Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 19 iunie 2010 
975.Comentariu/Intrebare: Glezna

Buna ziua,
Acum aproximativ 2 saptamani am remarcat ca la piciorul drept, cam la 1 cm de glezna pe laterala piciorului, in tesutul care inconjoara glezna, mi s-a format ca un nodul , destul de mic. Nu este dureros, si destul de putin mobil la palpare, dar nu stiu ce ar putea fi...
Ma puteti ajuta cu o parere sau un sfat?
Va multumesc
Data: 20 iunie  2010

Buna ziua,
Este necesara o consultatie!
Prin internet nu va pot ajuta.
Sanatate,

Data: 20 iunie 2010 
976.Comentariu/Intrebare: 

Buna seara
Acum trei saptamani am jucat tenis de camp si am suferit o accidentare la tendonul lui Ahile, respectiv o ruptura partiala de tendon. Am purtat aparat gipsat, iar acum cred ca am nevoie de recuperare. Cand am dat gipsul jos, glezna era inca umflata si aveam dificultati si dureri suportabile la mers. Va rog sa imi spuneti in ce consta recuperarea si ce tip de exercitii imi recomandati. Am constatat ca, daca incerc sa ma trag de degetele de la picior, sa intind tendonul, este o durere suportabila, insa nu am insistat
Data: 22 iunie  2010

Buna ziua,
Va recomand sa efectuati recuperarea (fizioterapie si kinetoterapie) intr-o clinica specializata!
Nu se pune problema ... ce exercitii sa efectuati ... ci nivelul (intensitatea) si progresivitatea acestora.
Este bine a se incepe cu o evaluare ecografica care trebuie repetata la intervale regulate.
Sanatate,

Data: 21 iunie 2010 
977.Comentariu/Intrebare: 

buna ziua,
as vrea si eu un tratament pentru ca am facut o radiografie la ceafa intrucat ma confrunt cu dureri groaznice de cap.
si mi s-a dat diagnosticul hipertrofia apofizelor transverse de la nivelul vertebrei C7.
ma doare capul de innebunesc si mi s-a prescris k... duo si m..., dar nici un rezultat.
imi puteti spune un tratament si ce inseamna diagnosticul asta? e grav?
Data: 23 iunie  2010

Bună ziua,
îmi pare rău pentru suferinţa dumneavoastră. Cred că ar fi cazul ca cu radiografia pe care spuneţi că o aveţi să mergeţi la ortopedie şi să mai cereţi şi o altă părere.
Pe de altă parte, cu siguranţă că nici poziţia coloanei nu este cea corectă. Din acest motiv consider că o nouă consultaţi ar fi utilă, să vă fie arătată şi poziţia în care să staţi cu capul.
Pentru astfel de situaţii este utilă şi kinetoterapia: exerciţiile de elongare a coloanei vertebrale şi posturarea coloanei.

Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Data: 22 iunie 2010 
978.Comentariu/Intrebare: 

Am suferit o operatie de hernie de disc L4-L5 pe data de 26 mai, 2010. La iesirea din spital mi s-a recomandat sa urmez tratament cu Movalis, Mydocalm si Milgamma, timp de 7 zile. In timpul tratamentului durerile s-au mai ameliorat , dar imediat dupa terminarea lui , m-au luat din nou dureri destul de mari, in tot spatele, mai ales zona bazinului si piciorul stang, din sold pana jos in degete (asa cum aveam si inainte de operatie de altfel...) Apoi am luat din nou inca o serie de medicamente si acelasi lucru se intampla. Incep durerile cand termin tratamentul...
Ce trebuie sa mai fac acum, sa continui cu antiinflamatoare, pana la 6 saptamani , cand trebuie sa merg la control , la T.M. , unde m-am operat? Va rog sa-mi dati un raspuns, fiindca nu mai stiu ce sa fac, ca nu imi este bine deloc...  Ar fi bine sa merg intr-o statiune balneo, unde anume?

Buna ziua,
Trebuie sa mergeti la recontrol chiar daca nu s-au implinit cele 6 saptamani!
Explicati problemele Dvs. medicului care v-a operat si acesta va decide cea mai buna optiune.
Eu cunosc insuficient starea Dvs. pentru a face recomandari.
Sanatate,

initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

979.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua,

In urma unei lovituri in rotula mi-a aparut la nivelul superior al acesteia (in exterior) o imflamatie. Timp de 3 saptamani aceasta s-a marit ajungand la 2x3cm. Am fost la spiatl unde am facut radiografie si mi s-a spus ca am un chist sinovial.
Piciorul mi-a fost imobilizat pentru 2 saptamani si trebuie sa iau a...si t....
Va rog sa imi spuneti cat de grava este aceasta situatie si daca repausul va ajuta retragerea chistului. Eventual daca pot face ceva pentru a grabi procesul ... comprese .. masaje.. multumesc.
Data: 23 iunie 2010

Buna ziua,
organismul are ritmul lui propriu de a se reface şi de multe ori sportivii/antrenorii/federalii vor refacere "ieri, dacă se poate"!
Dacă este aşa de important pentru dumneavoastră să vă refaceţi "repede" de ce aţi aşteptat 3 săptămâni până să mergeţi la medic?
Dacă diagnosticul este corect tratamentul este adecvant şi nu aveţi decât să aşteptaţi resorbţia chistului.

Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

980.Comentariu/Intrebare: 

practic fotbalul de 8 ani pe postul de portar...acuma am ajuns la o varsta in care am realizat k toata munca a fost in zadar din cauza inaltimii...am 1.74 si ca sa sper k pot ajunge undeva as avea nevoie de cel putin 4 cm...am 18 ani si as vrea sa fac un tratament de crestere...as vrea un sfat dar va rog sa fie luati in considerare k fotbalul ii sa zic asa viata mea...
Data: 23 iunie 2010

Buna ziua,
nu ştiu dacă lucrurile trebuie privite chiar aşa de în tragic. Cei 4 cm de care spuneţi dumnevoastră pot fi compesaţi prin alte calităţi şi prin multă pregătire specifică. Nu cred că dacă cineva are 1.78 cm şi nu are şi calităţile biomotirce necesare poate să facă sport de performanţă. Astea sunt mituri sau blocaje în gândire. Puteţi merge la endocrinnologie şi de acolo să primiţi un tratament numai că nu cred că cineva va fi dispus să-l prescrie mai ales că nu aveţi decât 18 ani şi este posibil să mai creşteţi. De ce nu faceţi exerciţii din atârnat la spalier? Ce înălţime au părinţii dumneavoastră?

Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu
Cabinet Alternative Iasi

Data: 23 iunie 2010 
981.Comentariu/Intrebare: 

In ultimul timp am dureri la genunchiul drept deobicei dupa ce stau mult timp in picioare sau umblu mult. Am fost la ortoped si mi-a spus sa fac un RMN.
Pe RMN a iesit leziune la menisc si dupa ce m-am intors la ortoped mi sa sugerat sa fac o artroscopie. As dori sa stiu mai multe despre acest procedeu, timpul de spitalizare si costurile operatiei.
Multumesc anticipat
Data: 25 iunie 2010

Buna ziua,

Informatii pe scurt
Artroscopia implica:
- un set de analize de laborator;
- anestezie rahidiana;
- 24 ore de spitalizare;
- efectuarea a doua incizii prin care se introduce (in articulatie) o camera de luat vederi (imaginile captate se vad pe un monitor) si diverse instrumente miniaturale cu care se inspecteaza si se repara eventualele leziuni;
- durata interventiei (aproximativ) 60 minute;
- reluarea activitatii obisnuite in 7-14 zile si a activitatii sportive pana la 30 zile.
Informatii puteti gasi si cercetand (cu rabdare) Forumul sau solicitand detalii medicului Dvs.
Sanatate,

initiat si realizat de:

Data: 24 iunie 2010 
982.Comentariu/Intrebare: 

Buna seara!
ma numesc A. si am 17 ani!acum 3 saptamani am avut un accident rutier din care am iesit cu o ruptura musculara partiala la gamba piciorului drept.Timp de 1 saptamna jumate a fost foarte umflat si 2 saptamani am avut dureri continue care nu treceau nici cu cele mai puternice calmante.Am fost la mai multe controale si doctorii au pareri diferite spunand sa calc in picior, parerea altor doctori fiind sa nu calc aproximativ 1 luna de zile. Glezna inca mai este putin umflata si mai am uneori dureri! As vrea totusi sa stiu ce unguente sa folosesc si cum sa procedez, sa merg sau nu!
Va multumesc foarte mult o seara buna!
Data: 25 iunie 2010

Buna ziua,
Din pacate nu va pot sfatui prin internet!
Nu am suficiente argumente ca sa sustin repausul sau reluarea mersului ... mai ales ca medicii care v-au consultat s-au contrazis!
Totusi ... cum sa procedati?
Trebuie sa urmati toate indicatiile medicului care va inspira cea mai mare incredere ... adica trebuie sa va alegeti un medic!
O opinie medicala este buna, o a doua opinie este exceptionala dar peste 3 opinii ... pot "incurca" pacientul!
Sanatate,

initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.