Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 28 iulie 2010 
1023.Comentariu/Intrebare:  Protectie dentara, fisura de mandibula

Buna seara,
Numele este Mihai si de curanda am avut un concurs la karate de kumite pe stilul Ashihara karate. In lupta am intrat cu protectie dentara simpla dar in decursul luptei, am primit o lovitura prin intoarcere cu calcaiul in mandibula, putin mai jos de urche, unde mi s-a constatat de medic ca am fisura dubla de mandibula , fisura de unghi si fisura paramediana stanga. Dupa care mi s-a imobilizat gura timp de 40 de zile.
In tot timpul acesta am auzit numeroase variante cum ca daca as fi avut gura inchisa nu s-ar mai fi produs aceasta fisura, alta varianta ar fi fost aceea ca daca as fi avut proteza dubla ar fi fost mult mai bine.
Intrebarea mea la dumneavoastra este cum as fi putut evita aceasta fisura de mandibula, ar fi trebuit sa tin gura inchisa, insa ca sportiv este destul de greu sa tii gura inchisa din cauza ca apare senzatia ca nu ai aer, ar fi trebuit sa am proteza dentara dubla ?
Iar pe viitor, dupa ce imi va da jos aparatul din gura, cat timp ar trebui sa iau pauza , sa nu mai primesc lovituri la nivelul fetei, care ar fi riscurile, iar daca voi mai intra in lupta ce tip de protectie ar trebui sa port, pe langa casca de protectie, ar fi mai buna proteza dubla?
In timpul luptei nu am purtat casca de protectie din cauza ca nu este obligatorie.
Va multumesc.
O seara buna!
Data: 29 iulie  2010

Bună ziua Mihai,
accidentul pe care l-ai suferit este neplacut din punctul de vedere al imobilizării.
Mă bucură faptul că după ce te-ai accidentat te interesează prevenţia, deşi ar fi trebuit să o faci înainte - este bine şi acum.
Loviturile pot fi prevenite printr-o tehnică foarte bine pusă la punct şi prin exerciţii care să-ţi crească viteza de reacţie. Nu ştiu dacă voi în antrenament faceţi, dar ar fi necesar şi util să faceţi exerciţii pentru "calmarea minţii" şi dezvoltarea intuiţie, anticipării loviturii.
Din experinţa pe care o am de lucru cu sportivii am observat, chiar la nivelul sportivilor de lot olimpic, că nu respiră profund şi din abdomenul inferior. Acest tip de respiraţie se dezvoltă treptat prin creşterea gradului de participare al musculaturii abdominale. Avantajele acestui tip de respiraţie ar fi că ventilează bazele pulmonare ceea ce ar aduce în organism mai mult sânge oxigenat şi astfel, ai putea respira mai mult timp cu gură închisă.
Sigur că purtarea căştii de protecţie a fost introdusă tocmai ca să prevină astfel de accidente numai că antrenorii nu obligă sportivii să o facă.
Dacă ai posibilitatea de a folosi dubla protecţie dentară cu siguranţă că ai putea preveni astfel de situaţii.

Îţi doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 29 iulie 2010 
1024.Comentariu/Intrebare:  

am si eu o intrebare ....am jucat un meci de fotbal...eu fiind portar ..am degajat o minge si am simtim o durere deasupre pulpei picirului drept...pe moment a fost totul ok ...dar nelund in seama am continuat sa jok ,,,am dat cu fastum gel...am pus fasa ....in acest moment tot ma doaare puternik daca trag la poarta...va rog sa imi spuneti ce as putea face ..ce creme as putea folosi ..fiind afara la munca nu am posibilitatea de a merge la doktor.
va multumesc si astept un raspuns cat mai curand posibil
Data: 29 iulie  2010

Buna ziua,
În astfel de situaţii se recomandă repaus, gheaţă aplicată imediat, o faşă elastică şi apoi, unguent.
Ce aţi aplicat dumneavoastră este corect numai că ar trebui laser terapie locală. Dacă nu veţi face tratament durata de refacere va fi prelungită.
Îmi pare rău să vă spun că nu aveţi ce altceva să faceţi dacă nu mergeţi la doctor. Va trebui să renunţaţi la fotbal, cel puţin o perioadă, să nu forţaţi piciorul, şi apoi, când veţi relua jocul să vă încălziţi mai bine, să nu fumaţi sau să consumaţi băuturi alcoolice înaintea meciurilor.
Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu

Data: 31 iulie 2010 
1025.Comentariu/Intrebare:  Ligamentoplastie

Buna ziua,

Acum 2 zile am facut o artroscopie pentru ruptura de menisc (medial si lateral), in urma unei entorse recidivante la genunchiul stang. In urma artroscopiei s-a practicat meniscectomie partiala la ambele meniscuri, condroplastie, debridare artroscopica si sinvectomie partiala. Tot in urma interventiei doctorul mi-a diagnosticat LIA drept "rupt in proportie de 100%". l-am intrebat de 2 ori daca e nevoie de operatie de LIA dar de fiecare data mi-a spus ca daca fac recuperare foarte buna si pun masa musculara cum trebuie o sa fie ok, cu rezerva de a nu mai practica sporturi ce solicita genunchiul (fotbal, tenis, baschet etc.). Intrebarea mea este aceeasi: trebuie sa fac operatie de reconstructie LIA in conditiile in care as vrea totusi sa mai alerg, sa dansez la o petrecere etc. daca ma pot lasa de sporturi gen fotbal, de un dansat sau un alergat in parc nu pot sa ma las, caz in care risc sa-mi "sara" genunchiul daca nu ma operez? ma gandesc iarasi cu groaza ca vine si iarna, o sa fie gheata, alunecari etc. Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc.
Data: 2 august 2010

Buna ziua,
Este posibil ca in acest moment sa nu poata fi indicata ferm ligamentoplastia LIA!
De aceea medicul Dvs. nu a putut raspunde exact ... si nici eu nu o pot face (mai ales prin internet)!
Va recomand putina rabdare, ceva mai multa kinetoterapie (tratament de recuperare) si in urmatoarele 3 luni se va decide necesitatea ligamentoplastiei.
Sanatate,

Data: 1 august 2010 
1026.Comentariu/Intrebare: Rezistenta

Buna ziua! Am si eu o rugaminte la d-voastra! Am de sustinut probele sportive in cadrul unei institutii de ... si as vrea sa-mi recomandati ceva care sa ajute la proba de rezistenta (1000m) si chiar la viteza. Tin sa mentionez ca uneori dupa 3-4 curse de viteza simt o durere insuportabila la nivelul pulpei de la ambele picioare (in fata piciorului, nu stiu exact ce muschi este) si as vrea sa-mi recomandati, daca se poate, un remediu pt aceasta problema!
Multumesc!

Bună dimineaţa,
 de foarte multe mi s-a întâmplat să fiu în farmacie şi să aud pe câte cineva: "Daţi-mi, vă rog, ceva bun pentru răceală!" Nu există medicamnete bune şi medicamente rele sau medicamnete care să fie mai bune şi medicamnete mai rele. Sunt numai medicamente indicate corect sau nu. Este acelaşi lucru şi în cazul dumneavoastră: doriţi "ceva care sa ajute la proba de rezistenta". Există o medicamentaţie care poate susţine efortul sportiv şi o altă categorie de medicamente care să ajute organismul să se refacă după efort numai că aceste medicamente pot fi recomandate numai după o consultaţie medicală care va ţine seama de particularităţile dumneavoastră.
 Pe de altă parte, pe acest forum nu pot recomanda medicamente pentru a nu face reclamă gratuită firmelor de medicamente.
În concluzie, vă recomand o consultaţie la un medic de medicină sportivă.

Cabinet Alternative Iasi

Data: 1 august 2010
1027.Comentariu/Intrebare:  punct herniar

buna ziua,
in urma unor dureri de mica intensitate in zona pelviana (stanga) care s-au intins pe perioada unei saptamani am decis sa merg la doctor. cu o trimitere de la medicul de familie am mers la 2 chirurgi diferiti, amandoi spunandu-mi ca am un punct herniar, nu necesita operatie, insa trebuie sa nu mai ridic greutati (mai mari de 30 kg). mi-au spus ca imi recomanda ca in cazul in care vreau in continuare sa fac miscare sa ma axez pe activitati gen alergat, tenis, inot, altele decat ridicarea de greutati. as dori sa continui antrenamentul fizic, insa doar cu ridicarea unor gantere de 2,5 kg, pentru a imi mentine musculatura bratelor. legat de inot, m-am interesat la bazinele din zona si preturile sunt un pic cam mari.
va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Buna ziua,
Recomandarile primite sunt corecte si este bine sa le respectati!
Sanatate,

initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 3 august 2010 
1028.Comentariu/Intrebare: leziune menisc

buna ziua.
am fost diagnosticata de curand in urma unui rezultat RMN cu:
CONCLUZIE:
Degenerare grad II la nivelul CPMI.
Condrita condil femural lateral.
Intindere LCM.
Care ar fi cel mai indicat tratament pentru aceste afectiuni,-
in primul caz artroscopia este cea mai buna solutia?
sau se poate si fara(mentionez ca mi se acumuleaza saptamanal lichid in genunchi si este extras saptamanal).multumesc.
Stima
Data: 4 august 2010

Bună ziua,
Indicaţia pentru un tratament sau a altuia este un algoritm extrem de complicat care nu poate fi decis printr-o consultaţie pe internet, ori cât de multă susţinere şi dorinţă de a vă ajuta aş avea.
O primă remarcă pe care aş face-o se referă la faptul că faceţi puncţie săptămânal. Aş sugera să mai mergeţi şi la un lat medic pentru o altă părere - eu nu recomand puncţia - lichidul sinovial care este extras trebuie să se refacă aşa că după puncţie organismul va produce şi mai mult ca reacţie de apărare şi în al doilea rând este un lichid care conţine toate elemetele necesare procesului de refacere locală. Lichidul este cel care lubrefiază interiorul articulaţiei.
Din diagnosticul pe care îl scrieţi deduc că poziţia genunchilor nu este una corectă - adică aveţi obiceiul să staţi cu genunchii în extensie (întinşi peste poziţia normală). Dacă nu veţi corecta poziţia după operaţie există riscul apariţiei unor dureri.
Diagnosticele pe care le prezentaţi, luate separat, nu sunt grave - ceea ce este mai delicat este asocierea lor.
Aş opinia pentru încă 2 păreri medicale  - nu pot să dau un sfat fără să vă văd. După aceea veţi putea avea la dispoziţie toate datel şi veţi lua cea mai bună hotărâre.
Ceea ce pot să afirm, chiar şi fără consultarea cazului, este faptul că, dacă vă hotărâţi pentru operaţie ar fi mai bine să faceţi efortul financiar pentru o artroscopie.

Multă sănătate şi inspiraţie în luarea deciziei optime!top

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

Data: 4 august 2010
1029.Comentariu/Intrebare:  Durere genunchi

Buna ziua
Sambata aceasta am terminat al treilea maraton din viata mea :) (Ciucas Trail Running )si vreau sa continui (pe 2 octombrie voi participa la Maraton Piatra Craiului). Problema mea se prezinta in felul urmator: am o durere de genunchi fara umflaturi, la ambii genunchi, in partea din fata sub rotula  durerea apare in timpul efortului dar devine insuportabila dupa, nu pot face alergare in vale din aceasta cauza sunt obligat sa reduc ritmul pana la mers foarte usor, nu pot sari de la inltimi mai mari, si mai apare atunci cand conduc mai mult timp de abia reusesc sa cobor din masina.
Va rog din suflet sa imi dati un raspuns si da imi spuneti daca exista vreo sansa sa ma recuperez pana pe 2 octombrie. Multumesc
Data: 5 august 2010

Buna ziua,
Durerea bilaterala in regiunea mentionata, aparuta dupa un maraton, sugereaza o afectiune de suprasolicitare sportiva.
Diagnosticul acestei afectiuni trebuie pus intr-un cabinet medical!
Orientativ poate fi vorba de (si este necesar un diagnostic diferential intre):
- tendinita rotuliana;
- maladia Hoffa (+/-);
- periostita tibiala;
- fractura de stress etc.
Sanse de recuperare exista!
Totul depinde de rapiditatea diagnosticului, eficacitatea tratamentului, capacitatea de recuperare a organismului Dvs. si nu in ultimul rand de adaptarea programului de antrenament.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 7 august 2010
1030.Comentariu/Intrebare:  

Am un baietel de 13 ani care de aprox. 1 an i-a crescut pe lateralul talpilor in exterior niste umflaturi care ies in relief cam 1 cm fata de linia talpii. Am fost la un medic ortoped care a zis ca acele umflaturi sint niste muschi tari.Si a urmat un tratament cu diprofos 3 injectii in fiecare umflatura la interval de 3 sapt. fiecare. Acele umflaturi nu au disparut desi la recomandarea medicului respectiv baiatul nu a mai facut efort fizic. Mie mi se par ca niste oase, asa sunt de tari. As dori sa stiu si parerea dvs. cam ce ar putea fi si eventual daca mai trec de la sine sau necesita operatie daca nu trece cu vreun tratament.
Va multumesc.
Data: 9 august 2010

Buna ziua,
Poate fi luata in discutie o tulburare de statica a piciorului ... picior plat, dar diagnosticul nu poate fi pus prin internet.
Aveti nevoie de inca o opinie medicala (medicina sportiva sau ortopedie).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.