Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  101102103104105106107108109110
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 9 aprilie 2010  
863.Comentariu/Intrebare:  imi puteti interpretat in termeni "laici"rezultatul primit la RMN

M-am accidentat la genunchi la un meci de fotbal, am facut un RMN unde am primit urmatorul rezultat "Fasciculatii lezionare liniare bimeniscale care la nivelul cornului anterior al meniscului extern intereseaza ambele suprafete articulare cu fragmentarea acestora.leziunii liniare LIA.Epansament lichidian intraarticular in cantitate importanta."Astept daca doriti sa-mi faceti inteles acest rezulatat si daca imi puteti da sfaturi pentru ca nu vreau sa imi intrerupt cariera de fotbalist.
Data: 11 aprilie 2010

Buna ziua,
Intr-adevar, descrierea din rezultatul RMN este putin mai neobisnuita, dar cred ca se poate interpreta ca fiind vorba de mai multe fisuri ale meniscului, care este fragmentat.
Din pacate, in situatii de acest fel este indicata artroscopia.
Vestea buna este ca (teoretic) veti putea relua cariera de fotbalist ... la inceputul verii.
Sanatate,

Data: 10 aprilie 2010 
864.Comentariu/Intrebare:  despre ostenecroza

sunt un tanar de 32  de ani cu osteonecroza aseptica cap femural stang am 85 de kg  si  1 . 65 m .
 1/ 2 ani am fost la munca in Anglia in construcii , in toamna anului 2008 am inceput sa am dureri la solduri si picioare , credeam ca am reumatism . Am fost la medic  si ma consultat , si dupa o luna am facut ecografie la sod si nu aveam nimic dar durere persista  si mia dat anti inflamator dar ma duceam si la lucru . Cred ca in acest timp osul sa necrozat si am inceput sa schiopatez. Aici  ca sa te vada un medic si sa vezi rezultatul dureaza luni de zile . Cand am vazut toate astea am venit acasa in Romania am fost la Iasi si am facut ecografie si tomografie si mia pus diagnosticul de mai sus.
Medicul oropes mi-a propous operatia  ca sa imi puna proteza  dar eu nu am fost de acord  si atunci am consultat un alt medic la Mangalia mia recomandat un medicament cu ARTOSTOP FORTO  timp de 3 luni ni vitamine .
Acum am dureri suportabile dar schiopatez .
As vrea  sa stiu daca aceeasi boala evolueaza in timp  si daca aman operatia
Daca a mai facut cineva aceasta operatie va rog sa ma contactati la adresa de mess sel.gomez_love@ymail.com

Data: 12 aprilie 2010

Buna ziua,
Din pacate, osteonecroza aseptica de cap femural va conduce la necesitatea artroplastiei (proteza) intr-un interval de timp variabil.
Tratamentele conservatorii (fara operatie) se adreseaza in special durerii si cresterii calitatii vietii dar nu pot rezolva problema.
Amanarea interventiei nu creeaza complicatii.
Sanatate,

Data: 10 aprilie 2010 
865.Comentariu/Intrebare:  

buna seara si hristos ainviat!am un baiat de 18 ani care practica atletism si are probleme cu periostita (cel putin asta mi s-a spus).va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru a ameliora durerea deoarece d-nul antrenor spune ca nu exista tratament.va multumesc si astept raspunsul dv.pe adesa de mail daca se poate.

Buna ziua,
Cum v-am precizat in e-mail, raspunsurile se ofera exclusiv pe Forum!
Trebuie sa il contrazic pe dl. antrenor!
Exista tratament si acesta consta in repaus sportiv, crioterapie, medicaltie locala si generala, fizioterapie etc.
Este bine sa consultati un medic, deoarece periostita se poate confunda / suprapune peste o fractura de stress.
Numai bine,
865.Comentariu/Intrebare:  

buna seara! va multumesc pentru rabdarea de-ami explica cum gasesc raspunsul pe forum.va multumesc deasemenea si pentru raspuns.am reusit sa mergem la medic si a primit intradevar tratament cu:vitamina E, W..ym, unguent cu arnica si aloe gel.va rog sa-mi spuneti parerea dv. si ce inseamna fractura de stres? nr.intrbare precedenta 865.va multumesc.
Data: 14 aprilie 2010

Buna ziua,
Nu doresc sa comentez tratamentul recomandat!
Suntem medici diferiti cu opinii diferite si probabil cu specialitati diferite!
Fractura de stress este o fractura incompleta, fara deplasare, pe inteles o fisura, care in lipsa diagnosticului, a repausului sportiv si a menajarii locale, se poate transforma intr-o fractura completa.
Numai bine,

Data: 11 aprilie 2010 
866.Comentariu/Intrebare: sunt operat ligament incrucisat si menisc

sunt operat ligament incrucisat si menisc de 4 saptamani, eu sunt din provincie si nu pot sa fac recuperarea la bucuresti si as dorii s imi spuneti si mie ce fel de exercitii as putea sa fac.. ce fel de recuperare.. va multumesc.

Buna ziua,
In astfel de situatii cel mai bine este sa gasiti o clinica de kinetoterapie cat mai apropiata de Dvs. la care sa mergeti macar o data (o sedinta) la 7-14 zile, urmand ca Dvs. se exersati acasa ce ati invatat la sala. Propunerea este departe de a fi cea mai buna solutie dar este totusi ceva ... cum se spune, "mai mult decat nimic"!
Recomandarile de gimnastica medicala pe internet nu sunt posibile.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

867.Comentariu/Intrebare: Mi-a fugit genunchiul in timpul unui meci

Buna ziua. Acum cateva zile in timpul uni meci de fotbal am incercat sa plec de pe loc pentru a prinde o minge si in momentul in care am pus piciorul de sprijin in pamant genunchiul mia cedat si am auzit o pocnitura puternica.am fost dus imediat la spital si mia fost pusa o atela gipsata fara a mi se da un diagnostic exact si mi sa spus sa tin atela 20 de zile si sa  ma duc saptamanal la control .As vrea sa stiu dk imi puteti da un dignostic aproximativ si perioada in care as putea reveni pe terenul de fotbal.
Va Multumesc!

Buna ziua,
Un diagnostic aproximativ este entorsa de genunchi.
Acesta va fi completat, in perioada urmatoare, cu precizarea exacta a leziunilor determinate de accidentare.
In acest moment nu se poate estima exact timpul necesar recuperarii ... nici chiar de medicul care va trateaza.
Ttrebuie sa respectati tratamentu, perioada de imobilizare si ... sa aveti incredere si rabdare!
Daca apar elemente noi si doriti sa ne mai scrieti, rog precizati Forum 867, pentru ca mesajele vor fi postate in continuare.
Sanatate,
initiat si realizat de:

868.Comentariu/Intrebare: Suspiciune fractura menisc

Buna ziua,
In urma irm-ului la genunchiul stang, raportul medical precizeaza.
-fisura orizontala,cu lungimea de 3mm situata la nivelul cornului posterior al MI
-leziuni degenerative grad2 corn anterior ME
-intindere ligament patelar intern
-cantitate importanta de lichid situata in bursa subcvadricipitala
-formatiune rotund-ovala cu diametrul de 19/10mm, situata metafizo-diafazar distal femural stang
Si concluziile sunt.
-fisura orizontala corn posterior MI
-intindere ligament patelar intern
-hidrartroza secundara
-encondrom metafizo-diafizar distal femural stang.
Parerile doctorilor sunt diferite, din cauza encondromului imi spun de biopsie care se poate face in acelasi timp cu artoscopia.
As dori sa aflu si parerea dumneavoastra deoarece cuvantul encondrom ma cam sperie.
Va multumesc anticipat!

Buna ziua,
Daca cel putin un medic a recomandat biopsia formatiunii ... atunci aceasta trebuie facuta!
Si daca se poate face artroscopic atunci lucrurile sunt extrem de clare, pentru ca artroscopia are o indicatie dubla: evaluarea leziunilor de menisc cu rezolvarea acestora si biopsia formatiunii.
Encondromul este o formatiune benigna; diagnosticul de suspiciune se pune imagistic iar diagnosticul de certitudine prin examen anatomopatologic (ce implica biopsia formatiunii).
Sanatate,
initiat si realizat de:

869.Comentariu/Intrebare: Lovitura in zona inghinala

pe data de 3-12-2010,am iesit pe terenul de fotbal si am zis sa joc si eu un meci de fotbal fara incalzire.Dupa circa 2 ore,cand am vrut sa dau un sut puternic,am simtit ca mia pocnit ceva in zona inghinala si timp de 3 ore nici nu puteam sa pun mana pe el,am folosit un unguent"b...y"si o tableta de "midocalm" ,la sfaturile unui prieten,si dupa 1 zii de chinuri,durerea devine si mai puternica,acum neputand nici macar sa ridic piciorul de pe manant!
Cer ajutor urgent!

Buna ziua,
Diagnosticul la care ma gandesc este leziune (ruptura) de adductori dar poate fi si orice altceva.
Aveti nevoie de o consultatie!
Urgent! Si pentru ca tratamentul local ... unguentul folosit la recomandarea prietenului (care evident nu este medic), nu este recomadat in acesta etapa!
Sanatate,
initiat si realizat de:

870.Comentariu/Intrebare: 

am fost la sala o jucat fotbal, si mam accidentat.am calcat pe mingie si sa auzit ceva paraind{de parca  ai rupe o carpa} ma doare coapsa stanga pe partea interioara.ma mai lasat durerea dar persista in continuare

Buna ziua,
Descrierea Dvs. este extrem de sugestiva pentru o ruptura musculara!
Pentru precizarea diagnosticului este nevoie de o consultatie si o ecografie musculara (locala).
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.