Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  111112113114115116117118119120
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 5 mai 2010 
903.Comentariu/Intrebare:  interpretare diagnostic

Buna seara,
As dori opinia D-vs in legatura cu diagnosticul pus fiului meu in varsta de 24 ani; mentionez ca a practicat baschet iar de 2 ani face fitness zilnic.

Diagnosticul este urmatorul:
tendinta la rectilinizarea segmentului cervical al coloanei 1/3 superioara si medie, cu disparitia lordozei fiziologice.
reducerea inaltimii spatiului C4-C5 posterior, asociata cu tendinta la formarea unor mici osteofite posterioare.
scolioza in S toraco-lombara, cu minimum rotare in ax la nivelul corpului T9-T10 si partial T11.
discreta reducere a inaltimii spatiului L3-L4 cu minim listezis la acelasi nivel.
Va rog si recomandarile necesare.
Va multumesc.
A.P.
Data: 9 mai  2010

Buna ziua,
Aparent este vorba de mici probleme la nivelul coloanei vertebrale,
dar fara a vedea efectiv radiografiile si a evalua persoana (statica si dimanica coloanei vertebrale) este imposibil de a face recomandari.
Atitudinea medicala poate varia de la masuri terapeutice (gimanstica, recomandari privind regimul de viata etc.) pana la expectativa ...
Deoarece sunteti din Bucuresti va pot ajuta cu o evaluare:
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.
Informatii suplimentare va pot oferi telefonic (telefonul meu de serviciu este 0745 027 456, luni-vineri in intervalul 10-18). Daca nu raspund imediat ... reveniti.(smile!).
Este bine sa aduceti toate documentele medicale pe care le aveti in posesie (bilete de iesire spital, radiografii, RMN/CT -inclusiv CD-, ecografii, analize etc).

Sanatate,

Data: 5 mai 2010 
904.Comentariu/Intrebare:  Consultanta PanSportMedical - clavicula rupta  aditional pareza mana cealalta

Accident de snowboard acum 2 luni, ortezarea  claviculei a creat o pareza in cealalta mana, cu care acum sunt in recuperare. As vrea sa stiu  daca e operabila  cealalta mana cu clavicula-care nu s-a prins. Sau daca nu exista nici un risc sa astept recuperare completa la  cea cu pareza. multumesc
Data: 9 mai 2010

Buna ziua,
Detaliile privind interventia chirurgicala vor fi stabilite de catre medicul ortoped (operator).
In situatia Dvs. atitudinea terapeutica si riscurile nu pot fi precizate decat in urma unei consultatii.
Sanatate,

Data: 6 mai 2010 
905.Comentariu/Intrebare:  

Buna ziua!
   Am avut o operatie de ruptura de ligament incrucisat cu suruburi resorbabile acuma un an de zile am facut recuperare o luna si as dori sa va intreb ce ar trebui sa fac sa imi revin mai bine deoarece daca stau mult in picioare sau daca merg mai mult pe jos ma mai doare?
  Ar mai trebui sa fac recuperare sau sa port vreo genunchiera?
  Va multumesc mult si astept un raspuns de la dvs, daca se poate pe email daca nu este bine si pe forum.
Data: 9 mai 2010

Buna ziua,
Prin internet nu se poate preciza cauza durerilor (recuperare insuficienta sau patologie asociata).
Aveti nevoie de o noua evaluare: ortopedie sau recuperare medicala ... sau medicina sportiva!
Este posibil ca ortezarea si recuperarea sa va ajute!
Sanatate,
PS - datorita timpului limitat ... consultanta se ofera exclusiv pe Forum!

906.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua,
va transmit rezultatele a doua RMN la genunchi dr.
1.14.01.2010
ruptura ligament incrucisat anterior genunchi drept.intindere ligament colateral extern.hidartroza.
2.27.04.2010
traumatism genunchi drept cu epansament lichidian intraarticular si pericapsular si contuzie osoasa femuro-tibiala.
mentionez ca am cazut in data de 29.11.2009
rog o parere personala
multumesc frumos
Data: 9 mai 2010

Bună seara,
Rezultatele de la RMN sunt interpretate de aceeaşi persoană?
De fapt de ce aţi făcut aceste RMN - nu mi- aţi spus ce vă supără, care sunt simptomele?
Ce altceva aţi mai făcut în afara RMN din noiembrie şi până acum ????
Cred că poate ar fi bine să mergeţi la cineva care are experienţă în interpretarea imaginilor.
Vă doresc multă sănătate!
Cabinet Alternative Iasi

907.Comentariu/Intrebare: Entorsa genunchi

Buna ziua,
Jucand baschet neincalzit si sarind dupa o minge, am aterizat pe piciorul unui coleg, acesta din reflex si-a tras piciorul, mie mi a "sarit genunchiul" . Am fost a doua zi la spital , nu se umflase absolut deloc, aveam doar dureri si senzatia ca sta stramb. Acolo mi s-a spus ca am o entorsa usuoara si ca nu e nici o problema, trebuind doar repaus articular. Totusi , dupa 2 zile durerile s au diminuat mult si as dori sa reiau activitatea, folosind orteza. Este ok? cat ar fi indicat sa astept? Mentionez ca sunt si relativ masiv avand 198cm si 105kg

Buna ziua,
Nu este ok!
Cred ca este bine sa asteptati cel putin 2 saptamani!
Apoi sa va reluati progresiv activitatea sportiva.
Sanatate,
Data: 19 mai 2010 
907.Comentariu/Intrebare: Nr pe Forum: 907

Buna ziua, am urmat sfatul dvs si am facut repaus 2 saptamani ( azi fiind cam 15 zile de cand m am lovit) pot sa merg normal , sa urc scari normal ( avand doar dureri mici la nivelul rotulei). Totusi, cand incerc sa joc baschet la intensitatea normala ( mai precis sa sprintez sau sa sar ) simt dureri destul de mari sub rotula, si am "frica" de a imi folosi articulatia.
Este normal sa fie asa, sau e posibil sa am altceva?
Daca se poate aproxima sau preciza, in cat timp as putea sa mi revin complet?
Va multumesc.
Data: 19 mai 2010

Buna ziua tinere domn,

Se pare ca trebuie sa invatati sa cititi cu mai multa atentie!

V-am scris ca nu este ok sa reluati imediat activitatea sportiva, ci sa asteptati cel putin  2 saptamani!
Apoi v-am scris sa reluati progresiv activitatea sportiva.

Dvs. ati asteptat fix 2 saptamani apoi ati si testat genunchiul la "intensitate normala" ... cand intensitatea normala trebuia atinsa peste inca 15-30 zile (progresivitatea!!!)

In aceste conditii apreciez ca evolutia este absolut normala ...
Prin internet nu se pot face aproximari sau precizari exacte (la zi), totul este relativ!
Incercati urmatoarele 2-4 saptamani un tratament de kinetoterapie si accentuez inca odata: progresivitate!!!
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

908.Comentariu/Intrebare: 

buna ziua  dl doctor in urma cu 6 luni m am operat de LIA SI si ruptura de menisc si mi s au aplicat suruburi resorsabile si acum dupa 6 luni merg usor schiop si aud trosnituri cand indrept piciorul la maxim , e o evolutie normala si aceste trosnituri is firesti. va multumesc anticipat

Buna ziua,
Mersul schiopatat nu este normal la 6 luni de la ligamentoplastie.
In ceea ce priveste zgomotele articulare nu se pot face aprecieri prin internet.
Solicitati ajutor medicului Dvs. deoarece eu nu dispun de informatii esentiale: varsta, starea Dvs., patologie asociata etc ... etc.
Sanatate,

initiat si realizat de:

909.Comentariu/Intrebare: Rezultat RMN genuchi

Buna ziua,
In urma cu o luna de zile mi s-a unflat genuchiul stang, fara sa ma fi lovit. Ulterior am facut RMN si iata rezultate care ma ingrijoreaza:
1. subluxatie laterala a rotulei;
2. revarsat lichidian articular in cantitate moderata, la niv cavitatii articulare observandu-se corpuri straine hiposemnal;
3. mic chist sinovial posterior cu damentru cavsicentrimetric;
3. discret hipersemnalPD Fat SAt in partile moi prepatelare (edem).
Ce sfat puteti sa imi dati.
Multumesc.

Buna ziua,
Trebuie precizata originea corpurilor intraarticulare.
Aveti nevoie de un consult ortopedic!
Sanatate,

initiat si realizat de:

910.Comentariu/Intrebare: Intindere inghinala

Buna ziua.
Am dureri in zona inghinala..la acel tendon din zona inghinala. Aceasta durere ma tine de vreo 3-4 saptamani. Din cauza programului campionatului nu am putut lua o pauza completa. M-am facut cu k..spray o saptamana. Durerea s-a ameliorat putin. Dar inca ma tine. Ce imi recomandati ?? Fac fotbal de vreo 6 ani.

Buna ziua,
O evaluare medicala si daca este necesara ... o ecografie locala.
Pana atunci ... menajare (repaus sportiv)!
Sanatate,

initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.