Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 16 iunie 2010 
967.Comentariu/Intrebare: 

am 22 de ani sunt balerin la ... sufar de 2 ani de poliartrita reumatoida sunt activ profesional am dureri mari strang din dinti, iau medicamente prescrise de doctor iau suplimente naturale care ma ajuta intr-o oarecare masura.
As dori daca puteti sa ma puneti in contact cu persoana cu poliartrita reumatoida care dorea sa faca culturism.
As dori informatii in legatura cu medicamentul ENBREL . v-as multumi pt niste sfaturi
MULTUMESC ID MESS kalman_1987@yahoo.com
Data: 20 iunie  2010

Buna ziua,

Nu va pot furniza datele de contact ale celor care scriu pe Forum, dar daca imi specificati (printr-un e-mail) numarul intrebarii si persoana respectiva a completat adresa de e-mail, ii pot trimite mesajul Dvs. urmand, daca doreste, sa va contacteze.

Despre medicamentul mentionat - numai ce am gasit pe internet:
http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Enbrel/emea-combined-h262ro.pdf
http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Enbrel/H-262-ro1.pdf
Trebuie sa gasiti un medic cu experienta practica in utlizarea acestui produs.

In conditiile in care doriti sa va continuati cariera, medicina actuala va poate ajuta ... "doar intr-o oarecare masuta" (din pacate).
Pe langa tratamentul de specialitate (reumatologie) puteti incerca si metode terapeutice "orientale": yoga, acupunctura ...
Utilizarea unor produse de protectie ... orteze (genunchiere, cotiere) in timpul repetitiilor pot scadea / reduce microtraumatismele articulare.
Sanatate,

968.Comentariu/Intrebare: Consultanta pe FORUM - Ortopedie

Buna ziua.
In timpul unui  meci de handbal am suferit o accidentare a genunchiului drept. In urma examenului RMN medicul radiolog a concluzionat urmatoarele:
Rezultat:
1. ligamentul incrucisat ant. tumefiat cu intreruperi fibrilare;
2. ligamentul incrucisat post. tumefiat cu intreruperi fibrilare extinse in 1/3 proximala
3. ligamente colaterale normale
4. meniscurile normale
5. cantitate mica de lichid intraarticular retroparetal si in recesurile colaterale.
CONCLUZIE:
1. elongare cu rupturi fibrilare extinse de ligament incrucisat ant. si ligament incrucisat posterior.
2. fara leziuni de meniscuri
Practic handbal de performanta de aprox. 4 ani.
Va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de interventie chirurgicala sau doar de tratament medicamentos cumulat cu recuperare medicala. Multumesc ptr raspuns

Buna ziua,
La varsta Dvs. de obicei se incepe cu tratament de recuperare, urmand ca medicul care va trateaza sa va sfatuieasca in continuare.
Sanatate,

969.Comentariu/Intrebare: genunchi

buna ziua am fost diagnosticat acum 2 ani cu gonartroza la genunchiul drept    problema  e ca nu mai pot folosi genunchiul decat in proportie de 40 la suta  in timpul unei repetitii fara stind pe scaun am vazut cum mi sa dus in lateral un mic os chiar langa rotula nu am mai putut sa il intind decat dupa ce au venit cei de la urgent si mi  au pus o atele gonflabila   ce sa fie  nu pot face extensia maxima a piciorului nu am putere in genunchi si nici flexii normale  stand simt cum mi se suprapune ceva in interioorul genunchiului        e poveste lunga
multumesc anticipat   muuuult

Buna ziua,
Povestiti totul, exact ca mai sus, unui ortoped!
Descrierea Dvs. seamana foarte mult cu o condropatie cu corp liber intraarticular ("soarece intraarticular") dar diagnosticul trebuie pus clinic si imagistic (RMN).
O artroscopie poate fi indicata.
Sanatate,

Data: 17 iunie 2010 
970.Comentariu/Intrebare: menisc

am facut RMN la genunchiul stang,in urma analizei mi s-a comunicat ca as avea "leziune la cornul T2 menisc interior si lama lichid perirotula.se poate face tratament sau trebuie operatie.
Data: 20 iunie 2010

Buna ziua,
Informatia furnizata este insuficienta!
Trebuie sa discutati cu medicul care v-a recomandat examenul RMN sau reveniti cu detalii (varsta, ocupatie, ce va supara, rezultatul complet al examenului RM etc.)  ... pentru Forum 970.
Sanatate,

initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

971.Comentariu/Intrebare: Hematom Osificat

In urma cu zece ani am fost diagnosticat cu  hematom osificat la coapsa piciorului stang, se pare insa ca nu a fost extirpat in totalitate.
As dorii sa va intreb daca exista si o alta metoda de tratament in afara de operatia clasica ??
Va multzumesc !!

Buna ziua,
Tratamentul de fizioterapie si kinetoterapie nu (mai) pot decat sa imbunatateasca situatia locala astfel incat sa puteti trai cu hematomul osificat ...
Discutati optiunile de tratament intr-un cabinet, deaorece eu dispun de informatie limitata.
Sanatate,

initiat si realizat de:

972.Comentariu/Intrebare: RMN genunchi

buna ziua
va rog,sa interpretati, rezultatul examenului IRM:
-segmente osoase articulare-cu pozitie si forma normala
subtierea cartilajului articular inferior condilian extern pe aprox 10 mm,cu traiect fin de fisura pe marginea interna a zonei afectate + mici eroziuni subcondrale la acest nivel, fara edem osos asociat -condomalacie grad II-III
cartilaje articulare tibial si patelar-aspect normal
ligamente incrucisate anterior si posterior,ligamente patelar si cvadrigeminal, ligamente colaterale, retinacule patelare-in limite normale
minim fluid intrasinovial
mica acumulare inchistata in hiposemnal T2 neomogen, hiposemnalT1- depozite de produsi de degradare sanguina in stadiu cronic, de aprox 18/8/5mm in bursa supra patelara
grupele musculare din regiunea genunchiului -fara anomalii de semnal
va rog as dori o interpretare si variante de tratament afara de d...

Buna ziua,
Aveti o problema de uzura (subtiere) a unei zone din cartilajul articular al genunchiului ... denumita condromalacie, iar gradul II-III semnifica ca este destul de avansata.
Prin internet nu pot aprecia ce a generat afectiunea dar ea poate evolua, in timp, catre artroza.
De aceea, tratamentul condropatiei este asemanator celui pentru artroza, iar tratamentul cu solutiii viscoelastice este aproape umanim acceptat.
Va invit sa cititi ...
Principiile de tratament in artroza
Pot exista si optiuni chirurgicale.
Sanatate,

initiat si realizat de:

Data: 18 iunie 2010 
973.Comentariu/Intrebare: 

Am un baiat de 12 ani care a fost diagnosticat cu genunchi valgum. Ni s/a recomandat operatie la ambii genunchi pentru a se introduce o placuta. este o afectiune chiar asa de grava care nu se poate corecta prin dispozitive ortopedice? la mers nu se vede foarte tare afectiunea. calca intradevar un pic in interior si este si un pic grasut. ce sport ne reconmandati?

Buna ziua,
O indicatie chirurgicala ferma nu se poate dicuta prin internet!
Nu am suficienta informatie pentru a aprecia gravitatea situatiei!
Va invit sa apelati la serviciile de medicina sportiva din orasul Dvs.
Sanatate,

initiat si realizat de:

Data: 19 iunie 2010 
974.Comentariu/Intrebare: Recuperare hernie de disc

In urma unui antrenament unde mi-am solicitat coloana ridicand alta persoana am avut o criza de 2 saptamani in care spatele imi era blocat (nu ma puteam intrepta). Am facut un RMN si rezultatul e urmatorul:
Usoara scolioza lombara dextro-concava.
Degenerarea incipienta a discului L5 care apare usor hiposemnal T2, cu usoara reducere a inaltimii spatiului L5-S1.
Mici hernii intrasomatice in platourile vertebrale lombare.
Fara modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali.
Modificari incipiente de artroza la nivelul fatetelor articulare lombare.
Minim prolaps L4 cu ruperea inelului fibros extern, cu compresiune pe sacul dural si atingere radiculara L4 stanga extraforaminal.
Prolaps L5 cu ruperea inelului fibros extern, cu compresiune pe sacul dural, ingustarea ambelor recesuri laterale L5-S1 si atingere radiculara S1 bilateral la acest nivel. Discul L5 vine in contact si cu ambele radacini L5 extraforaminal.

Dupa 2 luni de kinetoterapie mai am dureri(in special cand stau jos mai mult de o ora) si nu ma simt apt sa reincep activitatea sportiva de orice fel.
As vrea sa stiu in cat timp as putea sa reincep sa joc basket sau arte maertiale si ce metode alternatie am pentru recuperare.
Data: 20 iunie 2010

Buna ziua,
programul de kinetoterapie va trebui urmat minim 6-7 luni de zile - nu neapărat să mergeţi la cabinetul respectiv, puteţi să învăţaţi programul şi să-l faceţi singur, acasă.
Ar trebui să rugaţi să vă verifice şi poziţia în care staţi - pentru că se poate ca în şezut să nu staţi corect şi de aici senzaţia de amorţire.
Nu ştiu în cât timp veţi putea reîncepe activitate - în principiu, se poate şi acum numai că ar trebui să nu mai faceţi exerciţii de ridicare de greutăţi, persoane...

Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.