Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1879
6 decembrie 2014
topic: atrofie cvadriceps
bicicleta

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1893
26 ianuarie 2015
topic: durere umar
scadere forta musculara
anterior Forum 1894
27 ianuarie 2015
topic: leziune musculara
recidiva contractura musculara
urmator Forum 1895
29 ianuarie 2015
topic: articulatia genunchiului
durere sub rotula (patela)

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1907
17 martie 2015
topic: leziune musculara
contractura musculara coapsa

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1894:

recidiva contractura musculara

Data: 27 ianuarie 2015

Intrebare:

...

Acum un an am facut o intindere musculara la un meci de fotbal, am stat 10 zile am luat antiinflamatoare nesteroidiene m am refacut,insa dupa, in decurs de un an am avut 6 contracturi musculare in acelasi loc.

va rog ajutati ma cu un sfat, ce as putea sa fac sa nu mi mai recidiveze mereu?

am luat magneziu,calciu,am facut si cateva sedinte de ultrasunet in timpul refacerii dupa contracura musculara.

multumesc!

Data: 2 februarie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Impreuna cu un medic de medicina sportiva trebuie sa cautati cauza acestor contracturi sau in opinia mea ... mici leziuni musculare (in acest sens o ecografie musculara poate fi utila).

Apoi trebuie analizat programul de antrenament deoarece suprasolicitarea sportiva si refacerea insuficienta genereaza astfel de probleme.

Atentie!

Administrarea de suplimentele alimentare NU trebuie confundata cu refacerea post efort (este doar o componenta a procesului de refacere) si nici poate preveni suprasolicitarea sportiva.

Pana la precizarea cauzei (si dupa aceea), este recomandat tratament fizical-kinetic de refacere.

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top