Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 21 iulie 2010 
1015.Comentariu/Intrebare:  Varicocel - sport

Buna Ziua,
M'am prezentat la dr. urolog pt ca simteam durere la testicolul stang si in urma consultatiei apoi tratament cu medicamente 10 zile si spermograma efectuata mi'a dat diagnosticul de varicocel si unica sansa ar fhi operatia! Eu as spune ca am sau e vreme pt acea interventie chirurgicala si intrebarea mea ar fhi daca pot executa exercitii fizice, la sala..sport ? spre ex. culturismul, cu acest diagnostic fiind dat si fara efectuarea momentana a unei operatii. Si daca e sa re'incep acest sport ce s-ar putea intampla ???..fara operatie! f. curios. Durere nu mai am datorita tratamentului ci doar acel zgarci sa spun asa,..langa testicolul stang ink prezent, dr.'ul urolog spunand ca ar trebui sa se retraga. Multumes frumos pt timpul acordat acestei intrebari, astept cu nerabdare!
Cu Stima!
Data: 25 iulie  2010

Buna ziua,
Colegul Dr Serban Damian a scris un articol "Varicocelul" care ar trebui sa raspunda la toate intrebarile Dvs.
Ce se poate intampla dupa reluarea activitatii sportive (culturism) in lipsa interventiei (care este extrem de simpla) este sa reinceapa durerea si cresterea in volum (dilatatia venelor respective) datorita presiunii abdominale mari din cursul exercitiilor.
In aceasta situatie se va reveni la solutia chirurgicala.
Sanatate,

Data: 23 iulie 2010 
1016.Comentariu/Intrebare:  

de 7 luni am probleme cu spatele si mai exat cu muschii. noapte cand dorm daca i-mi este rece acestia incep sa ma doara si se umfla. am incercat mai multe metode dar nimic : midocalm, movalis, moldamin, masaj, tador, arocoxia....etc si doar de la moldamin au disparut junghiurile din spate si durerile sporadice pe care le aveam pe la umar si coloana...dar muschii spatelui ma supara in continuare. fiind foarte cald am dormit fara tricou pe mine si a doua zi m-am trezit cu dureri puternice de spate si cu muschii inflamati, am si o senzatie de rece permanenta la spate. daca se poate sa ma sfatuiti ce se ar putea face sau la ce medic sa ma prezint, ca la ultimii doi care am fost nu prea am avut nici un rezultat : unul mia dat midocalm si zandinar.....doar calmante, dar astea se pare ca nu rezolva problema

Buna ziua,
Din pacate ati omis sa mentionati regiunea: cervicala, dorsala, lombara (mai putin probabil sacrata).
Oricum aveti nevoie de un diagnostic!
Problema poate fi de competenta internistului, reumatologului sau a ortopedului (daca durerea este data de o patologie a colonei vertebrale), eventual a medicului de recuperare.
Este necesar ca medicul Dvs. de familie sa va orienteze in directia cea mai probabila, deoarece prin internet nu este posibil.
Sanatate,

Data: 23 iulie 2010 
1017.Comentariu/Intrebare:  ruptura menisc

BUNA ZIUA. AM FOST OPERAT LA GENUNCHI PENTRU: LEZIUNE CORN POSTERIOR IN" TOARTA DE COS" MENISC INTERN DREPT CONDROMALACIE ICRS 3 CONDIL FEMURAL INTERN SI PLATOU TIBIAL INTERN. AS DORI DACA SE POATE CITEVA SFATURI: DACA TREBUIE SA PORT FASA SI DE CARE , CE EXERCITII TREBUIE SA FAC SAU DACA TREBUIE SA FAC FIZIO SAU KINETOTERAPIE. VA MULTUMESC

Buna ziua,
O orteza simpla care sa stabilizeze genunchil poate fi utila dar modelul trebuie recomandat de medicul Dvs. De asemenea kinetoterapia este indicata cu rolul de a intari musculatura si a stabiliza articulatia.
Fizioterapia in functie de evolutie (poate ameliora simptomatologia condromalaciei).
Sanatate,

Data: 24 iulie 2010 
1018.Comentariu/Intrebare:  

Multumesc pentru raspuns!

Pana la artroscopie pot sa fac exercitii fizice moderate (alergare usoara, exercitii pentru tonifierea muschilor, inot etc)?
 Am facut baschet de performanta pana la 18 ani, dar in ultimii 7 ani m-am limitat doar la activitatiile mentionate mai sus.
 Acum 1 luna, in timp ce alergam am simtit o intepatura puternica in interiorul genunchiului si ulterior (dupa comprese reci si antiinflamatorii 1 sapt.) simteam genunchiul slabit.
 Asa am ajuns la ortoped, care, in urma examinarii genunchiului, m-a cam speriat cand mi-a zis ca suspecteaza o leziune a ligamentelor. Urmeaza sa programez o artroscopie pentru clarificare si in acelasi timp sa-mi scoata o portiune din meniscul interior.
 Nu am probleme la mers (merg pe jos cel putin 1 ora pe zi), dar imi este frica sa mai alerg.

Ce parere aveti?
Data: 25 iulie 2010

Buna ziua,
Nu am inteles de ce ati precizat in mesaj Forum 126 (acolo era vorba despre cifoza dorsala) si nu am stiut daca sunteti aceesi persoana deci am postat intrebarea la sfarsitul Forumului.

Precizarea numarului este necesar pentru cei care revin cu aceeasi problema sau cu alta problema (obligatoriu aceeasi persoana) sau daca alte persoane / medici, doresc sa comenteze (strict pe "marginea" problemei) ...  intrebarea unei alte persoane, chiar cu un diagnostic similar, va fi postata separat (la data primirii).

Este adevarat ca poate nici eu nu am fost prea explicit la instructiuni (smile!) ... dar voi corecta!

Puteti face exercitii de intretinere a musculaturii, de preferat izometrice, mers normal si inot,
Exercitiile (sporturile) care presupun flexia - extensia rapida a genunchiului nu sunt recomandate, deoarece pot agrava leziunea de menisc, eventualele leziuni ale cartilajului articular sau suprasolicita / leza si celelate ligamente.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 27 iulie 2010 
1019.Comentariu/Intrebare:  

Buna Ziua!
Am si eu o nelemirire. Eu sunt arbitru de fotbal si asta imi cere o conditie fizica buna. Pana acum 2 saptamani alergam foate bine nu ma deranja nimic si eram mandru de asta. Dar intr-o zi m-am simtit mai rau (cand zic mai rau ineamna ca ma durea purin muschi) am lasat asta pe baza k sunt obosit si dupa o noapte de somn o sa-mi revin si adoua zi o sa ma sint bine. Dar nu a fost de loc asa adoua zi ma durea gamba de la piciorul stang dar asta am rezolvat-o. Problema e ca acum ma doare tot piciorul stanga dar mai sus langa penis unde se simnte pulsul. Incep incalzirea (1500 m ) si nu ma doare acolo dar cand ar trebuii sa maresc ritmul alerg circa 800 metri si incepe sa ma doara, e o durere urata nu pot alerga bine si frumos si simnt ca acolo o biluta care mai are putin si pocneste. Daca ma opresc stau jos si il misc mai pot face inca 800 m. Si asta e f slab pt mine k eu am un barem de atins. Nu stiu in ce masura ati inteles ce am vrut sa va intreb dar sper sa imi explicati dece ma doare si cum pot scapa de durere. Va rog mult am mare nevoie. Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Buna ziua,
Am inteles ce scrieti dar din pacate descrierea Dvs. este insuficienta pentru un diagnostic exact!
In general, pare a fi vorba despre o suprasolicitare care a determinat o patologie in regiunea inghinala.
Dar este nevoie de un diagnostic exact pe care nu il puteti obtine prin internet si de aceea trebuie sa consultati un medic de medicina sportiva sau ortopedie din regiunea Dvs.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Publicitate
1020.Comentariu/Intrebare:  Probleme cu antebratul drept

Buna ziua,

Chiar daca mai este dezbatut acest subiect - epicondilita, eu abia inainte cu aproximativ o luna am aflat ca am aceasta problema.

Problema a inceput astfel: anul trecut (2009) am practicat culturismul amator timp de 6 luni dupa care, in a 7-a luna am inceput sa fortez nota (treceam brusc la ridicatul greutatilor mari fara incalzire) in asa fel incat ma simteam rau (fizic) iar la un moment dat nu imi mai puteam folosi antebratul drept. Aveam o durere destul de mare in partea exterioara a antebratului pana la cot cand incercam sa ridic ceva flexandu-l. Nu am stiut ce problema am si m-am dus la medicul ortoped. Acesta s-a uitat la antebratul meu, a apasat pe muschi si am simtit o durere destul de mare langa os. Mi s-a spus ca am o intindere musculara, dat fiind faptul ca era si putin umflat (antebratul), m-am dat cu antiinflamator si apoi am revenit la medic dupa aproximativ 2 saptamani. In tot acest timp nu am mai ridicat greutati si am incercat pe cat posibil sa imi menajez mana dreapta de orice efort. Dupa cele 2 saptamani, medicul a apasat din nou pe muschi, iar durerea era foarte slaba si mi-a spus sa mai astept o saptamana dupa care ma pot apuca din nou de ridicat greutati dar incetul cu incetul si cu incalzire inainte (ceea ce inainte sa am intinderea am neglijat).

Abia dupa aproximativ 2 luni am inceput sa imi mai folosesc mana dreapta la treburile zilnice la fel ca mana stanga. De ridicat greutati nu m-am apucat nici in ziua de azi deoarece am tot simtit o durere "surda" in tot antebratul, durere ce pleca dinspre cot. Aceasta durere o simt in general cand mana este in repaus. Pot sa imi folosesc mana la fel de bine ca cea stanga. Datorita acestei senzatii ca de "reumatism" la oase, imi este teama sa ma reapuc de ridicat greutati.

In urma cu aproximativ o luna mi-am facut un ecograf si mi s-a zis ca nu am nici o problema musculara, nici de circulatie si sa stau linistit ca nu am nici o problema. Nu am fost multumit de acest raspuns deoarece pe mine ma tot deranja durerea, nu datorita intensitatii ei ci datorita faptului ca exista (durerea). M-am dus la o clinica privata din C... si mi-am facut acolo un ecograf, din nou. Inainte de a face ecograful medicul de acolo m-a pus sa trag de antebrat in timp ce el tinea (contra) de acesta sa vada daca simt vreo durere. Nu simteam nici o durere. Atunci mi-a apasat undeva pe la cot si am simtit o durere. Apoi mi-a facut ecograful si mi-a zis ca e o diferenta dintre tendonul de la cotul drept si cel stang. Cel drept era o idee mai umflat. Diagnosticul a fost dat: epicondilita laterala. Nu am primit nici un tratament(mi s-a spus sa ma dau cu crema antiinflamatoare). M-am dus la o clinica privata de ortopedie din C... sa vad ce mi se spune sa fac. Medicul ortoped mi-a spus sa tin o orteza pe mana timp de 6 saptamani si ca pot face exercitii cu greutati dar cu incalzire inainte. Nu mi-am permis acea orteza deoarece era una scumpa si am gasit una pe net mult mai ieftina si am cumparat-o. M-am masurat inainte sa iau marimea corecta. Am folosit-o 6 saptamani dar de ridicat greutati nu m-am apucat inca (de teama)si nu am observat nici o ameliorare.

Am o intrebare destul de prosteasca: Am tinut pe mana orteza in primele 2 zile non-stop (inclusiv noaptea), dupa care m-am mai desteptat si am tinut-o doar ziua. Exista riscul producerii de cangrena la antebrat din cauza ca am tinut orteza pe mana 48 de ore in continuu? Daca tin orteza pe mana doar ziua iar seara o dau jos inainte de culcare, nu se poate produce cangrena la antebrat?

Sper sa nu par stupid din cauza acestor intrebari dar eu sunt un tip de om ce imi fac griji foarte repede.

Marea intrebare este: Ce pot face pentru a ma reapuca de ridicat greutati deoarece imi doresc foarte mult sa fac acest lucru dat fiind faptul ca sunt destul de slabut? Imi doresc sa cresc in masa musculara si cand ma uit cat de mult am slabit in toata aceasta perioada de repaus, ma deprim.

Va rog frumos sa imi raspundeti (daca considerati importanta problema si nu incurc cu nimic)!
Va multumesc mult de tot,
C
Data: 29 iulie 2010

Buna ziua,
In primul rand nu va deprimati! Psihicul are un rol esential in recuperare!
In al doilea rand, "cangrena" cum denumiti Dvs. ischemia acuta este putin probabil sa se produca in cazul unei orteze bine facute; daca totusi apar unele manifestari ischemice (durere, amorteala etc.) distale, ele inceteaza imediat dupa scoaterea ortezei si credeti-ma, daca apare o astfel de durere ... nu aveti cum sa mentineti in continuare orteza.
Incercati in tratament de fizioterapie si gimnastica pentru ca repausul este bun, ortezarea este buna dar uneori fara tratament de recuperare problemele se rezolva mai greu.
Atentie si la programul de antrenament!
Sanatate,
initiat si realizat de:

1021.Comentariu/Intrebare:  Despre menisc si ligamente

In urma cu 1 an si jumatate m-am operat la meniscul extern al genunchiului drept.in timpul operatiei cu artroscop medicul a observat si ruptura la ligamentele incrucisate.din cauza prea multor zile de CM operatie la ligamente nu a mai avut loc. Acum dupa un an si jumate ma simt bine si as vrea sa stiu daca imi recomandati sa ma apuc iar de fotbal sau nu.am jucat de 2 saptamani cu colegii de servici un fotbal destul de usor si m-am simtit bine.Daca totusi imi indicati sa reincep sa joc fotbal ar fi indicat sa port o orteza care sa imi protejeze ligamentele sau e mai bine fara? Credeti ca m-ar ajuta sedintele cu injenctii cu ozon pentru ca m-a sfatuit cineva sa fac.
Va multumesc anticipat

Buna ziua,
O astfel de recomandare nu se poate face fara o evaluare clinica, pentru ca prin internet nu pot aprecia stabilitatea pasiva si activa a genunchiului.
Orteza va poate oferi, in mod cert, un confort psihologic ... ceea ce nu este de neglijat dar fara o evaluare, nu pot spune cu certitudine ca va poate ajuta.
Exista foarte multi factori de care trebuie tinut cont si am sa va dau doar unul - greutatea corporala; in cazul unei greutati corporale mari si foarte mari, este putin probabil ca o orteza simpla sa "faca fata" iar la ortezele (sa zicem) mai complexe trebuie apreciat raportul cost - beneficii.
Nu cred ca ozonul introdus intraarticular poate reface ligamentul incrucisat si nici stabiliza genunchiul dar este posibil sa ajute, in cazul altor leziuni, la indicatie medicala.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 28 iulie 2010 
1022.Comentariu/Intrebare:  

buna ziua sunt baiat de 30 ani imi place sportul in general fotbalul am cam 85 de kg si acum vreo 3-4 luni au aparut  o jena la picioril drept la tendonul ahilian  apoi durerea a inceput sa mai cresca in intesitate iar acum ma doare si la mers iar de alergat sau  sa merg la fotbal nu mai se pune problema am fost la ortoped si mia spus ca am o tendinit asi va trece am luat ketonal si ceva pt relaxarea muschiului am terminat tratamentul si ma doare mai rau

Buna ziua,
In situatie descrisa se poate lua in discutie si o leziune (ruptura partiala) a tendonului.
De aceea o ecografie locala poate fi indicata apoi trebuie evaluate beneficiile unui tratament de recuperare mai complex (fizioterapie, kinetoterapie si masaj).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.