Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1979
5 decembrie 2016
topic: osteocondrita calcaneu
inot

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1986
25 ianuarie 2017
topic: leziune LIAE
RMN genunchi
anterior Forum 1987
30 ianuarie 2017
topic: leziuni cartilaj
artro CT genunchi
urmator Forum 1988
31 ianuarie 2017
topic: simfizita pubiana
edem osos si entezita

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1987:

ARTRO-CT genunchi drept

Data: 30 ianuarie 2017

Intrebare:

​Buna ziua.

Am jucat tenis de camp cam 5-6 ani aproape saptamanal. Dupa ce am fost insarcinata si am nascut in 2012( am luat cam 20 de kg pe timpul sarcinii) mi-a aparut o durere la genunchiul drept. In 2014 am facut ARTRO-CT GENUNCHI DREPT cu substanta de contrast. Rezultatul: "Leziuni de cartilaj de grad 2 la nivelul rotulei, trohleei si platoului tibial extern." Tenis am jucat din ce in ce mai putin, iar cand stau mult in picioare ma doare genunchiul. Anul trecut am mai fost la un consult clinic, iar doctorul mi-a recomandat sa fac injectie cu gel in genunchi. As dori parerea dumneavoastra referitor la rezultatul explorarii si recomandarii primite.

Daca sunt alte tratamente in cazul meu.

Data: 1 februarie 2017

Raspuns:

Buna ziua,

Recomandarea pe care ati primit-o (infiltratii intraarticulare cu substante vascoelastice) este in concordanta cu diagnosticul.

Suplimentar puteti utiliza si o orteza pentru stabilizarea patelei cu inel de silicon si fizioterapie.

In cazul evolutiei nefavorabile se poate opta si pentru o interventie chirurgicala.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu la acest topic:

*Important! Comentariile sunt doar moderate (fara raspuns din partea moderatorului) de Dr Gabriel Panait;
deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Prin apasarea butonului de trimitere declarati ca ati citit si ati inteles
Termenii, conditiile si confidentialitatea pentru comentarii, incluse in Termenii si Conditiile MedicinaSportiva.Ro.

ATENTIE!
Raspunsurile mediclor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top
Acest website utilizeaza cookies! Continuarea navigarii semnifica acceptul Dvs. Despre confidentialitate si informatii personale! [x] Accept