Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1854
22 iulie 2014
topic: displazie de rotula
avantaje - dezavantaje operatie

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1928
21 august 2015
topic: hematom voluminos
tratament
anterior Forum 1929
22 august 2015
topic: instabilitate genunchi
instabilitate femuro-patelara
urmator Forum 1930
25 august 2015
topic: condropatie
stadiul II Outerbridge

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1946
31 ianuarie 2016
topic: luxatie rotula
reconstructie MPFL

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1929:

Probleme genunchi operat

Data: 22 august 2015

Intrebare:

Buna ziua

Va rog sa imi oferiti o parere.

Sufar la ambi genunchi de instabilitate femuro patelara pe fond de patela alta si hiperlaxitate ligamentara. In 2012 am fost operata la genunchiul drept, practicandu-se reconstructie MPFL drept cu grefa autologa (semitendinos) homolateral. Dupa 3 interventii la genunchi, am reusit cat de cat sa imi revin, recuperarea flexiei fiind marea problema. Acum cam 2 luni, din senin, in timp ce faceam cativa pasi in casa, am simtit in zona de sub rotula (centru spre dreapta) ca si cum ceva s-a incalecat sau se freaca 2 suprafete intre ele (nu pot explica altfel). Asta simt de 2-3 ori pe zi, dupa ce fac mai multi pasi. De asemenea, in timpul mersului simt genunchiul rigid si imi afecteaza mersul, activitatea in general. Daca stau in pat, pe scaun, nu il simt la fel de rigid cand il flexez.

Nu ma doare, nu simt altceva, am doar impresia ca este foarte putin umflat.

Am facut infiltratie in genunchi cu acid hialuronic, am facut artro-ct si ecografie de parti moi si genunchiul se prezinta foarte bine (avand in vedere ca a fost operat).

Nu isi explica nimeni ce se intampla cu genunchiul meu, dar redoarea articulara persista si imi este greu sa ma deplasez.

Va rog mult sa imi sugerati ce ar putea fi.

Data: 28 august 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Este foarte dificil de pus un diagnostic prin internet in conditiile in care medicii care v-au consultat nu au avut un raspuns exact ...

Descrierea Dvs. poate conduce la suspiciunea de condropatie (uzura cartilajului articular).

Aceasta este doar o sugestie, asa cum ati dorit.

Sanatate,

Probleme genunchi operat

Data: 23 octombrie 2015

Intrebare:

Buna ziua

Va multumesc pentru raspunsul referitor la instabilitate femuro-patelara.

As mai avea o intrebare.

Rezultatul actual al unui artro CT la genunchiul operat de instabilitate femuro-patelara este urmatorul:
- lezune de cartilaj de gradul 2 la nivelul rotulei si trohleei si discrete, superficiale la nivelul versantilor compartimentului femuro-tibial extern;
- demineraliare patata a extremitatilor osoase care compun articulatia genunchiului.

Care considerati ca ar fi problema / diagnosticul si o rezolvare / solutie?

In prezent am inceput sa fac kinetoterapie.

Va multumesc

Data: 24 octombrie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Imi pare rau ca suspiciunea mea de diagnostic a fost confirmata de artro CT, ma refer la uzura cartilajului articular.

Din punctul meu de vedere, prima masura (cu acordul medicului Dvs.) este utilizarea unei orteze pentru stabilizarea si centrarea patelei, chiar in timpul kinetoterapiei.

Tratamentul se poate completa cu fizioterapie si infiltratii intraarticulare cu substante vascoelastice (de preferat produsele cu remanenta mare in articulatie, pentru a reduce numarul de injectii) sau mai putin invaziv, cu suplimenti alimentari cu acid hialuronic.

Pe termen lung este posibil sa fie necesara o reinterventie chirurgicala, pentru a se incerca o pozitionare mai buna a patelei.

Demineralizarea patata a extremitatilor osoase, situatie cu care m-am intalnit de cateva ori in cariera, este de obicei expresia unei suferinte cronice a articulatiei peste care se suprapune o suprasolicitare.

Tratamentul este in functie de optiunea medicului curant, fie hormonal sau cu medicamente pentru tratamentul osteoporozei (aici am mai putina experienta pentru ca sportivii nu pot utiliza tratamente hormonale - conform legislatiei internationale sau cel mai des nu au nevoie, si mai ales pentru faptul ca medicii de medicina sportiva nu pot elibera retete compensate ... pentru sportivii mai in varsta ...) sau cu suplimenti alimentari si fizioterapie. Primele rezultate se vor observa dupa cateva luni.

Sanatate,

Probleme genunchi operat

Data: 24 octombrie 2015

Intrebare:

Va multumesc pentru raspuns

Medicii consideera ca uzura cartilajului este din perioada in care rotula nu era centrata. Dupa operatia de reconstructie MPFL ar fi bine pozitionata rotula. Medicul ortoped nu a considerat ca acum nu ar fi pozitionata corect sau ca ar mai fi instabila.

Am facut deja infiltratie in genunchi cu A... mono-doza, efect care ar trebui sa tina undeva intre 6-8 luni. Iau suplimente cu acid hialuronic, colagen, condroitin sulfat, extract din cartilaj de rechin. Medicul endocrinolog mi-a dat tratament cu vitamina D3 (aveam hipovitaminoza) - tratament pe care l-am terminat.

Fac kinetoterappie pentru intarirea muschilor.

Considerati ca deocamdata pot sa fac mai multe de atat (kineto+medicamente)?

Va multumesc annticipat

Data: 25 octombrie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

In afara de utilizarea unei orteze si fizioterapie, de principiu cred ca ati facut si faceti tot ce este posibil.

Urmeaza se evaluati rezultatele tratamentului in cca. 6 luni.

Sanatate,

Probleme genunchi operat

Data: 7 noiembrie 2015

Intrebare:

Buna ziua

Va multumesc pentru raspunsul anterior

Am facut un RMN la genunchiul operat, pe care scrie astfel:

• continut lichhidian in bursa retropatelara, intraarticular si pericondilian, cu grosime maxima de 10 mm;
  • ligament incrucisat anterior cu discreta infiltratie edematoasa;
  • ligament incrucisat posterior, ligamente colaterale, ligament rotulian cu aspect IRM in limite normale;
  • menisc intern, menisc extern normale IRM;
  • condromalacie patelara anterioara;
  • cartilajul care acopera condilii femurali si platoul tibial cu grosime normala, suprafata regulata si caracteristici normale ale semnalului;
  • status post-operator femuro-patelar;
  • tesuturile moi periarticulare si structurile vasculare din campul de examinare fara modificari IRM.

Concluzii:

• infiltratie edematoasa discreta ligament incrucisat anterior;
  • bursita.

Puteti sa-mi spuneti care ar fi "comportamentul" pe care ar trebui sa il adopt? Tratament...fizioterapie...kinetoterapie..operatie...?

Va multumesc mult

Data: 9 noiembrie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Nu sunt modificari sau informatii suplimentare esentiale fata de ce se cunostea deja.

Din punctul meu de vedere mentin recomandarile anterioare: utilizarea unei orteze si fizioterapie, la care se adauga reducerea intensitatii/volumului la kinetoterapie.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top