de 114kg....am inceput cu cardio si circuit pe aparate si asa am mers toata vara.....am dat jos 20kg...iar tensiunea arteriala a scazut si ea destul de bine...
De aproximativ 2-3 luni m-am apucat mai serios de antrenamente cu un coleg care face de mai mult timp...si rezultatele se vad intr-adevar...(impins la piept 110kg max 6 repetari). Mergem la sala de 3 ori pe saptamina. Ce este adevarat este ca mai am grasime in zona abdomenului si a pieptului mai ales in lateral..am apreciat eu cam 10-12kg.....
Intrebarea mea era cum pot sa dau jos restul grasimii... antrenindu-ma in acelasi timp pentru masa musculara...eventual ajutindu-ma de anumite suplimente dar avind in vedere si hipertensiunea ..de exemplu :am voie sa iau natural sterol?..are cumva vreun termogen? sau cum as putea sa le combin ca sa nu fac vreo timpenie....ce este foarte interesant dupa 1 ora de antrenament intens si la sfarsit alergare 10 minute cu sprinturi...aveam tensiunea 147 cu 95........
Medicatia mea este urmatoarea:dimineata o pastila de Betaloc 5mg iar seara o pastila de Prestarium 5mg. Cardiologul la care am fost mi-a spus ca inima este sanatoasa...si daca tensiunea merge tot asa dupa ce am slabit imi va scoate unul din medicamente...
Intrebarea mea se refera in principal la slabire combinata cu cresterea masei musculare (ceea ce e foarte greu dupa 40 ani) si ajutindu-ma de anumite suplimente cum ar fi Natural sterol (pentru masa musculara) L-carnitina (pentru slabit) sau poate altceva ce imi recomandati fireste tinind cont de hipertensiunea pe care o am......

Buna ziua,
Un coleg (medic) scrie pe internet: "Cauti pilula magica? Nu exista!"
Foarte adevarat!
Dvs. cautati suplimente (pastile) care sa va ajute sa "dati jos" 10-12 Kg de tesut adipos din anumite regiuni, sa va "modeleze" corpul si in acelasi timp sa nu prezinte nici un risc!
Credeti ca exista cineva (un medic) care sa va garanteze asa ceva? Si prin internet?
Eu am sa va prezint o lista de optiuni, de la riscuri cvasiinexistente(1) la riscuri pe care trebuie sa vi le asumati(5):
1. Va simtiti bine! Este bine!
Atunci continuati ceea ce faceti si neglijati ("treceti peste") zonele de tesut gras ... este posibil sa se reduca in urmatorul an de exercitiu fizic sistematic.
2. Daca chiar doriti sa va modelati corpul incercati un regim alimentar optimizat asociat unui program de antrenament individualizat (primele rezultate vor aparea/sau nu, dupa 6 luni).
3. Daca doriti si mai repede exista interventii de chirurgie plastica (liposuctiune) care va pot modela corpul mai rapid (3 luni).
4. Exista si niste procedee nonchirurgicale (
liposuctia nechirurgicala) pentru a scapa de excesul de tesut gras; trebuie sa discutati cu medicul care va stabileste programul despre riscurile procedurii.
5. Puteti discuta cu medicul cardiolog despre suplimentii pe care doriti sa il luati si despre ce doriti sa faceti iar daca va decideti sa incercati (cu doze progresive), acesta va va supraveghea prin controale la 1-2 luni.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1126.Comentariu/Intrebare:  RMN genunchi stg

Buna ziua !!! Sunt operata la genunchi de 10 ani de menisc si ligamente si curand am simtit dureri foarte mari in zona meniscului si am mers la un examen RMN.....in urma rezonantei magnetice am primit urmatoare interpretare... status post ruptura LIA operata si rezolvata prin reconstructie transcheletala. Fasciculatii liniare  lezionale bimeniscale cu interesarea suprafeteleor articulare inferioare la nivelul conurilor posterioare bilateral. Epansament lichidian inraarticular in cantitate moderata. Modificari de gonartroza cu productii esteogene si leziuni ale cartilajului hialin. Acumulari fluide inchistate la nivelul fosei poplitee centimetrice izolate si confluente......din tot acest rezultat inteleg doar ca LIA sunt operate si sanataoase, dar nu mai inteleg mai nimic din celelalte rezultate.....as dori sa stiu mai exact de ce interventie chirurgicala e nevoie dupa aceste rezultate...si daca e foarte grav.
Multumesc anticipat !!!

Buna ziua,
Este adevarat - nu sunt descrise leziuni la nivelul LIA.
Descrierea leziunilor de la nivelul meniscurilor lasa loc pentru interpretarea medicului examinator, foarte probabil deoarece imaginile nu sunt concludente. Sunt descrise niste fisuri la nivelul regiunii posterioare a meniscurilor fara a se putea preciza exact daca este vorba de uzura articulara (artroza) sau de o veritabila ruptura de menisc.
Nici eu nu pot aprecia (prin internet) gravitatea si nici daca se impune interventia artroscopica (artroscopie exploratorie).
Ati precizat ca durerile au aparut de putin timp ... nu stiu ce inseamna putin; daca este vorba de saptamani se poate incerca (daca nu ati facut deja) un tratament de recuperare (fizioterapie si kinetoterapie) asociat unor infiltratii cu substante vascoelastice; daca discutam deja de un interval de peste o luna, timp in care repausul sportiv si tratamentul conservativ nu au dat rezultate, se poate lua in consideratie oportunitatea artroscopiei exploratorii, in primul moment cand programul competitional va permite.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.