Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1803
7 noiembrie 2013
topic: punct herniar
exercitii - culturism

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1897
3 februarie 2015
topic: fractura glezna
fractura bimaleolara operata
anterior Forum 1898
23 februarie 2015
topic: hernie inghinala operata
recuperare
urmator Forum 1899
24 februarie 2015
topic: sport
transaminaminaze crescute

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1914
18 aprilie 2015
topic: hernie inghinala
sala de forta

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1898:

recuperare dupa hernie inghinala operata

Data: 23 februarie 2015

Intrebare:

Buna ziua,

acum 3 zile am fost operat de hernie inghinala stânga prin interventia clasica metoda lichtenstein folosindu-se plasa Dynamesh (http://en.dyna-mesh.com/aplprod/hernia/lichtenstein-gb/).
Îmi puteti spune va rog care este cea mai buna recuperare astfel încât în viitor sa nu am probleme, sa pot sa alerg si sa merg la sala pt ridicare greutati?
Ma intereseaza etape de recuperare, exercitii, ce pot face ca sa nu reapara.
Un medic chirurg mi.a spus ca dupa operatia cu plasa peretele este mai rezistent ca înainte si nu o sa fie probleme, o sa pot sa fac orice activitate doresc.

Va multumesc mult

Data: 27 februarie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Etapele de recuperare dupa o interventie pentru hernia inghinala sunt:
1. Repaus sportiv - in cazul Dvs. de cca.30-45 zile , pentru a permite vindecarea leziuniii chirurgicale; aceasta etapa presupune multa rabdare;
2. Ulilizarea unei orteze pentru protectie;
3. Dupa prima luna (de la interventia chirurgicala) se poate incepe un program de kinetoterapie, vizand pregatirea fizica generala si exersarea progresiva a musculaturii abdominale;
4. Dupa 3 luni nu mai sunt restrictii, desi un mic risc va exista intotdeauna ...

Sanatate,

Comentarii:

2 iul 2015

Mihai:

Sanatate. Dar dupa interventia chirurgicala in urma careia nu se pune plasa la o hernie inghinala ***** sunt restrictiile pentru sport, tot ca in cazul celei cu plasa? dupa cate luni pot da proba de viteza la 50 m si rezistenta la 1 km?

23 ian 2017

Elisabeta:

Buna ziua am fost operata de hernie inghinala dreapta (aveam doua hernii unu peste alta si se formase un saculet acolo pe care la scos) si am stat in repaus 5 luni deja nu mai am muschi pe mine picioarele imi sunt putin ixate ce imi recomandati sa fac?

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top