Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 1 septembrie 2010 
1063.Comentariu/Intrebare:  PENTRU FORUM

Buna ziua am si eu o intrebare,am suferit o accidentare de pasti la fotbal si de atunci tot trag cu genunchiul dr, joia trecuta am facut o artroscopie la genunchiul dr, si  diacnosticul la externare a fost: ruptura 50% LIA dr, Sinovita cronica hipertrofica, si Condropatie std I/II platou tibial intern, intrebarea va trebui sa ma operez si de LIA, sau sa fac injecti cu hialgan in genunchi , sau dupa recuperare si fizioterapie, si repaus de 2 luni voi mai putea juca fotbal in campionatul judetean sau nu voi mai putea juca riscand sa-mi rup de tot LIA, sau daca port o orteza cand joc ma ajuta sau nu va rog sa-mi raspundeti ca sunt ingrijorat multumesc
Data: 3 septembrie  2010

Buna ziua,
Cred ca cel mai bine este sa va relaxati putin!
Usor de spus ... greu de facut, imi dau seama, dar ... nu este alta alternativa!
Cred ca dupa tratamentul de recuperare (gimanstica si fizioterapie) care poate include si infiltratii intraarticulare cu solutii vascoelastice, impreuna cu medicul Dvs. veti decide daca este absolut necesara ligamentoplastia.
Orteza este foarte buna in perioada de recuperare si la antrenamente dar nu va va putea proteja integral in timpul meciurilor ...
In principiu, indiferent de tratament (chirurgical sau medical), veti mai putea juca fotbal!
Sanatate,

Data: 1 septembrie 2010 
1064.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua. In urma cu 1,5 luni am suferit o entorsa in urma unei sarituri de pe o scara de la aproximativ 2 m. Am stat 2 saptamani cu atela gipsata dar la o radiografie facuta dupa acest termen a reiesit o fractura (dr. spune ca e mai mult fisura decat fractura) de calcaneu stang. Acum mai am o saptamana de stat in gips si ma gandesc ca imi va trebui o orteza. Gresesc?  Daca nu, va rog sa imi recomandati un model si ce pret are. Va multumesc.
Data: 2 septembrie 2010

Bună seara stimate domn,
Întrebarea dumneavoastră mă duce cu gândul la faptul că intenţionaţi să vă scoateţi singur aparatul ghipsat.....ceea ce nu este cea mai bună opţiune ! Mi-a venit în cap această idee pentru că altfel aţi fi aşteptat până la întâlnirea cu medicul. În mod normal ar fi util să faceţi o nouă ragidrafie de control şi apoi, se va putea decide conduita terapeutică.
Dacă aveţi timp vă invit să citiţi din informaţiile pe care le scriem pe acest forum şi veţi constata că eu NU recomand purtarea de orteză decât în meciuri sau competiţii şi aceasta pe o perioadă foarte limitată.
Ceea ce vă recomand cu toată fermitatea şi seriozitatea este ca după ce veţi fi făcut radiografia de control şi totul va fi în regulă să începeţi să faceţi kinetoterapie - dacă vă puteţi permite veţi merge la una din sălile de kinetoterapie până la recuperarea mersului. Dacă resursele materiale sunt mai limitate există şi varianta să mergeţi 1-2 şedinţe la sala de kinetoterapie să învăţaţi un program special, apoi să-l aplicaţi singur acasă, apoi, 1-2 şedinţe din nou la sală pentru verificarea corectitudinii aplicării programului şi tot aşa până la recuperarea gleznei.
Pe de altă parte, noi nu comecializam aceste produse, dar puteţi să cereţi părerea doctorului curant.

Vă doresc multă sănătate!top

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 2 septembrie 2010 
1065.Comentariu/Intrebare:  dubla ruptura de menisc

Buna ziua.
Sotul meu a facut handbal cativa ani, dar in 2003 a suferit o dubla ruptura de menisc. A fost operat, insa periodic are dureri mari de genunchi. Atunci cand s-a operat doctorul i-a spus ca are ligamentele unui om de 45 de ani, el atunci avand doar 19. Mai nou durerea radiaza in tot piciorul, sau ii amorteste piciorul. Ce parere aveti?
Ce sfat ne dati? Multumim si asteptam cu nerabdare raspunsul dvs.
Data: 3 septembrie  2010

Buna ziua,
Dubla ruptura de menisc tratata chirurgical nu justifica deloc simptomele descrise: durere iradiata in tot membrul inferior si mai ales parestezia (amorteala).
Aveti nevoie de o evaluare medicala care sa includa si examenul (clinic si sau radiologic) coloanei lombare.
Sanatate,

Data: 4 septembrie 2010
1066.Comentariu/Intrebare:  ruptura de ligament

buna ziua ! as dori sa va descriu  povestea mea de"ligament":) si sa imi ziceti daca  dua parerea dumneavoastra e bije asa. p scurt: aku un an la baschet am sarit am cazut  am fost diagnosticata cu entorsa   care ulterior  dupa 4 luni   so dovedit a fi prin artroscopie  totusi ruptura de LIA. mi so zis  sa fac operatie  dar  eu ma cam feresc de asta.imi pot ndoi total   abia simt k ma doare putin, nu mi instabil, niciodat nu mo fugit d ela loc deci zic eu k e destul de ok fat de ce am mai citi  de la altii.pot alerga usor, sa joc baschet cu orteza mobila, sa stau cu genuchii indoit in pozitie de aprare etc.mia zis cineva ca  dac imi tonific musculatura  pot si far operatie sa  mai fac sport in continuare.e adevarat? care este riscul? va rog foarte mult sa imi ziceti asta. momentan fac  exerciti  cu greutati intre 25-50 de kg depinde  de exercitiu far sa simt k ma doare tare 4 ori p saptamana , inot si bicicleta zilnic si odata p saptmana asa usor baschet.dupa cateva ore de miscare mi se umfla putin  il simt mai sensibil oark dar nu instabil sau foarte dureros.si aprk il simt din ce in  ce mai puternic. ce credeti sa continui asa   si sa incerc  sa scap de operatie? care e riscul? va multumesc foarte mult.
p.s : de un timp am incercat sa fac jogging, nu ma doare  in mod special il simt doar ca e mai greu  ,mai solicitant, cu timpul va disparea senzatia asta?e bine s incerc sa alerg sa imi obisnuiesc piciorul cu  activitatiile unui picior sanatos?
Data: 7 septembrie 2010

Buna ziua,
In cazul practicarii unor activitati sportive mai "solicitante" pentru genunchi, pe fondul unei leziuni (ruptura completa) de ligament incrucisat anterior, exista un risc mai mare pentru aparitia artrozei la varste mai mici ...
Nu pot decat sa va sfatuiesc sa discutati cu medicul care va trateaza, pentru ca eu prin internet nu ma pot substitui acestuia. Decizia o puteti lua si in cateva luni, pentru ca, daca starea genunchiului este buna (cum o descrieti), interventia de ligamentoplastie nu este o urgenta!
Si indiferent de sporturile pe care doriti sa le practicati, nu uitati de protectie si progresivitate!
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 5 septembrie 2010
1067.Comentariu/Intrebare:  Forum: 840

Buna ziua,
in urma cu doi ani de zile am facut o entorsa la genunchi la un meci de fotbal. Dupa un tratament mai indelungat cu electroterapie si kinetoterapie mi am recuperat stabilitatea si mobilitatea genunchiului (inainte de acest tratament la antrenamente mi se ducea rotula la unele miscari de torsiune). Mai am totusi mici pocnituri la genunchi (dnu dr cel cu care am facut tratamentu mi a zis ca sunt "frajeluri" sau asa ceva dar pot continua sportu de performanta) si  simptome de coxartroza? (asta spun eu am dupa ce am mai citit de pe internet) Mobilitatea in zona soldului nu mai este aceeasi care era inainte de accidentare, si articulatiile genunchiului nu mai au aceeasi mobilitate chiar daca pot face antrenamente. As vrea sa mi dati o parere despre aceste pocnituri din genunchi si despre aceste simptome care mi au mai redus din mobilitate.  . .Se pot face niste injectii pentru a mi recupera 100% la suta mobilitatea in zona soldului si a articulatiilor sau artroscop rapid e indicat sa iau? Exista tratament   pentru a ma recupera mai bine?
Va multumesc anticipat
Cu respect,
Andrei

Buna ziua,
Diagnosticul de coxatroza (chiar la debut, si in conditiile practicarii unui sport de performanta) la varsta de 22 ani este extrem de improbabil ( ... in lipsa altei patologii)!
Mai probabil, este vorba de un program de pregatire fizica inadecvat - prin lipsa exercitiilor pentru mobilitate!
Nu aveti nevoie de injectii, ci de reevaluarea programului de antrenament!
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 6 septembrie 2010
1068.Comentariu/Intrebare:  fractura apendice xifoid

buna ziua.am si eu o problema daca ma puteti ajuta.de ceva vreme imi apar un fel de puscaturi in cosul pieptului si simt in acelasi timp ca si cum capetele a 2 oase s-ar lovi intre ele.aceste puscaturi apar cind ma aplec inainte sau lateral.am facut rmn dar nu a aparut nici o problema.medicul a spus ca s-ar putea sa fie o fractura de apendice xifoid.daca diagnosticul este acesta, ce ar trebui sa fac ca sa ma vindec? pot face sport?
Data: 9 septembrie 2010

Buna ziua,
In cazul fracturilor de apendice xifoid, similar fracturilor costale izolate, fara deplasare si greu identificabile imagistic, din regiunea anterioara si inferioara a toracelui, tratamentul obisnuit este repausul sportiv si menajarea generala cca.30 zile.
O orteza toraco-abdominala poate ajuta, atat pentru ca sustine zona, cat si pentru ca va aduce aminte sa evitati anumite miscari intempestive (rotiri asociate flexiei trunchiului).
Veti putea face orice sport dupa 30 - 45 zile.
Sanatate,
Data: 11 septembrie 2010
1068.Comentariu:  fractura apendice xifoid

am inteles, dar aceste puscaturi le am de 4 luni si nu s-au ameliorat
Data: 11 septembrie 2010

Buna ziua,
In aceasta situatie este nevoie de inca o opinie medicala dar nu prin internet, ci o noua consultatie!
Sanatate,
Data: 5 ianuarie 2011
1068.Comentariu:  fractura apendice xifoid

buna ziua. revin, 2 medici mi-au confirmat ca am fractura de apendice xifoid, se si simte la apasarea cu degetul deplasari in zona apendicelui la aplecari in fata, insa sunt nedumerit de ce nu se vindeca de atita vreme, aproximativ 6 luni de la primele simptome? pot face fitness? va intreb deoarece un medic a spus ca pot face linistit, acele "puscaturi"de oase le voi simti toata viata, nu se va mai vindeca dar in rest nu vor fi probleme, iar celalalt medic a spus ca pot face fitness, dar sa evit sa fac abdomene.ce sa fac? pe cine sa ascult? am uitat sa va spun ca am fost operat de hernie epigastrica cam in zona apendicelui xifoid  cu vreo 3 luni inainte de aparitia puscaturilor,am fost la medicul chirurg dar a zis ca puscaturile nu au legatura cu operatia.
Data: 7 ianuarie 2011

Buna ziua,
Daca inteleg bine, se pare ca toti cei trei medici care v-au consultat v-au permis sa faceti fitness, cu o singura limitare - sa evitati (cel putin pentru inceput) "abdomenele".
Pentru ca (aparent) nu exista contraindicatii, eu v-as sugera sa incepeti cu 10-20 sedinte de kinetoterapie (gimnastica medicala sub supraveghere), urmand ca apoi sa treceti progresiv catre fitness.
Sanatate,
initiat si realizat de:

1069.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM - recuperare

Am 30 de ani si in luna februarie am fost operat la genunchi de condromalacie (fara grad mentionat, probabil 0) fiind indepartata plica sinoviala care facea probleme. M-am recuperat destul de bine, mai aveam vreo 3 cm pana indoiam piciorul, extensia era normala, mergeam bine, muschii aproape refacuti si nu aveam dureri. Din pacate am fortat la kineto fara sa realizez si m-am ales cu o intindere de ligament colateral lateral si de atunci ma chinui si suport dureri mari. Am tinut o luna o genunchiera speciala dar nu mi-am revenit, inca doare ligamentul si in spatele genunchiului si au mai trecut 2 saptamani.
Va rog sa imi spuneti daca e normal, cat sa mai astept, ce recuperare as putea face, ce sa nu fac pt. ca sunt in ceata total, fara speranta la o viata normala chiar fara sport
Va multumesc mult!

Buna ziua,
 Nu prea este normal ca in timpul kinetoterapiei sa apara dureri care sa persiste 6 saptamani!
Cred ca trebuie sa mergeti la recontrol la medicul Dvs. pentru ca prin internet nu am cum sa apreciez cauza acestei dureri!
La 30 ani exista toate sansele sa aveti o viata normala, chiar cu activitate sportiva!
Cu optimism, sunt sigur ca veti depasi aceasta perioada mai putin fericita!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1070.Comentariu/Intrebare:  

am avut o contuzie forte de tibie dreapta in urma cu 7 zile in urma careia am depistat 3 hematoame de 11, 10 respectiv 7 mm; intrebarea mea este daca aceste hematoame se vor resorbi sau trebuie intervenit chirurgical?

Buna ziua,
Hematoamele de ordinul milimetrilor se resorb spontan, ajutate de tratament (crioterapie si un gel cu anticoagulante) si in general nu se pune problema evacuarii chirurgicale.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.