Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Publicitate
Data: 16 septembrie 2010 
1087.Comentariu/Intrebare:  Contuzie genunchi

Buna,
Am avut un accident acum o luna, inca am genunchiul umflat si nu pot sa fac flexia ....pot sa il indoi dar nu pot sa il ridic drept daca stau in picioarea sau culcat .......a fost o plaga prin contuzie forte, nu am probleme la LIP, LIA, lig.colaterale, menisc, tendon patelarsi popliteu, dar in urma unui RMN mi sa spus ca am bursita prepatelara si suprapatelara si o posibila leziune la tendonul cvadricipital, am facut si o ecografie in urma careia mi s-a spus ca nu am o leziune la cvadriceps ci o calcificare posttraumatica, suprapusa tendonului. Acum mi sa recomandat recuperarea la o clinica de balneofizioterapie si recuperare medicala .......intrebarea mea este cat poate sa dureze recuperarea mea ....deoarece inca sunt nevoita sa umblu cu carja.
Data: 18 septembrie  2010

Buna ziua,
Perioada de recuperare poate dura pana la 3 luni.
Mai exact puteti afla solicitand opinia medicului care va coordoneaza recuperarea sau unui coleg de medicina sportiva (daca nu gresesc eu, in orasul Dvs., Clinica de medicina sportiva functioneaza in cadrul spitalului de recuperare).
Sanatate,

Data: 17 septembrie 2010 
1088.Comentariu/Intrebare:  

Spuneti mi ce sa fac in caz ca am minima hidartroza. Exerciti, medicamente etc. Va multumesc!

Buna ziua,
Sa mergeti la o consultatie!
Acumularea de lichid (hidartroza) in articulatia genunchiului este "efectul" unei "cauze".
In medicina incercam sa gasim si sa tratam "cauza", si doar cand aceasta nu este identificata, se trateaza ... "efectul"!
Pana la consultatie puteti aplica RICE - Rest, Ice, Compression and Elevation  (dupa initialele in engleza):
- Rest - repaus (sportiv sau local);
- Ice - aplicatii reci;
- Compression - compresiune / fasa elastica;
- Elevation - mentinerea in pozitie ridicata a membrului inferior afectat.

Sanatate,

1089.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua.

Am primit rezultatul unui RMN la genunchiul drept si va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna:
- Integritate ligamentelor colaterale si a capsulei articulare.
- Degenerarea portiuni suprapatelare a tendonului cvadricipal cu traiect angulat sinuos cu benzi de hipersemnal in interior.
- Debut degenerativ in portiunea mediala a cornului anterior al meniscului.
- Banda orizontala in hipersemnal in cornul posterior al meniscului intern cu o zona triunghiulara degenerativa si in corpul meniscal.
- Integritatea LIA
- Traiect sinuos cu discontinuitate de calibru la nivel LIP in jumatatea femurala cu o zona de hipersemnal degenerativ, dezinsertie partiala si lama lichidana de insotire.
- Geoda parasagitala dreapta pe zona metafizara tibiala.

CONCLUZII:
Debut degenerativ bimeniscal si la nivel LIP.

Va multumesc!

Buna ziua,
Am sa incep cu vestea buna: rezultatul RMN nu arata leziuni care sa necesite interventia chirurgicala!
Exista totusi o serie de mici probleme (subliniate pe text), o tendinoza a tendonului cvadricipital, degenerarile meniscale si la nivelul insertiei LIPI, care vor putea fi tratate conservator (tratament de recuperare).
Pentru mai multe detalii este nevoie de o consultatie, care sa precizeze exact starea genunchiului, acuzele Dvs. si alte elemente indispensabile unui diagnostic exact.
Sanatate,

1090.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
As dori o informatie. In urma cu aproximativ 8 ani, intr-un meci de footbal am sarit sa lovesc mingea cu capul, iar la aterizare am cazut pe piciorul drept fara sa mai indoi genunchiul, fapt pentru care acesta a cedat si mi-a fugit inspre exterior, dupa care a revenit,in acest timp s-a auzit o pocnitura, s-a umflat.La spital mi s-a spus ca am entorsa, dupa care am urmat un tratament la fizioterapie. Dupa o perioada de timp am inceput din nou sa joc footbal dar din cand in cand genunchiul imi sarea de la loc si revenea, auzindu-se tot aceiasi pocnitura, pana pe data de 25.08.2010 cand intrun meci de fotbal genunchiul mi s-a blocat de tot. Mergand la spital mi s-a spus ca am ruptura de menisc intern si necesita o artoscopie. Cu aceasta ocazie mi s-a facut artoscopie indepartandu-mi o bucata din menisc.
 Mi-a fost recomandat ca timp de 10 zile sa nu calc pe picior dupa care sa incep recuperarea la fizioterapie. Acum ma simt mai bine, dar in spatele genunchiului simt o mica durere si nu pot sa indrept de tot genunchiul si merg schiopatand. Intrebarea este daca meniscul se regenereaza si daca mai pot continua sa joc fotbal sau alt sport, si daca da, dupa cat timp. Va multumesc si astept un raspuns.
Data: 19 septembrie 2010

Buna ziua,
Meniscul nu se regenereaza dar tehnica chirurgicala actuala de meniscectomie partiala face ca functia genunchiului sa fie extrem de putin afectata!
Veti putea relua orice activitate sportiva in 40 - 60 zile.
Cel mai exact va poate spune medicul care v-a operat sau medicul cu care veti face recuperarea.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 18 septembrie 2010
1091.Comentariu/Intrebare:  Durere muschi gastrocnemian intern stang

Buna ziua,
In urma cu o saptamana mi-a aparut o durere la muschiul gastrocnemian, lobul intern, partea stanga. La inceput durerea a fost suportabila si s-a manifestat mai ales la palpare in partea laterala si undeva cam la mijlocul muschiului. Asta nu era o situatie suparatoare deoarece nu ma incurca la mers. De trei zile durerea s-a mutat in zona ligamentelor superioare si a devenit mai intensa, producand disconfort la mers. Durerea este mai mare dupa o perioada de repaus si se mai diminueaza pe masura ce merg, dar totusi, limitandu-mi mult libertatea de miscare. Pana acum am urmat un tratament (indicat de medicul de familie) cu: Aspirina, Algocalmin, Diclofenac gel, Lioton gel, dar dupa doua zile nu am observat nici o ameliorare. Va rog sa-mi spuneti daca tratamentul este corect, daca este de durata mai mare, daca pot folosi comprese reci si o fasa elastica in zona dureroasa. De asemenea, va rog sa-mi spuneti care ar putea fi cauza, deoarece problema nu a aparut in urma unui exercitiu fizic sau a unei miscari gresite. Va multumesc

Buna ziua,
Nu stiu daca tratamentul este corect pentru ca  ... nu cunosc (si prin internet nu pot aprecia) cauza durerii: patologie locala (leziune musculara, leziune de tendon achilean etc.) sau patologie la distanta (discopatie lombo-sacrata etc.).
Si in orice caz ... nu pot aparea imbunatatiri spectaculoase dupa doar 2 zile de tratament!
Daca doriti va pot ajuta cu o consultatie!
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.

Sanatate,
initiat si realizat de:

1092.Comentariu/Intrebare:  afectiune genunchi

am 29 de ani, stau majoritatea timpului dintr-o zi pe scaun, nu practic niciun sport - am practic o viata sedentara; nu consum alcool, iar de fumat m-am lasat in luna martie pur si simplu, nu din cauza unei probleme si nu am fost o fumatoare inraita.
de ~ 3 sapt. mi "se blocheaza" genunchiul drept (asemenea unui angrenaj in care se introduce un obstacol)si simt o durere ascutita undeva "inauntru", in oase (mi se intampla de cateva ori pe zi).
intentionez sa fac o radiografie, dar din prima descriere, ce puteti sa constatati?
Data: 20 septembrie 2010

Buna ziua,
Descrierea Dvs. este extrem de sugestiva pentru ceea ce se numeste "blocaj articular" determinat de un "corp strain intraarticular", care frecvent este un mic fragment de cartilaj, desprins din structurile interioare ale genunchilui.
Radiografia nu trebuie facuta inainte de o consultatie medicala ci dupa aceasta, (daca medicul care o sa va consulte va face recomandarea), pentru ca diagnosticul acestor probleme se face aproape exclusiv cu ajutorul examenului RMN.
Nu intarziati consultatia pentru ca, la cateva "blocaje" pe zi, exista risc de agravare!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1093.Comentariu/Intrebare:  probleme genunchi stang

Merg cel putin 2 zile pe saptamana pe munte si practic cam toate sporturile de munte importante (trekking, schi, schi de tura, usor alpinism). In timpul unei ture ceva mai lungi, in partea de coborare am inceput sa acuz o durere la genunchiul stang (fara sa fi avut loc vreut traumatism brusc, entorsa, lovitura etc.). Durerea a continuat si a doua zi, in care sperand sa isi dea drumul am mai facut o mica plimbare. In tot acest timp, am uns zona cu hepatrombin, diclofenac si ulterior si cu bengay. Am purtat de a doua zi si o genunchiera elastica. Durerea persistand mai ales in momentul de indoire a genunchiului (la jumatatea miscarii), am luat si diclofenac pe cale orala pentru dezinflamare. A treia zi am ajuns la medic. Mi-a spus sa renunt la genunchiera si mi-a pus diagnosticul "condromalacie rotula stanga" si mi-a fost recomandata o rezonanta magnetica. Rezultatele IRM: Fizura la nivelul cornului posterior al meniscului intern, necomunicanta cu suprafetele articulare (grad II); Aspect edematos al 1/3 distale a ligamentului incrucisat anterior, compatibil cu o intindere de grad mic; Acumulare fluida de tip inflamator in partile moi adiacente retinaculului patelar intern, sugestiv pt o intindere a acestuia, acosiind si osteocondrita la insertia conturului medial al rotulei; Ruptura partiala veche a ligamentului colateral extern in 1/3 distala; Fara modificari la nivelul cartilajului articular de acoperire; restul aparatului ligamentar si tendinos al genunchiului in limite normale. Concluzii IRM: Ruptura de corn posterior al meniscului intern grad II; Intindere de ligament incrucisat anterior; Acumulare fluida inflamatorie peri-retinacul patelar medial, asociind osteocondrita la insertia pe conturul medial al rotulei; Ruptura partiala veche a ligamentului colateral extern. Neputand ajunge la medicul meu odata ce am avut rezultatele, ingrijorat de acestea, m-am prezentat la camera de garda la Spitalul de Ortopedie .... Medicul de garda a citit rezultatele IRM dar nu a privit pozele si m-a consultat, supunandu-mi piciorul la o serie intreaga de miscari si apasari care nu mi-au provocat durere. Mi-a spus ca nu am absolut nimic la genunchi, nici la menisc si nici la ligamente. Vazandu-ma nesigur, m-a trimis totusi sa fac o radiografie la rotula. A constatat ca as avea rotula deplasata din crestere catre interior, ceea ce in timp (cca. 2 ani) ar urma, potrivit spuselor dumnealui, sa imi toceasca cartilajul si sa imi paradaeasca articulatia, si ca atare mi-a recomandat o operatie cat mai curanda. De asemenea spunea ca singura cauza posibila a durerii mele ar fi tot pozitia rotulei. Este deja a 5-a zi si genunchiul nu ma mai doare nici cand il indoi, desi am o ezitare de autosugestie in a-l misca. Rare ori simt totusi o mica jena (poate chiar inchipuita) si foarte rar totusi mai simt o mica durere la anumite miscari, daca cobor mai multe trepte de exemplu. Continui sa iau diclofenac si sa ung din cand in cand genunchiul (in lipsa unei alte prescriptii). Ce ar trebui sa cred in urma simptomelor? Medicul de la Spitalul de Ortopedie pe de-o parte m-a linistit, pe de alta m-a nelinistit. Stiu ca exista posibilitatea ca examenul IRM sa dea rezultate fals pozitive. Totusi mai simt inca acea jena l aanumite miscari.. Mi-ar prinde foarte bine inca o parere.

Buna ziua,
Daca tinem cont de: rezultatul examenului RMN, de faptul ca medicul ortoped care v-a consultat nu a gasit decat o mica modificare de pozitie a patelei (care poate fi considerata o posibila cauza a durerii), si de faptul ca durerea a cedat aproape complet in 5 zile, cu tratamentul Dvs. ... cel mai probabil a fost o suprasolicitare articulara si trebuie sa va linistiti!
O parere exacta nu va pot da decat dupa o consultatie si evaluarea examenului RMN!
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.

Sanatate,
Data: 1 octombrie 2010
1093.Comentariu/Intrebare:  Forum: 1093

Am primit diagnosticul "condromalacie rotula stanga" (pe pozele IRM se observa o foar te mica fisura a cartilajului de pe rotula) si tratament: 10 sedinte (2 saptamani) de fizioterapie (ionizari + laser), 10 zile am luat a... 90 mg iar apoi am inceput un tratament cu Dona  (1 plic/zi x 60 de zile) si fac aplicatii locale cu f... gel + repaus (pana la diagnosticare, primele 5 zile dupa accidentare am tratat cu diclofenac 100 mg/zi si aplicatii locale cu diclofenac gel 5%, Hepatrombin si B.. G..). Nu ma mai deranjeaza genunchiul de aproximativ 2 saptamani. Am 3 saptamani de la accident. Cat credeti ca ar mai trebui sa prelungesc perioada de repaus, adica de cand imi pot relua activitatile sportive (mai ales mersul pe munte; pentru inot, bicicleta etc. am acord de la terminarea sediintelor de fizioterapie)? Va multumesc.
Data: 2 octombrie 2010

Buna ziua,
Acordul privind reintoarcerea la activitatea curenta, inclusiv sportiva,  trebuie sa fie dat de medicul care v-a tratat. Eu, prin internet, nu ma pot substitui acestuia, pentru ca datele de care dispun sunt incomplete!
Totusi doua idei ...
Cartilajul articular are o perioada de "reparatie" (vindecare) mai mare de 3 saptamani ... poate este bine ca reluarea activitatii sportive sa se faca "sub protectia" unei vascosuplimentari (infiltratii intraarticulare cu substante vascoelastice).
Cateva sedinte de gimnastica inainte de reluarea activitatii sportive obisnuite, pot fi benefice!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1094.Comentariu/Intrebare:  

Am fost diagnosticat cu lombosciatica stanga in remisie. Durerea mi-a cuprins soldul stang, coborand pe acelasi picior pana la talpa. Medicul mi-a zis ca am doua vertebre putin iesite si mi-a prescris un tratament de calmare a durerilor. Dupa doua saptamani, stand la pat corespunzator igienei coloanei, durerea a disparut pe jumatate. De atunci a trecut o luna si jumatate si durerea este aceeasi, dar stand tot la pat. Am 43 de ani,1.70 inaltime, 66kg si ma tem de viitorul  meu pt ca nu ma mai simt aceeasi persoana ca inainte, referindu-ma la munca. Tot ce am citit pe internet despre aceasta boala, am inteles ca totul pare negativ in perspectiva de a mai munci mai ales in constructii. Mentionez ca nu am facut R.M.N. ci doar radiografie. Ce sfaturi imi puteti da?

Buna ziua,
Consultati un medic de recuperare medicala din orasul/regiunea Dvs.!
Lombosciatica este chinuitoare si de aceea este prezentata "negativ" pe internet, dar din fericire (trebuie sa vedem partea pozitiva a lucrurilor) are multiple variante de tratament si cu masuri adecvate, frecventa episoadelor dureroase se poate reduce substantial (un episod la cativa ani!).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.