Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1903
5 martie 2015
topic: glezna
diastazis tibioperonier

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1923
1 iunie 2015
topic: meniscectomie
transplant menisc
anterior Forum 1924
8 iunie 2015
topic: fractura
fractura peroneu
urmator Forum 1925
14 iunie 2015
topic: ligamentoplstie LIA
recuperare postchirurgicala

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1935
19 octombrie 2015
topic: fractura
maleola peroniera (de stres)

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1924:

Fractura peroneu

Data: 8 iunie 2015

Intrebare:

Buna Ziua,

A.M. este numele meu si am 45 de ani.

Am suferit o fractura de peroneu alunecand in timp ce faceam aerobic. va atasez radiogrfia.

Radiografie gamba-glezna cu fractura cominutiva peroneu

Radiografie gamba-glezna profil - fractura cominutiva peroneu

Va rog frumos sa imi spuneti care este perioada aproximativa de vindecare, la cat timp am voie sa calc si daca este nevoie de interventie chirurgicala.

In prezent am atela gipsata de 3 zile. Se poate inlocui aceasta atela cu un dispozitiv medical mai usor?

Multumec anticipat pt timpul acordat si raspunsul dvs.

O zi minunata

Data: 8 iunie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Perioada aproximativa de vindecare este de 3-4 luni; depinde de tratament si de alti factori...

Veti putea calca normal in cca. 45-60 zile.

Ati suferit o fractura cominutiva de peroneu (cu mai multe fragmente) - acesta este un factor de gravitate care recomanda interventia chirurgicala de stabilizare pentru a impiedica deplasarea fragmentelor osoase.

In momentul efectuarii radiografiei, deplasarea fragmentelor era minora si daca situatia se mentine 10-15 zile, puteti "scapa" fara operatie

La 10-15 zile, dupa o radiografie de control, medicul care va trateaza (cu acordul Dvs.) poate opta pentru inlocuirea aparatului gipsat cu o orteza:
http://www.pansportmedical.ro/promo/ortho-care-solutions/walker-vectra-air.html
sau
http://www.orteze.ro/glezna-si-picior-orteza-glezna-picior-fixa-rebound%E2%84%A2-air-walker-293.html

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top
Acest website utilizeaza cookies! Continuarea navigarii semnifica acceptul Dvs. Despre confidentialitate si informatii personale! [x] Accept