Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1908
23 martie 2015
topic: lombalgie
spondilolistezis

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1952
17 martie 2016
topic: articulatia genunchiului
corp intraarticular
anterior Forum 1953
25 martie 2016
topic: discopatie lombara
interpretare RMN
urmator Forum 1954
8 aprilie 2016
topic: fractura
vertebrala Frenkel E

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1974
8 octombrie 2016
topic: durere lombara
radiografie

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1953:

Discopatie lombara - interpretare RMN

Data: 25 martie 2016

Intrebare:

Interpretare RMN

Vertebre lombare aliniate posterior, fara tasari vertebrale, in rectitudine de profil.

Deshidratare discala L4-L5.

Fara hernieri de material discal compresive radicular.

IRM lombar

varsta 27

Este grava situatia ?

Am suferit un accident la un meci de fotbal la o oprire brusca din alergare acum 4 luni, am simtit ca o taietura in zona lombara si dureri mari. Am facut 10 sedinte de fizio, kineto si acupunctura si am reusit sa imi recapat mobilitatea si sa reduc din durere dar nu in totalitate. Mai am dureri cand stau in picioare si pe scaun.
Ce a-si putea sa fac sa scap de durere si sa-mi reiau activitatea fotbalistica ?

Multumesc pentru intelegere !

Data: 26 martie 2016

Raspuns:

Buna ziua,

Este vorba despre o discopatie lombara incipienta (o suferinta a discului intrervertebral).

Afectiunea este frecventa si poate evolua sau nu catre o hernie de disc, in functie de tratament si mai ales de abordarea Dvs.

Incercati sa repetati fizioterapia (10 sedinte sunt deseori insuficiente) si sa corectati dezechilibrele de forta si tonus intre grupele musculare.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top