Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< [ 101 - 110 ]; 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  111112113114115116117118119120
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 29 aprilie 2010 
895.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Amendat pentru ca Pedalez

Am primit de curand o amenda de la politia comunitara a Municipiului Bucuresti, pentru faptul, ca circulam pe bicicleta pe aleile din parcul Tineretului. M-am hotorat sa nu platesc amenda (100 ron) sa sa fac contestatie la procesul verbal intocmit de politia comunitara. Doream, ca in plangere ipotriva P V sa adaug si pasaje din articolul dumneavoastra. Daca nu va deranjeaza aceasta intentie si mai aveti vreo idee, ceva , cum sa reusim sa la anulam aceste porcarii de legi si hotarari va rog sa ma contactati. Multumesc

Buna ziua,
Singurul lucru pe care nu il accept, in privinta articolelor mele, este preluarea si publicarea lor pe alte site-uri!
Deci puteti utiliza materialul respectiv in contestatia Dvs!
Daca doriti sa "atacati" amenda va sfatuiesc sa discutati cu un avocat ... inainte de a nu plati amenda!
Singurele posibilitati (in opinia mea) pentru anularea acestor "aberatii" este fie ca ele sa afecteze un jurist (smile!), fi ca o organizatie / asociatie care sprijina sportul si mersul pe bicicleta sa inceapa procedurile de anulare in justitie.
Succes,

896.Comentariu/Intrebare:  ligament Inflamat ?

Doresc sa va intreb despre o problema pe care o am de ani de zile .Simptomul este o afectiune pe care o pot cel mai bine descrie ca fiind  durerea provocata de o febra musculara, localizata in muschiul abdomenului inferior partea dreapta .Am consultat doi chirugi si am trecut si testul unui ecograf (la nivelul tesutului si nu in profunzimea organelor ) -concluzia nu este hernie inghinala ci poate inflamarea unui ligament .Tin sa precizez ca am facut mult sport la viata me , si resimt durerea surda de peste 6 ,7 ani de zile la exercitiu fizic prelungit ex.flotari (in special)  mai ales in zilele care urmeaza activitatii propriu zise .Tratamentul care mi-a fost indicat a constat in administare de antiinflamatoare si cam atat .Este o chestiune care incepe sa ma agaseze din ce in ce mai mult dat fiind ca sunt o persoana activa careia ii place sa faca jogging , sa mearga la gym , etc.
Nu stiu daca faptul ca sunt un pic ponderal poate cauza aceasta afectiune .
Va multumesc anticipat pentru raspuns , numai bine.

Data: 1 mai 2010

Buna ziua,
Dificil de apreciat prin internet!
Ca investigatii nu stiu ce se mai poate face ... decat:
- o evaluare clinica si radiologica a colanei lombare superioare, urmata daca mai este cazul de
- un examen RM in regiunea in care apare disconfortul.
Sanatate,

Data: 29 aprilie 2010 
897.Comentariu/Intrebare:  PanSportMedical - Consultanta pe FORUM

De aproximativ 3 saptamani simt ca la ridicarea mainii drepte mi se deplaseaza putin clavicula dreapta, vizibil. Am fost la un medic la F..., am facut o radiografie, pe care nu se vede mare lucru.
Medicul mi-a spus ca ar fi ligamentele slabite, si mi-a dat diclofenac pastile si unguent. Nu ma mai doare acum, dar deplasarea este inca vizibila. Dvs. ce imi recomandati? 

Buna ziua,
Este normal sa existe o mica deplasare a claviculei la ridicarea bratului, clavicula fiind un os mobil!
Prin internet nu se poate aprecia mobilitatea (gradul deplasarii) si nu ati mentionat nici care extremitate vi se pare ca se deplaseaza.
Mentionati si faptul ca nu va mai doare ... dar nu ati precizat in ce imprejurari a aparut durerea...
Imi pare rau dar acum nu am cum sa va fac recomandari ...
Dar, daca doriti, va stau la dispozitie cu o evaluare!
Sanatate,

Data: 30 aprilie 2010 
898.Comentariu/Intrebare: 

maria tg-mures am fost diagnosticata cu ciocuri la calcii de un an am facut fizioterapie radioterapie injecti si nici un rezultat,ba mai grav acum ma doare si glezna si tibia piciorului
nu stiu daca sa ma duc la alt medic sau ce sa fac

Bună dimineaţa,
Da, o solutie buna ar fi sa mai consulti si pe altcineva, exista si alte posibilitati terapeutice.
Durerile de la nivelul gleznei si tibiei se datoreaza modificarii biomecanicii mersului ca urmare a durerii, deci este absolut necesara si o alta parere in ceea ce priveste tratamentul.
Cabinet Alternative Iasi

899.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua,
Am un baietel de 8 ani care a fost diagnosticat pe baza RMN anul trecut in decembrie din cauza unor dureri sub genunchi (dar nu f mari si nu f dese) cu leziune de menisc extern gr 3 si chist meniscal.
Copilul a oprit intre timp orice activitate sportiva.
In Aprilie 2010 am repetat RMN-ul si concluzia este ca leziunea de menisc s-a mentinut iar chistul a crescut de la 1,6/ 0,5 cm  la 2,7/ 1 cm. Acum nu are dureri, genunchiul nu e umflat (nici nu a fost vreodata), are mobilitate, nu-i sare si nu i se blocheaza deloc.
Am consultat 2 medici din BV si din Bucuresti cu pareri diferite din cauza faptului ca acest tip de leziune este rar la copii.
Va rog sa-mi spune-ti daca ati intalnit in cariera dvs acest tip de leziune la copil si care este parerea dvs in acest sens.
cu multumiri

Buna ziua,
Nu am intalnit o astfel de leziune la un copil de 8 ani!
Fiind o situatie extrem de rara va fi greu sa gasiti 2 pareri identice ...
- lipsa acuzelor conduce spre o atitudine de asteptare ... leziunea de menisc se poate temportiza fara probleme si 12 luni.
- dar faptul ca formatiunea chistica se mareste conduce spre o atitudine chirurgicala.
Nu stiu daca este posibila o interventie minima "dedicata" strict chistului ... excizie, urmata de tinerea sub observatie a leziunii de menisc inca 12 luni.
Sanatate,
PS - daca doriti, va asteptam se ne mai scrieti despre evolutie ... pentru Forum 899.
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

Data: 3 mai 2010 
900.Comentariu/Intrebare: 

Buna seara domnule doctor, am si eu nevoie de un sfat de-al dumneavoastra. Am 24 de ani sunt micut de inaltime 1.60 si am omoplatii iesiti. este din cauza k sunt slabut sau din cauza ca stau foarta mult in fata calculatorului? in urma unor consultatii se poate remedia aceasta problema?
Va Multumesc
Data: 4 mai 2010

Buna ziua,
Omoplatii proeminenti (sau scapulae alatae) sunt consecinta unei dezvoltari reduse a musculaturii dorsale / regionale ...
Consultatiile pot doar sa stabileasca ce este de facut ... adica gimnastica si sport!
Sanatate,

initiat si realizat de:

Data: 3 mai 2010 
901.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua!
Am nevoie de sfatul dvs pentru a rezolva problemele pe care le am cu un genunchi de multi ani (de la 20 de ani, acum am 44). Nu sunt sportiva.
Acum 4 ani, dupa o luxatie recidivanta de rotula, am facut artroscopie la care diagnosticul a fost:
-leziune menisc extern toarta de cos corn posterior
-ruptura completa ligament incrucisat ant.
-condropatie st.II compartiment extern
-hiperpresiune rotuliana externa
-condropatie gr.III rotula
Anul acesta, in ianuarie, mi-a sarit rotula iar, ramanand in exterior (mi-a asezat-o cineva la loc,cu greu)
S-a umflat imediat, durere acuta, n-am mai putut sa merg..
Medicul mi-a pus genunchiul in orteza pt 6 saptamani. Aripioara rotuliana rupta, vazuta la ecograf, alte investigatii nu mi s-au recomandat.
Am inceput recuperarea de 2 sapt, musculatura e f atrofiata, nu am stabilitate iar genunchiul se blocheaza dupa coborarea scarilor, chiar daca nu-l flexez.
Va rog, sfatuiti-ma ce sa mai fac pentru a evita recidivele, imi este frica sa merg!
Va multumesc si va doresc sanatate si numai bine!
Data: 4 mai 2010

Buna ziua,
Din pacate nu exista decat 2 solutii:
1. Recuperare - kinetoterapie si ortezare (o orteza care sa stabilizeze genunchiul - purtata permanent), iar in caz de esec ...
2. Interventie chirurgicala, la recomandarea medicului ortoped.
Sanatate,

initiat si realizat de:

Data: 5 mai 2010 
902.Comentariu/Intrebare: PanSportMedical - Consultanta pe FORUM

Buna ziua.
As dori sa stiu daca pentru o fractura de menisc extern exista alta metoda de recuperare/tratament , in afara de artroscopie.Am avut un accident la ski si am acest diagnostic confirmat si prin RMN.
Multumesc
Data: 9 mai 2010

Buna ziua,
Depinde de gradul leziunii (gasiti detalii pe Forum):
- leziunile de gradul I si II se trateaza conservator,
- leziunile de gradul III au indicatie chirurgicala.
Presupun ca sunteti in situatia leziunii de grad III, pentru ca altfel nu ar fost mentionata artroscopia.
Avand in vedere vrsta Dvs. si faptul ca va place schiul ... artroscopia este indicata.
Alte metode de tratament se folosesc doar pentru ameliorare, temporizare si nu au caracter curativ.
Sanatate,

initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.