Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  111112113114115116117118119120
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 26 mai 2010 
935.Comentariu/Intrebare: ligamentoplastia

buna ziua! am fost operat artroscopic acum 5 saptamani la genunchiul drept, ptr ruptura de menisc extern. in timpul interventiei s-a depistat ca am si ligamentul incrucisat anterior rupt. am vazut si eu asta in timpul operatiei pe monitor.fac kinetoterapie de 8 zile si ma simt destul de bine. genunchiul nu se mai umfla si am inceput sa-l indoi aproape normal si sa merg bine. dl dr. mi-a rec sa merg pe 15 iunie ptr ligamentoplastie, lucru care ma ingrijoreaza mult. am inteles ca recuperarea este mult mai grea in acest caz. intrebarea mea este, voi putea duce o viata normala fara a face ligamentoplastia? e drept ca imi mai fuge din cand in cand genunchiul. ce imi recomandati sa fac? sa merg la operatie sau nu? va multumesc.
Data: 26 mai  2010

Bună ziua stimate domn,
Hotărârea de a merge sau nu la ooperaaţie este una personală şi nu poate fi influenţată în nici un fel.
Pe de altă parte nu ştiu ce înseamnă pentru dumneavoastră o viaţă normală...
În altă ordine de idei, ori ce fel de recuperare post operatorie este obositoare, depinde de ceea ce vă doriţi să obţineţi.
Am mai scris şi cu alte ocazii că nu fac recomandări decât după ce consult eu un caz.
vă doresc multă sănătate şi să luaţi decizia cea mai corectă pentru dumneavoastră.

936.Comentariu/Intrebare: mononucleoza

Buna ziua , acum cateva zile in partea dreapta a gatului mi-au aparut "niste galme"(ganglioni umflati)care mi-au provocat temperatura. Am fost la doctorul de familie si mi-a spus ca sunt suspecta de mononucleoza si mi-a recomandat un set de analize. Problema este urmatoarea: in caz ca am aceasta "boala" este afectata splina si am nevoie de un repaus pentru ca la efort exista riscul de a se rupe. Vreau sa va intreb daca exista exercitii care sa le pot face fara ca "ea" sa fie afectata cum ar fi stretching-ul sau exercitii care sa imi mentina forta. Mentionez ca pe data de 14 iunie trebuie sa dau probele sportive pentru admiterea la liceu si practic atletism de performanta.
Va multumesc si astept un raspuns din partea Dvs.
Data: 27 mai  2010

Buna ziua,
In situatia Dvs., efectuarea de exercitii (de orice fel) nu poate aduce beneficii notabile, adica efectul lor este nesemnificativ!
Va recomand sa respectati perioada de repaus chiar daca este posibil sa "iesiti" putin din forma!
Cred ca este mai bine sa va prezentati la probe ... sanatoasa si odihnita!
Sanatate,

937.Comentariu/Intrebare: contuzie forte - genunchi

Buna ziua,
In urma unei cazaturi pe gresie uda,am suferit o lovitura in zona genunchiului.
Am fost la medic,am fost diagnosticat cu o contuzie forte, mi s-a pus picorul in gips , iar acum l-am scos dupa 10 zile si port o fasa elastica iar knd urc scarile ma tine in zona loviturii, imi este teama sa calc serios pe scari si noaptea ma trezesc cu dureri de rotula ingrozitoare care tin cateva minute si apoi se opresc.
Care este cauza durerilor din timpul noptii, si de ce inca mai ma tine ???
Data: 27 mai  2010

Buna ziua,
Cauza durerilor nocturne este greu de identificat pe internet!
Daca mentineti fasa elastica in timpul noptii ... poate fi o posibila cauza;
fasa se utilizeaza doar in timpul zilei.
Pe de alta parte, perioada de vindecare dupa o contuzie forte poate atinge si (uneori depasi) 45 zile!
De aceea la 10 zile exista senzatia si teama mentionate e Dvs.
Starea genunchiului trebuie sa se imbunatateasca progresiv, pe parcursul urmatoarelor 7-10 zile; daca aceasta nu se intampla (sau dimpotriva) trebuie sa faceti o vizita medicului care v-a tratat.
Sanatate,

938.Comentariu/Intrebare: 

Am fost diagnosticata cu fractura trimaleolara cu sublux. post. tibio astragaliana. Medicul mi-a redus-o si mi-a pus aparat gipsat f-p si a spus ca sunt norocosa ca a putut fi redusa.
E suficient asa ceva sau trebuia operatie?
Va multumesc.
Data: 1 iunie 2010

Stimată doamnă,
Atitudinea terapeutică aparţine numai medicului care face consultaţia - cu pacietul în faţă şi pe baza unei radiografii....în rest sunt discuţii care nu pot conduce spre rezultatele scontate!
Dacă doriţi puteţi solicita o consultaţie la un alt ortoped dacă aveţi şi radiografia iniţială sau faceţi o nouă radiografie pentru control.
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF
Cabinet Alternative Iasi

Data: 27 mai 2010 
939.Comentariu/Intrebare: Examinare RMN

Buna ziua,
A-si vrea sa-mi dati un sfat in legatura cu o problema la genunchiul stang. In urma cu apoximativ 2 luni, in timpul unui joc de fotbal m-am lovit la genunchiul stang. Dupa o zi, cand durerea a inceput sa se intensifice si imi era din ce in ce mai greu sa misc piciorul am mers la ortoped. Am stat in ghips 6 saptamani, dupa care am facut examinarea RMN. Acum merg, genunchiul este putin unflat si simt niste intepaturi din cand in cand. V-asi ruga sa-mi explicati rezultatele examinarii RMN:
- hipersemnal STIR la nivelul maduvei osoase curespunzatoare condilului femural extern (contuzie osoasa);
- corticala osoasa cu contur regulat, cu grosime normala, fara modificari de semnal sub condrale;
- cartilagiu care acopera patela, condilii femurali si platourile tibiale cu grosime normala, suprafata regulata si caracteristici normale ale semnalului;
- meniscurile medial si lateral cu configuratie normala, cu semnal hipointens omogen;
- ligament incrucisat anterior cu semnal modificat, continuu, grosime pastrata (leziune ligamentara gradul I);
- ligament incrucisat posterior intact, normal ca grosime si caracteristici ale semnalului;
- ligamente colaterale intacte, cu grosime normala;
- revarsat lichidian articular in cantitate mica.
Va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu ce a-si avea de facut. Este un caz de operatie a ligamentului incrucisat anterior?
Va multumesc !!!
Data: 30 mai 2010

Buna ziua,
Leziunea ligamentara gradul I a LIAE nu se opereaza decat daca exista instabilitate articulara activa!
In rest RMN-ul nu arata leziuni care sa impuna obligatoriu interventia chirurgicala.
Cred ca optiunea cea mai buna este tratamentul de recuperare (ortezare, kinetoterapie eventual fizioterapie) pentru 2-3 luni, urmand ca la inceputul toamnei sa se faca un bilant (medical).
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

940.Comentariu/Intrebare: O problema a oaselor presupun

Am o problema o problema a oaselor cred ca din cauza unui rahitism probabil. de la fata partea stanga ezte mai pronuntata apoi partea dreapta mai putin , acelasi lucru ca urmare se intampla si cu, cutia toracica pieptul in partea dreapta osul este plat, iar in partea stanga o usoara curbura spre exterior ( musculatura mai dezvoltata in stanga), la nivelul soldurilor in partea stanga soldul este mai definit muschi abdominali nu sunt indentici oarecum intr-o parte mai ridicati intr-o parte mai josi, iai picioarele cred ca este o diferenta de 1 cm sau 0,5 stangul mai mic decat dreptul.. sper intr-un anumit mod sa nu luati in gluma postarea mea si sa ma ajutati daca puteti cu orice sfat va rog raspundeti-mi prin e-mail as vrea sa stiu daca exita vreo sansa sa mai corectez. multumesc anticipat.
Data: 30 mai 2010

Buna ziua,
Mici tulburari de dezvoltare ... sau dismorfisme: asimetrie toracica, a bazinului, inegalitati de membre inferioare etc. sunt prezente (sau sa zicem evidente) in grade variabile, la peste 50% din populatie ...
Deci nu este nici un motiv de ingrijorare!
O parte din aceste tulburari se corecteaza cu cresterea, o alta parte cu cresterea si kinetoterapia (gimnastica medicala), o parte nu se pot/vor corecta si va vor insoti ... toata viata!
O consultatie de medicina sportiva, cu un examen somatoscopic si o somatometric va pot aduce mai multe precizari si raspunsuri la intrebari.
Sanatate,
initiat si realizat de:

941.Comentariu/Intrebare: displazie?

BUNA SEARA,
Mi s-a intamplat acum 4 luni sa imi sara rotula din articulatie facand pur si simplu o miscare brusca.mi s-a pus aparat gipsat (atela de fapt) pentru ca la radiografie nu mi-a iesit nimic ca ar fi fracturat, rupt sau luxat.nu va pot descrie ce dureri ingrozitoare am avut cat timp purtam atela pentru ca acea fasa se largea f mult si practc ajunsesem sa tarasc atela decat sa-mi sustina genunchiul.in fine dupa ce mi-am scos atela la vreo 5 zile mi s-a intamplat iar...aceasi poveste...radiografie,atela s.a.m.d
Acum dupa 4 luni mi s-a intamplat din nou...sa ma duc iar sa-mi faca acelasi lucru care se vede ca nu da rezultate? ce ma sfatuiti.mentionez faptul ca doi medici diferiti mi-au facut acelasi lucru...probabil e un model de consultatii aici:))
Va multumesc anticipat
Data: 30 mai 2010

Buna ziua,
In cazul luxatiei recidivante de rotula ... tratamentul universal de urgenta, este cel aplicat Dvs.!!!
Deci este un model de tratament generalizat (smile!), pentru starea posttraumatica.
Evaluarea/corectarea cauzei care conduce la luxatia patelei (rotulei) nu se poate face imediat posttraumatic (cand genunchiul este marit de volum si dureros) ... ci la distanta (in timp).
De aceea nu ati avut rezultate!
Prin urmare este necesara o evaluare clinica si imagistica a articulatiei care sa stabileasca care este cauza luxatiei (displazie trohleara, insuficiente ligamentare, insuficiente musculare) si cea mai indicata metoda de tratament: chirurgical sau conservator (ortezare si gimnastica medicala).
Pana cand reusiti sa urmati sfaturile de mai sus, o orteza care sa stabilizeze rotula poate sa impiedice inca o recidiva.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 31 mai 2010 
942.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua!
Joc fotbal o data sau de doua ori pe saptamana,am 38 de ani, iar din luna decembrie 2009 am simtit o durere in zona inghinala dreapta, de fiecare data cand lovesc mingea cu piciorul drept. Si acum (luna mai 2010)am aceeasi problema. Am fost la medicul de familie care m-a trimis la radiologie. Din radiografie rezulta (asa a spus medicul de la radiologie)ca am coxartroza in stadiu incipient. Am fost la un medic ortoped care mi-a spus ca am pubalgie (in niciun caz coxartroza) si trebuie sa fac un RMN. Precizez ca nu am dureri decat atunci cand joc fotbal (cand lovesc mingea cu piciorul drept) sau cand fac miscari bruste (jena si durerile, usoare cei drept, persista cateva zile). Ce este de facut? Pot sa continui miscarea (alergari usoare, in nici un caz fotbal) sau repaus total?
Va multumesc! 
Data: 3 iunie 2010

Buna ziua,
Diagnosticul de pubalgie mi se pare (si mie) mai probabil decat cel de coxartroza iar daca aveti indicatie de RMN ... puteti reveni cu rezultatul (pentru Forum 942).
Puteti continua miscarea (dupa confirmarea RMN a diagnosticului) dar trebuie sa excludeti toate miscarile bruste care solicita zona ...
Puteti face si cateva sedinte de kinetoterapie pentru a invata tehnica de incalzire si miscarile de stretching pentru membrele inferioare ... pe care trebuie sa le efectuati inaintea activitatilor sportive recreative (exclusiv fotbal), urmatoarele 3 luni.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.