Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1932
3 septembrie 2015
topic: traumatism glezna
gradul entorsei

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 2001
24 septembrie 2017
topic: durere coapse
lombalgie
anterior Forum 2002
12 octombrie 2017
topic: entorsa
traumatism glezna
urmator Forum 2003
26 octombrie 2017
topic: talonete plantare
inegalitate membre inferioare

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 2010
31 mai 2018
topic: entorsa
entorsa glezna

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 2002:

Entorsa, traumatism glezna

Data: 12 octombrie 2017

Intrebare:

Buna seara,

Ma numesc M.N. si sunt mamica unei fete de 16 ani care practica baletul de performanta de la varsta de trei ani. Saptamana trecuta, in timpul unor repetitii a fost scapata (accidental) de partenerul ei de la o inaltime de aproximativ doi metri.

A fost dusa de doamna profesor la o sectie de ortopedie unde a fost consultata la camera de garda si i s-a pus diagnosticul de entorsa, i s-a spus ca poate continua antrenamentele, sa foloseasca o fasa cu atela si daca nu trece sa vina la inceputul lunii urmatoare sa o opereze.
A doua zi, cand s-a trezit avea glezna unflata, o durea si se invinetise putin. A fost dusa a doua oara la un alt cabinet (de aceasta data particular) unde i s-a spus ca nu este entorsa ci luxatie si ca are o fisura la calcai. Domnul doctor care a consultat-o am inteles ca este kinetopractor, i-a "pus" glezna la loc si i-a prescris un tratament cu acupunctura o zi da, una nu si la fel ca si primul doctor i-a spus sa continue antrenamentele.

Mentionez ca niciunul dintre cei doi doctori nu i-au facut radiografie sa vada clar ce se intampla.

Puteti va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez, unde ar trebui sa merg cu ea ? La dumneavoastra la cabinet primiti si copii de la coregrafie, si daca da, va rog frumos sa-mi spuneti unde si cand va pot gasi.

Va multumesc mult,
M.N.

Data: 16 octombrie 2017

Raspuns:

Buna ziua d-na N.,
Eu sunt din Iasi, deci va sugerez sa mergeti la unul dintre colegii mei din Bucuresti, dar sa fie medic de Medicina Sportiva.

Dupa ori ce fel de tip de accidentare se produce umflarea (tumiefierea) si invinetirea (echimoza).
Sunt procesele locale care au loc ca urmare a accidentării.

Ceea ce este normal să facă ori ce traumatizat este sa aplice o fașă elastică și comprese cu apă rece/gheață în primele 10-12 ore tocmai pentru a preveni amploarea acestor efecte.

Din ceea ce descrieti nu pot pune un diagnostic - îmi lipsesc câteva informații importante pe care numai un consult medical de specialitate îl poate stabili.

Ca regulă, vă pot indica importanta colaborării cu un medic de medicină sportivă.

Multa sanatate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top