Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

0;  <<<<< [ 51 - 60 ]; [ 61 - 70 ]; [ 71 - 80 ]; [ 81 - 90 ]; [ 91 - 100 ];  >>>>>  
 pagina:  91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99100
Cum functioneaza Forumul:
ATENTIE!
Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA! Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Data: 3 martie 2010 
799.Comentariu/Intrebare: PanSportMedical - Am o opinie, comentez ...

Nu inteleg de ce medicii scolari si de familie sunt obligati sa elibereze adeverinte "apt sport" pentru copiii scolari care participa la competitii sportive. Eu credeam ca aceste adeverinte apartin  medicinei sportive si ca Directiile Sanitare sau Spitalele trebuie sa faca contracte cu medicina sportiva pentru astfel de servicii. Oricum, sper ca nu gresesc, eu nu eliberez nimic cu "apt" ci doar "clinic sanatos". Si oricum luptam cu morile de vant aici. Dar vreau sa stiti ca nu suntem noi vinovati.
Medic MF

Buna ziua Domnule Doctor,

Medicii de Medicina Generala / Medicina de familie NU sunt obligati sa elibereze adeverinte cu "Apt de sport" dar pot elibera adeverinte (pentru copiii sanatosi) "clinic sanatos", strict pentru activitatea fizica scolara (orele de sport) si pentru competitiile scolare, deoarece aceasta activitate implica un efort fizic absolut normal pentru un copil sanatos.
 Medicina sportiva nu face acest lucru deoarece:
- numarul elevilor este mult mai mare decat numarul sportivilor legitimati;
- medicina sportiva este ... inca bugetara, deci despre contracte ... nu poate fi (inca) vorba!
- si ... de ce sa ne plateasca pe noi daca va pot obliga pe Dvs?
Dar putem "interveni" in situatia in care Dvs. sau colegii Dvs. ne solicitati opinia, pentru cazuri deosebite (de patologie).
In situatia expusa de Dvs. (care va este impusa), stiu ca nu este vina Dvs. ...
si da, sunt de acord: ne luptam zilnic cu morile de vant!

Dar exista si un alt aspect, de data aceasta ilegal si periculos!
Exista cazuri in care, colegi din specialitatea Dvs. (uneori si din alte specialitati) elibereaza adeverinte "Apt de sport" pentru sportivii de performanta ... adica sportivii legitimati, sau chiar vizeaza legitimatiile de sportiv!
Acest aspect (semnalat toti colegii din medicina sportiva ...si de subsemnatul) nu este acceptat nici de medicina sportiva si nici de legislatia actuala!
Va multumesc pentru interventie,

800.Comentariu/Intrebare: 

Mesaj 1
iulie 2009
- cazatura fotbal din saritura, 2-3 minute dureri mari pe genunchi
- fara umflaturi, sau orice fel de julituri, vanatai.
- la plecarea spre casa , dureri in "spatele genunchiului" care au tinut cam 2 saptamani. durerea aparea in special la urcatul scarilor, sau la pasi mai mari.
- lipsa de siguranta pe picior si parca o lipsa de stabilitate cand calcam in el mai ales la coborarea din autobuz.
- senzatie de "transpiratie" interioara, care la suprafata nu se manifesta in niciun fel
- durerile au disparut treptat cam dupa 2 saptamani, doar lipsa de stabilitate mai era resimtita.
- apoi la o coborare destul de rapida de scari ( 5 etaje )  au reinceput durerile care au tinut iar cam 2 saptamani. de data aceasta am fost la doctor si am primit niste pastile antiinflamatorii. apoi iar au disparut durerile.

decembrie 2010
- am ridicat niste bagaje mai mari si atunci au reinceput durerile dar de data asta  mai putin pe genunchi si mai mult pe oase si muschi ( in special tibite si putin peroneu  )  durerile nu erau puternice ci doar deranjante.

ianuarie 2010
- vizita la doctor care in urma masarilor si miscarilor in lateral ale piciorului a observat o mica "miscare" (laterala ) si am primit trimitere la doctor ortoped "suspiciune leziuni genunchi interior" - trebuie verificat pe trimitere
- la judetean m-a consulat un asistent de la ortopedie care in urma apasarilor pe diverse puncte de langa genunchi, miscari, etc a spus ca a fost o problema la muschiul femural (posibil sa scriu gresit, dla un muschi s-a referit ) care s-a cicatrizat demult dar ca nu exista nicio problema pe partea de menisc, ligament
- nu stiu daca autosugestia sau alt element, dar cam din momentul acesta nu am mai simtit aproape deloc instabilitate pe genunchi.

martie 2010
- au aparut niste dureri pe femur ( cred ca asa se numeste osul ) care reactionau mai mult in sold undeva pe oasele din spate ( lunea trecuta ) . de vineri insa am inceput sa am niste dureri de data asta nu doar usor deranjante , dar care nu imi permiteau sa ma aplec cum trebuie deasupra chiuvetei sa ma spal pe dinti. Am resimtit durerea si dimineata cand ma incaltam

- Am fost azi la doctorul de familie si maine ma duc la doctor neurolog cu un diagnostic prezumtiv : lumbago cu sciatica. Durerile de azi si ieri sunt mult mai puternice si le simt in special pe dreapta in osul de la fund si parca putin pe centru. In timpul diminetii nu ma puteam apleca prea bine, decat cu dureri maricele  … dar spre seara a mai crescut elasticitatea si am putut sa ma aplec sa ating degetele fara indoirea genunchilor.

Sunt curios maine ce diagnostic primesc, dar citind pe net despre lumbago nu-mi dau seama exact de unde m-as fi putut “imbogati” cu ea.

Am o idee oarecum fantastica, care se bazeaza pe ceva ce am citit prin iulie cand v-am trimis primul email … atunci am citit ( pe alt site ca am tot cautat informatii )  ca un menisc se poate “trata” si singur dar se poate lipi gresit.  Care sunt sansele ca meniscul meu sa fi fost fracturat si apoi sa se fi ”lipit” intr-o pozitie gresita si apoi in martie sa evolueze problema si genunchiul sa puna presiune pe peroneu care sa destabilizeze mai departe oasele ? … spun asta pentru ca doar sapt trecuta au inceput cu adevarat durerile pe peroneu care raspundeau de data asta cu precadere in osul dinspre fund dar simteam si in imbinarea de la genunchi ceva. … si apoi vineri durerile pe spate si greutatea la aplecare.

Scuze de mailul asa lung, dar cred ca e mai bine sa spun fiecare element, in felul asta pot sa primesc un raspuns mai potrivit

Ps. Partea cu rosu e cea care imi sta mie in gand cel mai mult L
Ps2. Orice sugestie este binevenita.
I

Mesaj 2
Azi am fost la neurolog si pe vineri sunt programat la un examen RMN ( 4 parti :  lombar, sira spinarii * 2 si 1 la cap ) . reflexele par un pic cam energice iar piciorul drept comparat cu cel stang la apasare se pare ca nu are aceeasi forta ( idem degetul mare ) . in rest mi-a mai spus mai multe dar acestea au ramas in minte.
multumesc
Data: 5 martie 2010

Buna ziua,
 Este posibil sa fie vorba de doua probleme diferite care se manifesta in aceeasi regiune (genunchi):
o leziune de menisc si discopatia sau doar de una singura ... discopatia!
 Referitor la posibilitatea ca leziunea de menisc "sa se trateze singura" ... la adulti este mai putin probabil; varianta este acceptata la copii, in cazul unui anumit tip de leziune.
La adulti este posibil ca fragmentul de menisc rupt sa ramana "pe loc", cu manifestari clinice (durere, hidartroza etc.) ocazionale, determinate de anumite activitati.
  Cred ca trebuie sa asteptati rezultatul examenului RM (care poate fi facut si la genunchi)!
Nu am inteles de ce exista si recomandarea de RM cerebral dar este recomandarea neurologului si trebuie respectata!
Sanatate,

801.Comentariu/Intrebare: 

Buna ziua. Numele meu este Sorin am 21 de ani si am suferit o operatie de hernie de disc la L4-L5 acum 10 luni.
Ma intereseaza daca pot sa ma apuc de sport,sa alerg sau sa joc fotbal.
Este indicat sa fac acest lucru sau ar trebui sa mai astept? De mentionat este faptul ca nu am dureri de nici un fel. Multumesc anticipat.

Bună seara Sorin,
Vârsta la care ai suferit operaţia de hernie de disc (20 de ani) este una foarte fragedă.
Înainte să te apuci de ce vrei tu trebuie să urmezi un program de refacere kinetoterapeutic foarte intens care să cuprindă dezvoltarea sau întărârea musculaturii spatelui, corectarea poziţiei coloanei vertebrale.
Nu există o limită de timp legat de repausul sportiv.

Data: 4 martie 2010 
802.Comentariu/Intrebare: Condrita

am fost zilele astea la doctor si am primit diagnosticul condrita bilaterala la genunchi ... mi`a dat ca tratament niste tablete si ceva praf si a spus ca timp de un an... ca sa "scap" de cutit .. vreau sa intreb daca exista si un tratament mai rapid ca mai vreau si eu sa joc un fotbal ocazional si sa nu astept chiar un an ...

Bună seara,
  Cu siguranţă că l-aţi întrebat şi pe domnul doctor care v-a consultat acelaşi lucru. Mi se pare, mai degrabă că nu aveţi încredere în diagnostic sau în tratament sau în ambele.
În această situaţie o opţiune bună ar putea fi să cereţi şi o altă părere, poate apare un alt diagnostic.  
  Poate de data aceasta veţi avea mai multă încredere în medicul care vă va consulta.
 Pe de altă parte, sunteţi singurul în măsură să decideţi cât timp veţi sta în repaus, dacă regimul prescris îl veţi respectat cu stricteţe sau îl veţi mai "călca" , cât de des vă veţi abate de la restricţiile impuse.
 Nu aş vrea să intru într-o polemică cu colegii mei, mai ales că nu am date necesare (legate de caracteristicile durerii, de modul cum au apărut aceste dureri, de comportamentul lor în efort, de ce fel de efort fizic practicaţi, de aspectul clinic al dumneavoastră), dar diagnosticul mi se pare unul relativ sever şi în acelaşi timp stabilit cu destul de multă uşurinţă, ceea ce mă duce cu gândul la necesitatea unot investigaţii suplimentare.
Cabinet Alternative Iasi

803.Comentariu/Intrebare: Lovitura Intercostala

Cu respect, va salut domnule doctor.
Vreau sa va prezint contuzia mea si metodele de investigatie, rugandu-va sa mi acordati si dumneavoastra un sfat important pentru refacerea corecta si neaparitia riscului de recidiva.
M-am lovit intercostal stanga-lateral-sub omoplat, doua zile simtind doar ca o mica "tasare" a locului nedand mare importanta. In a treia zi am incercat sa fac mici intinderi de incalzire specifice sportului practicat si la o banala intindere cu bratele in sus am simtit ca o intepatura de cutit in locul precizat si am auzit o pocnitura. Din acest moment nu am mai putut nici macar sa  incerc sa mi rotesc trunchiul 20grade inspre dreapta.
Am urmat urmatoarele proceduri medicale:
- investigatii palpabile in zona lovita a coastelor, si film radiologic in urma carora nu a aparut vreo coasta rupta sau afectarea plamanului. Concluzie: entorsa costala!?
- ecografie de parti moi, fara colectii hematice, emfizem, sau alte imagini patologice. Concluzie: Contuzie si plexalgie scapulara.
Evolutie:
- astazi dupa 7 zile de la lovitura, la orice miscare brusca, stranut, respiratie adanca simt intepatura
Intrebarile mele:
1. se poate preciza exact ce s-a intamplat dupa impact si in momentul acelei pocnituri si ce doare asa de rau in locul respectiv?
2. poate fi vorba si de un curent cumulat cu lovitura?
3. dintr o coasta lovita se poate rupe o mica  bucata care sa traverseze in timp spre plamani?
4. muschiul respectiv e de baza pentru mine si vreau sa va intreb daca ar trebuii sa urmez fizio-kinetoterapia pentru o vindecare 100% si neaparitia recidivei in acelasi loc?

Va multumesc frumos,
astept cu mare interes cateva cuvinte din partea dumneavoastra.

Buna ziua,
Pe scurt:
1. Exista fracturi costale (fara depasarea fragmentelor osoase) care nu sunt "surprinse" pe incidentele radiologice efectuate. Aceasta este o posibilitate si poate fi verificata facand radiografii din mai multe incidente (unghiuri) sau un examen RM. Trebuie evaluata si coloana vertebrala toracica.
Poate fi vorba de o nevralgie intercostala sau alte posibile probleme; imposibil de efectuat diagnosticul diferential pe internet.
2. Putin probabil.
3. Da, este posibil dar numai imediat dupa traumatism; la 10 zile nu mai intra in discutie.
4. Indicatia de fizioterapie si kinetoterapie trebuie sa fie consecutiva unui diagnostic de certitudine.
Cum eu nu am acest diagnostic este dificil sa apreciez ce este de facut.
Sanatate,
initiat si realizat de:
Copyright©Dr Gabriel Panait

804.Comentariu/Intrebare: Pentru Forum: Operatie Hemopneumotorax

Buna seara,
In data de 08.12.2009 am ajuns de ugenta la spitalul Judetean B din cauza unui stop respirator. Am fost diagnosticat ulterior cu Hemopneumotorax spontan stanh, urmand a fi operat a 2-a zi. Cred ca in timpul operatiei mi s-au rupt 3 coaste, aceasta fiind parerea personala bazata pe faptul ca oasele nu sunt exact in locul in care erau inainte de operatie. Durerea s-a ameliorat in timp dar nu mi-a dat pace nici o clipa, iar zona centrala a pieptului este amortita mai tot timpul. Acum 2 zile m-am intins sa ma agat de o bara in autobuz si am simtit o durere in zona coastelor. Simt o intepatura usoara si discomfort daca inspir adanc. Ar trebui sa mai fac investigati? Medicul care m-a operat, la control in data de 21.01.2010, mi-a spus ca este totul ok si ca pot face miscare si sa revin la activitatile pe care le faceam inainte. Ar trebui sa mai cer sfatul si altor medici? Cat timp va dura recuperarea totala? Am ales innotul ca sport la facultate, este bine? Am o mica denivelare
(umflatura) sub taietura si doare la atingere, masare. Ce ar putea fi? Am atasat biletul de iesire din spital, tomografie toracica, radiografie.
Va multumesc, I

Buna ziua,
Patologia Dvs. "depaseste" granitele specialitatii, a Forumului si competenta subsemnatului.
Totusi, cateva indei:
- nu cunosc ce s-a intamplat in timpul interventiei (si nici procedura chirurgicala utilizata) dar este posibil ca dupa un astfel de eveniment (inclusiv chirurgical) cutia toracica sa se "deformeze" ca urmare a aderentelor; pentru mai multe detalii trebuie sa discutati cu medicul care v-a operat sau cu un medic de la chirurgie toracica.
- referitor la incidentul recent din autobuz, este recomandat (cat mai urgent) un recontrol la medicul care v-a operat;
- recuperarea poate dura intre 6 si 12 luni;
- incepeti cu un program de kineoterapie progresiv; inotul nu este contraindicat!
- prin internet nu se poate afirma nimic despre denivelare (umflatura).
Sanatate,
initiat si realizat de:

805.Comentariu/Intrebare: Umar dureros

Buna ziua domnul doctor,
Am fost diagnosticat cu tasare intraspongioasa la nivel trohanterian cap humeral drept si pensarea spatiului polar inferior scapulo-humeral dreapta. Mentionez ca umarul ma doare doar daca fac anumite exercitii fizice (flotari). Ce tratament recomandati si mai pot face alte exercitii care nu sunt dureroase. Va multumesc.
Data: 7 martie 2010

Buna ziua,
Imi pare rau dar ... nu prea inteleg diagnosticul!
Ar putea fi vorba de o subluxatie ...
dar mai bine solicitati aceste informatii medicului care a pus diagnosticul.
Sanatate,
initiat si realizat de:

806.Comentariu/Intrebare: 

buna ziua ma numesc stefania si am o intrebare. fetita mea in varsta de 11 ani a avut un accident la scoala la ed fizica si ia sarit rotula de la piciorul drept.singura a pus-o la loc dupa care m-a sunat si am dus-o la spital unde i s-a pus o atela timp de 4 saptamani cu diagnosticul de hematroza severa.dupa o saptamana de la imobilizare i s-au extras din zona rotulei 5 seringi de 10 ml de sange.la 5 saptamani de la scoaterea atelei ne-a dat trimitere la radiografie si ca rezultat ni s-a comunicat ca pe partea stanga a rotulei s-a inchis cartilajul de crestere,posibil in urma traumatismului.o a doua radiografie la celalalt picior nu a vrut sa ne dea sa vedem daca sa inchis cartilajul si acolo si atunci intrebarea mea este:daca nu s-a inchis cartilajul la ambele picioare tinand cont ca are doar 11 ani ce se poate intampla, ii creste doar un picior?
Data: 7 martie 2010

Buna ziua,
Un singur lucru este de neinteles pentru mine si anume: 
.o a doua radiografie la celalalt picior nu a vrut sa ne dea sa vedem".
Inainte sa va ingrijorati, va recomand sa consultati inca un medic, pentru o a doua opinie medicala.
Pana atunci trebuie sa stiti ca organismul copiilor are o mare capacitate de recuperare si compensare si chiar daca totusi se va pune problema unei tulburari de crestere ... ei bine, cca. 20% din populatie (dupa aprecierea mea) prezinta inegalitate de membre inferioare.
Sanatate,
initiat si realizat de:

Pagina precedenta   FORUM MedicinaSportiva.Ro  Intreaba-Comenteaza-Raspunde    Pagina urmatoare

Aceso Suport
Web Suport

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.