Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...
 Publicitate

0;  <<<<< 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  101102103104105106107108109110
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 23 martie 2010 
839.Comentariu/Intrebare: picior mai scurt

Am 16 ani. La varasta de 11 ani am avut osteomielita. Constat ca piciorul afectat atunci este mai lung cu 1,5 cm. Medicul care m-a operat atunci m-a vazut si acum si nu mi-a recomandat decat purtarea de taloneta. Problema este ca am si dureri lombare. Am mers si la un alt ortoped care mi-a recomandat alungirea celuilalt picior cu metode chirugicale. Exista si alte metode de alungire (masaj etc)? Va multumesc
Data: 25 martie 2010

Buna ziua,
In general, inegalitatile de membre inferioare sub 2 cm nu necesita interventia medicului.
In anumite situatii ... scolioze dorso-lombare dureroase poate fi recomandata taloneta.
Alte metode de alungire a membrului inferior, in afara de cea chirurgicala, eu nu cunosc!
Si nu stiu daca se poate pune problema interventiei de alungire a membrului inferior ... la 16 ani!
Cred ca pana sa ne gandim la alungirea membrului doar ... pentru 1,5 cm, trebuie cautata mai atent cauza durerii lombare ...
Sanatate,

Data: 24 martie 2010 
840.Comentariu/Intrebare: PanSportMedical - Consultanta pe FORUM, coxatroza?

poate fi coxatroza?
-in 1996 hemiplegie dreapta
-recuperat 80%
-in martie/2010 imobilizat la pat cca. o luna
-dupa cca 15 zile apare durere la soldul drept dupa o criza de lombo-sciatica

Buna ziua,
Este posibil!
Dar trebuie avut in vedere si:
- discopatia ce a determinat criza de sciatica;
- osteoporoza legata de varsta, hemiplegie si imobilizare.
Consultati un medic de recuperare medicala.
Sanatate,

841.Comentariu/Intrebare: Nr pe Forum: 289.  leziune menisc - artroscopie

fisura de menisc de poate repara doar cu antiinflamatoare si genunghiera purtata 3 saptamani?

Buna ziua,
La varsta mentionata se poate ameliora dar nu se poate vindeca!
Am postat intrebarea Dvs. separat deoarece nu sunteti persoana de la numarul mentionat.
Sanatate,

842.Comentariu/Intrebare: 

dureri de umar, am fost diagnosticat in urma cu 1 an cu impingement subacromial, 2 radiografii, clinici diferite, kinetoterapie, medicamentatie, injectii, durerile continua, in special dupa efort, adica nu mai pot face efort. Ce pot face? doresc sa fac miscare.
Nu am facut RMN sau alte investigatii, va rog din suflet recomanda/ti/mi ce sa fac.
Durerile de umar tind spre zona cefei, foarte jenante.

Buna ziua,
Ce se poate face:
1. Evauarea clinica si radiologica a coloanei vertebrale cervicale - pentru excludere.
2. Evaluarea RMN a umarului (eventual si a coloanei cervicale) pentru a se decide daca se continua tratamentul conservator sau se opteaza pentru artroscopia umarului.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

843.Comentariu/Intrebare: Accidentare la genunchi

Buna ziua!
In ultimele doua luni m-am supra antrenat practicand in fiecare zi (doar o zi pauza pe saptamana) programul de tae bo cardio.In urma cu o saptamana am inceput sa acuz mari dureri la ambii genunchi, totusi mai pronuntate la genunchiul drept. Am fost la medicul ortoped care prin pipaire a pus diagnosticul de entorsa si mi-a recomandat repaus si tratament 10 zile cu m....Genunchii inca ma dor (este a 4-a zi de tratament) imi pulseaza pur si simplu incontinuu, trosnesc la intinderi si merg destul de dificil. Plus ca in genunchiul drept simt ceva inauntru. Este posibil sa am ceva mai mult decat o entorsa adica o ruptura de ligament sau este mult prea repede dupa indelungatul traumatism la care mi-am supus genunchii practicand anumite miscari mult prea violent si fara repaus? Va multumesc si va doresc toate cele bune!
Data: 26 martie 2010

Buna ziua,
Diagnosticul e entorsa este putin probabil ... deoarece aveti dureri la ambii genunchi; mai curand ne putem gandi la o suprasolicitare.
Alte leziuni ... sunt posibile ... dar la 4 zile de tratament si prin internet ... este mai bine sa asteptati consultatia de recontrol.
Sanatate,
initiat si realizat de:

844.Comentariu/Intrebare: Consultanta pe FORUM, leziune de cartilaj glezna

cat de importanta este gimnastica medicala in acest caz si ce credeti ca mai pot face

Buna ziua,
Gimnastica medicala este foarte importanta in toate tipurile de leziuni ale aparatului locomotor, deoarece un muschi (o grupa musculara neutilizata) sufera o atrofie ... adica "pierde" ... cca. 3% /zi.
Deci numai in primele 10 zile de tratament, atrofia poate ajunge la 30% din masa musculara.
Ne putem inchipui ce se intampla in cazul tratamentelor indelungate ... afectiunea (sa presupunem) s-a vindecat, dar pacientul nu va putea uiltiliza segmentul din cauza atrofiei.
La intrebarea ... ce mai puteti face ... nu am cum sa va raspund deoarece nu dispun de informatiile necesare (nu ati precizat nici macar localizarea exacta a leziunii).
Sanatate,
initiat si realizat de:

845.Comentariu/Intrebare: 

Domnule doctor, am un baiat in varsta de 16 ani care practica fotbal. Are zilnic antrenamente de doua ore si jumatate. in timpul cantonamentului de iarna i-au aparut niste umflaturi pe tibie fara ca sa se loveasca sau sa fie lovit de cineva. Am mers la un ortoped deoarece au devenit dureroase; i s-a pus diagnosticul de periostita si trebuie sa faca 10 sedinte de laserterapie. Acestea sunt pe sfarsite, durerile s-au mai diminuat dar umflaturile nu se retrag deloc. Ce ne recomandati dumneavoastra ca pe cei de la club nu prea ii intereseaza problemele de sanatate ale copiilor. Ne puteti acorda o consultatie, aveti undeva un cabinet? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Buna ziua,

Periostita tibiala nu se vindeca in 10 zile, cu cateva sedinte de laserterapie, ci doar se amelioreaza (ceea ce s-a si intamplat). Vindecarea poate dura pana la 3 luni.

Daca doriti, va pot ajuta cu o evaluare:
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.
Informatii suplimentare va pot oferi telefonic (telefonul meu de serviciu este 0745 027 456, luni-vineri in intervalul 10-18). Daca nu raspund imediat ... reveniti.(smile!).
Daca exista, este bine sa aduceti toate documentele medicale pe care le aveti in posesie (bilete de iesire spital, radiografii, RMN/CT -inclusiv CD-, ecografii, analize etc).

Sanatate,
initiat si realizat de:

846.Comentariu/Intrebare: PanSportMedical - Consultanta pe FORUM

buna ziua, va rog mult sa ma ajutati.baiatul meu in virsta de 13 ani face fotbal de 6 ani, i-am de  depistat o scolioza dorsolombara.dorsala 40 de grade si lombara de 30 de grade. nu pot sa-l opresc de la fotbal.ce ne recomnadati, dorim chiar si un consult la dvs.va rog din suflet sa-mi spuneti ce am de facut.sunt disperata arata foarte bine baietelul un copil care isi doreste atit demult sa faca sport sa ajunga un mare fotbalist.a inceput kinetoterapie si asteptam sa-i vina corsetul doresc sa-il consult si la dvs.va rog sa ma ajutati.multumesc.
Data: 27 martie 2010

Buna ziua,
Imi pare rau de situatia copilului ... dar nu pot sa va dau sperante false!
Trebuie sa va spun ca oprirea activitatii sportive pentru cel putin 1 an, utilizarea corsetului si kinetoterapia este obligatorie in cazul scoliozei duble dorso-lombare de 40 grade.
Foarte pacat (ca sa nu spun inacceptabil) ca ... desi face fotbal de 6 ani ... nici un medic nu "a vazut" scolioza mai devreme!

Daca mai doriti, va pot ajuta si cu o evaluare:
Urmand link-ul gasiti serviciile medicale pe care le ofer: Servicii PanSport Medical
modalitatile de programare si de contact.
Informatii suplimentare va pot oferi telefonic (telefonul meu de serviciu este 0745 027 456, luni-vineri in intervalul 10-18). Daca nu raspund imediat ... reveniti.
Daca exista, este bine sa aduceti toate documentele medicale pe care le aveti in posesie (bilete de iesire spital, radiografii, RMN/CT -inclusiv CD-, ecografii, analize etc).

Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.