Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< 101 - 110 ]; [ 111 - 120 ]; [ 121 - 130 ]; [ 131 - 140 ]; [ 141 - 150 ];  >>>>>  
 pagina:  101102103104105106107108109110
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 6 martie 2010 
807.Comentariu/Intrebare: Pozitia joasa a patelei

Buna ziua!
Am facut sport si in urma cu 5 ani au inceput durerile la genunchi (bilateral). Am urmat mai multe tratamente medicamentoase, fizioterapie, dar nimic nu a dat roade. In ultimii 2 ani am umblat numai pe la spitale. Am facut doua rmn-uri care indicau o ruptura a meniscului si leziuni ligamentare. Am facut infiltratii cu ...solutii viscoelastice, am facut si ozonetarapeie, si nimic. In martie 2009 m-am operat la genunchiul drept (artroscopic) crezand ca am o ruptura de menisc. Dar nu a fost asa. La operatie nu s-a constat decat o condromalacie si au fost taiate cateva plici. Dupa operatie am mai facut si niste infiltratii, dar nici o ameliorare.
Durerile au continuat sa persiste la aceeasi intenssitate, ba chiar mai rau. De precizat ca ma dor genunchii numai cand stau in picioare pe loc. Deci, nu cand merg, nu cand urc scari (doar cand sunt foarte multe), nu cand stau in pat. Durerea apare doar cand stau in picioare, pe loc.
De curand mi-am mai facut un RMN, dar de data asta axial. RMN-ul a scos la iveala faptul ca am rotulele mai jos decat ar trebui. Mi s-a spus ca este congenital.
Am inteles ca se rezolva printr-o operatie de ridicare a rotulei. Cunosc metodele prin care se face operatia. As vrea totusi sa fac aceasta operatie prin metoda artroscopica, prin alungirea ligamentelor.
Intrebarea mea este: Ce-mi recomandati? Sau spre cine ma indrumati?
Va multumesc!
Data: 7 martie 2010

Buna ziua,
O singura idee:
daca nu ati facut deja, o evaluare a coloanei lombare (si o radiografie lombara in ortostatism) efectuata de un medic de medicina sportiva sau recuperare medicala.
Sanatate,

808.Comentariu/Intrebare: 

In urma cu 2 ani am facut o entorsa la genunchi. Nu am facut neaparat o recuperare ca la carte am fost in schimb la un medic ortoped, da care nu mi-a facut aproape nimic. S-a vindecat in cele din urma de la sine.
Saptamana trecuta am facut din nou entorsa desi de cand am patit prima data imi fac incalzire si ma dau cu B-G de data asta mi-a zis cineva la care am fost in dimineata de dupa accident ca era blocata si rotula si mi la pus la loc sau cel putin asa mi-a zis el
Am purtat si genunchiera medicala cateva zile rezultatu e ca durerea mi-a cam trecut schiopatez inca un pic mai mult din reflex cred dar genunchiu mi s-a umflat in ultimele zile
O sa merg si la doctor totusi dar dupa experienta trecuta nu prea am incredere ca imi fac altceva decat sa-mi spuna sa ma operez
Ce ma sfatuiti sa fac si ce imi puteti spune ca am?
multumesc

Buna ziua,
Daca va ganditi ca medicii chirurgi recomanda interventia chirurgicala pentru orice problema atunci efectuati consultatia la medici care nu opereaza: recuperare medicala sau medicina sportiva.
Daca si acestia au aceeasi indicatie ... atunci solutia devine evidenta!
Sanatate,

809.Comentariu/Intrebare: ruptura de menisc

buna seara.am si eu o problema cu genunchiul drept. cand stau pe scaun si tin piciorul indoit si dupa ce incerc sa il intind ma doare foarte tare in interiorul genunchiului. am fost la un control am facut si o radiografie si mi s a spus ca ar fi ruptura de menisc.acum am observat ca piciorul este si putin umflat de la genunchi pana la glezna.dumneavoastra ce parere aveti? mi s a recomandat o artroscopie. puteti sa mi spuneti ce fel de analize se fac inainte de artroscopuie si daca imi puteti recomanda un medic.multumesc
Data: 8 martie 2010

Bună seara Cristina,
Recomandarea de a face o artroscopie este singura opţiune corectă pe care o ai, în astfel de situaţii, ca cea pe care o descrii tu, celelalte investigaţii nu aduc acelaş tip de beneficii. Eu nu indic în nici un caz radiografia genunchiului.
În cazul unei artroscopii mai ai şi avantajul de a se putea interveni şi remedia leziunea constată. Recuperarea este foarte rapidă. atenţie, după intervenţie trebuie să urmezi un program de kinetoterapie şi să nu porţi genunchieră (am explicat, tot pe forum, de ce nu se indică purtarea ortezelor, decât pe termen limitat).
Medicul care te va opera trebuie să ţi-l alegi singură (şi despre alegerea medicului şi locului unde se poate face recuperarea am scris chiar la începutul acestui an) - o operaţie este o situaţie pe care numai tu o poţi gestiona, depinde foarte mult de ce simţi tu, de cum te simţi la primul contact cu acea persoană, de suma de bani pe care o poţi achita, de timpul în care vrei să te refaci.
Multă sănătate! 

810.Comentariu/Intrebare: HERNIE DE DISC SI FITNESS

BUNA !
Sunt A..., am 29  de ani  si la 23  de ani   am  fost diagnosticata cu o mica hernie de disc  si  protuzii la nivelul discurilor L4- L5/ L5- S1 !
  Uneori am dureri  insa daca pun local putina crema antireumatica si antiinflamatoare imi trece; am grija sa nu  racesc  si folosesc din cand in cand si centura  speciala  pentru coloana !
Intrebarea mea  este
 1: pot sa fac  anumite exercitii  la sala de fitness la care nu imi solicit mult  coloana  ???????????
Mentionez  ca am corp atletic  si vreau sa fac putin sport pentru tonifiere  si pt. a ma mentine la  aceeasi greutate !
 2. Daca vreau sa fac un copil o sa  ma influenteze in vreun fel  la nastere??
Astept cu nerabdare raspunsul  d-voastra !
            Va multumesc   anticipat !!!

Buna ziua,
1. Fitness-ul nu este contraindicat ci este chiar benefic, cu conditia ca instructorul Dvs. sa cunoasca diagnosticul si sa stie ... ce face; am auzit ca exista si instructori de fitness ... fara studii de specialitate (adica fiziokinetoterapie, kinetoterapie sau facultatea de sport).
Programul si alegerea exercitilor sunt deosebit de importante pentru prevenirea agravarii.
2. Cu masuri de precautie in timpul si dupa sarcina, riscul de agravare a discopatiei devine acceptabil.
Raspunsul la intrebarile: care sunt exercitiile de evitat si care sunt masurile de precautie din timpul si dupa sarcina ... depaseste posibilitatile de raspuns pe Forum!
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

811.Comentariu/Intrebare: 

In anul 2009 am avut un accident la fotbal mi-a sarit genunchiul (luna martie) am parcurs un program de recuperare prin fiziterapie si kineto terapie dupa care nu s-a imbunatatit nimica, ulterior am fost diagnosticat cu leziuine de menisc intern, leziune de menisc extern si ruptura LIA si condropatie gr.II platou tibial. pe data de 10.09.2009 am suferit o interventie chirugicala artroscopic sub anestezie rahidiana. Am fost operat prin meniscectomie partiala interna si externa- artroscopic ( la clinica ... din Bucuresti la domnul dr. M.A.).
Ulterior am urmat un program de recuperare prin gimnastica medicala. Pe data de 14.01.2010 am facut un RMN prin care rezultatul din operatia din septembrie 2009 s-a contrazis adica rezultatul RMN-ului este urmatoarea:
Leziuni meniscale externe ambele coarne predominant anterior ( afirmativ operat in antecedente- menistectomie in antecedente) stadiul I.
Menisc intern cu anomalii de semnal ambele coarne stadiul I.
LIA si LIP indemne vizibile pe tot traiectul, nemodoficate.
Ligamentele colaterale medial/lateral, cvadricipital si patelar fara solutii de continuitate evidente.
Minima lama lichidiana retro-patelara si intra-patelara.

CONCLUZIE:
Stare post menistectomie corn anterior menisc extern (afirmativ).
Leziune meniscala interna ambele coarne stadiul I.
Bursita minima.

As dori sa imi recomandati cel mai bun ortoped traumatolog, as prefera din cluj napoca ptr. ca imi este mai usor si mie sa ma deplasez, as dori sa evit Bucurestiul.
Va multumesc mult.

Buna ziua,
Nu cunosc "cel mai bun medic ortoped traumatolog" in general - pentru ca nu exista statistici (nici macar neoficiale!) si in special din Cluj ... pentru ca sunt din Bucuresti!
Puteti cere sfatul unei colege de Medicina Sportiva din Cluj - datele de contact le gasiti aici:
Sanatate,
PS - citind cu atentie diagnosticul post artroscopie si cel al examenului RM, eu nu am constatat neconcordante!
Faptul ca la examenul RM ligamentul incrucisat anterior apare indemn (intreg), nu are nici o importanta, atata vreme cat clinic si artroscopic nu isi mai indeplineste functia.
Pe inteles ... ligamentul este normal, la locul lui, dar mai lung ... si de aceea nu stabilizeaza articulatia.
initiat si realizat de:

Data: 9 martie 2010 
812.Comentariu/Intrebare: 

buna ziua
de 2 zile am niste dureri foarte puternice in zona inimii, mai exact la nivelul coastelor. in dupamasa de sambata am fost la munte, iar inainte de plecare am stat in parcare vreo 5min fara geaca pe mine si a batut vantul foarte puternic, eu cred ca de acolo se trage. durerile apar in momentul in care inspir si expir aer. nu simt dureri daca misc mana stanga sau din alte motive, doar in momentul in care respir. astazi insa durerile au fost mult mai puternice si simt durere si cand stau nemiscat. sa fie o raceala la nervii intercostali? cum se poate trata o astfel de raceala? de la medic am primit o reteta cu ibalgin. astept sfaturi de la dvs.
va multumesc anticipat!

Buna ziua,
Nevralgia intercostala (nontraumatica) este o afectiune dureroasa dar benigna (adica trece cu antiinflamator).
Totusi, acest diagnostic eu il consider de excludere ... adica dupa ce se exclud alte probleme mai serioase, ne gandim si la nevralgie ... 
De aceea, in functie de situatie, poate fi recomandata si o radiografie pulmonara si/sau un examen cardiologic.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Data: 9 martie 2010 
813.Comentariu/Intrebare: dureri zona inghinala

Buna ziua.am facut forbal de performnata pana acum 2 ani de zile.problema mea a parut in zona inghinala.in cantonamentul de iarna intr-un meci amical am avut o contra la minge cu un adversar si mi-a trosnit inghinalul, imedeat am fost la domnul doctor P..P. care mi-a dat verdictul intindere pe muschii aductori, repaus 2-3 saptamani.am facut repaus si exercitiile care mi s-au dat si cam la o luna jumate am intrat in meci oficial, care a fost si ultimul.de atunci am o durere de care  nu mai scap de ea.am fost si la domnul dr P. de la ... bucuresti am facut RMN da nu se vede nimic si nu mi sa dat nici un verdict clar.am 2 ani de zile de cand am renuntat la fotbal dar surerea tot nu a disparut. Durerea mea se manifesta astfel:daca incerc sa deschid un pic piciorul simt ca si cum ceva pare blocat si pare ca tinde sa se rupa.deasemea la rotatii de picior,durerea mi se duce si spre sold si genunchi.vream sa mentionez ca am fost operat de menisc acum 3 ani de zile la acelasi picor.si simt ca nu mai  am stabilitate buna in genunchi.sper ca pot primii un rasp din parte dumneavoastra.va multumesc
Data: 10 martie 2010

Bună dimineaţa stimate domn,
da, puteţi primi un răspuns din partea mea, numai că nu ştiu dacă va conţine ceea ce doriţi dumneavoastră să auziţi.
Dacă situaţia era critică de ce aţi aşteptat 2 ani ???? Ce aţi făcut în tot acest timp ????
Din ceea ce povestiţi am senzaţia că este vorba de o refacere cu defect a unei rupturi musculare fibrilare/fasciculare. Nu sunt foarte convinsă că a fost numai întindere, se prea poate să fi fost întindere, cu rupturi musculare fibrilare/fasciculare. Din acest motiv timpul iniţial de repaus nu a fost suficient pentru refacere. Nu mi-aţi spus nimic de tratamentul pe care l-aţi urmat atunci. Indiferent despre ce a fost vorba, ceea ce puteţi face acum este: o nouă consultaţie medicală, tratament cu laser, local, nu mai mult de 6-8 şedinţe, masaj local şi exerciţii de kinetoterapie pentru tonifierea musculaturii coapsei. Acest gen de exerciţii, care să fie prescrise de un kinetoterapeut, vor avea scopul de a întări, concomitent, şi musculatura, tendoanele periarticulare articulaţiei genunchiului, ceea ce va da stabilitate genunchiului operat.
Vă recomand să mergeţi la un control medical pentru că, an senzaţia, că ar trebui examinată şi corectată postura dumneavoastră - aţi scris "deasemea la rotatii de picor,durerea mi se duce si spre sold si genunchi" ceea ce mă face să mă duc cu gândul la accentuarea lordozei lombare. Repet, se poate să fie numai o senzaţie, neconformă cu realitatea şi din acest motiv NIMIC NU POATE ÎNLOCUI CONSULTAŢIA MEDICALĂ, cu pacientul faţă în faţă.
Multă sănătate!
Cabinet Alternative Iasi

814.Comentariu/Intrebare: 

As dori sa ma sfatuiti ce sa fac in cazul pe care vi-l voi prezenta. Fiul meu in varsta de 20 ani, 1,92 m face baschet de performanta si de o saptamana acuza dureri de spate. A intrerupt antrenamentele si cu doua zile in urma a fost consultat de medicul sportiv care  a spus ca este vorba de sciatica din cauza nedezvoltarii corespunzatoare a muschilor spatelui. I s-a prescis voltaren pastile si diclofenac supozitoare.
Ma gandesc, nu ar trebui sa faca si o radiografie? Poate continua baschetul de performanta? Care ar fi remediile in aceasta boala? Ce pasi sunt de urmat?
Multumesc pentru timpul acordat
Data: 11 martie 2010

Buna ziua,
In opinia mea, orice suspiciune de sciatica impune o evaluare radiologica, urmata (sau nu) de o evaluare RMN.
Nu cunosc modul de lucru al colegului la care ati fost si nu stiu cum "conduce" investigatiile si tratamentul.
Unii medici in incercarea de a da explicatii pe intelesul pacientului ... explica lombalgia de suprasolicitare ca fiind "sciatica", deoarece este un termen mult mai cunoscut; si astfel incep alte ... neintelegeri!
La intrebarea "
poate continua baschetul de performanta" nu va pot raspunde prin internet, ci doar in urma unei consultatii sau eventual a unui diagnostic cert.
Sciatica inseamna dureri pe traseul (in teritoriul) nervului sciatic determinate de "iritatia" unei radacini a nervului.
Cauza acestei "iritatii" trebuie cautata si tratata, pentru ca nu tratam sciatica ... ci cauzele acesteia. Deci, nici la intrebarea "
Care ar fi remediile ..." nu pot raspunde prin internet.
Pentru inceput ... un recontrol la medicul Dvs. sau la alt medic (pentru o a doua opinie) ... si daca este cazul ... o radiografie.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.