Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1883
16 decembrie 2014
topic: pubalgie
exercitii si tratament

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1915
21 aprilie 2015
topic: ligamentoplastie LIA
examen RMN
anterior Forum 1916
7 mai 2015
topic: durere inghinala
pubalgie
urmator Forum 1917
13 mai 2015
topic: efort sportiv
valori crescute ale TGO

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1945
29 ianuarie 2016
topic: pubalgie
nevralgie nerv obturator

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1916:

durere puternica in zona inghinala

Data: 7 mai 2015

Intrebare:

Din luna sept 2014 am o durere puternica in zona inghinala care capata o intensitate f mare dupa ce fac efort fizic (joc fotbal o data sau de doua ori pe sapt), care la inceput se intindea si in zona pubiana.

In zilele de repaus nu am dureri f puternice ci doar ma deranjeaza putin zona inghinala.

In luna feb 2015 am facut o ecografie de parti moi care a exclus hernia inghinala. Momentan am dureri dupa ce joc fotbal, dureri care persista una doua zile.

Daca folosesc ibuprofen sau gel cu diclofenac durerile dispar mai repede.

Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic sau sa ma indrumati ce am de facut.

Mentionez ca am o discopatie incipienta L4-L5.

Data: 11 mai 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Diagnosticul prezumtiv este tendinita (tendinopatia) adductorilor si/sau pubalgie, aceasta deoarece ecografia a exclus hernia inghinala iar discopatia L4-L5 nu da manifestari in regiunea inghinala.

Pacat ca ecografia nu a fost efectuata si in regiunea adductorilor ... sau nu ati mentionat in mesaj.

Elemente de tratament (adica necesita individualizare):
- repaus sportiv specific (doar pentru fotbal) 30-60 zile; in acest timp se poate practica o activitate sportiva complementara (pe langa kinetoterapie);
- fizioterapie;
- tratament antiinflamator local, inclusiv crioterapie;
- kinetoterapie axata pe stretching si corectarea eventualelor dezechilibre musculare la nivelul centurii pelviene;
- in caz de esec al masurilor de mai sus, infiltratii locale cu divese substante;
- daca diagnosticul este pubalgie, durata de repaus specific se dubleaza si poate fi utila si o centura (orteza) pentru regiunea pubiana.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top